dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bascom

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    częstochowa
    Posty
    65

    Domyślnie Co architekt miał na myśli?

    Witam zanim pojadę do niego proszę o opinię co miał na myśli w miejscach zaznaczonych na rysunku. Pamiętam że mówił coś o jakiejś płycie OSB czy coś takiego i łączenie za pomocą gwoździ.. Czy dopuszcza się taki sposób łączenia elementów więźby?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dach rzut.jpg
Wyświetleń:	161
Rozmiar:	57,3 KB
ID:	87163  

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    slawek9000

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-002
    Dzielnica
    Łagiewniki Nowe
    Posty
    684

    Domyślnie

    dziwne te wiązary, bardzo duże przekroje, do tego dolny pas z dwuteownika (ja tak przynajmniej to odczytałem) 200 oraz 300 (!!) absolutne kuriozum. Konstrukcję powinien robić konstruktor a nie architekt, bo takie właśnie kwiatki wychodzą.

  3. #3
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał bascom Zobacz post
    Czy dopuszcza się taki sposób łączenia elementów więźby?
    Wstawił ci zapewne gotowe klejone profile wykonane z materiału podobnego do OSB stosowane w konstrukcjach wielkogabarytowych. Można się tak "bawić", ale jest to droższe od zwykłej więźby z drewna i stosuje się (chyba) dopiero od kilku lat. Czytałem w Internecie o zastosowaniu tych profili w budownictwie przemysłowym i w halach magazynowych.
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 27-11-2011 o 17:41

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bascom

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    częstochowa
    Posty
    65

    Domyślnie

    W celu sprostowania projekt robił zarówno konstruktor jak i architekt. Też mi się wydaje że tego trochę za dużo jest. Dwuteowniki są co 80cm czyli co krokwę. Sam ciężar dwuteownika to 10ton. Mam podobny budynek zrealizowany i szczerze jest tam tylko 5 dwuteowników 100.
    Nie są to gotowe klejone profile. Mam tu krokwy murłaty 14*14 słupki 10*10 oraz krzyżulce 10*10. Budynek nie ma stropu bo nie ma takiej potrzeby dach jak widać opiera się na dwuteownikach. Rozmawiałem z kilkoma osobami i twierdzą że stali jest za dużo a dach można zrobić prościej. Architekt znowu tego to ani śnieg nie ruszy ani wiatr. Niestety papier wszystko przyjmie ale gorzej z kieszenią inwestora.
    Ostatnio edytowane przez bascom ; 27-11-2011 o 18:56

  5. #5
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał bascom Zobacz post
    Sam ciężar dwuteownika to 10ton.
    To w końcu z jakiego materiału są te dwuteowniki w twoim projekcie?

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bascom

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    częstochowa
    Posty
    65

    Domyślnie

    Policzmy w zaokrągleniu dwuteownik 200 waży około 22kg/mb. Długość budynku 13m dzielimy przez rozstaw krokwi 0,8m i mamy 16 dwuteowników po 24mb każdy co daje: 16*24*22=8448kg stali do tego należy dodać różnicę wynikającą z wagi dwuteownika 300 i wyjdzie ca 10 ton

  7. #7
    elka51
    Guest
    elka51

    Domyślnie

    Cytat Napisał slawek9000 Zobacz post
    dziwne te wiązary, bardzo duże przekroje, do tego dolny pas z dwuteownika (ja tak przynajmniej to odczytałem) 200 oraz 300 (!!) absolutne kuriozum. Konstrukcję powinien robić konstruktor a nie architekt, bo takie właśnie kwiatki wychodzą.
    Fakt faktem projekt do śmieci - projektanci nie mający zielonego pojęcia na temat wiązarów kratowych. Zwyczajnie wyrysowali to co "pan komputer" wypluł bez analizy czy da się to wogóle wykonać

    Czemu w dolnym pasie kratownicy jest dwuteownik stalowy? Ano może dlatego że rozpiętość dachu nad "pałacem" ma tyle co nad małym marketem czyli ca. 22 metry od podpory do podpory. I kolejny zonk w projekcie, autorzy tego cuda zakładają podparcia pośrednie które są fikcją - opierają ciężki dźwigar na cienkich ściankach działowych

    bascom - zdajesz sobie sprawę iż to co przedstawiłeś to tylko obrazek wiązara? Do wykonania tego typu konstrukcji niezbędny jest projekt wykonawczy z rozrysowanymi i obliczonymi wszystkimi węzłami (wlasnie to co zaznaczyles na czerwono). Mogę polecić tylko zmianę projektantów na wyższy sort - z wyższej półki cenowej. Wydasz kilka tys więcej na projekt ale zaoszczędzisz kilkadziesiąt tysięcy na materiale.
    Ostatnio edytowane przez elka51 ; 27-11-2011 o 19:47

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bascom

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    częstochowa
    Posty
    65

    Domyślnie

    Niestety na 60 stron projektu tutaj nic takiego nie ma. O dwuteownikach jest tylko wspomniane że więźba dachowa jest oparta na I200 I300 i to wszystko. Ściany zewnętrzne mają 29cm działowe 19cm. Zapowiada się ciekawie a ja rozglądam się właśnie za tymi I200 I300

    A i jeszcze jak zinterpretować murłatę z tego rysunku bo wg mnie wypadałoby zrobić ją z kawałków po 80 cm pomiędzy dwuteownikami.
    Ostatnio edytowane przez bascom ; 27-11-2011 o 19:49

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Elka i Sławek napisali już wszystko. To nie jest żaden wiązar, to kuriozalny dziwoląg! Różne przekroje, zbyteczna murłata, łączenie stali z drewnem, płyta OSB na węzły?! Kto tym ludziom dał dyplomy. Moja rada jest taka daj ten projekt do firmy produkującej wiązary oni wykonają projekt wiązara (zawsze tak się dzieje). Właśnie po to wykonuje się wiązary aby pokonać bez podparcia duże odległości. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bascom

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    częstochowa
    Posty
    65

    Domyślnie

    Z tą płytą OSB to może przesadziłem może to chodziło o jakąś pilśniową gr 22mm - nie pamiętam. Co do wiązarów to z początku miało być wszystko robione właśnie jako gotowe prefabrykowane ale potem zostało zmienione tak aby można było wykonać na budowie bez użycia dźwiga. Dziękuję za odpowiedzi dały mi dużo do myślenia.

    Poniżej jest dach z pierwszej wersji projektu. Robiła to osoba która nie miała uprawnień na budynki powyżej 1000m3 kubatury. Projekt nie został zaakceptowany przez organ wydający pozwolenie na budowę. Znalazłem po tym architekta który miał go przerobić tak aby było ok. Jednak zachorował. Wtedy z powodu braku czasu znalazłem biuro projektowe które robi projekty na całą Polskę i powstał ten "kuriozalny" dziwoląg.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0021.JPG
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	33,9 KB
ID:	87412  
    Ostatnio edytowane przez bascom ; 28-11-2011 o 06:31

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    slawek9000

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-002
    Dzielnica
    Łagiewniki Nowe
    Posty
    684

    Domyślnie

    Cytat Napisał bascom Zobacz post
    Z tą płytą OSB to może przesadziłem może to chodziło o jakąś pilśniową gr 22mm - nie pamiętam. Co do wiązarów to z początku miało być wszystko robione właśnie jako gotowe prefabrykowane ale potem zostało zmienione tak aby można było wykonać na budowie bez użycia dźwiga. Dziękuję za odpowiedzi dały mi dużo do myślenia.

    Poniżej jest dach z pierwszej wersji projektu. Robiła to osoba która nie miała uprawnień na budynki powyżej 1000m3 kubatury. Projekt nie został zaakceptowany przez organ wydający pozwolenie na budowę. Znalazłem po tym architekta który miał go przerobić tak aby było ok. Jednak zachorował. Wtedy z powodu braku czasu znalazłem biuro projektowe które robi projekty na całą Polskę i powstał ten "kuriozalny" dziwoląg.
    A ten pierwotny projekt to akurat jest całkiem poprawny, może nieprawidłowe nazewnictwo (to coś poziome to kleszcze a nie jętka). Widać ktoś miał pojęcie mimo że uprawnienia ograniczone, trzeba było iść z tym do jakiegoś konstruktora z uprawnieniami, zrobiłby kontrolne obliczenia , przystawił stempelek i miałbyś za 400 czy 500 zeta gotowy projekt do urzędu, a w zasadzie to i dałby się z tego wybudować jakby dwa główne węzły rozrysować.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bascom

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    częstochowa
    Posty
    65

    Domyślnie

    Cytat Napisał slawek9000 Zobacz post
    A ten pierwotny projekt to akurat jest całkiem poprawny, może nieprawidłowe nazewnictwo (to coś poziome to kleszcze a nie jętka). Widać ktoś miał pojęcie mimo że uprawnienia ograniczone, trzeba było iść z tym do jakiegoś konstruktora z uprawnieniami, zrobiłby kontrolne obliczenia , przystawił stempelek i miałbyś za 400 czy 500 zeta gotowy projekt do urzędu
    Szukałem dzisiaj niestety nie mam szczęścia cena wyjściowa to 3tys. I odpowiedź za 2 tygodnie.

    Cytat Napisał slawek9000 Zobacz post
    a w zasadzie to i dałby się z tego wybudować jakby dwa główne węzły rozrysować.
    Czy możesz jaśniej???

    W dodatku ten pierwotny projekt opiera się na 3 dwuteownikach 160 a nie na 16 dwuteownikach 200. Rozbieżność jest kolosalna. Niestety wtedy był taki problem że czas naglił ponieważ gmina uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego w dniu w którym ja pojechałem złożyć podanie o warunki zabudowy. Całość znajduje się obecnie na terenie który nie jest przeznaczony do zabudowy. Linia zabudowy kończy się 15m przed tym budynkiem.

  13. #13
    elka51
    Guest
    elka51

    Domyślnie

    Cytat Napisał bascom Zobacz post
    Szukałem dzisiaj niestety nie mam szczęścia cena wyjściowa to 3tys. I odpowiedź za 2 tygodnie.
    Jak szukasz w takim przedziale cenowym to nic dziwnego że w takie głupoty są w "projekcie"
    Tutaj (w UK) cale biuro się turlało ze śmiechu jak im to przetłumaczyłam

    Wykonawczy do tego typu kontrukcji to koszt 10-15 tys w górę - informacja od znajomego prowadzacego biuro w PL (jeden "wiązar" nie daje obrazu jak wygląda cały dach...)

    ps. wykonać i postawić wiązar o rozpiętości ~24 m bez użycia dźwigu? Życzymy powodzenia
    Ostatnio edytowane przez elka51 ; 28-11-2011 o 17:47

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bascom

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    częstochowa
    Posty
    65

    Domyślnie

    UK to nie Polska to po pierwsze po drugie nie wiem gdzie szukać. Cały projekt kosztował 14 tys więc nie uważam to za małe pieniądze. Wszystkie papiery dostarczałem ja. To napisałem dla porównania bo na pewno za 400 czy 500 nie znajdę. I nie chodzi tutaj o koszty tylko o czas.

    Jak już jesteś tamkim projektantem to możesz się wypowiedzieć na temat zasadności tych dwuteowników dlaczego jest taka rozbieżność ilościowa. Pozdrawiam

    ps. przecież nie ma potrzeby wykonywania tego wiązara na ziemi jeśli by tak było to zostały by zamówione gotowe u producenta. Można to zrobić bez problemu na dwuteownikach. Ponawiam powyższe pytanie elka51
    Ostatnio edytowane przez bascom ; 28-11-2011 o 18:07

  15. #15
    elka51
    Guest
    elka51

    Domyślnie

    Cytat Napisał bascom Zobacz post
    UK to nie Polska to po pierwsze po drugie nie wiem gdzie szukać.
    Poszukaj w internecie - dobrych biur projektowych jest od groma. Jak je znaleźć? Przestać się kierować kryterium "jaknajtaniej".
    Posłuchaj Andrzej Wilhelmi'go - wyślij zapytania do fabryk wiązarów, dach jest na tyle duży że przy dobrych negocjacjach przy zamówianiu wiązarów projekt dostaniesz gratis.

    Cytat Napisał bascom Zobacz post
    Cały projekt kosztował 14 tys więc nie uważam to za małe pieniądze. Wszystkie papiery dostarczałem ja. To napisałem dla porównania bo na pewno za 400 czy 500 nie znajdę. I nie chodzi tutaj o koszty tylko o czas.
    Projekt jest beznadziejny a cena... szokująco niska. Jak napisałam wcześniej wykonawczy do samego dachu to koszt około 10 tys zł a gdzie projekt budowlany z branżami ? architektura, (konstrukcje pomijam), instalacje, elektryka....

    Cytat Napisał bascom Zobacz post
    Jak już jesteś tamkim projektantem to możesz się wypowiedzieć na temat zasadności tych dwuteowników dlaczego jest taka rozbieżność ilościowa. Pozdrawiam
    Nie wiem dlaczego jest rozbieżność ilościowa dwuteowników i nie zamierzam się nad tym zastanawiać. Projekt jest do śmieci, a projektantom ktorzy wypłodzili takie głupoty powinno się zabrać uprawnienia budowlane.

    Ps. Krokwie 12,7 m... gdzie kupisz takie długości? Narysować jest bardzo łatwo - gorzej z kupnem i transportem na który trzeba załatwiać pozwolenia na transport elementów wielkogabarytowych... specjalny tir z naczepą, pilot, określona trasa etc etc = duże opłaty. Naprawdę radzę z całego serca zmienić wymyślaczy tych głupot.
    Ostatnio edytowane przez elka51 ; 28-11-2011 o 18:15

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bascom

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    częstochowa
    Posty
    65

    Domyślnie

    Instalacje wod-kan była zawarta w projekcje natomiast bilans energetyczny i instalacja elektryczna robione oddzielnie. Nie mogę wyrzucić go do śmieci bowiem mam już wieniec.

    O czym ty piszesz 12,7m to żadna długość. Zastanów się w jaki sposób transportuje się stal zbrojeniową która ma 12mb ???? Te krokwy są do zabrania przez pierwszą lepszą naczepę. Gdzie je nabyć ? Na południu naszego kraju przy słowackiej granicy są takie lasy.
    Ostatnio edytowane przez bascom ; 28-11-2011 o 18:19

  17. #17
    elka51
    Guest
    elka51

    Domyślnie

    stal zbrojeniowa ma 12 metrów z pewnych przyczyn - główną przyczyną to transport na który nie trzeba specjalnych zezwoleń do 12 m.
    Transportowanie elementów wielkogabarytowych tj pow. 12 metrów bez stosownych zezwoleń będzie bardzo drogo kosztować.

    Więcej fachowej wiedzy nie napiszę - proszę się kontaktować i radzić mądrych projektantów, którym zlecił Pan wykonanie dokumentacji i zapłacił; jako autorzy są za niego odpowiedzialni.
    Życzę powodzenia w realizacji.
    Ostatnio edytowane przez elka51 ; 28-11-2011 o 18:36

  18. #18

    Domyślnie

    Długość naczepy TIR'a to 13,5m , transportowany ładunek może wystawać 1,5m poza tylni obrys naczepy. A więc maksymalna długość ładunku bez zezwolenia to 15m.

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bascom

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    częstochowa
    Posty
    65

    Domyślnie

    Właśnie miałem to samo napisać tyle że u mnie wychodzi 13,6m w naczepie standard widać w UK pewne rzeczy się skróciły. Więc proszę nie pisz że 12m długości stali to problem z transportem i ztego powodu ma ona taki wymiar a nie inny. Za chwilę dowiemy się że może wagony kolejowe mają taką długość. Myślę że pora wrócić do tematu
    Ostatnio edytowane przez bascom ; 28-11-2011 o 19:31

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Tak jak Ci napisałem daj to do firmy produkującej wiązary. Zrobią projekt, wykonają, przywiozą i zamontują. Życzę rozsądnych wyborów. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony