dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 174 z 205
Pokaż wyniki od 3.461 do 3.480 z 4095
  1. #3461

    Domyślnie

    Ile płacicie na przegląd roczny przy kotle Victrix 12 TT, aby zachować 5-letnia gwarancje?

  2. #3462
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pedet

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Szamotuły
    Kod pocztowy
    64-500
    Posty
    57

    Domyślnie

    216zł

  3. #3463
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ordy
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Rzeszów okolice
    Posty
    154

    Domyślnie

    Witam kolegów.
    Zmieniłem piec węglowy na gazowy Victrix 12 X TT 2Erp i jest to mój pierwszy sezon grzewczy gazem.
    Czytałem ten wątek (nie cały, głównie początek - kilkadziesiąt stron), ale ze względu na dużo informacji dalej mam pewne wątpliwości...
    Posiadam mały dom z niskim poddaszem użytkowym, całość 114m2, elewacja i podłoga ocieplona. Dom ma 10 lat.
    Instalacja to: grzejniki panelowe (w większości lekko przewymiarowane), rury cienkie miedziane (15), ogólnie 9 grzejników z termostatami. Wody w instalacji nie ma dużo, powiedzmy ok 50-70 litrów (ale mogę się mylić...) Zasobnik na wodę 300l (solary), piec gazowy podpięty do górnej wężownicy (czyli ok 150l).

    Przy jakim sterowaniu mogę uzyskać najniższe dobowe zużycie gazu?
    Kocioł steruję wyłącznie termostatem pokojowym SALUS 091 FL/RF, z dwoma ustawieniami Komfort 22.5*C (godz16-22 i godz 4-6 rano) i Economy 21.5*C (godz.22-4, godz 6-16). Histereza na sterowniku +/- 0.5*C.
    Temp ustawiona na piecu to 45*C.
    Niestety piec taktuje, po osiągnięciu temp.45 chodzi jeszcze jakiś czas (już na niskiej mocy) i się wyłącza (mimo że SALUS wciąż nakazuje mu chodzić bo temp w pomieszczeniu nie została osiągnięta).

    Myślę o zastosowaniu sondy zewnętrznej, wtedy temp. zasilania pieca będzie sterowana poprzez krzywą grzewczą, ale chyba i tak nie będę mógł zmieniać OFFSETU krzywej, bo z tego co widzę to nie ma takiego parametru do zmiany bezpośrednio przy kotle, tylko jak już to chyba tylko z poziomu CARa.

    Czy jest sens (w moim przypadku, gdy posiadam same grzejniki i instalacja ma małą bezwładność) kupować CARv2? I z jaką opcją MODUL =ON czy OFF?
    Która opcja będzie najbardziej ekonomiczna?

  4. #3464

    Domyślnie

    Witam. Na początku roku zainstalowałem kocioł vitrix 12kw. Używałem go przez ok. tygodnia do wygrzania posadzki ( podłogówka) potem został wyłączony. Mam podpięty do niego car2 i sondę temperatury. Dziś włączyłem i zaczął odliczanie od 90 paru. Gdy skończył włączyłem go na lato i ustawiłem grzanie cwu. Na ekranie pojawił się płomień potem zniknął pojawił się błąd 02 (Blokada przegrzania lub błędny odczyt płomienia wg instrukcji car2) po zresetowaniu jak wskazuje to ekran wyskakuje błąd 60 nie ma go wyjaśnionego w instr. car2 Ace instrukcji kotła błąd oznacza usterka pompy elektryczna lub blokada wirnika. Czy miał może ktoś podobny problem lub zna ktoś rozwiązanie?

  5. #3465
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Norek77

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Dolinki Krakowskie
    Posty
    87

    Domyślnie

    Witam. Wskazanie na przyszłość, w przypadku nie używania kotła nie odłączać zasilania. Wyłączać kocioł przyciskiem on-off, działają wtedy funkcje zapobiegające zamarzaniu, blokadzie pompy i zaworu trójdrożnego. Żeby odblokować pompę, trzeba odkręcić zaślepkę na osi wirnika pompy i śrubokrętem ruszyć wirnik.

  6. #3466

    Domyślnie

    Posiadam kocioł vitrix exe 28.
    I chciała bym się dowiedzieć czy jest możliwość zmniejszenia mocy c.o bez sterownika car.

  7. #3467
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pedet

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Szamotuły
    Kod pocztowy
    64-500
    Posty
    57

    Domyślnie

    Aktualnie mam kocioł gazowy Immergas VICTRIX 12 X TT 2 ErP, który bezpośrednio napędza podłogówkę. Chcę dołączyć do układu nowe źródło ciepła - pompę ciepła CWU przez bufor z weźownicą. Czy mogę wpiąć bufor szeregowo z kotłem przed lub za podłogówką i przełączyć ustawienie pompy obiegowej na pracę ciągłą? W takim wypadku pojawiają się 2 pytania - czy ciepła woda wpływająca na wymiennik kotła nie będzie powodować błędów, oraz czy podłączenie zasilania kotła pod termostat, który będzie odłączał mu zasilanie po przekroczeniu temp. w domu nie wpłynie na niego źle?
    A może lepiej dać układ równoległy i dać osobną pompę, zawory zwrotne za pompą i za kotłem i sterowanie na termostatach. Kocioł w takim wypadku będzie załączał się, gdy pompa za buforem nie będzie pracować.

  8. #3468

    Domyślnie

    Cytat Napisał Norek77 Zobacz post
    Witam. Wskazanie na przyszłość, w przypadku nie używania kotła nie odłączać zasilania. Wyłączać kocioł przyciskiem on-off, działają wtedy funkcje zapobiegające zamarzaniu, blokadzie pompy i zaworu trójdrożnego. Żeby odblokować pompę, trzeba odkręcić zaślepkę na osi wirnika pompy i śrubokrętem ruszyć wirnik.
    Witam Norek77. Zaślepka to śruba w środku obudowy pompy? Rozkręciłem kocioł w środek pompy włożyłem śrubokręt i kręciłem ale nie wiem czy to wirnik czy jak piszesz zaślepka. Jak długo, jak mocno i w którym kierunku kręcić?

  9. #3469
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Norek77

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Dolinki Krakowskie
    Posty
    87

    Domyślnie

    Witam. Przepraszam Cię, nie sprawdziłem jak jest konkretnie w tym modelu kotła i podałem rozwiązanie standardowe. W tym modelu jest jeszcze prościej. Włóż śrubokręt w środek pompy i naciśnij na niego zobaczysz że pod naciskiem wchodzi głębiej
    wtedy przekręć i wirnik masz odblokowany.

  10. #3470
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mateusz_77

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    54

    Domyślnie

    Victrix TT 12 - jakie są wartości domyślne parametrów A3 i A4 (max i min prędkość pompy) w tym kotle?

  11. #3471

    Domyślnie

    Cytat Napisał mateusz_77 Zobacz post
    Victrix TT 12 - jakie są wartości domyślne parametrów A3 i A4 (max i min prędkość pompy) w tym kotle?
    Domyślne to są chyba min 5 max 9.

    Edit.
    W instrukcji nie ma podanych wartości domyślnych tych parametrów, ale wydaję mi się, że u mnie na kotle było ustawione tak jak napisałem wyżej.
    Ostatnio edytowane przez ig0r- ; 07-11-2019 o 18:56 Powód: Dopisek
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  12. #3472
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mateusz_77

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał ig0r- Zobacz post
    Domyślne to są chyba min 5 max 9.
    Edit.
    W instrukcji nie ma podanych wartości domyślnych tych parametrów, ale wydaję mi się, że u mnie na kotle było ustawione tak jak napisałem wyżej.
    No właśnie u mnie te parametry zostały zmienione i teraz mam 1 i 9 więc jakby ktoś jeszcze mógł u siebie sprawdzić co jest fabrycznie ustawione to będę wdzięczny
    A w menu informacji mam ciągle info, że pompa pracuje na najwyższym biegu - nie trafiłem nigdy by wartość parametru D1.2 była niższa niż 9 - tak też macie?
    D1.2 - 09
    D1.4 - 12-13 lh/100
    D1.5 - 18 x100rpm

    U mnie pompa w kotle napędza całą podłogówkę (bez zaworów mieszających i kolejnych pomp) - w sumie koło 700m PEX (12obwodów). Co za tym idzie maksymalne przepływy w danych obiegach są max 1,5l/min więc chyba to niezbyt wiele?
    Ostatnio edytowane przez mateusz_77 ; 08-11-2019 o 15:54

  13. #3473

    Domyślnie

    Cytat Napisał mateusz_77 Zobacz post
    No właśnie u mnie te parametry zostały zmienione i teraz mam 1 i 9 więc jakby ktoś jeszcze mógł u siebie sprawdzić co jest fabrycznie ustawione to będę wdzięczny
    A w menu informacji mam ciągle info, że pompa pracuje na najwyższym biegu - nie trafiłem nigdy by wartość parametru D1.2 była niższa niż 9 - tak też macie?
    D1.2 - 09
    D1.4 - 12-13 lh/100
    D1.5 - 18 x100rpm

    U mnie pompa w kotle napędza całą podłogówkę (bez zaworów mieszających i kolejnych pomp) - w sumie koło 700m PEX (12obwodów). Co za tym idzie maksymalne przepływy w danych obiegach są max 1,5l/min więc chyba to niezbyt wiele?
    U mnie to wygląda tak:
    D1.2 - 08
    D1.4 - 10 lh/100
    D1.5 - 18 x100rpm

    11 pętli podłogówki i jeden grzejnik drabinka w łazience. U mnie przepływy maks 2,6 na rozdzielaczu.
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  14. #3474
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mateusz_77

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał ig0r- Zobacz post
    U mnie to wygląda tak:
    D1.2 - 08
    D1.4 - 10 lh/100
    D1.5 - 18 x100rpm

    11 pętli podłogówki i jeden grzejnik drabinka w łazience. U mnie przepływy maks 2,6 na rozdzielaczu.
    A parametry A3 i A4 jak masz ustawione?
    Ogólnie to zdecydowanie lepiej wyglądają u Ciebie przepływy... Jak długie masz pętle?

  15. #3475

    Domyślnie

    Cytat Napisał mateusz_77 Zobacz post
    A parametry A3 i A4 jak masz ustawione?
    Ogólnie to zdecydowanie lepiej wyglądają u Ciebie przepływy... Jak długie masz pętle?
    Prędkość minimalna pompy u mnie ustawiona na 8. Przy wygrzewaniu wylewki jak standardowo było ustawione na 5 (kocioł sam sobie ostawia prędkość) miałem problem z przepływami. Na 8 chyba najlepiej chodzi. Co do długości pętli nie powiem Ci dokładnie. Wszędzie rurka co 15 cm, w łazience co 10 na 120 m2 mam 11 pętli podłogówki.
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  16. #3476
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Mr. Do

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Zbylitowska Góra
    Kod pocztowy
    33-113
    Posty
    154

    Domyślnie

    Cytat Napisał ordy Zobacz post
    Witam kolegów.
    Zmieniłem piec węglowy na gazowy Victrix 12 X TT 2Erp i jest to mój pierwszy sezon grzewczy gazem.
    Czytałem ten wątek (nie cały, głównie początek - kilkadziesiąt stron), ale ze względu na dużo informacji dalej mam pewne wątpliwości...
    Posiadam mały dom z niskim poddaszem użytkowym, całość 114m2, elewacja i podłoga ocieplona. Dom ma 10 lat.
    Instalacja to: grzejniki panelowe (w większości lekko przewymiarowane), rury cienkie miedziane (15), ogólnie 9 grzejników z termostatami. Wody w instalacji nie ma dużo, powiedzmy ok 50-70 litrów (ale mogę się mylić...) Zasobnik na wodę 300l (solary), piec gazowy podpięty do górnej wężownicy (czyli ok 150l).

    Przy jakim sterowaniu mogę uzyskać najniższe dobowe zużycie gazu?
    Kocioł steruję wyłącznie termostatem pokojowym SALUS 091 FL/RF, z dwoma ustawieniami Komfort 22.5*C (godz16-22 i godz 4-6 rano) i Economy 21.5*C (godz.22-4, godz 6-16). Histereza na sterowniku +/- 0.5*C.
    Temp ustawiona na piecu to 45*C.
    Niestety piec taktuje, po osiągnięciu temp.45 chodzi jeszcze jakiś czas (już na niskiej mocy) i się wyłącza (mimo że SALUS wciąż nakazuje mu chodzić bo temp w pomieszczeniu nie została osiągnięta).

    Myślę o zastosowaniu sondy zewnętrznej, wtedy temp. zasilania pieca będzie sterowana poprzez krzywą grzewczą, ale chyba i tak nie będę mógł zmieniać OFFSETU krzywej, bo z tego co widzę to nie ma takiego parametru do zmiany bezpośrednio przy kotle, tylko jak już to chyba tylko z poziomu CARa.

    Czy jest sens (w moim przypadku, gdy posiadam same grzejniki i instalacja ma małą bezwładność) kupować CARv2? I z jaką opcją MODUL =ON czy OFF?
    Która opcja będzie najbardziej ekonomiczna?

    Jeśli chodzi o termostaty to w przypadku z kotłem kondensacyjnym średnio się sprawdzą jeśli chodzi o niskie zużycie gazu ale to tylko moje spostrzeżenie. Aktualnie przy tych temperaturach jakie mamy i zważając na termostaty to temperatura powrotu może być na tyle wysokie że piec się wyłącza.
    ostatnio zmieniłem Carv2 przewodowy na wifi, polecam.
    Większość użytkowników stosuje MODUL off, ja również do nich należę

  17. #3477

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mr. Do Zobacz post
    Jeśli chodzi o termostaty to w przypadku z kotłem kondensacyjnym średnio się sprawdzą jeśli chodzi o niskie zużycie gazu ale to tylko moje spostrzeżenie. Aktualnie przy tych temperaturach jakie mamy i zważając na termostaty to temperatura powrotu może być na tyle wysokie że piec się wyłącza.
    ostatnio zmieniłem Carv2 przewodowy na wifi, polecam.
    Większość użytkowników stosuje MODUL off, ja również do nich należę
    Ile płaciłeś za wersję bezprzewodową CAR? Ja przymierzam się do zmiany tyboxa na car, ale w grę wchodzi tylko wersja bezprzewodowa.
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  18. #3478

    Domyślnie

    Czy istnieje sposob na sprawdzenie aktualnej krzywej grzewczej? Jakieś menu? Wiem że ustawienie krzywej robi się poprzez pokrętło ale jak nim trochę ruszę żeby mi się wyświetliła krzywa to tak naprawdę już ja zmieniam.

  19. #3479
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Mr. Do

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Zbylitowska Góra
    Kod pocztowy
    33-113
    Posty
    154

    Domyślnie

    Cytat Napisał ig0r- Zobacz post
    Ile płaciłeś za wersję bezprzewodową CAR? Ja przymierzam się do zmiany tyboxa na car, ale w grę wchodzi tylko wersja bezprzewodowa.


    STEROWNIK IMMERGAS CAR V2 WIRELESS + SONDA POGOD. 1199 zł z przesyłką. Nie szukałem ceny, allegro smart. Do tej pory miałem sondę własnej produkcji, podczas wykończenia elewacji troszkę się sfatygowała i szpeciła mi ścianę.

  20. #3480
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    EdiM

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    23

    Domyślnie

    Witam
    Prześledziłem znaczną cześć wątku, ale nie znalazłem odpowiedzi na nurtujący mnie problem.
    Ostatnio zmieniłem sposób ogrzewania z kotła na ekogroszek na kocioł gazowy Victrix 12 TT. Sterownik CAR v2. Cały dom (ok. 150m2), to ogrzewanie podłogowe plus grzejniki - drabinki w łazienkach. W instalacji miałem zawór 4D aby obniżyć temperaturę zasilania podłogówki i podwyższyć temperaturę powrotu do kotła. Za zaworem pompa. Sterowanie było jedynie pogodówką na podstawie temperatury zewnętrznej. Sprawowało się to dobrze.
    Przy przejściu na ciepło z kotła gazowego napotykam na problem takiej natury, że piec załącza mi się na chwilę, temperatura szybko się podnosi i kocioł się wyłącza. Chciałbym mieć zasilanie grzejników na poziome np. 38-45 stopni, a podłogówki pewnie 26-32.
    Zanim założyłem sterownik CAR, to udawało mi się zmuszać kocioł do ciągłej pracy.
    Obecnie mam ustawiony zawór mieszający na 30%. Prawdopodobnie zasilanie zaworu to też pewien problem, bo jest krótka pętelka do zaworu o dużym przekroju, więc szybko do kotła wraca tylko lekko schłodzona, przy takim ustawieniu zaworu 4D, woda. Tutaj ten przepływ mogę trochę stłumić na zaworze kulowym, ale przecież takie zawory nie służą do regulacji.
    Ustawienia CAR mam obecnie jako modulacja ON, autoadaptacja. Kombinowałem z różnymi ustawieniami kotła. Według mnie przydało by się, aby moc załączania była niższa. Obecnie np. żądanie CO jest na poziomie 28*, a kocioł chwile po odpaleniu osiąga ponad 40 i nawet mimo tego, że temperatura zaczyna w końcu spadać, to się wyłącza.
    No i pytanie zasadnicze: czy układ z zaworem 4D powinien się sprawdzać w takiej instalacji? Może jakby był 3D, to by tak szybko kotła nie wyłączał, bo powrót byłby chłodniejszy.
    W sumie to aktualnie mam temperaturę pomieszczenia wyższą niż nastawiona. Mimo to piec się załącza na krótko, aby dobić do tej temperatury minimalnej CO. Pewnie jakbym wyłączył modulację, to po prostu by się nie włączał przy takiej temperaturze wewnętrznej.
    Z kotłem węglowym pracował bardzo dobrze nawet bez kontroli temperatury wewnętrznej.
    --
    Pozdrawiam

Strona 174 z 205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony