dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 70
  1. #41

    Domyślnie

    Witam,

    to ja się może tutaj jeszcze dopytam o radę, bo za wątkiem "ogrzewający elektr...." jakoś nie nadążam

    Cały czas mam dylemat, jakie zrobić ogrzewanie (elektryczne) w szkieleciku jaki mi się teraz buduje. Będę miał w nimi też kominek z rozprowadzeniem powietrza, ale musi być dodatkowe źródło ciepła.

    I tak na tą chwilę mam do wyboru:
    1) grzejniki elektryczne konwektorowe (prąd jedno taryfowy)
    2) kable grzewcze w wylewce (prąd dwutaryfowy)

    Różnica cenowa samej instalacji niewielka, ponieważ wylewkę i tak robię więc wystarczy ułożyć kabelki.


    Niestety obawiam się, że w przypadku szkieleciaka, sama podłoga nie zakumuluje wystarczającej ilości ciepła aby ogrzać tylko w II taryfie. Bo jednak w domu tradycyjnym nawet przy ogrzewaniu podłogowym nagrzewają się też ściany i akumulują ciepło, a tu nie będzie tego efektu.

    Na plus grzejników przemawia też to, że można szybko nagrzać domek a jak nie ma nikogo to ogrzewanie można zmniejszać lub wyłączać.

    Proszę o poradę w tym temacie.

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Nic nie zrobiłem, był deskomfort gdy uczylem się domu, kombinowałem, uruchamiałem sam dogrzewanie na ileś godzin- po prostu ja byłem regulatorem.
    Od 2 zim ustawiłem zakres czasu grzania na noc od 00.00 do 5.45 i w ciągu dnia na 1,5 h oraz temperaturę do jakiej ma się posadzka dogrzewać aby do -18 chwilowo wyrabiało. I regulator do tej temp. dobija w tych zakresach cały czas. To w końcu przyniosło efekt komfortu. W pewnym stopniu dom też się wysezonował- to na pewno również miało wpływ.. O tym zresztą świadczy również jeszcze mniejsze zużycie energii-.
    Jedynie to kiedy brakuje zysków (stanowią lwią część grzewczą) bo obiad na mieście, bo wyjątkowo cały dzień nikogo nie ma w domu. Wtedy gdy jest bardzo zimno na zewnątrz, to po przyjściu do niego czuć różnicę, Nie jest to problem jednak da się to lekko odczuć.
    Dobrze mieć psa w domu, opiekunkę do dziecka itp. Wtedy ta lekka różnica zanika .

    pzdr
    najlepiej ogrzewanie opisuje J-J
    Dobrze mieć psa w domu, opiekunkę do dziecka itp. Wtedy ta lekka różnica zanika .
    największa kpina z "tradycyjnych" domów ...
    Wniosek izolować po 3x

  3. #43

    Domyślnie

    ok, co to izolacji, to o to nie pytam. Ja będę miał
    - pod płytą 12 cm EPS100 (na foli budowlanej) i po obrzeżach płyty (pod płytkimi ławami) 10cm XPS.
    na to płyta żelbetonowa, na to jakieś 12 cm EPS100 pod wylewkę (na to folia) i na to dopiero wylewka (taka kanapka przekładana ) w sumie jakieś 24 cm styropianu.
    - ściany od środka KG-OSB-folia paroszczelna-wełna 15cm (lambda0,033) - OSB - styropian 10 cm(bezpośrednio na osb) - tynk (czyli w sumie 25 cm izolacji)
    - strop 23 cm wełny lambda 0,033
    -okna w planie U1,1 od południa okno tarasowe 1,8x2m, pozostałe 1,5x1,5m. 2 sztuki od wschodu (jedno od kuchni połączonej z salonem i jedno od pokoju. 2 sztuki do zachody (jedno salon i jedno drugi pokój), Od północy brak okienek.

    Tak więc wydaje mi się, że jak na nasze polskie warunki to nie będzie źle z ociepleniem.
    Ostatnio edytowane przez MasterCheat ; 02-04-2013 o 14:27

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    ok, co to izolacji, to o to nie pytam. Ja będę miał
    - pod płytą 12 cm EPS100 (na foli budowlanej)
    ale płytą FU?
    Tak więc wydaje mi się, że jak na nasze polskie warunki to nie będzie źle z ociepleniem.
    Na polskie warunki jest dość wybitna izolacja nie neguję ...
    Tylko zachęcam do jak najlepszego izolowania
    A wiesz dla czego ? bo poniesiesz i wydatek na instalacje grzewcze plus izolację ...

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    ale płytą FU?
    tak dokładnie, pod płytą Fundamntową. Z tym że ta moja płyta to jest dość specyficzna.
    Nie jest to typowa płaska płyta 20 cm betonu.

    ma ona pogrubienia po obrysie oraz pod ścianami nośnymi (takie jakby płytki ławy fundamentowe o grubości w sumie 25 cm), a cała pozostała powierzchnia (tam gdzie nie ma ścian nośnych) ma grubość 13-15 cm.

    No i pod przegrubieniami gdzie są oparte ściany nośne tam jest XPS (szerzej niż te ławy), a pod pozostałą częścią fundamentu ( tam gdzie obciążenia są mniejsze) EPS-100.

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    To wiedz że nie daje się niczego pod styropian co zatrzymuje wodę...
    a raczej skropliny przez parę wodną wylatującą przez ta płytę FU...
    odsyłam do tematu płyta fundamentowa ... tam Henok opisywał co i jak ... i nie ma sensu powtarzać tego .
    U mnie pierwsze idzie XPS potem fibrobeton plus zwykłe pręty zbrojeniowe na to cientka wylewka wyrównawcza i tyle ...
    bo to płyta będzie w piwnicy tak że jakiś cudów nie ma .

    Ale to Ci jakiś konstruktor zrobił taka płytę czy jak?

  7. #47

    Domyślnie

    Szczerze... to tej folii budowlanej to pewien nie jestem utknąłem w połowie prac z fundamentami bo "troszkę" sypnęło śniegiem.

    Ekipa to co zrobiła, (tj. podbudowę i XPS po obwodzie) przykryła folią budowlaną w celu zabezpieczenia przed deszczem i śniegiem do czasu jak będą mogli robić dalej. No i mnie się wydawało, że ta folia to już zostanie i na to położą styropian i zaleją betonem. Ale być może jestem w błędzie i ta folia to faktycznie tylko tymczasowe zabezpieczenie...

    Jak się uda to koło weekendu będą robili dalej to się okaże co i jak.

    A w tym temacie to może jednak znajdzie się ktoś kto rzetelnie doradzi czy jest sens pakować się w podłogówkę akumulacyjną w budynku szkieletowym? Czy lepiej zostać przy elektrycznych grzejnikach konwektorowych ?

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Masz pod XPS 'em folię ?
    pod XPS a nie trzeba foli ... to samo pod EPS'a gdyż jest to bariera gazoszczelna ... i nie puści pary wodnej w świat...

    A w tym temacie to może jednak znajdzie się ktoś kto rzetelnie doradzi czy jest sens pakować się w podłogówkę akumulacyjną w budynku szkieletowym? Czy lepiej zostać przy elektrycznych grzejnikach konwektorowych
    ja Ci tego nie doradzę ...
    ponieważ jest to czysta mniemanologia ... przy mocach rzędu 4-5kW max przy -30 ... ..

    Cały czas mam dylemat, jakie zrobić ogrzewanie (elektryczne) w szkieleciku jaki mi się teraz buduje. Będę miał w nimi też kominek z rozprowadzeniem powietrza, ale musi być dodatkowe źródło ciepła.
    tu jak dobrze pokombinujesz ... to wystarczy nagrzewnica kanałowa.

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    Masz pod XPS 'em folię ?
    pod XPS a nie trzeba foli ... to samo pod EPS'a gdyż jest to bariera gazoszczelna ... i nie puści pary wodnej w świat...

    ja Ci tego nie doradzę ...
    ponieważ jest to czysta mniemanologia ... przy mocach rzędu 4-5kW max przy -30 ... ..

    tu jak dobrze pokombinujesz ... to wystarczy nagrzewnica kanałowa.
    nie pod XPS-em nie mam folii. I jak tak przeglądam projekty firmy która mi to robi to pod ESP też nie widzę folii. Więc chyba się zasugerowałem tą folią rozłożoną w celu zabezpieczenia fundamentu na czas przerwy w pracach.

    A z tą nagrzewnica też właśnie się zastanawiałem czy nie zakupić takiego cuda i wsadzić w kanał do DGP, tak żeby się nią grzać jak w kominku nie będzie palone. ruch powietrza zapewniał by wentylator od DGP.

    myślałem o czymś takim http://sklep.dospel.com/?269,szerdi-3e-150-4500 w sumie cena niewielka.

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    No i taka mogła by być czemu nie
    A myślałeś o wentylacji mechanicznej ? pod ten układ co masz można było by coś pomyśleć.
    Kominek z zapartą komora spalania ...
    Plus zabrać mu ciepło do CWU i chyba miał byś nie zły układ

  11. #51

    Domyślnie

    Tak Reku chcę założyć albo Luna Dospel, albo MDV HRV-200. Pierwszy kusi ceną i tym że "niby" lepsza sprawność bo wymiennik Krzyżowo-przeciwprądowy. za to drugi droższy, ale ma fajne sterowanie, wymiennik celulozowy i wentylatory mają bardzo mały pobór prądu (20W).
    Z tym że pod Reku chcę osobną instalacje zrobić. A DGP osobną. Jedyne co to jeden z wyciągów zamierzam umieścić w aneksie kuchennym w okolicy kominka.

    Kominek z zamkniętą komorą z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz. Myślałem tez żeby na komin spalinowy założyć Turbodym i pompką wpiąć go w zasobnik wody CWU (lub ewentualnie - ale to bym już musiał jakiegoś kumatego hydraulika złapać - zawinąć dookoła komina spalinowego kilka zwojów rurki miedzianej zamiast tego turdodyma).

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Polecam przemyśleć sprawę bo robią się dwie wentylację .
    Z kominka mogło by być albo przez samo powietrze albo przez nagrzewnicę wodną ... mocy siarczystych nie trzeba .
    lepiej dać rurę fi 250 niż 110 i tam wspólnie dmuchać ...
    Jak by nie mój pomysł z pompa ciepła w układzie to było by tak...
    Kominek ... jako źródło ciepła do CWU i nagrzewnicy wodnej ... jedno i drugie czasem prądem wspomagane .
    Żwirowca na wstępie do reku ... a o reku myśleć przeciw prądowym i najlepiej dużo zrobić samemu bo się da.
    http://rekuperatory.gd.pl/przeciwpradowe.html można sam wymiennik kupić.
    http://www.google.pl/imgres?q=rekupe...1&tx=137&ty=73 taki jest fajny bo długi dystans wymiany .
    I tak trzeba dać wentylatory w układ ... tak będą przynajmniej trzy a
    jak wszystko będzie w jednym układzie to będą tylko dwa .

    http://www.google.pl/search?hl=pl&sa...w=1920&bih=950

    http://www.ebmpapst.pl/pl/ i wentylatory DC

  13. #53

    Domyślnie

    zaczynam budowac : ściana w środku 15 cm + 5 cm wełna, zewnątrz 15 cm wełna więć zdaje siędość dużo, do tego okna trzyszybowe. Dom 120m2 z poddaszem.

    I teraz pytanie o ogrzewanie (gazu nie ma), myślę o : piecu elektrodowym, kominku z płaszczem, kominku DGP, grzejnikach elektrycnych, pompa ciepła powietrze (to najmniej bo mocno przeinwestowana sprawa chyba)


    pomocy co godzine inna wizja i decyzja.

  14. #54

    Domyślnie

    Sam musisz policzyć i zdecydować. Każde z tych rozwiązań ma wady i zalety. My wybraliśmy na razie grzejniki konwektory, marketowe (bo kasa) - w zimie się przekonamy na ile to był dobry pomysł. Mam 20cm w ścianie i 15 na elewacji i do tego jeszcze pustkę powietrzną 6cm pomiędzy płytami kg a folią paroszczelną. W trakcie robienia instalacji wodnej, jako że pod domem w pustce wentylowanej (crawlspace) zmieściłem jeszcze piecyk rakietowy do grzania bufora z wodą, kupiłem po jednym metrowym grzejniku na każdą kondygnację i umieściłem je centralnie w środku domu, tak w ramach dmuchania na zimne. Piecyk ten praktycznie nie potrzebuje komina.

    Najdroższa wersja to będzie kominek, najtańsza - grzejniki. Natomiast użytkowanie kominka będzie najtańsze. Teraz tylko policzyć. U nas kominek odpadł od razu, kotłowni nie chciałem, gazu nie mam. Grzejnikami można świetnie sterować, zrobiłem nawet oddzielny obwód dla każdego.

  15. #55

    Domyślnie

    zastanawiam sie nad takim rozwiązaniem :

    Kominek DGP +

    1) parter : albo konwektory el. albo podłogówka el.
    2) piętro konwektory el.

    dom ok 120 m2 p.u. okna 3 szybowe 15 wełny zewnętrznie + 20 wewnętrznie


    pytanie : jak ma się podłogówka elektryczna do grzejnikó elektrycznych - tzn. za co zapłace mniej w użytkowaniu a może podobnie.

  16. #56
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mac4don

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-791
    Posty
    8

    Domyślnie

    jest to chyba mój pierwszy post na tym forum, albo jeden z pierwszych, więc witam wszystkich. Ale do rzeczy:

    Chciałbym się podzielić informacjami na temat ogrzewania elektrycznego w Kanadyjczyku.
    Zacznijmy od danych technicznych:
    - Dom ok. 105 m2, z poddaszem użytkowym.
    - Ściana: w szkielecie 15 cm wełny, na zewnątrz 10 cm lambda 0,032.
    - Poddasze 20 cm + 5 cm + srebrna folia z ekranem odbijającym ciepło (niby odbija, ale to chyba zwykły ściema marketingowa).
    - Płyta fundamentowa 20 cm styro, boki płyty na zewnątrz 5 cm styro.
    - Drzwi energooszczędne, okna trzyszybowe z U dla szyby 0,7.
    - Jedno okno dachowe w łazience z szybą U 1,1.
    - Rekuperacja Vaillant recovair var 260/4

    Długo zastanawiałem się jakie ogrzewanie wybrać. Jestem człowiek blokowy od urodzenia, więc na dzień dobry odpadało jakiekolwiek szuflowanie, nawet raz na parę dni. Gazu z sieci niestety nie ma. Gaz z butli odpadał z uwagi na dziwaczne przepisy dotyczące wentylacji kotłowni i koszty instalacji, ogrzewanie olejowe również odpadło z powodu małej kotłowni i niemożliwości zainstalowania w niej zbiornika na olej. Pompa ciepła gruntowa odpadła z uwagi na małą działkę i koszty instalacji, a do powietrznej jakoś się nie przekonałem z uwagi na to, że dobrze mieć dodatkowe źródło ogrzewania w czasie dużych mrozów, a to są dodatkowe koszty.
    Wybór padł na ogrzewanie elektryczne. Ale chciałem również mieć kominek, więc firma instalująca mi ogrzewania zaproponowała piec Kospel o mocy 12 kW i kominek z płaszczem wodnym 8 kW. Więc cały parter to podłogówka wodna, a poddasze grzejniki. Cała instalacja ma ok. 140 litrów wody.
    Po całej zimie mogę powiedzieć, że na ogrzewanie zużyłem ok. 5000 kWh prądu i 1 m3 drewna (drewnem paliłem sporadycznie). Temperatura w domu ok. 22 - 23 stopni - wiem że dużo ale żona lubi ciepło. Więc uważam, że nie jest to dużo, szczególnie że w domu było bardzo ciepło.

    Dodatkowo fajną rzeczą w ogrzewaniu prądem jest to, że koszty rozkładają się na cały rok, nie muszę przed zimą wywalić na opał paru "tysi", nie ma podczas mojej nieobecności w domu ognia nawet w zamknięciu w piecu, a w Kanadyjczyku daje to jakiś spokój ducha. Dzisiaj uważam, że to był dobry wybór. Wiem, że nie jest to tanie rozwiązanie jeżeli chodzi o koszty eksploatacji, ale 5000 kWh jakoś mnie nie powaliło. W bloku w mieszkaniu 82 m2 za ogrzewanie zapłaciłem niewiele mniej.

    Pytać się jakby ktoś chciał coś jeszcze wiedzieć.

  17. #57
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    HirotatoGouda

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-661
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrmak Zobacz post
    Poszperaj w wątku "ogrzewający elektrycznością wystąp" .Setki postów, jest co czytać.
    Pytanie podstawowe to czy Twój wykonawca tak samo solidnie zbuduje dla Ciebie jak zbudował swój dom? Myślę, że pójdzie na łatwiznę
    Dokładnie. Nawiasem mówiąc, czasami szkoda, że informacje się tak często powtarzają. Generalizuje to tematy a t na pewno nie jest nic dobrego.
    REKLAMA NA FORUM JEST PŁATNA

  18. #58

    Domyślnie

    My zdecydowaliśmy się na elektryczna podłogówkę na dole i w łazienkach, a w sypialniach elektryczne grzejniki. Poza tym piecokominek w salonie. Co z tego wyjdzie zobaczymy. Ściany ocieplone 15 cm wełny 0,033, 15 cm styropian grafitowy 032, na dachu 25 cm wełny, okna trzyszybowe U dla całego okna 0,8. Rekuperacja thessla green airpack 400. Domek 130 metrów.
    zmagania z budową domu Bryza 3 MgProjekt w technologii ciężkiego szkieletu drewnianego KVH
    https://papierowydom.wordpress.com/
    http://www.bryza3.mojabudowa.pl/

  19. #59

  20. #60

    Domyślnie

    Nie, styropian jest mocowany w taki sposób, aby ewentualna wilgoć wydostawała się na zewnątrz, wykonawca nam tłumaczył dokładnie co i jak, ale powiem szczerze nie znam się na tym. Ufam, że firma z prawie 25 letnim doświadczeniem i w SDD wie co robi.
    zmagania z budową domu Bryza 3 MgProjekt w technologii ciężkiego szkieletu drewnianego KVH
    https://papierowydom.wordpress.com/
    http://www.bryza3.mojabudowa.pl/

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony