dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie WENTYLACJA MECHANICZNA

    Mam dwa pytania:

    1. W kuchni będzie się znajdowała kuchenka gazowa. Według projektanta instalacji gazowej oprócz wywiewu wentylacji mechanicznej potrzebna jest jeszcze wentylacja grawitacyjna (na wszelki wypadek, gdyby nie było prądu i wentylacja mechaniczna nie działałaby) Czy to prawda?

    2. Czy oprócz wywiewu wentylacji mechanicznej dobrze jest umieścić wyciąg nad kuchenką? W obecnym mieszkaniu prawie wcale go nie używam, bo za głośno chodzi.

    Ulka

  2. #2

    Domyślnie

    W moim domu jest kominek (wkład) w salonie i piec gazowy z otwartą komorą spalania w kuchni (półotwartej). Czy w łazience bez okna o pow. 3,4 m2 mozna zainstalować wentylator wywiewny włączany czasowo?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    My zrezygnowaliśmy z komina wentylacyjnego w kuchni. Zamiast tego okap podłączony będzie do dachówki kominkowej (takiej z daszkiem). No i jest wyciąg z rekuperatora.

  4. #4

    Domyślnie

    Do Maluszka: czy to znaczy, że kiedy używacie okapu (wyciągu kuchennego) to wentylacja przestaje być zrównoważona? Tj. więcej powietrza jest wyciągane niż nawiewane? Może coś źle zrozumiałem...
    Pozdrawiam serdecznie

    Paweł
    ____________________________________________
    Jak się pracuje młotem pneumatycznym to nie ma miejsca na 'undo' !!!

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    Pawełko - tego to nie wiem bo jeszcze nie używamy okapu (wyciągu kuchennego). Nasz projektant stwierdził, że oprócz wyciągu reku musi być także osobne podłączenie do okapu kuchennego, żeby rekuperator nie wyciągał z kuchni tłuszczu. Pewnie wtedy jak będziemy korzystać z okapu to reku będzie wyciągał więcej powietrza niż normalnie ale przecież okap nie będzie pracował 24 h/dobę więc nie powinno być problemu. Mam nadzieję, że nie namieszałam

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    Odpowiedź dla Ulki:
    ad. 1. To prawda.
    ad. 2. Okap nad kuchanką przydaje się przy intensywnym gotowaniu, ale jeśli ma nie być używany, szkoda na niego pieniędzy. Okapy rzeczywiście są głośne.

    Odpowiedź dla Anny 99:
    Byłoby to niezgodne z przepisami. W praktyce zamontowanie we własnym domu, na własną odpowiedzialność, niewielkiego wentylatora łazienkowego uruchamianego okresowo raczej nie spowoduje kłopotów. Wentylatory łazienkowe są raczej słabe - mają niewielki spręż i wydajność. Taki wentylator zamontowany w łazience nie wyssie spalin z kotła w kuchni czy zamkniętego wkładu kominkowego w salonie. Oczywiście w salonie i kuchni muszą znaleźć się wymagane przepisami kanały wentylacji grawitacyjnej. Jeśli ich zabraknie, to mechaniczny wyciąg w łazience może być niebezpieczny!

    Odpowiedź dla Maluszka i Pawelka:
    Po włączeniu okapu wentylacja nawiewno-wywiewna przestaje być zrównoważona. Konieczne jest wtedy doprowadzenie powietrza z zewnątrz, np. przez uchylenie okna w kuchni albo zastosowanie specjalnego nawiewnika. Jeśli nie zapewni się dopływu powietrza (kiedy dom jest bardzo szczelny) - okap będzie hałasował, jego silnik się zagrzeje, a "wyziewy" z garnków i tak pozostaną w kuchni. Nie będzie to wina "słabego" okapu, tylko jego użytkownika.
    Pozdrawiam
    Piotr Laskowski

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    Panie Piotrze - bardzo dziękuję za wyjaśnienie Będę pamiętać o uchyleniu okna przy włączonym okapie

  8. #8

    Domyślnie

    Panie Piotrze, czy w takim razie, jeśli chciałabym jednak zamontować okap, muszę mieć w kuchni dwa przewody wentylacyjne - jeden do wentylacji grawitacyjnej, jeden do okapu i do tego jeszcze wywiew wentylacji mechanicznej z rekuperatorem? Czy to nie za dużo?

    Ulka

  9. #9

    Domyślnie

    Ulka
    Przy stosowaniu wentylacji grawitacyjnej nie wolno stosować mechanicznej. Jak nie ma nawiewu to zrobiłaś piękny syfon. Po włączeniu okapu mechanicznego powietrze może być zasysane przez przewód wentylacji grawitacyjnej.
    Pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    Witam
    Ja dorzucę jeszcze coś.
    Adam pozwolisz, że się znowu powoła na Dz U Nr 75?
    No to do dzieła:
    Dz.U.Nr 75 poz. 690
    par 150 ust 8
    Instalowane w pomieszczeniu urządzenia, w szczególności zużywające powietrze, nie mogą wywołać zakłóceń ograniczających skuteczność funkcjonowania wentylacji.

    par 150 ust 9
    W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione

    Pozdrawiam
    Szacunek dla innych - szacunek dla siebie
    Pozdrawiam
    Szacunek dla innych = szacunek dla siebie

    Kominiarz - Tomek

  11. #11

    Domyślnie

    witam
    u mnie maja byc 4 kominy : w kuchni do wentylacji grawitacyjnej,
    w salonie /ktory jest praktycznie niczym nie oddzielony od kuchni i jadalni/ bedzie "koza" czyli nastepny komin,w lazience tak jak w kuchni,oraz w kotlowni piec olejowy.Razem 4 szt.
    Czy nie za duzo, czy tak ma byc??!!
    Pozdrawiam
    matth

  12. #12

    Domyślnie

    witaj,Ulka
    jeśli nie gotuje się na skalę przemysłową , można z powodzeniem zamiast okapu(wyciągu) zastosować pochłaniacz
    w jakimś stopniu oczyszcza powietrze z tłuszczu i zapachów, a wymianą na świeże zajmie się wentylacja mechaniczna
    ja tak robię
    takie rozwiązanie ma jeszcze tę zaletę, że cieplutkie zazwyczaj powietrze z kuchni nie ucieka w komin, tylko jest wykorzystane w rekuperatorze
    Aga

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    W swoim poprzednim poście zamiast pochłaniacza napisałam okap i pewnie dlatego namieszałam. Mam kuchnię elektryczną i projektant stwierdził, że wystarczy nam tylko pochłaniacz, który wyciągnie tylko tłuste powietrze a resztę załatwi wyciąg rekuperatora.

  14. #14

    Domyślnie

    Witam
    Odpowiedź dla mattha, chyba ktoś zapomniał o wentylacji w kotłowni i pomieszczeniu ze zbiornikami.
    Poza tym jak się nie jest na miejscu to trudno powiedzieć, więc polecam Ci skontaktować się z uprawnionym mistrzem kominiarskim (zrzeszonym w Korporacji Kominiarzy Polskich lub Spółdzielni Kominiarskiej) - pewność fachowej porady i usługi
    Pozdrawiam

    Szacunek dla innych = szacunek dla siebie
    Pozdrawiam
    Szacunek dla innych = szacunek dla siebie

    Kominiarz - Tomek

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karmanquk
    Witam
    Odpowiedź dla mattha, chyba ktoś zapomniał o wentylacji w kotłowni i pomieszczeniu ze zbiornikami.
    Poza tym jak się nie jest na miejscu to trudno powiedzieć, więc polecam Ci skontaktować się z uprawnionym mistrzem kominiarskim (zrzeszonym w Korporacji Kominiarzy Polskich lub Spółdzielni Kominiarskiej) - pewność fachowej porady i usługi
    Pozdrawiam

    Szacunek dla innych = szacunek dla siebie
    Dzieki Karmanquk za odpowiedz
    Ten czwarty komin o ktorym wspomnialem jest wlasnie w pomieszczeniu kotlowni
    Pozdrawiem
    matth

  16. #16

    Domyślnie

    Mam pytanko do użytkowników wentylacji mechanicznej oraz otwartego kominka.

    Wiadomo, że można mieć wentylację nawiewną-wywiewną przy kominku otwartym. Ale ciekaw jestem jak to dziala w praktyce? Czy wentylacja nie zakłóca ciągu/nie ma problemu z dymem z kominka???

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ulka
    1. W kuchni będzie się znajdowała kuchenka gazowa. Według projektanta instalacji gazowej oprócz wywiewu wentylacji mechanicznej potrzebna jest jeszcze wentylacja grawitacyjna (na wszelki wypadek, gdyby nie było prądu i wentylacja mechaniczna nie działałaby) Czy to prawda?
    Cytat Napisał Piotr Laskowski
    Odpowiedź dla Ulki:
    ad. 1. To prawda.
    Piotr Laskowski
    A jakiś paragrafik na to ? Bo było tu tyle dyskusji na ten temat, łącznie z normami i nic takiego nie wyszło w ich trakcie. Z tego co czytałem albo wentylacja mechaniczna albo grawitacyjna.
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  18. #18

    Domyślnie

    czy ktoś może mi pomóc. Mam płytę elektryczną i także elektryczny piekarnik

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=100983

  19. #19

    Domyślnie Wentylacja mechaniczna a okap (wyciąg, pochłaniacz) kuchenny

    Cytat Napisał Karmanquk
    Witam
    Ja dorzucę jeszcze coś.
    Adam pozwolisz, że się znowu powoła na Dz U Nr 75?
    No to do dzieła:
    Dz.U.Nr 75 poz. 690
    par 150 ust 8
    Instalowane w pomieszczeniu urządzenia, w szczególności zużywające powietrze, nie mogą wywołać zakłóceń ograniczających skuteczność funkcjonowania wentylacji.

    par 150 ust 9
    W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione

    Pozdrawiam
    Szacunek dla innych - szacunek dla siebie
    Zapomniałeś dodać, ze w tym samym paragrafie § 150 jest pkt 10.

    10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Ale wcześniej par.148.2 zabrania "mieszania" wentylacji grawitacyjnej z mechanicznną.
    Pozdrawiam
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony