dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 186 z 205
Pokaż wyniki od 3.701 do 3.720 z 4095
  1. #3701

    Domyślnie

    Cytat Napisał K0k0sek Zobacz post
    Mam dwie strefy (parter + piętro) i tylko podlogowka, więc DIM zapewne 2BT, podłączenia od strony DIM nie sprawdzałem, jako laik nie chce tam nic "dotykać". Moze chociaż otworze puszkę i zrobię zdjęcie. Mam tylko CAR w domu (na parterze) który powinien sterować obiema pompkami.
    No to wygląda na to, że mamy przyczynę problemu. Sprawa jest prosta i jeśli masz mały, płaski śrubokręt, to sobie poradzisz. Do rzeczy.
    Przełączniki "S" przyjmijmy na tą chwile, że wszystkie są dobrze. Problem twój polega na tym, że masz założone dwie zworki, na TA1 i TA2, czyli każda z nich odpowiada za jedną z pomp i to tak jakbyś miał w DIM 2 sterowniki pokojowe czyli o jeden za dużo, bo układy są dwa, a jednym z nich, czyli pompą od parteru ma zarządzać CAR. Nie wiem jak są pompy podłączone, bo jak zgodnie ze schematem, to TA1 jest wolne gdy strefa główna=1 , a TA2 gdy strefa główna =2, no i nie wiem, która z nich napędza parter (mam nadzieje, że Ty wiesz), ale podłączenie elektryczne jest nie istotne, możesz to sprawdzić po przewodach i zweryfikować ze schematem.
    Jeśli nie masz pewności co do podłączeń to zróbmy to drogą próby. A więc zrób tak: wypnij obie zworki TA (pompy staną i kocioł powinien się wyłączyć jeśli temp na CAR jest osiągnięta). Teraz wymuś prace na CAR przez podniesienie (ręcznie, plusem) i sprawdź czy ruszyła właściwa pompa (od parteru). Jeśli właściwa to ok, a jeśli ruszyła od piętra, to musisz przełączyć przełącznik S26;4 (zmiana strefy głównej czyli zarządzanej przez CAR), zanim to przełączysz, to najlepiej zatrzymaj układ, przełączając w tryb "Lato" na CAR, tak jest najprościej. No to parter masz załatwiony. Teraz musisz sprawdzić zwierając, które TA zarządza pompą piętra. I tam najrozsądniej byłoby, gdybyś w przyszłości podłączył drugi sterownik (bezprzewodowy) na piętro, np Tybox 137 (dysponuje małą histerezą 0,2*C) albo jakiś inny typu on/off. W przeciwnym razie na samej zworce będzie kocioł pracował bez przerwy wraz z pompą piętra. Póki co załóż tam zworkę. Parteru przegrzewać nie będzie, bo CAR będzie uruchamiał pompę parteru, ale wyłączenia kotła ze zworką nie wymusisz piętro będzie grzane cały czas. Jak będziesz miał na piętrze sterownik zamiast zworki, to kocioł będzie się uruchamiał wraz z odpowiednią pompą dopiero po uzyskaniu żądania pracy dla właściwego układu.
    Jeśli masz pewność co do podłączenia hydraulicznego i sprawdziłeś, że pompa M1 jest podłączona brązowym kabelkiem do zacisku Z1 na górnej listwie DIM, to wg. logiki obecnego ustawienia przełącznika S26;4, pompa od parteru, to pompa M1 (ta po prawej), więc TA1 powinien być wolny (bez zworki), a na TA2 zworka na razie musi zostać (potem może zostać zastąpiona sterownikiem)

    Tam gdzie są zworki to nie ma napięcia, więc bez obaw nic nie popsujesz i zwarcia nie zrobisz, ale żeby się dostać do śrubek, to najlepiej wypiąć kostkę, a dla twojego bezpieczeństwa, lepiej gdybyś na ten czas odłączył DIM z gniazdka.
    Komunikacja kotła z DIM, jest dwukierunkowa, ale istotne jest aby ustawić przełącznikiem S 26;4 odpowiednią strefę dla CAR, a żądania pracy kolejnych stref, przychodzą od strony DIM i dlatego jest on podłączony w kotle, tam gdzie są zaciski dla drugiego sterownika (gdzie fabrycznie jest zamontowana zworka). W tej konfiguracji jak masz teraz, to CAR w ogóle nie zarządza pracą CO. Owszem zarządza kotłem jeśli chodzi o ustawienia pozostałych parametrów kotła, ale samą pracę układów wymuszają zworki TA 1 i 2 w DIM. Jak zrobisz tak jak napisałem, to jedną strefą rządzić będzie CAR i sygnał pójdzie od kotła do DIM, a druga strefą zarządzać będzie drugi sterownik na piętrze i sygnał pójdzie od DIM do kotła.
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 09-11-2020 o 07:49

  2. #3702

    Domyślnie

    Cytat Napisał montixe Zobacz post
    No to wygląda na to, że mamy przyczynę problemu. Sprawa jest prosta i jeśli masz mały, płaski śrubokręt, to sobie poradzisz. Do rzeczy.
    Przełączniki "S" przyjmijmy na tą chwile, że wszystkie są dobrze. Problem twój polega na tym, że masz założone dwie zworki, na TA1 i TA2, czyli każda z nich odpowiada za jedną z pomp i to tak jakbyś miał w DIM 2 sterowniki pokojowe czyli o jeden za dużo, bo układy są dwa, a jednym z nich, czyli pompą od parteru ma zarządzać CAR. Nie wiem jak są pompy podłączone, bo jak zgodnie ze schematem, to TA1 jest wolne gdy strefa główna=1 , a TA2 gdy strefa główna =2, no i nie wiem, która z nich napędza parter (mam nadzieje, że Ty wiesz), ale podłączenie elektryczne jest nie istotne, możesz to sprawdzić po przewodach i zweryfikować ze schematem.
    Jeśli nie masz pewności co do podłączeń to zróbmy to drogą próby. A więc zrób tak: wypnij obie zworki TA (pompy staną i kocioł powinien się wyłączyć jeśli temp na CAR jest osiągnięta). Teraz wymuś prace na CAR przez podniesienie (ręcznie, plusem) i sprawdź czy ruszyła właściwa pompa (od parteru). Jeśli właściwa to ok, a jeśli ruszyła od piętra, to musisz przełączyć przełącznik S26;4 (zmiana strefy głównej czyli zarządzanej przez CAR), zanim to przełączysz, to najlepiej zatrzymaj układ, przełączając w tryb "Lato" na CAR, tak jest najprościej. No to parter masz załatwiony. Teraz musisz sprawdzić zwierając, które TA zarządza pompą piętra. I tam najrozsądniej byłoby, gdybyś w przyszłości podłączył drugi sterownik (bezprzewodowy) na piętro, np Tybox 137 (dysponuje małą histerezą 0,2*C) albo jakiś inny typu on/off. W przeciwnym razie na samej zworce będzie kocioł pracował bez przerwy wraz z pompą piętra. Póki co załóż tam zworkę. Parteru przegrzewać nie będzie, bo CAR będzie uruchamiał pompę parteru, ale wyłączenia kotła ze zworką nie wymusisz piętro będzie grzane cały czas. Jak będziesz miał na piętrze sterownik zamiast zworki, to kocioł będzie się uruchamiał wraz z odpowiednią pompą dopiero po uzyskaniu żądania pracy dla właściwego układu.
    Jeśli masz pewność co do podłączenia hydraulicznego i sprawdziłeś, że pompa M1 jest podłączona brązowym kabelkiem do zacisku Z1 na górnej listwie DIM, to wg. logiki obecnego ustawienia przełącznika S26;4, pompa od parteru, to pompa M1 (ta po prawej), więc TA1 powinien być wolny (bez zworki), a na TA2 zworka na razie musi zostać (potem może zostać zastąpiona sterownikiem)

    Tam gdzie są zworki to nie ma napięcia, więc bez obaw nic nie popsujesz i zwarcia nie zrobisz, ale żeby się dostać do śrubek, to najlepiej wypiąć kostkę, a dla twojego bezpieczeństwa, lepiej gdybyś na ten czas odłączył DIM z gniazdka.
    Komunikacja kotła z DIM, jest dwukierunkowa, ale istotne jest aby ustawić przełącznikiem S 26;4 odpowiednią strefę dla CAR, a żądania pracy kolejnych stref, przychodzą od strony DIM i dlatego jest on podłączony w kotle, tam gdzie są zaciski dla drugiego sterownika (gdzie fabrycznie jest zamontowana zworka). W tej konfiguracji jak masz teraz, to CAR w ogóle nie zarządza pracą CO. Owszem zarządza kotłem jeśli chodzi o ustawienia pozostałych parametrów kotła, ale samą pracę układów wymuszają zworki TA 1 i 2 w DIM. Jak zrobisz tak jak napisałem, to jedną strefą rządzić będzie CAR i sygnał pójdzie od kotła do DIM, a druga strefą zarządzać będzie drugi sterownik na piętrze i sygnał pójdzie od DIM do kotła.
    Dziękuję za szczegółowy opis. Jedno pytanie, czy to oznacza że mając sam CAR nie da rady sterować (wł/wył) obiema pompami naraz? Muszą być dwa sterowniki? Domyślam sie, że może dałoby radę to zrobić jednym typu on/off. Tak czy siak słabo to rozwiązali... Jeszcze raz dzięki. Pójdę raczej w Tybox bo i tak to planowalem na przyszłość.

  3. #3703

    Domyślnie

    Cytat Napisał K0k0sek Zobacz post
    Dziękuję za szczegółowy opis. Jedno pytanie, czy to oznacza że mając sam CAR nie da rady sterować (wł/wył) obiema pompami naraz? Muszą być dwa sterowniki? Domyślam sie, że może dałoby radę to zrobić jednym typu on/off. Tak czy siak słabo to rozwiązali... Jeszcze raz dzięki. Pójdę raczej w Tybox bo i tak to planowalem na przyszłość.
    Bez dodatkowego przekaźnika raczej nie widzę możliwości. A tak w ogóle to się da nawet dość prosto, pompa piętra (zworka) musi być uruchamiana przez przekaźnik, który jest uruchamiany (cewka 230V) podczas podania napięcia na pompę parteru. I tu nawet nie byłoby ingerencji w elektronikę DIMa. Jak ktos trochę kumaty z elektryki, to ci to ogarnie przekaźnikiem dwutorowym za 40 PLN
    Ale czy to ma sens? Po to jest podział na strefy, żeby były zarządzane osobno. Parter i piętro, to dwa różne środowiska. Piętro zazwyczaj częściej się załącza.
    Jednym On/Off podpiętym w DIM (bez CAR), dałoby rade to zrobić mostkując odpowiednio, ale w tej chwili i tak nie masz, a jak już kupisz to bez sensu chyba że CAR sprzedasz, ale wtedy tracisz inne możliwości

    Czy ja wiem, czy słabo to rozwiązali? U innych producentów tez tak jest, a czasem jeszcze biedniej. Wbudowane w kocioł sterowanie kilkoma strefami jest dostępne zazwyczaj w droższych modelach albo większych mocy.
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 09-11-2020 o 09:16

  4. #3704
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    daro.s

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Raszyn
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    135

    Domyślnie

    Cytat Napisał K0k0sek Zobacz post
    Pójdę raczej w Tybox bo i tak to planowalem na przyszłość.
    .
    Jeśli nie zależy Ci na Tyboxie i masz pociągnięte kabelki na górę to za bardzo fajne pieniądze jest dostępny sterownik ON/OFF czeskiej firmy EMOS. Została już ostatnia sztuka. Mogę polecić. https://www.remontibudowa.pl/termost...yby-pracy.html
    Pzd

  5. #3705
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar irysy
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Nekla
    Posty
    459
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    Od miesiąca jestem użytkownikiem kotła Imergass Victrix Exa 24. Zastąpił on piec na ekogroszek, który miałem od początku czyli prawie 12 lat. Z kotłami gazowymi nie miałem jeszcze do czynienia więc mam parę pytań.
    Czy zużycie miesięczne gazu przy obecnych temperaturach na poziomie 160 m3 jest akceptowalne?
    Jaka temp. zadana jest właściwa dla kotła? Na razie mam ustawione 43 st.
    Mam wrażenie, że kaloryfery dosyć mocno szumią. Czy może to wynikać ze zbyt wysokich obrotów pompy obiegowej? Przy groszkowcu pompę miałem ustawioną na najniższej prędkości i było znacznie ciszej.
    Dla uzupełnienia informacji temp. w domu 22 st.,same kaloryfery bez podłogówki, żadnych sterowników zewnętrznych.
    Ola i Sławek
    Dziennik budowy

  6. #3706
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał irysy Zobacz post
    Witam wszystkich.

    Czy zużycie miesięczne gazu przy obecnych temperaturach na poziomie 160 m3 jest akceptowalne?


    Dla uzupełnienia informacji temp. w domu 22 st.,same kaloryfery bez podłogówki, żadnych sterowników zewnętrznych.
    Toś uzupełnił informacje Reszta znajdziemy w szklanej kuli

  7. #3707
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar irysy
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Nekla
    Posty
    459
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Dane dotyczące budynku są w Dzienniku budowy w stopce ale... co tam niech będzie. Dom o pow. użytkowej ok. 140 m2 , ściana 24 plus 15 styro, wełna na skosach poddasza 25 cm. Może być...?
    Ola i Sławek
    Dziennik budowy

  8. #3708

    Domyślnie

    To moj pierwszy sezon z kotłem gazowym. Stresuje mnie ten kocioł bardziej jak kopciuch węglowy co miałem.
    Immergas Victrix 20 T ERP Powierzchnia do grzania 110m2. Budynek ocieplony z garażem w obrysie budynku. Na kotle ustawione mam 43 stopnie, stała histereza 0,2. Nie mam ogrzewania podłogowego ani czujnika pogodowego. Temperatura w dzien 21 w nocy 20. Kaloryfery aluminiowe i rurki miedziane.
    Kocioł nagrzewa do 21 stopni następnie wyłącza sie na kilka godzin. Czy to normalne? Czasami taktuje tj grzeje wyłączy sie (po kaloryferach niesie sie ten jek wyłączenia taki jak przechodzenie do standby przyciskiem na kotle) po chwili znowu grzeje. Przy 5 stopniach na zewnatrz z 20 stopni do 21 nagrzewa mi około godziny a czasami 45 minut. Grzeje jeszcze wode w zasowbniku 120 l. Dobowo 5 do 6 m3 gazu idzie. Gotuje tez na kuchence gazowej..

    1 Czy ustawiona temperatura na kotle 43 stopnie jest prawidłowa? (co przy mrozach)
    2. Jaka mam ustawiać temperature na kotle na mrozach?
    3. Czy Histereaza PI byłą by lepsza przy samych kaloryferach czy stała Histereza TOR co lepsze? (nie znam sie nie mam zadnej wiedzy i doswiadczenia)
    4. Kocioł nagrzeje i za chwile kaloryfery zimne. Za 2 do 3 godzin jak sie obnizy temperatura znowu dogrzewa
    5.Gdy grzeje wode w zasobniku pokazuje temperature 70 na kotle (tak ma byc?)

    Moze pytania dla was bedą śmieszne i banalne. Wkraczam dopiero na ten teren i wiecej nie wiem jak wiem.

  9. #3709
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał irysy Zobacz post
    Dane dotyczące budynku są w Dzienniku budowy w stopce ale... co tam niech będzie. Dom o pow. użytkowej ok. 140 m2 , ściana 24 plus 15 styro, wełna na skosach poddasza 25 cm. Może być...?
    Nikt nie będzie przekopywal dziennika , żeby szukać czegoś,co możesz napisać w 30 sekund.
    Już pomijam fakt, trudno się przegląda coś, co się nie otwiera ( Not Found )
    Zużycie jest duże, jak na taki dom. Te 160m3 to za jakiś konkretny miesiąc, czy za jeden dzień * 30 ?
    Ile węgla zużywałeś w porównywalnym miesiącu ?
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 12-11-2020 o 10:12

  10. #3710
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar irysy
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Nekla
    Posty
    459
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Mam na myśli ostatnie 30 dni. Przy piecu węglowym nie prowadziłem żadnych notatek dotyczących zużycia. W sezonie grzewczym (październik-kwiecień) spalałem średnio 2800 kg.
    Ola i Sławek
    Dziennik budowy

  11. #3711

    Domyślnie

    kupiłem sterownik v2 do mojego pieca i niestety lekkie rozczarowanie jak na razie.
    1. czy na ekranie można zmieścić więcej informacji - czy temperatura na piecu i CWU może być podawana na głównym ekranie razem z innymi parametrami? także temperatura zewnętrzna też mogła by się tam zmieścić.
    2. czy można wiedzieć z jaką mocą grzeje obecnie piec? świeczka, jedna kreska, dwie kreski....
    3. jak zrozumieć i dostosować krzywą. W tej chwili ogrzewaniem jeszcze steruje sterownik zaworu i krzywa jest taka:
    10st - 25
    0st - 29
    -10st -32
    -20st -34
    krzywa jest krzywa a nie liniowa, a z instrukcji wychodzi..., nie wiem co wychodzi.
    4. Sterownik ma możliwość wyświetlania komunikatów w czujek zasilania, powrotu jak te czujki dodać?
    5. dla czego na sterowniku ustawienie temperatury wody zasilającej co jest od 0 do 9 i powoduje zmianę na piecu od 25 stopni o temperaturę zadaną na sterowniku.
    ma ktoś jeszcze jakieś pomysły na ten sterownik.
    Ostatnio edytowane przez zientas ; 16-11-2020 o 22:18

  12. #3712
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Mr. Do

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Zbylitowska Góra
    Kod pocztowy
    33-113
    Posty
    154

    Domyślnie

    Cytat Napisał irysy Zobacz post
    Witam wszystkich.
    Od miesiąca jestem użytkownikiem kotła Imergass Victrix Exa 24. Zastąpił on piec na ekogroszek, który miałem od początku czyli prawie 12 lat. Z kotłami gazowymi nie miałem jeszcze do czynienia więc mam parę pytań.
    Czy zużycie miesięczne gazu przy obecnych temperaturach na poziomie 160 m3 jest akceptowalne?
    Jaka temp. zadana jest właściwa dla kotła? Na razie mam ustawione 43 st.
    Mam wrażenie, że kaloryfery dosyć mocno szumią. Czy może to wynikać ze zbyt wysokich obrotów pompy obiegowej? Przy groszkowcu pompę miałem ustawioną na najniższej prędkości i było znacznie ciszej.
    Dla uzupełnienia informacji temp. w domu 22 st.,same kaloryfery bez podłogówki, żadnych sterowników zewnętrznych.
    W swoim poście nie tylko jest pytanie ale też odpowiedź. Musisz zapomnieć przyzwyczajenia z pieca na ekogroszek. Jeżeli nie masz to zainwestuj w sterowanie pogodowe. Zakładając że masz grzejniki przystosowane do zasilania 70/55 st to te 43 st przy temperaturach jak sa teraz aktualnie troszkę Ci zabiera więcej gazu. Nie spodziewaj się też dużo mniejszego spalnia. Jak poczytasz temat to osoby chwalące się małym zużyciem mają dodatkowe źródła typu płaszcze wodne w kominku, rekuperacje, podgrzewanie z klimy. Moja rada, tak ustaw tak temperaturę zasilania żeby kocioł długo pracował na granicy temperatury zadanej w pomieszczeniu. W kaloryferach wszystkie głowice maja być odkręcone na full, jak szumią to niestety raczej do wymiany, choć śmiem twierdzić że pompka wydoli na połowie wydajności. Jak wcześnie wspomniałem, Oblicz sobie z krzywej na jaką temperaturę zasilania przy jakiej temperaturze zewnętrznej nastawiać. Grzejniki nie muszą parzyć żeby w domu było ciepło.

  13. #3713
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar irysy
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Nekla
    Posty
    459
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Może rzeczywiście trzeba zmienić przyzwyczajenia. Nie wiem jak to rozwiązać gdyż innych temperatur chcę w łazienkach, innych w sypialni czy w pokojach nastolatków, a jeszcze innych w garażu. Mogę też oczywiście dogrzewać kominkiem lub klimą (mam sporą górkę z fotowoltaiki).
    Ola i Sławek
    Dziennik budowy

  14. #3714

    Domyślnie

    Cytat Napisał irysy Zobacz post
    Może rzeczywiście trzeba zmienić przyzwyczajenia. Nie wiem jak to rozwiązać gdyż innych temperatur chcę w łazienkach, innych w sypialni czy w pokojach nastolatków, a jeszcze innych w garażu. Mogę też oczywiście dogrzewać kominkiem lub klimą (mam sporą górkę z fotowoltaiki).
    Skoro masz nadwyżki prądu z fotowoltaiki , to nie będzie cię bolało , gdy pompa w kotle będzie chodziła cały czas. Zrób sobie czujkę temp. zewnętrznej (albo kup jak nie czujesz się na siłach aby samemu wykonać), potem ustaw krzywą pokrętłem na kotle. Odłącz TYBOX jeśli masz i w to miejsce wstaw zworkę tak jak było fabrycznie. Jeśli masz CAR, to wyłącz pracę na podstawie temp wewnętrznej ustawiając na CAR: AMB OFF. Ustaw termostaty na grzejnikach w każdym pomieszczeniu , tyle ile stopni chcesz mieć i już. W ten sposób nie będziesz miał wahań temperatur i grzejniki będą cały czas ciepłe/letnie. Palnik będzie się wyłączał i włączał automatycznie na podstawie odczytu delty przez czujniki (różnica temp zasilania i powrotu)
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 22-11-2020 o 13:51

  15. #3715

    Domyślnie

    Cytat Napisał zientas Zobacz post
    kupiłem sterownik v2 do mojego pieca i niestety lekkie rozczarowanie jak na razie.
    1. czy na ekranie można zmieścić więcej informacji - czy temperatura na piecu i CWU może być podawana na głównym ekranie razem z innymi parametrami? także temperatura zewnętrzna też mogła by się tam zmieścić.
    2. czy można wiedzieć z jaką mocą grzeje obecnie piec? świeczka, jedna kreska, dwie kreski....
    3. jak zrozumieć i dostosować krzywą. W tej chwili ogrzewaniem jeszcze steruje sterownik zaworu i krzywa jest taka:
    10st - 25
    0st - 29
    -10st -32
    -20st -34
    krzywa jest krzywa a nie liniowa, a z instrukcji wychodzi..., nie wiem co wychodzi.
    4. Sterownik ma możliwość wyświetlania komunikatów w czujek zasilania, powrotu jak te czujki dodać?
    5. dla czego na sterowniku ustawienie temperatury wody zasilającej co jest od 0 do 9 i powoduje zmianę na piecu od 25 stopni o temperaturę zadaną na sterowniku.
    ma ktoś jeszcze jakieś pomysły na ten sterownik.
    Na wyświetlaczu widać to co widać, pozostałe parametry znajdziesz wciskając INFO. Niektóre parametry jak np temp powrotu są niedostępne dla pewnych modeli kotła. Dla kotłów wyposażonych w elektronikę typu SUPERIOR jest dedykowany sterownik SCAR czyli SuperCar ,który wyświetla różne rzeczy na głównej stronie w tym moc palnika, ale z twoim modelem kotła też byłyby realizowane tylko funkcje podstawowe, czyli to co masz na zwykłym CAR. Odpowiedzi na zadane pytania i inne, znajdziesz w tym temacie i w instrukcji CAR. W razie wątpliwości, pytaj. Na pewno znajdzie się tu ktoś, kto odpowie.

  16. #3716
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar irysy
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Nekla
    Posty
    459
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał montixe Zobacz post
    Skoro masz nadwyżki prądu z fotowoltaiki , to nie będzie cię bolało , gdy pompa w kotle będzie chodziła cały czas. Zrób sobie czujkę temp. zewnętrznej (albo kup jak nie czujesz się na siłach aby samemu wykonać), potem ustaw krzywą pokrętłem na kotle. Odłącz TYBOX jeśli masz i w to miejsce wstaw zworkę tak jak było fabrycznie. Jeśli masz CAR, to wyłącz pracę na podstawie temp wewnętrznej ustawiając na CAR: AMB OFF. Ustaw termostaty na grzejnikach w każdym pomieszczeniu , tyle ile stopni chcesz mieć i już. W ten sposób nie będziesz miał wahań temperatur i grzejniki będą cały czas ciepłe/letnie. Palnik będzie się wyłączał i włączał automatycznie na podstawie odczytu delty przez czujniki (różnica temp zasilania i powrotu)
    Serwisant, który uruchamiał kocioł polecał mi jedynie podłączenie właśnie pogodówki. Twierdził, że przy domach dwukondygnacyjnych zastosowanie sterowników typu "włącz- wyłącz" jest dyskusyjne. Zastanawiam się też nad zmniejszeniem obrotów pompy (jeżeli jest taka możliwość). Przy poprzednim ogrzewaniu pompę miałem ustawioną na najniższe obroty. Grzejniki pracowały cichutko i nie było problemu z dostarczaniem ciepła do najdalszych pomieszczeń. Miałem zastosowany zawór czterodrogowy więc temperatura zasilania nie była jakoś szczególnie wyższa od tej jaką mam ustawioną teraz.
    Ola i Sławek
    Dziennik budowy

  17. #3717

    Domyślnie

    to powiedźcie mi prosze jak okiełznać krzywą?
    trmperatura wyjściowa pieca to 25 st, ale i tak nie potrafi on zejść tak nisko i raczej trzyma sie na 27-28 st.
    czy jest gdzieś dostępny szczegółowy widoczny wykres tych krzywayc aby dostosować to do siebie?
    Ostatnio edytowane przez zientas ; 22-11-2020 o 20:34

  18. #3718

    Domyślnie

    Cytat Napisał irysy Zobacz post
    Serwisant, który uruchamiał kocioł polecał mi jedynie podłączenie właśnie pogodówki. Twierdził, że przy domach dwukondygnacyjnych zastosowanie sterowników typu "włącz- wyłącz" jest dyskusyjne. Zastanawiam się też nad zmniejszeniem obrotów pompy (jeżeli jest taka możliwość). Przy poprzednim ogrzewaniu pompę miałem ustawioną na najniższe obroty. Grzejniki pracowały cichutko i nie było problemu z dostarczaniem ciepła do najdalszych pomieszczeń. Miałem zastosowany zawór czterodrogowy więc temperatura zasilania nie była jakoś szczególnie wyższa od tej jaką mam ustawioną teraz.
    oczywiście, że jest możliwość zmiany obrotów, w twojej instr na str 18 jest to opisane .
    tutaj nasz jak zrobić samodzielnie czujkę pogodową post #160 >> https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post5675115 koszt całości wyjdzie z przesyłka termistora ok 20 PLN

  19. #3719

    Domyślnie

    Cytat Napisał zientas Zobacz post
    to powiedźcie mi prosze jak okiełznać krzywą?
    trmperatura wyjściowa pieca to 25 st, ale i tak nie potrafi on zejść tak nisko i raczej trzyma sie na 27-28 st.
    czy jest gdzieś dostępny szczegółowy widoczny wykres tych krzywayc aby dostosować to do siebie?
    Wszystko trzeba palcem pokazać?
    Wykresy są przedstawiane w instr CAR, ale dotyczą one standardowych ustawień kotła. Jak pozmieniasz na karcie elektronicznej parametry (S5) min i (S6) max temp. zasilania instalacji, to krzywe układają się inaczej. W niektórych nowszych modelach, parametr S5 to t0, a S6 to t1. Polecam przeczytać ten temat, żeby zrozumieć pewne rzeczy.
    post #577.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post6335643
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 23-11-2020 o 09:10

  20. #3720
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar irysy
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Nekla
    Posty
    459
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał montixe Zobacz post
    oczywiście, że jest możliwość zmiany obrotów, w twojej instr na str 18 jest to opisane .
    tutaj nasz jak zrobić samodzielnie czujkę pogodową post #160 >> https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post5675115 koszt całości wyjdzie z przesyłka termistora ok 20 PLN
    Zmieniłem na drugi bieg i jest dużo ciszej. Co prawda w instrukcji obsługi jest napisane, że dla wersji z zasobnikiem zewnętrznym domyślne jest ustawienie na trzecim biegu. Przypuszczam zatem, że będzie teraz trochę dłużej podgrzewał zasobnik cwu.
    Ola i Sławek
    Dziennik budowy

Strona 186 z 205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony