dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 51 z 205
Pokaż wyniki od 1.001 do 1.020 z 4095
  1. #1001

    Domyślnie

    Cytat Napisał zioberek Zobacz post
    No i? Czy grzanie dodatkowych 40 m2 sprawi, że kocioł będzie inaczej pracował?
    W takim razie chyba nie chcesz mi powiedzieć, że ogrzanie 50 m2 90m2 czy 200 nie ma znaczenia ?
    Przecież grzejąc większą powierzchnię potrzeba ogrzać większą ilość wody w układzie cieplnym to tak najprościej

  2. #1002

    Domyślnie

    Nie rozumiemy się. Jasne, że grzanie dodatkowych pomieszczeń sprawi, ze spali się więcej gazu. Chodzi mi tylko o to, że niekoniecznie grzanie ciągłe mniejszą temperaturą zasilania jest zawsze korzystniejsze od ustawienia kotła tak, aby dogrzewał trochę większą i wyłączał się na jakiś czas. W tym wypadku kocioł na mocy minimalnej pali 0,33m3/1h więc dopóki cykliczne dogrzewanie sprawia, że dobowe zużycie wychodzi znacznie poniżej 8m3 gazu/24h to moim zdaniem nie opłaca się tak ustawiać kotła, aby palił gaz 24h/doba. Jeżeli przy np. -15 na dworze kocioł będzie co 30 min wyłączał się i po 30 min na nowo będzie nastepował rozruch to zapewne wtedy okaże się, że należy dobrać taką temperaturę zasilania aby kocioł chodził non stop na mocy minimalnej bo każde wystudzenie instalacji i ponowny rozruch sprawi, że straty w gazie na ponowne grzanie wody w instalacji będą znacznie większe niż praca ciągła.
    Ostatnio edytowane przez zioberek ; 06-01-2015 o 13:10

  3. #1003
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    emmer

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Białobrzegi
    Kod pocztowy
    26-800
    Posty
    81

    Domyślnie

    Cytat Napisał Olleo Zobacz post
    swietnie, ale nie masz przypadkiem dwulitrowej osobowki, co pali 25l/100km?
    nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi, ale chciałem wskazać, że porównywanie nawet dwóch podobnych czy identycznych
    domów pod zużycie gazu jest niemiarodajne.

    nie. nie 2 litrowe. 1,4 turbo

  4. #1004

    Domyślnie

    Cytat Napisał emmer Zobacz post
    nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi, ale chciałem wskazać, że porównywanie nawet dwóch podobnych czy identycznych
    domów pod zużycie gazu jest niemiarodajne.

    nie. nie 2 litrowe. 1,4 turbo
    Porownywanie dwoch, nawet podobnych, czy identycznych, domow, ma jak najbardziej sens - by wylapac diametralnie zle ustawienia lub awarie. Jesli masz 1.4 turbo (ile to pali? srednio 7? moj 2.0 turbo srednio wciaga jakies 12-13 w cyklu mieszanym) i spali Ci 20, to juz wiesz, ze cos jest nie halo.

  5. #1005
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    emmer

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Białobrzegi
    Kod pocztowy
    26-800
    Posty
    81

    Domyślnie

    jeden lubi 22 stopnie, drugi 21, jeden lubi ciepłą podłogę, drugi niekoniecznie, jeden ma 500 metrów rurki podłogowego, drugi 550, jeden dał 8 cm styropianu po podłogówkę, drugi 20, jeden dał 20 cm wełny na strop, drugi 30, jeden gotuje bigos trzy razy w tygodniu, drugi raz na pół roku, jednemu ocieplał fachowiec a drugiemu "fachowiec" itd można wypisywać przykłady.

    zgadzam się, ze można szukać co jest nie halo jak mi spala 15 m3 gazu a tobie 7, ale nie różnice rzędu 1-2 metry.

    dobra kończmy bo się zrobi offtop

  6. #1006
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pakuś

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Gorzyce
    Kod pocztowy
    35-500
    Posty
    31

    Domyślnie

    a ile się Wam nagrzewa podłoga?
    mam w domu 100% podłogówki i na górze została przesadzona chyba grubość wylewki-nie wiem ile
    sęk w tym że podłoga na dole robi się ciepła po ok.2h na górze sporo później
    następnie z jaką temp.czynnika zaczyna Wam pracować kocioł - wiadomo chcąc żeby szybciej nagrzać podłogę ust. wyższą nawet. 46-48 stop.
    przyjechałem po urlopie -uruchomiłem kocioł ,chodził coś 9h spalił 11 metr. w tym chyba z połowę grzał na 46-48 stopni
    póki co rzadko uruchamiam kocioł bo ogrzewam kominkiem,ale... ale martwi mnie to że zanim podłoga zaczyna oddawać ciepło,w cholerę tego gazu spala
    wiem taki urok podłogówki,ale mimo to szukam rozwiązania aby na całą dobę spalam mi tak jak Wam w granicach 8-9 metrów
    nie wiem jeszcze czy na rozdzielaczach mam dobrze poustawiane?
    zmniejszyć przepływ? bo jak zwiększyłem, tzn. powykręcałem na max. to odniosłem wrażenie że strasznie wolno się nagrzewało to wszystko,hmm

  7. #1007

    Domyślnie

    Podłogówka ma dużą bezwładność. Sprawdza się dobrze, jeśli chcesz stale utrzymywać mniej więcej tą samą temperaturę i grzać tylko nią.
    Jak dogrzejesz kominkiem, to sterownik czuje przez dłuższy czas, że w domu jest za ciepło, podłoga w tym czasie nie jest grzana i sobie stygnie. Dopiero jak spadnie temperatura powietrza nagrzanego od kominka, kocioł się uruchamia, ale ciepło zaczyna oddawać dopiero za jakiś czas, bo najpierw podłogówka musi się sama nagrzać. W międzyczasie możesz znów napalić w kominku i tak w kółko.

    Jeszcze gorzej jeśli masz włączoną autoadaptację i palisz w kominku, bo wtedy system całkiem wariuje, nie mogąc dobrać parametrów do zmieniających się w niezrozumiały (dla niego) temperatur w domu.

    Temperatura 46-48 jak na podłogówkę jest wysoka. U mnie do tej pory szło max 38 stopni i się martwiłem czy nie za ciepło. Lepiej niech kocioł chodzi dłużej, ale z niższą temperaturą. Nie wiem czy da się tak ustawić parametry podłogówki, żeby dobrze współpracowała z kominkiem, bo jeszcze nie mam kominka.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  8. #1008
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pakuś

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Gorzyce
    Kod pocztowy
    35-500
    Posty
    31

    Domyślnie

    nie palę w kominku i jednocześnie uruchamiam podłogówkę!
    chodzi mi o samą pracę podłogówki, że strasznie długo się nagrzewa, pytam jak jest u innych
    oboje z żoną pracujemy,żona zmarżluch jak wstaje rano do pracy chciałaby mieć ciepło
    jasne mogę włączyć/ustawić podłogówkę by zaczynała grzać te 3-4godz. wcześniej ,no ale
    na rozgrzanie pójdzie ze 6-7metry gazu -żona wstanie zje śniadanie i wychodzi tyle korzyści z ciepła i grzania
    przychodzi do domu - różnie ,po 6-8h- tez ma być ciepło i ponownie uruchamianie podłogi -kolejne 8metr
    coś to dużo

  9. #1009

    Domyślnie

    Bo podlogowka ma chodzic 24h i byc sterowana pogodowka.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  10. #1010

    Domyślnie

    pakuś, właśnie tak mam ustawione jak mówisz.
    W dni powszednie temperatura ekonomiczna 22,2 stopnia. Komfortowa 22,7 stopnia. Komfortowa jest ustawiona od 4 do 7 i od 14 do 22. Nawet nie chodzi o to że jest ciepło czy zimno według termometru, tylko lubimy wrażenie "ciepłej" podłogi i jak wstajemy rano i jak przychodzimy z pracy to taka jest.

    Wahania temperatury w domu są na tyle nieduże, że praca palnika często ogranicza się do tych godzin, ale podłoga później oddaje ciepło przez kolejne parę godzin. W międzyczasie włącza się pompka bez włączania palnika. Jest jeszcze sonda zewnętrzna. System działa, bo chyba raz widziałem temperaturę niższą niż ekonomiczna. Częściej bywa za to wyższa do około 0,5 stopnia niż komfortowa.

    Wracając do Twojego pytania - jak długo nagrzewa się podłogówka, można to różnie rozumieć. Żeby było miło, to muszę przyjąć te 2-3 godziny. Dlatego pierwszy start mam na 4 rano, żeby było przyjemnie o 6:30 jak zwykle wstajemy.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  11. #1011
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pakuś

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Gorzyce
    Kod pocztowy
    35-500
    Posty
    31

    Domyślnie

    gorbag,dzienx za podzielenie się informacjami
    mniej więcej tak by to u mnie też wyglądało i teraz chodzi mi o spalanie przy takim układzie
    wiem że są różne czynniki wpływające na to
    mam dom ocieplony - ściany styro 15cm- podłoga 10 cm - poddasze użytkowe 20 wełna
    w stropie dodatkowo ok.5-10 cm styro
    powierzchnia ok.110m2 - podłogówka 100%
    kto ma przybliżone parametry może poglądowo podać spalanie

  12. #1012

    Domyślnie

    żeby nie powtarzać, edytowałem post i wstawiłem nową wersję pliku z arkuszem liczącym.
    Poprawiona logika obliczania krzywej, podczas zmiany temp. żądanej. Dla jasności, arkusz liczy teoretyczną krzywą dla ciągłej pracy kotła, jeśli ktoś chce aby grzanie było na zasadzie ON/OFF , powinien podnieść temp. zasilania, np. za pomocą offsetu (a o jaką wartość ? to już dobrać eksperymentalnie, jak komu pasuje , bo jeden chce grzać w cyklach 4 godz., a drugi np. w 8 godzinnych)

    pozdrawiam

    link do posta z plikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post6335643

  13. #1013

    Domyślnie

    Cytat Napisał pakuś Zobacz post
    ...wstaje rano do pracy chciałaby mieć ciepło
    jasne mogę włączyć/ustawić podłogówkę by zaczynała grzać te 3-4godz. wcześniej ,no ale
    na rozgrzanie pójdzie ze 6-7metry gazu -żona wstanie zje śniadanie i wychodzi tyle korzyści z ciepła i grzania
    przychodzi do domu - różnie ,po 6-8h- tez ma być ciepło i ponownie uruchamianie podłogi -kolejne 8metr
    coś to dużo
    bo źle grzejesz, kompletnie masz złe podejście. Pytasz się ile się grzeje podłogówka? Jakieś 24 godziny. Jeśli dopiero uruchamiasz ogrzewanie, to licz nawet więcej.
    Ustawianie temperatur (komfortowa, nocna itd) jest na grzejniki a nie na podłogówkę.
    Przy podłogówce ustawiasz temperaturę jaka Ci pasuje w październiku i wyłączasz ją w kwietniu (kocioł sam dokonuje korekty na podstawie pogodówki) a nie "mieszasz" temperaturami kilka razy na dobę.
    Może Ci się to wydawać dziwne, ale Twój tryb kombinowania z temperaturami nie tylko nie zapewni komfortu ale spalisz pewnie więcej gazu niż gdybyś nie kombinował.
    Ostatnio edytowane przez desmear ; 16-01-2015 o 19:38
    desmear

  14. #1014
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Rewolucja

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Kutno
    Kod pocztowy
    99-300
    Posty
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał desmear Zobacz post
    bo źle grzejesz, kompletnie masz złe podejście. Pytasz się ile się grzeje podłogówka? Jakieś 24 godziny. Jeśli dopiero uruchamiasz ogrzewanie, to licz nawet więcej.
    Ustawianie temperatur (komfortowa, nocna itd) jest na grzejniki a nie na podłogówkę.
    Przy podłogówce ustawiasz temperaturę jaka Ci pasuje w październiku i wyłączasz ją w kwietniu (kocioł sam dokonuje korekty na podstawie pogodówki) a nie "mieszasz" temperaturami kilka razy na dobę.
    Może Ci się to wydawać dziwne, ale Twój tryb kombinowania z temperaturami nie tylko nie zapewni komfortu ale spalisz pewnie więcej gazu niż gdybyś nie kombinował.
    Przestań kombinować z temperaturami. Na parterze gdzie masz podłogówkę ustaw stałą temperaturę np.22 stC Dzień i noc . Zobacz moje wpisy gwarantuje , że będziesz miał oszczędności zużycie ok 7-8 metrów, będzie ciepło. Pozdrawiam.Przy temperaturze na zewnątrz 0 st.C piec powinien chodzić na 40-42 stC. Przy takiej temperaturze nie będzie dogrzewał ci budynku kaloryfery na górze będą ciepłe, zużycie małe. Ustaw temperature zasilania podłogówki na 32 stC. na DIM

  15. #1015
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Rewolucja

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Kutno
    Kod pocztowy
    99-300
    Posty
    17

    Domyślnie

    Informacyjnie; Zużycie gazu przez równe dwa miesiące wyniosło 445 m3.- do zapłaty 985zł.

  16. #1016
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Eszi1980

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Janinów
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    74

    Domyślnie

    Witajcie, potrzebuje porady związanej z nowym kotłem victrix tt 20. Instalatorzy maja znikomą wiedzę na jego temat.

    Moja instalacja: kocioł jak wyżej, dim top abt, CAR w salonie, na piętrze brak sterownika, sonda na zewnątrz.
    Na paterze: podłogówka, jeden pokój z grzejnikiem, w kotłowni drabinka(wyłączona), w garażu grzejnik (wyłączony).
    Na pietrze grzejniki z termostatami i w łazience podłogówka+grzejnik drabinkowy.
    Całość 140 m2, w tym 110 m2 mieszkalnej.
    Moje ustawienia na CAR: zasilanie 30, krzywa 2.5, mod: off, offset: 0.0, zasilanie 25-50 na DIM na CO,
    Dom-blizniak, oddzielony garażami, bloczek solbet, budynek ocieplony 15 cm styro, poddasze 25 wełna w stropie, strych nieużytkowy.
    Gaz z butli 33, 2 butle szeregowo, 1 butla na 7 dni, przy obecnych temperaturach (dodatnich)
    Temperatura zadana 21.5, po osiągnięciu kocioł taktuje.
    pytania:
    1) czy da się ustawić oddzielnie temp. zasilania na górze i na dole? DIM ma dwa pokrętła na płytce, lecz nie regulacja nie działa, chyba dlatego że posiadam sonde zewnętrzną.
    2) Na wyświetlaczu CAR: brak HR TMP, DWIN T, czyli ten kocioł nie pokazuje tych parametrów?
    2) Sugestie w kwestii ustawień?
    Ostatnio edytowane przez Eszi1980 ; 20-01-2015 o 23:54

  17. #1017
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    emmer

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Białobrzegi
    Kod pocztowy
    26-800
    Posty
    81

    Domyślnie

    jeżeli taktuje to obniżyć temperaturę zasialania, w tym przypadku regulacja krzywej

    Car jest regulatorem uniwersalnym i w zależności z jakim kotłem współpracuje to takie dane wyświetla - czyli w twoim tego nie będzie

  18. #1018
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Eszi1980

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Janinów
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    74

    Domyślnie

    Cytat Napisał emmer Zobacz post
    jeżeli taktuje to obniżyć temperaturę zasialania, w tym przypadku regulacja krzywej

    Car jest regulatorem uniwersalnym i w zależności z jakim kotłem współpracuje to takie dane wyświetla - czyli w twoim tego nie będzie
    Ok, to robię, temp. żądana 22, spokojnie dobija do 21,5 i wtedy taktuje, ale czy nie można ustawić tak na stałe krzywej, aby nie taktował? Wraz ze zmiana temp. na zewnątrz, muszę przestawiać krzywą, jeśli jest np. 4 stopnie to ustawiam na 2 krzywą, jeśli okolice zera i minusowa to 2,5 lub 3.

    Kolejnym problem pojawia się jak zakręcę grzejnik na pietrze, celem wietrzenia pokoju, także taktuje.

    Czy pozostałe ustawienia są ok, czy zrobić jakieś korekty.
    Przypominam: żądana temp. 22, temp. zasilania 30 (mogę zejść na 25 max. ale wtedy zaczynają sie problemy), krzywa 2-3 (zależna od temperatury), MODff, offset: 0,0,

    Zależy mi na oszczędnym ogrzewaniu, więc szukam optymalnych ustawień.
    Ostatnio edytowane przez Eszi1980 ; 21-01-2015 o 10:06

  19. #1019
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    emmer

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Białobrzegi
    Kod pocztowy
    26-800
    Posty
    81

    Domyślnie

    co rozumiesz przez problemy ze zmianą temp zasialania na 25?

    rozumiem że mówimy tu o ustawionej temperaturze minimalnej, bo jeżeli jest pogodynka to temp zasilania nie można zmienić. można jeszcze spróbować poprzestawiac krzywą ofsetem. masz gdzies wcześniej kalkulator do krzywej.

    może zasilanie i powrót mają zbyt małą różnicę i kocioł się taktuje?

    dużo niewiadomych

  20. #1020
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Eszi1980

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Janinów
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    74

    Domyślnie

    Cytat Napisał emmer Zobacz post
    co rozumiesz przez problemy ze zmianą temp zasialania na 25?

    rozumiem że mówimy tu o ustawionej temperaturze minimalnej, bo jeżeli jest pogodynka to temp zasilania nie można zmienić. można jeszcze spróbować poprzestawiac krzywą ofsetem. masz gdzies wcześniej kalkulator do krzywej.

    może zasilanie i powrót mają zbyt małą różnicę i kocioł się taktuje?

    dużo niewiadomych
    Tak chodzi mi o min. temp. zasilania, ustawianą na CAR, obecnie mam 30, ale moge zejść na 25 minimalnie, lecz wtedy z ustawieniem krzywej jest problem. Nie wiem czy zejść i szukać krzywej, czy zostawić na 30.

    Możesz coś więcej, bo już mi ręce opadają.
    Jakie niewiadome potrzebujesz?

    Nie wiem czy podpierać się danymi z kotłów victrix 12 i 24, gdyż victrix tt to trochę bardziej zaawansowany model.

Strona 51 z 205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony