dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Protechnik

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Żary
    Kod pocztowy
    68-200
    Posty
    2

    Domyślnie Trybuny stadionu. Problem z wykonawczy?

    Witam,

    Jestem tu "Młody" kłaniam się zatem.

    Jestem użytkownikiem obiektu w którego skład zawiera się stadion do gry w piłkę nożną. Obiekt został oddany do użytku w marcu br. Problem jest z trybunami, a mianowicie pękają na łączeniach. Dokonałem więc zgłoszenia z przekonaniem o jego eliminacji na podstawie umowy gwarancyjnej. Główny Wykonawca, powszechnie szanowana i znana firma, odmówił eliminacji problemu, odpowiadając:
    "Szczeliny w nawierzchni betonowej .... połączenia dylatacyjne wykonano zgodnie z projektem, z wypełnienia materiałem elastycznym należy przeglądać i uzupełniać w ramach bieżącej konserwacji obiektu"

    Co o tym sądzicie? Czy Główny Wykonawca słusznie motywuję brak chęci podjęcia działań? Czy połączenia dylatacyjne mają prawo się na tyle rozwarstwić aby spoina spękała? Co gdy do szczelin przedostanie się woda i złapie mróz? W instrukcjach obsługi obiektu nie ma wzmianki o potrzebie uzupełniania spoin dylatacyjnych przez użytkownika.

    Na wypadek, gdyby nie dodały się zdjęcia o to linki do zdjęć spoin trybun:
    http://zapodaj.net/ff2b0c7992ff.jpg.html
    http://zapodaj.net/ed18dec5e6cb.jpg.html
    http://zapodaj.net/25564ec1b6f8.jpg.html
    http://zapodaj.net/6eb50ec2fb00.jpg.html

    Z góry dziękuję za odpowiedź
    Pozdrawiam





  2. #2
    elka51
    Guest
    elka51

    Domyślnie

    Forum muratora to ostatnie miejsce na tego typu pytania.

    Zatrudnij rzeczoznawcę budowlanego i dobrego prawnika...

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Protechnik Zobacz post
    Witam,

    Jestem tu "Młody" kłaniam się zatem.

    Jestem użytkownikiem obiektu w którego skład zawiera się stadion do gry w piłkę nożną. Obiekt został oddany do użytku w marcu br. Problem jest z trybunami, a mianowicie pękają na łączeniach. Dokonałem więc zgłoszenia z przekonaniem o jego eliminacji na podstawie umowy gwarancyjnej. Główny Wykonawca, powszechnie szanowana i znana firma, odmówił eliminacji problemu, odpowiadając:
    "Szczeliny w nawierzchni betonowej .... połączenia dylatacyjne wykonano zgodnie z projektem, z wypełnienia materiałem elastycznym należy przeglądać i uzupełniać w ramach bieżącej konserwacji obiektu"

    Co o tym sądzicie? Czy Główny Wykonawca słusznie motywuję brak chęci podjęcia działań? Czy połączenia dylatacyjne mają prawo się na tyle rozwarstwić aby spoina spękała? Co gdy do szczelin przedostanie się woda i złapie mróz? W instrukcjach obsługi obiektu nie ma wzmianki o potrzebie uzupełniania spoin dylatacyjnych przez użytkownika.

    Z góry dziękuję za odpowiedź
    Pozdrawiam
    Niezamierzona, ale przypuszczam, że ze względów konstrukcyjnych raczej nieszkodliwa, dylatacja jest tu nieunikniona ze względu na specyfikę zastosowanych technologii tj styk prefabrykatu z elementami lanymi z reguły jest zarysowany. Wypełnienie tej szczeliny wg mnie winno leżeć po stronie wykonawcy. Jeśli wykonawca nie poczuwa się do dokonania uzupełnień pozostaje droga prawna.

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Protechnik

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Żary
    Kod pocztowy
    68-200
    Posty
    2

    Domyślnie

    Wystosowałem zatem odpowiednie zgłoszenie, posiłkując się opinią kolegi "szybkaosa" za co szczerze dziękuję:

    "Użytkownik zdaje sobie sprawę, że dylatacja jest tu nieunikniona ze względu na specyfikę zastosowanych technologii tj styk prefabrykatu z elementami lanymi. W instrukcji użytkowania obiektu nie ma wzmianki o potrzebie uzupełniania połączeń dylatacyjnych przez użytkownika. Ponadto wypełnienie dylatacyjne winno poddawać się panującym warunkom, nie rozwarstwiając się. Proszę zauważyć, że na jednym ze zdjęć szczelina w nawierzchni powstała nie na łączeniu dylatacyjnym, lecz na elemencie lanym.
    Proszę o ponowne rozpatrzenie zgłoszenia i realizacje w szybszym terminie"

    Na co otrzymałem odpowiedź:

    "Będzie ciężko bo większość materiałów stosowanych do wypełnień potrzebuje temperatury układania powyżej +5 st C.
    Porozmawiam z wykonawcami."

    Po świętach ponownie ich zaatakuję.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    o ile to jest tak jak w projekcie...

    to ja raczej znajduję tu błąd projektowy, nie wykonawczy...

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44 Zobacz post
    o ile to jest tak jak w projekcie...

    to ja raczej znajduję tu błąd projektowy, nie wykonawczy...
    Mianowicie?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44 Zobacz post
    o ile to jest tak jak w projekcie...

    to ja raczej znajduję tu błąd projektowy, nie wykonawczy...

    Jak dla mnie to schody są położone "za ciasno" względem trybun. Powinny mieć odstęp 2-3cm tak, aby woda swobodnie ściekała w grunt i nie rozsadzała szczeliny.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    o tak właśnie

    źle rozwiązany fragment styku 2 części /samodzielnych/

    liczenie na to że szparę zasmaruje się silikonem i będzie pięknie - jest - zbyt optymistyczne

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44 Zobacz post
    o tak właśnie

    źle rozwiązany fragment styku 2 części /samodzielnych/

    liczenie na to że szparę zasmaruje się silikonem i będzie pięknie - jest - zbyt optymistyczne
    No ale to nie świadczy, że to jest błąd projektowy.
    Wesołych Świąt.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    a jaki ????

    skoro tak /być może/ jest w projekcie, i toto wygląda jak wygląda

    to co to jest jak nie błąd "na etapie projektowania"....

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44 Zobacz post
    a jaki ????

    skoro tak /być może/ jest w projekcie, i toto wygląda jak wygląda

    to co to jest jak nie błąd "na etapie projektowania"....
    A może to wykonawca sobie coś tam ułatwił. Nie znam projektu by kogokolwiek obarczać winą.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    SKUT13

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    216

    Domyślnie

    Mi to wygląda na brak odpowiedniej dylatacji. Czy to błąd projektowy czy wykonawczy można łatwo stwierdzić porównując projekt z tym co zostało wykonane. Takie styki zawsze "pracują", a temperatura bywa niedoceniana jako obciążenie konstrukcji. Dylatacja powinna być wykonana i wypełniona odpowiednią masą(broń Boże masą typu silikon za 9zł z marketu)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony