dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 198 z 205
Pokaż wyniki od 3.941 do 3.960 z 4095
  1. #3941
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mateusz_77

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Colllumb Zobacz post
    Czy ktoś z szanownych forumowiczów może mi powiedzieć jaki mam kupić czujnik temp cwu znajdujący się w zasobniku? Stary zaczął pokazywać głupoty.
    Zakupiłem nowy KTY 81-210 i niestety. Podłączony na zewnątrz zasobnika pokazuje 72 stopnie gdzie powinien 22.
    Do wyboru są NTC o różnym K oraz PT100 i PT1000....
    https://sterownikitech.pl/immergas-c...83,id1304.html

  2. #3942

    Domyślnie

    Trafiłeś w 10. Nie o taką odpowiedź mi chodziło. Ale dziękuję.

  3. #3943
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    daro.s

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Raszyn
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    135

    Domyślnie

    Cytat Napisał Colllumb Zobacz post
    Czy ktoś z szanownych forumowiczów może mi powiedzieć jaki mam kupić czujnik temp cwu znajdujący się w zasobniku? Stary zaczął pokazywać głupoty.
    Zakupiłem nowy KTY 81-210 i niestety. Podłączony na zewnątrz zasobnika pokazuje 72 stopnie gdzie powinien 22.
    Do wyboru są NTC o różnym K oraz PT100 i PT1000....
    Do CWU jest użyty termistor NTC 10k 0,5% za kilka złotych, jego rezystancja przy 25 stC powinna wynosić 10k Ohm.
    W sondzie temperatury zewnętrznej jest KTY81/110, równie tani.

    Ich charakterystyki są odmienne.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sonda temperaturywykres.JPG
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	64,1 KB
ID:	458479  

  4. #3944

    Domyślnie

    NTC 10k rozumiem. Ale co to te 0.5%?

  5. #3945

    Domyślnie

    Witam wszystkich,
    Posiadam kociół Victrix Tera Plus 24kW z pogodówką i CARv2. Kocioł poprzez zestaw mieszający ze sprzęgłem Afriso (https://www.afriso.pl/katalog-online...rodukt/9090110 ) zasila ok. 150m2 podłogówki (dwa rozdzielacze) oraz 4 grzejniki w przyziemiu/piwnicy i dwie łazienkowe drabinki. Mam pytanie o optymalny sposób sterowania tymi pompami za sprzęgłem. Obecnie mam je podłączone pod najprostszy sterownik Tech, który załącza je na podstawie temp. ustawionej na sterowniku 24*C (czujka na sprzęgle). Zatem w okresie, kiedy włączone jest ogrzewanie, pompki są gonione 24h/7 co zużywa jakąś tam ilość energii elektrycznej. Czy taka praca jest OK? Co jest korzystniejsze również pod kątem zużycia gazu?Czy może powinienem wdrożyć jakieś sterownie, które będzie włączać i wyłączać te pompki tak jak pracuje pompa w kotle? Będę wdzięczny za porady.
    Dodam jeszcze, że np w piwnicy temp.16*, w części mieszkalnej utrzymuję ~21,5*. Pompa od grzejników na najniższym biegu, od podłogówki na 3 z 4 biegów. Przykładowo przy temp. zasilania 34-35*, temp. za sprzęgłem na grzejniki 33* na podłogę ~32*, powrót z podłogi 22-23*, z grzejników praktycznie powrót=zasilanie, no może 1-2* różnicy max.
    Ostatnio edytowane przez jck1 ; 12-01-2022 o 14:02
    Pozdrawiam,
    jck1

  6. #3946
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    echor

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Lodz
    Kod pocztowy
    92-055
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał jck1 Zobacz post
    Witam wszystkich,
    Posiadam kociół Victrix Tera Plus 24kW z pogodówką i CARv2. Kocioł poprzez zestaw mieszający ze sprzęgłem Afriso (https://www.afriso.pl/katalog-online...rodukt/9090110 ) zasila ok. 150m2 podłogówki (dwa rozdzielacze) oraz 4 grzejniki w przyziemiu/piwnicy i dwie łazienkowe drabinki. Mam pytanie o optymalny sposób sterowania tymi pompami za sprzęgłem. Obecnie mam je podłączone pod najprostszy sterownik Tech, który załącza je na podstawie temp. ustawionej na sterowniku 24*C (czujka na sprzęgle). Zatem w okresie, kiedy włączone jest ogrzewanie, pompki są gonione 24h/7 co zużywa jakąś tam ilość energii elektrycznej. Czy taka praca jest OK? Co jest korzystniejsze również pod kątem zużycia gazu?Czy może powinienem wdrożyć jakieś sterownie, które będzie włączać i wyłączać te pompki tak jak pracuje pompa w kotle? Będę wdzięczny za porady.
    Dodam jeszcze, że np w piwnicy temp.16*, w części mieszkalnej utrzymuję ~21,5*. Pompa od grzejników na najniższym biegu, od podłogówki na 3 z 4 biegów. Przykładowo przy temp. zasilania 34-35*, temp. za sprzęgłem na grzejniki 33* na podłogę ~32*, powrót z podłogi 22-23*, z grzejników praktycznie powrót=zasilanie, no może 1-2* różnicy max.
    Możliwości jest kilka w zależności od:
    - przygotowanego okablowania w budynku na potrzeby sterowników oraz pomp
    - oczekiwań co do strefowego sterowania temperaturą w domu
    - wymagań dotyczących operacyjności sterowania (z aplikacją/bez aplikacji)
    - dopuszczalnych kosztów

    Jest możliwość uzyskania sytuacji, w której pompy dla obiegów sa wylączane jeżeli piec nie pracuje
    Ostatnio edytowane przez echor ; 13-01-2022 o 10:28

  7. #3947

    Domyślnie

    Dzięki, ale chodzi mi generalnie o informację, czy pompy w moim przypadku powinny się kręcić cały czas czy może wyłączać się gdy piec nie pracuje? Które rozwiązanie ewentualnie wpłynie na mniejsze zużycie gazu ( o ile w ogóle wpłynie) bo na zużycie energii el. to wiadomo.
    Pozdrawiam,
    jck1

  8. #3948
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Norek77

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Dolinki Krakowskie
    Posty
    87

    Domyślnie

    Cytat Napisał jck1 Zobacz post
    Dzięki, ale chodzi mi generalnie o informację, czy pompy w moim przypadku powinny się kręcić cały czas czy może wyłączać się gdy piec nie pracuje? Które rozwiązanie ewentualnie wpłynie na mniejsze zużycie gazu ( o ile w ogóle wpłynie) bo na zużycie energii el. to wiadomo.
    Witam. Jeśli dobrze rozumiem temperaturą w całym domu steruje car, to pompy za sprzęgłem powinny pracować wtedy, kiedy jest sygnał do grzania. Nie widzę potrzeby mieszać wodę w układzie jeśli nie pracuje kocioł. Praca pomp kiedy kocioł nie pracuje, nie ma żadnego wpływu na zużycie gazu.

  9. #3949
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    echor

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Lodz
    Kod pocztowy
    92-055
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał jck1 Zobacz post
    Dzięki, ale chodzi mi generalnie o informację, czy pompy w moim przypadku powinny się kręcić cały czas czy może wyłączać się gdy piec nie pracuje? Które rozwiązanie ewentualnie wpłynie na mniejsze zużycie gazu ( o ile w ogóle wpłynie) bo na zużycie energii el. to wiadomo.
    Niestety w tym modelu kotła nie ma czujnika temperatury zasilania za sprzęgłem co moim zdaniem zdecydowanie poprawiło by efektywność pracy kotła, efektywność pracy pompy kotłowej oraz ostatecznie wyniki konsumpcji paliwa gazowego

  10. #3950
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    daro.s

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Raszyn
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    135

    Domyślnie

    Cytat Napisał Colllumb Zobacz post
    NTC 10k rozumiem. Ale co to te 0.5%?
    0,5% jest określeniem tolerancji, nie sądzę aby był problem gdy założysz tańszy wykonany z 1% tolerancją.
    Ostatnio edytowane przez daro.s ; 14-01-2022 o 15:02

  11. #3951
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    daro.s

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Raszyn
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    135

    Domyślnie

    Cytat Napisał Norek77 Zobacz post
    Witam. Jeśli dobrze rozumiem temperaturą w całym domu steruje car, to pompy za sprzęgłem powinny pracować wtedy, kiedy jest sygnał do grzania. Nie widzę potrzeby mieszać wodę w układzie jeśli nie pracuje kocioł. Praca pomp kiedy kocioł nie pracuje, nie ma żadnego wpływu na zużycie gazu.
    Moim zdaniem praca pompek mieszacza, w czasie gdy nie grzeje kocioł może tylko po trochu wychładzać czynnik przez wymiennik ciepła w kotle. Do tego nawet nie potrzeba, aby pracowały pompki. Odbywa się to grawitacyjnie, potwierdziłem to u siebie, gdy latem mam wyłączony kocioł a zasobnik CWU jest nagrzewany elektrycznie. Rurki łączące zasobnik z kotłem były ciepłe, ponieważ, czynnik nagrzewał się przez wężownicę i grawitacyjnie oddawał ciepło do komina przez wymiennik. Po zakręceniu zaworów pomiędzy kotłem a zasobnikiem rurki są już chłodne i wolniej następuje utrata temperatury przez zasobnik CWU.
    Ale do rzeczy.
    Aby sterować pracą pompek w mieszaczu można wykorzystać moduł przekaźników dołożony do kotła.
    https://www.immergas.pl/produkty,131...aznikow?dest=1
    Ostatnio edytowane przez daro.s ; 14-01-2022 o 16:23

  12. #3952
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomaszkoo

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    46

    Domyślnie

    U mnie od początku zimy w losowych momentach (czasem częściej, czasem rzadziej) pojawia się błąd E27 i E49. Przy E49 po resecie temperatura wody celu na wyświetlaczu leci do 99 ekspresowo, potem znika i kocioł nic nie robi. Reset zazwyczaj pomaga i kocioł chodzi tydzień albo dwa, bez problemów. Ktoś miał podobnie?

  13. #3953
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomaszkoo

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    46

    Domyślnie

    * temperatura wody cwu. A reset pomaga, mam na myśli kompletne odłączenie od zasilania.

  14. #3954

    Domyślnie

    Gdzie zmienić ustawienia na sterowniku car v2 (pogodynka) kiedy kociol ma przestać grzać. Zauważyłem, że załącza się kiedy jest 21 5st, a wyłącza kiedy jest 22,5st. Ustawione na 22st. Chciałbym to zmienić, ponieważ są za duże przestoje w grzaniu. Np na 21,8-22,2.

  15. #3955

    Domyślnie

    Mam taki dziwny przypadek. Kocioł Immergas VictriX 20 TT ERP2 zamontowany w 2020 roku. W grudniu chyba zaczeło sie dziać takie dziwne rzeczy jak:
    Lekki wiatr powoduje, że kocioł podnosi temperature grzania wody (samoczynnie podnosi do góry od 5 do 10 stopni wiecej jak powinien - chodzi o temp czynnika grzewczego kaloryferów). Ponadtto regularnie gasna płomienie tzn pogrzeje na świeczce pare minut i gaśnie świeczka i tak co minuta co dwie sie dzieje. Gdy nie ma wiatru przy tej samej temp na zewnątrz pracuje stabilnie. Kocioł był kalibrowany i wszystko jest ok. Komin około 8 metrów. Jest włozona rura stalowa przez która zasysa powietrze jak i wypuszcza spaliny. Komin był sprawdzany przez kominiarza i jest ok. Czy na kominie stalowym powinny byc jakies specjalne zakończenia itp (kominiarze mówią że nie)? Mam tez pogodówkę. Jak jest dodatnia temperatura to kocioł grzeje temperaturą 30 pare stopni 35. 34 lub mniej. Lekki wiatr i kocioł głupieje... nie pamietam aby w pierwszym roku było cos takiego. Jest skalibrowany. Co może byc przyczyną, gdzie szukac problemu? Nerwicy dostaje. Żadne błędy na wyświetlaczu nie wyskakują. Ktoś mi sugerował gdzieś aby odkręcić na górze którąś klapke, aby brał powietrze z pomieszczenia (sprawdzić czy nie ma problemu z poborem powietrza) ale podczas kalibracji by to chyba wyszło). Co robić jak żyć?

  16. #3956
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Gdzie zmienić ustawienia na sterowniku car v2 (pogodynka) kiedy kociol ma przestać grzać. Zauważyłem, że załącza się kiedy jest 21 5st, a wyłącza kiedy jest 22,5st. Ustawione na 22st. Chciałbym to zmienić, ponieważ są za duże przestoje w grzaniu. Np na 21,8-22,2.
    To zależy chyba od parametru BUILD na sterowniku
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #3957

    Domyślnie

    Dzięki, wlasnie zmieniłem ten parametr na 20, rekomendowany do OP. Będę obserwował działanie kotła.

    Co jeszcze oprócz tego parametru, krzywej grzewczej powinienem zmienić przy dobrze ocieplonym domu z OP? Reszta ustawień jest fabryczna.

  18. #3958
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Możesz jeszcze trochę poczytać w tym wątku o autoadaptacji, u niektórych sie sprawdza, u innych mniej.
    Ale te ustawienia mają wpływ głównie na komfort, bo na zużycie nie bardzo/
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #3959
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    @Wisemare - użytkownicy Viessmanów skarżą się na to notorycznie.
    Zabezpieczenie przez zgaszeniem płomienia na palniku przy najmniejszej mocy.

    Sam nic nie zrobisz - zgłoś do serwisu. Żadnych klapek nie otwieraj.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #3960

    Domyślnie

    Nie rozumiem odpowiedzi. Co jest uszkodzone? W kotle coś? Czy powinienem mieć na podwójnej rurze co spaliny wypuszcza i zaciaga powietrze załozone cos, czy w kotle cos nie tak. Płomien gasnie i zapala się po chwili. Ale jak grzeje wode w zasobniku to nic nie gaśnie.

Strona 198 z 205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony