dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 191 z 205
Pokaż wyniki od 3.801 do 3.820 z 4095
  1. #3801

    Domyślnie

    Cytat Napisał pedronx Zobacz post
    co bym nie kombinował to zawsze przegrzewa o jakieś 0.7 stopnia. Car zachowuje się jak Tybox, tzn wyłącza się jak na sterowniku/termostacie zostanie osiągnięta docelowa temperatura, czyli 23 st.
    I tu pojawia się problem, bo przecież w podłogę (płytę) została wpompowana większa ilość energii, która dociera do wnętrza z opóźnieniem. I przez to opóxnienie mam te dodatkowe 0,7st.
    Próbowałeś obniżyć temp zasilania? Na początku miałem taki sam efekt, kiedy była za wysoka temp. zasilania, bo chciałem mieć szybszy przyrost temp.

    Jeśli stosujesz MODUL OFF to nastawa parametru BUILD nie ma znaczenia i CAR działa jak TYBOX, ale ze stałą histerezą 0,4*C i stop grzania jest 0,1*C powyżej zadanej, więc w tej sytuacji możesz spróbować sobie OFFSET-em przesunąć sobie krzywą np 2-3 stopnie na minus (przy takiej masie betonu, to jaka faktyczna wartość będzie właściwa, musisz sobie sprawdzić eksperymentalnie)

    Jeśli stosujesz MODUL ON, to wypróbuj sobie BUILD 10 , jeśli będzie nadal przegrzewało to daj BUILD poniżej 10, np 8 albo 9. Poniżej BUILD 10, temp zasilania jest obniżana. Jednak w tym przypadku mogą pojawić się problemy z dogrzaniem piętra. Jak nie sprawdzisz, to się nie dowiesz.

  2. #3802

    Domyślnie

    Dzięki o niezawodny Montixe!

    Drugi dzień testów z Modul On za mną. Temperatura zasilania oscyluje w okolicach 30-36stc. Temperatura w domu się ustabilizowała. Kocioł załącza się dużo częściej. Za kilka dni sprawdzę średnią zużycia gazu, jak się różni od Modul Off. Piętro (tybox) podobnie jak na dole.

    Ciekawe, bo mimo tej samej temperatury utrzymywanej, jest stabilnie, ale odrobinę bardziej czuć chłód. Ciekawe czy to z powodu braku promieniowania od niskiej temperatury zasilania. Przy Modul Off zasilanie dochodziło do 53stc.

    Czy przy Modul On krzywe grzewcze są brane pod uwagę?

    Cytat Napisał montixe Zobacz post
    Jeśli stosujesz MODUL OFF to nastawa parametru BUILD nie ma znaczenia i CAR działa jak TYBOX
    Weź i mnie zdradź, skąd Ty czerpiesz tą wiedzę? Eksperymentalnie? W specce nic takiego nie znalazłem.
    216m2 + garaż | pełne piętro | wszędzie ogrzewanie podłogowe, w łazienkach dodatkowo grzejniki | gaz miejski | ściany Silka + 30cm styro grafit | płyta fundamentowa + 30cm styroduru | poddasze 40cm celulozy Isofloc | okna Internorm + ciepły montaż + kotwy | kocioł Immergas Victrix 24kw + 160l zasobnik | zapotrzebowanie na ciepło 12kw (45kw/m2 a) | w planach: rekuperator [edit: jangaz i brink odpadły] Thessla Green AirPack 600;

  3. #3803

    Domyślnie

    Cytat Napisał pedronx Zobacz post
    Drugi dzień testów z Modul On za mną. Temperatura zasilania oscyluje w okolicach 30-36stc. Temperatura w domu się ustabilizowała. . Piętro (tybox) podobnie jak na dole.
    Na Modul Off, też się da. Kwestia dobrania krzywej


    Cytat Napisał pedronx Zobacz post
    Kocioł załącza się dużo częściej. Za kilka dni sprawdzę średnią zużycia gazu, jak się różni od Modul Off
    Zgadza się, palnik załącza się częściej ale zazwyczaj tylko na chwilę, za to często pracuje sama pompa.
    Zużycie będzie podobne,....no może być ciut mniejsze na przestrzeni całego sezonu

    Cytat Napisał pedronx Zobacz post
    Ciekawe, bo mimo tej samej temperatury utrzymywanej, jest stabilnie, ale odrobinę bardziej czuć chłód. Ciekawe czy to z powodu braku promieniowania od niskiej temperatury zasilania. Przy Modul Off zasilanie dochodziło do 53stc.
    Kwestia indywidualna organizmu, ale faktycznie również w moim przypadku, przy 30*C promieniowanie dopiero zaczyna być odczuwalne, więc jeśli wcześniej zasilałeś wyższą temp. to teraz czujesz różnicę. Prawdopodobnie gdybyś wcześniej stosował taką temp. w cyklach ON/OFF, to nawet przy zasilaniu 30-32*C w 2-3 godzinie pracy i jeszcze jakiś czas po zatrzymaniu układu, czułbyś różnicę w stosunku do tego, co jest odczuwalne kiedy temp. pomieszczenia zaczyna spadać. Z tego powodu ja wymuszam grzanie w oknach czasowych ustawionych tak , że nawet jeśli temp. powietrza na sterowniku jest jeszcze na poziomie temp. akceptowanej przeze mnie jako komfortowa, ale układ jest bezczynny od kilku godzin, to np rano kiedy wstaję, ogrzewanie pracuje juz ok 2-2,5 godziny i zazwyczaj nawet nie zdąży osiągnąć zadanej temp. przed zmianą okna czasowego, ale to już wystarczy aby odczuć komfort. Temp. w oknach tak się zazębiają, że jeśli wystąpi wyłączenie układu, krótko przed wystąpieniem kolejnego okna z podniesioną temp., to układ się nie załączy.

    Cytat Napisał pedronx Zobacz post
    Czy przy Modul On krzywe grzewcze są brane pod uwagę?
    tak, są brane pod uwagę do obliczania temp. zasilania przez CAR zgodnie z zaprogramowanym algorytmem (o tym wspomina instr. CAR). W praktyce oznacza to, że zazwyczaj na kotle nie zobaczysz temp. zasilania wynikającej z krzywej. Trzeba mieć na uwadze, że CAR oblicza parametr dla środowiska w którym jest zainstalowany i nie ma pojęcia, że np na kolejnej kondygnacji może być inna akumulacyjność cieplna, stąd mogą czasem wynikać problemy z utrzymaniem żądanych temperatur



    Cytat Napisał pedronx Zobacz post
    Weź i mnie zdradź, skąd Ty czerpiesz tą wiedzę? Eksperymentalnie? W specce nic takiego nie znalazłem.
    Tak, głównie na podstawie własnych obserwacji. Jak nie mam skąd zaczerpnąć wiedzy, to sam próbuje dociekać.
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 08-01-2021 o 13:37

  4. #3804

    Domyślnie

    Cytat Napisał montixe Zobacz post
    Na Modul Off, też się da. Kwestia dobrania krzywej
    nie wie rzę w to
    Choć oczywiście wypróbuję. Rozumiem, że można to osiągnąć zmniejszając parametr Build, i samą krzywą, tak? [/QUOTE]

    Cytat Napisał montixe Zobacz post
    Zgadza się, palnik załącza się częściej ale zazwyczaj tylko na chwilę, za to często pracuje sama pompa.
    Ciekawe po jaką cholerę? Żeby sprawdzić temp czynnika?

    Cytat Napisał montixe Zobacz post
    Z tego powodu ja wymuszam grzanie w oknach czasowych ustawionych tak , że nawet jeśli temp. powietrza na sterowniku jest jeszcze na poziomie temp. akceptowanej przeze mnie jako komfortowa
    Ale jak wymusić załączenie się kotła, jeśli nie została osiągnięta zadana temp?

    Cytat Napisał montixe Zobacz post
    W praktyce oznacza to, że zazwyczaj na kotle nie zobaczysz temp. zasilania wynikającej z krzywej.
    Czy to znaczy, że to co widzę na carze jako HF, to nie jest rzeczywista temp zasilania?
    216m2 + garaż | pełne piętro | wszędzie ogrzewanie podłogowe, w łazienkach dodatkowo grzejniki | gaz miejski | ściany Silka + 30cm styro grafit | płyta fundamentowa + 30cm styroduru | poddasze 40cm celulozy Isofloc | okna Internorm + ciepły montaż + kotwy | kocioł Immergas Victrix 24kw + 160l zasobnik | zapotrzebowanie na ciepło 12kw (45kw/m2 a) | w planach: rekuperator [edit: jangaz i brink odpadły] Thessla Green AirPack 600;

  5. #3805

    Domyślnie

    Cytat Napisał zientas Zobacz post
    PS ile masz powierzchni domu która jest cały czas ogrzewana?
    180m2 po podlogach total, ogrzewanej podlogowka 155m2.

    Dla mnie idea ogrzewania calym domem jako jedna strefa lub nawet jako osobnymi kondygnacjami to nieporozumienie.
    Zyski bytowe, gotowanie/pieczenie, duzo odwiedzajacych gosci, zyski sloneczne (wiekszosc okien od poludnia) itd itp sa bardzo duze i nie da sie ich niestety przewidziec dokladnie przy nieregularnym trybie zycia domownikow.
    A to przynajmniej u nas wplywa na przegrzewanie pomieszczen (jesli grzalo sie cala kondygnacja), ktore takie zyski otrzymuja, stad idea sterowania kazdym pomieszczeniem z osobna wydaje sie idealna pod nas bo najbardziej komfortowa.
    U nas temp ustawiona to 20.5st, w sypialniach 19.5st. Powyzej tych wartosci ciezko nam funkcjonowac a najgorzej jest ze skupieniem uwagi i snem. Jesli ktos lubi 22-23st to na takie zyski bytowe moze machnac reka bo ZAPEWNE ich NEGATYWNIE nie odczuwa.
    My wtedy sie dusimy, taka glina. Dobrze, ze wentylacja mechaniczna zapewnia ciagly doplyw swiezego powietrza. Ciesze sie, ze rodzinka jest w tym spojna i nie mamy zadnego odmienca temperaturowego pod dachem bo mogloby byc ciezko
    Stad sterowanie indywidualne kazdym pomieszczeniem daje to mega komfort i stabilizacje temperaturowa.

    Tylko jak ustawic kociol Exa 24kw pod takie funkcjonowanie gdy przewaznie grzeja max 2-3 pętle w jednym czasie?

    Czy ktos sie dowiedzial za co odpowiada parametr S9 w menu (instrukcja konczy sie na S8 ). Domyslna wartosc to 55x100.

    Jesli Exa24 ma uzyteczna moc znamionowa 23.7kw, obroty ma max CO domyslnie ustawione na 4600 (przedzial 900-6100) tzn, ze fabrycznie jest skrecony na 18kw? Czy moze obroty 6100 odpowiadaja za wartosc mocy 32kw (na tyle mozna ustawic max moc CWU w menu S 8 wartosc 3, domyslnie 1 co daje 26kw na CWU).

    Jesli ostatniej doby zuzyto 4m3 gazu, to jak obliczyc ile Wat/m2 potrzebuje dom przy -3st w nocy i 1stw dzien? Chcialbym to zweryfikowac z OZC. Czy takoe wskazania W/m2 to sie liczy na godzine jak kWh czy moze na 24h?

    Ile energii potrzeba by podgrzac wszystkie wystudzone petle z temp 23st do 35st? 155m2 podlogowki. Kiedys testowalem ogrzewanie calosci domu w jednym czasie przy temp zewn 0st i zeby podgrzac wode w ukladzie z 23st do 35st zadanych kociol zuzywal 1.38m3/h przez kilka godzin i doszedl do 28st, powrot 25st i przez dluzszy czas nie chcial isc dalej do zadanej temp. Zrezygnowalem nerwowo z testu patrzac na wskazania gazomierza (1.38m3/h czyli pracowal z moca ponad 12kw - czy to normalne?).
    Wg OZC max zapotrzebowanie przy -20 to 5.5kw na samo.CO.
    Ostatnio edytowane przez Kristoforokrk ; 09-01-2021 o 19:51

  6. #3806

    Domyślnie

    Cytat Napisał pedronx Zobacz post
    nie wie rzę w to
    Choć oczywiście wypróbuję. Rozumiem, że można to osiągnąć zmniejszając parametr Build, i samą krzywą, tak?
    Tylko odpowiednią krzywą i nic więcej nie trzeba. Zwróć uwagę na to co napisałem do Ciebie dwa posty wcześniej (#3801), że przy Modul Off nie ma znaczenia jak ustawisz Build, czy to będzie 1 czy 20, to zawsze "start" masz 0,3*C poniżej, a "stop" 0,1*C powyżej zadanej , taka stała histereza , której niestety nie da się przestawić


    Cytat Napisał pedronx Zobacz post
    Ciekawe po jaką cholerę? Żeby sprawdzić temp czynnika?
    wydaje mi się, że głownie po to aby zapewnić jak najmniejsze wahania temperatury


    Cytat Napisał pedronx Zobacz post
    Ale jak wymusić załączenie się kotła, jeśli nie została osiągnięta zadana temp?
    nie bardzo rozumiem pytania. Jeśli zadana nie została osiągnięta to kocioł pracuje i nie trzeba go zmuszać do załączenia. Ale może pytasz o sytuację: jak wymusić start kotła w oknach czasowych, to okna wymuszające start muszą mieć wyższą zadaną i są ustawione jako temp. komfort, a pozostały czas jako ekonomiczna

    Cytat Napisał pedronx Zobacz post
    Czy to znaczy, że to co widzę na carze jako HF, to nie jest rzeczywista temp zasilania?
    tak zasilania, ale jeśli pracuje CO to widzisz zasilanie CO, jak patrzysz w czasie kiedy grzeje zasobnik ,to widzisz jaką temp. grzany jest zasobnik, a kiedy już nagrzeje zasobnik i kocioł stoi to widzisz temp. która jest obecna w miejscu gdzie zainstalowany jest czujnik. Przecież ten parametr wyświetla różne wartość także w trybie LATO. Nie zauważyłeś tego? Mówiąc, że przy Modul On , na wyświetlaczu kotła podczas pracy CO często widać temp zasilania inną niż wynika w danym momencie z krzywej, chciałem zwrócić uwagę na to, że CAR stosuje algorytm biorąc pod uwagę temp. zadaną i aktualną temp. otoczenia oraz parametr Build i na tej podstawie modyfikuje temp. zasilania (przeważnie ją obniża). Ale krzywa jest limitem więc jeśli będzie zbyt niska, to będzie niedogrzanie, chyba że dodatkowo byłaby włączona Autoadaptacja , to możliwe , że Offset przesunąłby się na plus , .....może. Myślę, że tak to powinno działać. Kiedy ja testowałem Autoadaptację On, to zawsze Offset przesuwał się na minus, ale to właśnie mogło wynikać z ustawienia zbyt wysokiej krzywej w stosunku do potrzeb
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 09-01-2021 o 23:44

  7. #3807

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kristoforokrk Zobacz post
    180m2 po podlogach total, ogrzewanej podlogowka 155m2.
    Tylko jak ustawic kociol Exa 24kw pod takie funkcjonowanie gdy przewaznie grzeja max 2-3 pętle w jednym czasie?
    Zobacz na mój wcześniejszy wpis. Zminimalizowałem taktowanie do minimum i jestem zadowolony z efektów.

  8. #3808

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kristoforokrk Zobacz post
    Jesli Exa24 ma uzyteczna moc znamionowa 23.7kw, obroty ma max CO domyslnie ustawione na 4600 (przedzial 900-6100) tzn, ze fabrycznie jest skrecony na 18kw? Czy moze obroty 6100 odpowiadaja za wartosc mocy 32kw (na tyle mozna ustawic max moc CWU w menu S 8 wartosc 3, domyslnie 1 co daje 26kw na CWU).
    Mam model X2 v.2011 o mocy 3-24 kW i moja instr. jest wspólna również dla modelu 1.9-12 kW. Widać w instrukcji, że w tabeli ustawnych parametrów podane są te same wartości dla oby tych kotłów. Dopiero w tabelach z parametrami spalania widać różnice pomiędzy modelami w średnicach stosowanych dysz (w zależności od rodzaju gazu). Różnice oczywiście są też oczywiście wielkości wymiennika
    Z tego co widzę w moim 24kW i w EXA 24 też jest dostępny taki sam zakres S0 900-1500, ale już S1 u mnie jest 4000-6100 a u Ciebie 3500-6100, ale znowu jest różnica w dyszach
    U mnie znamionowa (dla CWU to 26 kW) dla CO 23,6 kW i fabrycznie jest ustawione tak jak u Ciebie 4600 rpm, a instrukcja podaje, że domyślnie jest 5150 rpm. Wygląda na to , że 4600rpm to jest znamionowa 23,6kW u mnie i 23,7 kW u Ciebie. Swoja drogą ciekawe czy w X2 v2011-12kW fabrycznie też jest wartość 4600rpm czy 5150rpm jak podaje instrukcja?
    Też kiedyś próbowałem rozkminić jak to liczyć, ograniczałem moc i patrzyłem na spalanie i nie bardzo chciało się zgadzać. Nie wiem , być może konieczna jest kalibracja różnicy ciśnień dla zmienionego zakresu? Praktycznie kiedy ograniczałem moc, to kocioł nie chciał zejść na wskaźniku mocy do jednej kreski, gdzie przy szerszym zakresie nie stanowi to żadnego problemu. Odczucie subiektywne tez było takie, że cały czas kręci się szybciej. Ale tak jak mówię może trzeba kalibrować przy zmianie zakresu.
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 11-01-2021 o 08:40

  9. #3809

    Domyślnie

    W moim Exa24 mam nastepujace zakresy:
    S0 900-1500 (domyslnie 1400)
    S1 3500-6100 (domyslnie 4600)
    S2 900-4600(6100 jesli ustawimy S3 na 6100) domyslnie 1400
    S3 900-6100 (domyslnie 4600)
    S4 1500-3500 (domyslnie 2000)
    S8 moc kotła (ale do CO czy do CWU?!) - 12kw/26kw/28kw32kw (domyslnie 26kw)
    S9 (brak opisu w instrukcji za co odpowiada, ktos wie?) zakres 1500-6100 domyslnie 5500

    Czy to normalne zachowanie, ze jesli wymusze ogrzewanie na wszystkich petlach, to z temp powrotu 23st (info menu D8 ) do zadanych 35st zuzycie gazu wynosi 1.38m3/h i nie chce spadac przez kilka godzin? Czy jest zle skalibrowana mieszanka? Wczesniej piec chodzil chwile na butli propanu bo nie wyrobili sie z przylaczeniem gazu ziemnego. Moze zle serwisant skalibrowal przejscie z propan na ziemny? Czy az tyle energii potrzebuje 155m2 podlogowki do podgrzania z 23st do 35st? Nie wiem nawet czy by doszedl do temp zadanej bo zrezygnowalem po kilku godzinach patrzac na gazomierz...
    Ostatnio edytowane przez Kristoforokrk ; 11-01-2021 o 09:11

  10. #3810

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kristoforokrk Zobacz post
    Czy to normalne zachowanie, ze jesli wymusze ogrzewanie na wszystkich petlach, to z temp powrotu 23st (info menu D8 ) do zadanych 35st zuzycie gazu wynosi 1.38m3/h i nie chce spadac przez kilka godzin?.
    Jakbym otworzył wszystkie pętle (180m2) to pewnie miałbym tak samo. Podgrzanie aż o 12 stopni to jest dużo. Widocznie miałeś dobry odbiór ciepła z podłóg skoro powrót był cały czas zimny. Nie przegrzałeś domu w trakcie testu?
    Tak czy inaczej po zmianie parametrów S powinno się wykalibrować mieszankę. Dlatego ja nic nie zmieniałem.

  11. #3811

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kristoforokrk Zobacz post
    S8 moc kotła (ale do CO czy do CWU?!) - 12kw/26kw/28kw32kw (domyslnie 26kw)
    S9 (brak opisu w instrukcji za co odpowiada, ktos wie?) zakres 1500-6100 domyslnie 5500

    Czy to normalne zachowanie, ze jesli wymusze ogrzewanie na wszystkich petlach, to z temp powrotu 23st (info menu D8 ) do zadanych 35st zuzycie gazu wynosi 1.38m3/h i nie chce spadac przez kilka godzin? Czy jest zle skalibrowana mieszanka? Wczesniej piec chodzil chwile na butli propanu bo nie wyrobili sie z przylaczeniem gazu ziemnego. Moze zle serwisant skalibrowal przejscie z propan na ziemny? Czy az tyle energii potrzebuje 155m2 podlogowki do podgrzania z 23st do 35st? Nie wiem nawet czy by doszedl do temp zadanej bo zrezygnowalem po kilku godzinach patrzac na gazomierz...
    S8 to będzie max CWU, tak wynika u mnie.
    A serwisant przy zmianie gazu u Ciebie wymieniał dyszę (zasadzie do butlowego jest mniejsza), czy tylko kalibrował obroty? Instrukcja mówi o wymianie zestawu i kalibracji obrotów.
    Odnośnie zużycia właśnie, to wygląda mi na to, że kocioł w fazie początkowej wykorzystuje maksymalną dostępną moc jeśli jest taka potrzeba. U mnie dochodzi do niej stopniowo a później wiadomo schodzi w dół, kiedy widzi że nie ma odbioru z wymiennika. Wiec teoretycznie jeśli by ograniczyć ten MAX, to można by trochę obniżyć zużycie. Z tego co kiedyś czytałem na tym forum o zachowaniu kotłów innych marek, to wynikało że niektóre kotły startują z mocą np 70% dostępnej mocy i wtedy obcinanie max-a ma sens, a tym bardziej jeśli jest wiele startów przy taktowaniu z braku odbioru, to tym bardziej pogłębia tą sytuację . U mnie w modelu 24 jednak zauważyłem, że na CO podnosi moc stopniowo (tylko przy CWU leci od początku na full a dopiero potem schodzi)
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 11-01-2021 o 12:32

  12. #3812

    Domyślnie

    A nie wiesz za co odpowiada S9?

    Serwisant zmienil dysze na gaz ziemny ale nie zmienial ustawien mieszanki ani mocy.
    Nie przeprowadzil nawet analizy spalin.

    Jak podlaczalem wczesniej propan to inny serwisant zmienil dysze na propan i przestroil kociol na propan z fabrycznego ustawienia na gaz ziemny.

    Mozliwe, zeby piec dzialal teraz na gazie ziemnym ale na kalibracji z propanu a jedynie ze zmieniona dysza? Moje obawy biora sie stad, bo nie wydaje mi sie, zeby podgrzanie z 23st wody w obiegu nawet do 30st temp zadanej (powrot 27st) ciagle spalajac 1.38m3/h potrzebowalo mocy 13kw. Bo wtedy Wasze kotły 12kw by nie dawaly rady chodzac na maxa. A mowicie, ze na ppczatku chodza na ok 70% pozniej schodzac do jednej swieczki. Spalanie gazu godzinowe o takiej wartosci to odpowiednik mocy 13kw...
    Ozc na samo CO 5.5kw przy 20st w srodku i -20st zewnatrz.
    Ostatnio edytowane przez Kristoforokrk ; 11-01-2021 o 14:00

  13. #3813

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kristoforokrk Zobacz post
    A nie wiesz za co odpowiada S9?
    nie mam pojęcia, u mnie w kotle nie występuje ten parametr, kończy się na S8

    Cytat Napisał Kristoforokrk Zobacz post
    zmienil dysze na gaz ziemny ale nie zmienial ustawien mieszanki ani mocy.
    Nie przeprowadzil nawet analizy spalin.
    Ja serwisantem nie jestem, ale opierając się na informacji z instr., to wydaje mi się, że powinien podpiąć manometr różnicowy i chociaż sprawdzić. W zależności od rodzaju gazu, instr. podaje różne natężenie przepływu gazu i ciśnienie (inne przedziały min/max), już o analizie składu mieszanki nie wspominając, bo to serwisant sprawdza i robi wydruk na każdym przeglądzie.

  14. #3814

    Domyślnie

    Witam Wszystkich.

    Czy spotkał się ktoś z Was z sytuacją, że sterownik CAR V2 zaczął nagle odczytywać inną temperaturę w pokoju niż istniejąca?
    Miałem ustawioną temperaturę w pokoju na 21,5 i taką kocioł utrzymywał. Dzisiejszej nocy nagle na CAR pojawiła się temp. odczytana 20,7 stopnia pomimo tego że sprawdziłem innym termometrem że w pokoju jest 21,5.
    Zadna korekta nie była robiona dlatego tak mnie to zdziwiło.
    Piec teraz widząc taką zmianę w pokoju "szaleje" chcąc dogrzać pomieszczenie.
    Wiem, że najprościej zrobić korektę(i tak sugeruje najprościej serwisant), ale sytuacja wg mnie jest dziwna.

    Będę wdzięczny za pomoc

  15. #3815
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Norek77

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Dolinki Krakowskie
    Posty
    87

    Domyślnie

    Miałem ustawioną temperaturę w pokoju na 21,5 i taką kocioł utrzymywał. Dzisiejszej nocy nagle na CAR pojawiła się temp. odczytana 20,7 stopnia pomimo tego że sprawdziłem innym termometrem że w pokoju jest 21,5.

    Jakim termometrem sprawdzałeś i w którym miejscu dokonywałeś pomiaru? Sprawdzałeś wcześniej czy temperatury się zgadzają?

  16. #3816

    Domyślnie

    Cytat Napisał montixe Zobacz post
    więc albo uszkodzony CAR, albo przewód albo coś z płytą kotła.
    Spróbować najpierw podpiąć się na innym przewodem, jedna potencjalna przyczyna będzie wyeliminowana.
    Tak dla potomnych, problem braku komunikacji leżał w sterowniku CAR, który został wymieniony i wszystko działa. Natomiast myślę że inwestowanie w tak drogie urządzenie jak CAR z sondą temperatury w moim przypadku nie miało sensu. Mam w całym parterowym domu podłogówkę, strych i garaż grzejniki (jeszcze nie zainstalowane dom jest nowy) obecnie w użytku jedynie podłogówka. Sterownik CAR zainstalowany w jednym z trzech pokoi, problem jest taki że dwa pokoje są niedogrzane nic nie daje zwiększenie przepływu na pętlach, choć ze względu na długość pętli i wydajność zastosowanej pompy dodatkowej max przepływ to lekko ponad 2L/min. Zastanawiam się czy jest jakiś sposób by poprawić sytuację, co prawda mam przygotowane skrzynki pod siłowniki stref ,a w pokojach przewody do termostatów, ale to dodatkowy koszt...
    Przy okazji ten temat to niezłe kompendium wiedzy, szczególne podziękowania dla montixe za szereg wskazówek które ułatwiły mi ustawienia CAR i wszystkich którzy konkrety wnieśli do tematu - Mr.Do
    Ostatnio edytowane przez unikat ; 14-01-2021 o 00:35

  17. #3817

    Domyślnie

    Cytat Napisał unikat Zobacz post
    Sterownik CAR zainstalowany w jednym z trzech pokoi, problem jest taki że dwa pokoje są niedogrzane nic nie daje zwiększenie przepływu na pętlach, choć ze względu na długość pętli i wydajność zastosowanej pompy dodatkowej max przepływ to lekko ponad 2L/min. Zastanawiam się czy jest jakiś sposób by poprawić sytuację ?
    jedyne co możesz zrobić w obecnej sytuacji , to spróbuj zmniejszyć przepływy w pokoju gdzie jest CAR. Niestety, jeśli będzie konieczne mocne dławienie, to może nastąpić taka sytuacje, że podłoga w tym pokoju nie będzie się równo nagrzewała, bo powroty pętli będą wystudzone. Szczególnie może to być odczuwalne pod stopą, jeśli jest to duży pokój z kilkoma pętlami

  18. #3818

    Domyślnie

    Witam, aktualnie mam kocioł Immergas EXA 24, Car V2 podpiety do kotła, zewnętrzna czujka pogody oraz DIM v2 - dwie strefy - jedna parter, druga piętro. Aktualnie Car2 V2 steruje obiema strefami, obie pompy w DIM pracują w trybie ciągłym (zworki na TA1 i TA2 na płycie DIM są zwarte).

    Chciałbym rozdzielić sterowanie strefami, w ten sposób, że Car2 V2 steruje jedną strefą (np. parterem) i dodać Tyboxa 137, żeby sterował piętrem. Rozumiem, że Tybox powinien być wtedy podpięty do wejścia np. TA2 na DIM. W takiej konfiguracji rozumiem, że Tybox będzie jedynie załączał lub wyłączał pompę dla strefy 2, ale DIM nie będzie wysyłał sygnału do kotła, żeby zaczał pracować.

    Czy dobrze rozumiem, że żeby to zrealizować dodatkowo trzeba byłoby podłączyć zaciski X5 (15,16) z płyty DIM do kotła (wyjście żądana z płyty DIM do kotła)?

  19. #3819

    Domyślnie

    Cytat Napisał warek17 Zobacz post
    Chciałbym rozdzielić sterowanie strefami, w ten sposób, że Car2 V2 steruje jedną strefą (np. parterem) i dodać Tyboxa 137, żeby sterował piętrem. Rozumiem, że Tybox powinien być wtedy podpięty do wejścia np. TA2 na DIM. W takiej konfiguracji rozumiem, że Tybox będzie jedynie załączał lub wyłączał pompę dla strefy 2, ale DIM nie będzie wysyłał sygnału do kotła, żeby zaczał pracować.
    Jeśli piętrem zarządza pompa Z2 (styk TA2) to tam podłączasz TYBOX, a TA1 zostawiasz wolne i przełącznik S26;4 ustawiasz na OFF Strefa Główna=strefa 1 i tą strefą zarządza CAR, jeśli od pietra jest druga pompa to analogicznie odwrotnie

    Cytat Napisał warek17 Zobacz post
    Czy dobrze rozumiem, że żeby to zrealizować dodatkowo trzeba byłoby podłączyć zaciski X5 (15,16) z płyty DIM do kotła (wyjście żądana z płyty DIM do kotła)?
    tak, dobrze rozumiesz i dodatkowo mostek X5;16 do X15;18, tak jak na schemacie i w opisie w tabelce b) pod schematem

  20. #3820

    Domyślnie

    Cytat Napisał montixe Zobacz post
    Jeśli piętrem zarządza pompa Z2 (styk TA2) to tam podłączasz TYBOX, a TA1 zostawiasz wolne i przełącznik S26;4 ustawiasz na OFF Strefa Główna=strefa 1 i tą strefą zarządza CAR, jeśli od pietra jest druga pompa to analogicznie odwrotnie

    tak, dobrze rozumiesz i dodatkowo mostek X5;16 do X15;18, tak jak na schemacie i w opisie w tabelce b) pod schematem
    A jeżeli chodzi o podłączenie DIM X5(15,16) do Immergas EXA to na kotle w X12 do zacisków 41,44 jest podłączony CAR, to czy DIM należy wtedy wpiąć w zaciski 40,41 (przeznaczone na termostat pokojowy opcję) czy jakoś inaczej?

Strona 191 z 205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony