dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Nawiewniki vs. mikrowentylacja

    Drodzy Forumowicze, będę miał wentylację grawitacyjną, w związku z czym myślę o dopływie świeżego powietrza do domu. Rozmawiam z ludźmi z branż (dwóch branż - zaraz wyjaśnię), czytam tematyczne gazety, przeglądam internet. I jakie mam wnioski?

    Przedstawiciele świata okien z całą pewnością przekonują, że nawiewniki to zupełny nonsens. -Po co niszczyć okno montując nawiewnik, skoro okno to zostało zaprojektowane tak, aby dostarczać świeże powietrze do domu w przypadku wentylacji grawitacyjnej? - pytają mając na myśli mikrowentylację.

    Natomiast przedstawiciele świata wentylacji mikrowentylację traktują z wielką pogardą aprobując nawiewniki. Twierdzą, że specjaliści od okien nie mają zielonego pojęcia o wentylacji domu, więc nawet nie mają prawa zajmować stanowiska w tej kwestii.

    Dwie wyżej wymienione grupy ludzi mówią z taką samą pewnością i nie przyjmują do wiadomości argumentów tej drugiej strony.

    Jakie są Wasze przemyślenia w tym temacie? Czy ktoś dysponuje dowodami potwierdzającymi słuszność jednej z powyższych teorii, tak żeby można było zmusić drugą grupę do zmiany zdania?

    Proszę mi wybaczyć, nie chcę zaśmiecać forum, ale chcę poznać jak najwięcej argumentów obu obozów, dlatego z premedytacją wątek ten zakładam w dziale poświęconym oknom oraz dziale poświęconym wentylacji.

  2. #2

    Domyślnie

    Wiesz producent nawiewników nie powie że są niepotrzebne ...

    Zapewne producent okien ma rację jak i producent nawiewników ...
    Nawiewniki mają ten plus że można dość precyzyjnie regulować ilość nawiewanego powietrza , a duży wybór nawiewników pozwala dobrać dla siebie ...
    Z drugiej strony niszczymy okno i jesteśmy skazani na nawiewnik. Jeśli byśmy chcieli zrezygnować z nawiewnika to i tak nie nie zrezygnujemy bo będziemy mieli dziurę ...

    Ja nie widzę sensu kupna nawiewników , szkoda mi pieniędzy a najbardziej okien ...
    Każde okno można roszczelnić. Można delikatnie (pozycja nr.1) lub mocniej (pozycja nr.2). W pokoju jak mamy więcej niż jedno skrzydło okienne to mozliwości "regulacji" dopływu powietrza mamy spore ...

    Co do nawiewników ...
    To tak naprawdę bardzo proste konstrukcje , nawet te ciśnieniowe lub higrosterowalne. Prymitywna konstrukcja sprzedawana przez producenta za naprawdę duże pieniądze , więc musi być nachalny marketing , i musi wielu "fachowców" polecać , bo jakoś trzeba sprzedać coś czego produkcja kosztuje kilka złotych a jest sprzedawane kilkanaście (kilkadziesiąt) razy drożej ...

    Ja w mieszkaniu miałem przez chwilę nawiewniki. Jakieś polskie ciśnieniowe. Zaletą ich było że montowało sie je wewnątrz ramy okiennej i wycinało jedynie uszczelki i dzięki temu można było je w razie niezadowolenia wywalić
    W zimę wszystko zamarzało a w miejscu gdzie był nawiewnik miałem lód ...

    Wywaliłem to ...

    Ja korzystam z rozszczelniania ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  3. #3

    Domyślnie

    I chyba tak to jest,albo idziesz w kolejny marketingowy bajer typu WM z reku albo robisz normalną grawitację i roszczelniasz okna.Wm z reku to nie marketingowy bajer ,wiem wiem.Przestanę go tak nazywać jak spadnie cena o 40%
    Żadna ze mnie elita

  4. #4

    Domyślnie

    Nawiewniki i rozszczelnienia okien... skąd ja to znam. O nawiewnikach napisał Ci kaszpir007. Ja dopowiem trochę o rozszczelnianiu.
    W moim starym mieszkaniu (kamienica z lat 50) + ogrzewanie gazowe, wymieniłem stare okna na nowe z funkcją rozszczelniania. Gdy było zimno to oczywiście okna zamknięte i jest duszno. tak więc rozszcelniamy okna. Świeże powietrze jest, ale jest i zimno. Zamykamy. Włącza się kocioł i wentylacja grawitacyjna z funkcji wywiewnej przechodzi w tryb nawiewny - efekt to oczywiście odczuwalne zimno. Nie muszę chyba dodawać, że przy takim układzie wilgoć w mieszkaniu jest cały czas z wszystkimi jej niemiłymi konsekwencjami. Gdybym miał mieszkać tam dalej i miał wiedzę taką jak dziś, to z całą pewnością zainwestowałbym w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Zbudowałem dom, wyposażyłem go w WM. Wentylatory przy pracy ciągłej biorą ok 100W czyli 2,4kWh/dobę. Innymi słowy 1,5zł/dobę - to jest cena świeżego powietrza i braku wilgoci.

    Jeśli budujesz dom i masz jeszcze szansę coś zmienić, zainwestuj w wentylację mechaniczną. Pozbędziesz się wilgoci i wszędobylskiego nieświeżego zapaszku.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał leszekf Zobacz post
    wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Zbudowałem dom, wyposażyłem go w WM. Wentylatory przy pracy ciągłej biorą ok 100W czyli 2,4kWh/dobę. Innymi słowy 1,5zł/dobę - to jest cena świeżego powietrza i braku wilgoci.

    Jeśli budujesz dom i masz jeszcze szansę coś zmienić, zainwestuj w wentylację mechaniczną. Pozbędziesz się wilgoci i wszędobylskiego nieświeżego zapaszku.
    Czyli 45zł miesiecznie czyli 540zł rocznie za sam prąd dla rekuperatora ...
    A koszty samej WM z rekuperatorem to wydatek od kilku do kilkunastu tysięcy (lub nawet więcej ..).

    Trzeba policzyć czy się opłaca , bo świeże powietrze można mieć bez żadnych inwestycji (rozszczelnianie okien) + sprawne kanały wentylacyjne.
    A koszty "utrzymania" wentylacji grawitacyjnej mogą być niemalże identyczne jak koszty utrzymania rekuperatora (cena pradu) , nie mówiąc o koszcie który należy wydać na zakup i montaż WM ...

    Ja chciałem przerobić wentylację grawitacyjna na WM z rekuperatorem ale policzyłem sobie że w moim przypadku (piec na paliwo stałe (ekogroszek) zyski z użycia rekuperatora były by za małe ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  6. #6

    Domyślnie

    Masz rację kaszpir, to jest decyzja każdego z nas. Na etapie budowy stwierdziłem, że czyste powietrze i brak wilgoci są dla mnie bezwzględnym priorytetem.
    Dziś jeden jogurt kosztuje więcej niż utrzymanie wentylacji

  7. #7

    Domyślnie

    leszekf napisał

    Jeśli budujesz dom i masz jeszcze szansę coś zmienić, zainwestuj w wentylację mechaniczną. Pozbędziesz się wilgoci i wszędobylskiego nieświeżego zapaszku.

    Za to zaczną ci się suchoty bo wilgotność spadnie ,że ci deski popękają na podłodze.Do tego trza o tym myśleć,pilnować,zmieniać filtry,ustawienia,myśleć by reku nie zamarzło itp a za 15 lat trza będzie czyścić kanały
    A do tego latem to wyłączysz i otworzysz okna bo ci będzie szkoda prądu
    A zapłacisz 12-14tys (chyba ,że jesteś jeleniem to i na 20 cię skasują )
    Także o cudach to tu pany nie mówmy ,bo ich nie ma
    Żadna ze mnie elita

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek131 Zobacz post
    leszekf napisał

    Jeśli budujesz dom i masz jeszcze szansę coś zmienić, zainwestuj w wentylację mechaniczną. Pozbędziesz się wilgoci i wszędobylskiego nieświeżego zapaszku.

    Za to zaczną ci się suchoty bo wilgotność spadnie ,że ci deski popękają na podłodze.Do tego trza o tym myśleć,pilnować,zmieniać filtry,ustawienia,myśleć by reku nie zamarzło itp a za 15 lat trza będzie czyścić kanały
    A do tego latem to wyłączysz i otworzysz okna bo ci będzie szkoda prądu
    A zapłacisz 12-14tys (chyba ,że jesteś jeleniem to i na 20 cię skasują )
    Także o cudach to tu pany nie mówmy ,bo ich nie ma


    A co z nawiewnikami kontra mikrowentylacja?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał leszekf Zobacz post
    Masz rację kaszpir, to jest decyzja każdego z nas. Na etapie budowy stwierdziłem, że czyste powietrze i brak wilgoci są dla mnie bezwzględnym priorytetem.
    Dziś jeden jogurt kosztuje więcej niż utrzymanie wentylacji
    Ale przecież to samo (czyste powietrze i brak wilgoci) można mieć bez ŻADNYCH inwestycji ...
    Jedyny minus sprawnie działającej wentylacji grawitacyjnej są straty ciepła ...
    Tyle że rekuperator to też nie perpetum mobile i aby działał wymagany jest prąd ktory też malo nie kosztuje ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony