dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 274
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 5478
  1. #61

    Domyślnie

    Cytat Napisał Senser
    Cytat Napisał lukol-bis
    Za 5000zł kupujesz kondensata i w tym wypadku koszty eksploatacji gazu ziemnego i ekogroszku są już zdecydowanie porównywaln
    Tak sobie szafujesz tym kondensatem jakby to był piec jak każdy inny piec a nie jest...
    Na kondensata musisz mieć odpowiednie grzejniki...
    Myślałem, ze ta obiegowa, ale zupełnie nieprawdziwa opinia przestała funkcjonować, ale jak widać ma się jeszcze dobrze.

    Kocioł kondensacyjny jest zawsze bardziej ekonomiczny od "zwykłego" kotła i przy parametrach 40/30 ma 109% sprawności średniorocznej, a przy parametrach 75/60 ma 107%. Jeżeli będziemy musieli jeszcze podnieść temperaturę to ta sprawność spadnie powiedzmy, do 100% (tylko już wyżej chyba się nie grzeje)
    Pozdrawiam

  2. #62

    Domyślnie

    Nie no...jeśli jest tak jak mówisz to dobrze...
    Czyli kondensaty mogą już równie dobrze i sprawnie pracować na wyższych temperaturach?? Chodzi o nowe piece czy "od zawsze"??
    Kurcze do tej pory myślałem, że muszą być nadwymiarowe grzejniki...
    Księgowość, JDG, Księgi Rachunkowe, Bilnas, Sp. zo.o - Zapraszam

  3. #63

    Domyślnie

    Sprawność średnioroczna uwzględnia stytstycznie ile dni w roku występuję w różnych temperaturach. W tych najnizszych temperaturach mamy zaledwie kilka dni w roku i nawet jeśli w tych dniach kondensat nie kondensuje, to robi to w pozostałe dni sezonu grzewczego.
    Pozdrawiam i przepraszam za ten gaz w wątku węglowym.

  4. #64
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bednarek_j

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Posty
    5

    Domyślnie

    :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
    :::::::::::::::::::::::::
    JB

  5. #65

    Domyślnie

    Bednarek, jednym słowem, dla ciebie w tym rozwiązaniu nie jest najważniejsza ekonomia??
    Księgowość, JDG, Księgi Rachunkowe, Bilnas, Sp. zo.o - Zapraszam

  6. #66

    Domyślnie

    Może na początek wkleję coś o naszych kosztach bo nie chcę tego pisać po raz kolejny
    U nas chatka 130m2 (silka + 12 cm styro) 60 % podłogówka - cały dół na mieszaczu i łaziezienka na piętrze na RTL'u, kocioł kondens zasialany gz 50, temp. dzienna 21-22 obniżona 19 - czyli w nocy w czesie naaszego niebytu w domu.
    Gotujemy na gazie, cwu podzielone na uzytkowników 2+1 ( zasobnik 120 l)
    Garażu nie wliczam w powierzchnię grzewczą bo nie grzejąc go mamy ok 15-16 st
    Ostatnio rachunek 553 zł (11.06-12.06)

    Dodam że myślałem o kotle na paliwo stałe ale wówczas musiałbym zrezygnować z garażu bo projekt nie zawiera pomieszczenia gospodarczego. I całe szczęście że taką decyzję podjąłem
    Ostatnio było kilka wątków o gazie kontra paliwa stałe. Śledzę te wątki bo ciągle interesują mnie koszty paliw i spalane ilości. Z tego co osobiście wnioskuję bardzo duży wpływ na zużycie gazu ma odpowiednie ustawienie sterownika.
    Gdzieś na forum ktoś ( przepraszam że nie przytoczę dkładnie ) umieścił informację że ekogroszek ( w sumie to osobiście nie wiem dlaczego "eko" ) ogólnie mówiąc nie opłaca się przy obecnym standardzie czyli domie ok 130-140 m2. Opłacalnośc zaczyna się powyżej 200 m2.
    Osobiście zastanawiam sie ile ja bym mógł zaoszczędzić. Biorąc pod uwagę że nawet te 20% - w co osobiście i tak nie wieżę - to daje miesięcznie zyst ok 50 zł. Moim zdaniem taka kwota jest w 100% warta konfortu jaki daje gaz a jeśli chodzi o ruch fizyczny to i bez ...groszku jest go dosyć jeśli ma sie kawałek ziemi wokół domu.

    Jeśli chodzi o koszt paliwa. Fakt ostatnio gaz podrożał ale też słyszałem że nikt o tym nie mówi a ....groszek przez ostatni kwartał poszedł o 30% do góry. Ostatnimi czasy notuje się wzrost sprzedaży kotłow na ekogroszek co moim zdaniem ciągnąc za sobą popyt na paliwo podniesie też jego koszty.

    Koszty przyłącza. Osobiście za przyłącze dałem ok 1200 zł za instalację wewnętrzaną ok 2500 ( 15m da budynku i wewnątrz) co na pewno nie daje tych bodajże 7000 wymienionych w wątku.

    Reasumując moim zdaniem w wielu przypadkach jak też wspomniał lukol-bis koszty eksploatacji bedą zbliżone przy gazie jak i przy ....groszku.

    Prośba z mojej strony do tych którzy przeszli z ogrzewania gazem na ...groszek lub inne paliwa stałe by zamieszczali w tym wątku róznice w kosztach eksploatacji przed i po zmianie kotła

  7. #67
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bednarek_j

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Posty
    5

    Domyślnie

    ::::::
    :::::::::::::::::::::::::
    JB

  8. #68

    Domyślnie

    Jak dla mnie i na mój gust, jeśli rocznie zaoszczędziłbym na eko 2000 zł rocznie to dla mnie jest wielkie ZA eko...
    Dziwię się tobie, że nie widzisz w oszczędności 2000 zł rocznie ekonomi...
    Księgowość, JDG, Księgi Rachunkowe, Bilnas, Sp. zo.o - Zapraszam

  9. #69

    Domyślnie

    Cytat Napisał Senser
    A tak trochę poza tematem...
    Znacie może jakiś namiar, gdzie można znaleźć info na temat dofinansowania zakupu pieca na ekogroszek?? Czy to jakieś środki unijne czy jakieś preferencyjne kredyty??
    Coś o tym słyszałem...ale nie wiem gdzie
    musisz to sprawdzić u lokalnych włodarzy. u mnie na przykład na ten rok na całą gmine była kwota, której tu nie przytoczę, bo jest ona absurdalnie mała.

  10. #70

    Domyślnie

    Tylko żeby był zysk 2000 rocznie to trzeba by chyba mieszkać w pałacu coś około 1000m2 bo w normalnym domu takie oczędności nie wchodża w grę

  11. #71

    Domyślnie

    Cytat Napisał Senser
    ....
    Moja sytuacja jest jeszcze inna...obecnie moje jedyne źródło zasilania CO i CWU to kominek z płaszczem wodnym (zasobnik CWU 150l dodtakowo grzałka elekt.), więc u mnie byłoby chyba nonsensem kupować piec na wszystko jeśli drzewem mogę palić w kominku...

    Od roku słyszę, z różnych stron wiele pozytywnych opini o ekogroszku...
    Ze względu na pewien dyskomfort przy obsłudze kominka a bardziej przy huśtawce temperatur w domu po nocy
    ......
    Mam podobnie - kominek z płaszczem ale dodatkowo piec na wszystko. Jak u Ciebie jest z dokładaniem drewna: jak często, ile przy jakiej temperaturze wewnątrz. Ile masz po nocy (czyli o ile spadło).

  12. #72

    Domyślnie Re: ile ton ekogroszku zużyliście w tym i ubiegłym sezonie

    Cytat Napisał RobertEs
    ....
    Zastanawiam się tylko jak rozwiążę to latem... na dworze + 30st a ja w kotlowni będę palił w piecu zeby mieć ciepłą wodę??
    Uff jak gorąco
    ........
    Zawór trójdrogowy rozwiąże problem - (w funkcji tzw zaworu priorytetowego)

  13. #73

    Domyślnie

    Zależnie od temp zewnętrznej (im zimniej tym wcześniej), palenie zaczynam od ok 16-17 i tak do tej 24:00. (ostatni wsad, nie mylić z wygaszeniem, ono następuję przypuszcza 1/1,5h później)
    Temperatura na godzinę 22-24 robi się ok. 22 st. na górze i ok 24/22 na dole.
    Rano robi się temp. 19/18 na górze (w naszej sypialni) a ze względu na podłogówkę na dole temp nie spada poniżej 20/21 stopni.
    Te w/w wartości dotyczą obecnej umiarkowanej aury.
    Księgowość, JDG, Księgi Rachunkowe, Bilnas, Sp. zo.o - Zapraszam

  14. #74

    Domyślnie

    ja bym wolał te 2000 przeznaczyć na wyjazd na narty ...
    tylko zeby snieg był

  15. #75

    Domyślnie

    Cytat Napisał Senser
    Zależnie od temp zewnętrznej (im zimniej tym wcześniej), palenie zaczynam od ok 16-17 i tak do tej 24:00. (ostatni wsad, nie mylić z wygaszeniem, ono następuję przypuszcza 1/1,5h później)
    Temperatura na godzinę 22-24 robi się ok. 22 st. na górze i ok 24/22 na dole.
    Rano robi się temp. 19/18 na górze (w naszej sypialni) a ze względu na podłogówkę na dole temp nie spada poniżej 20/21 stopni.
    Te w/w wartości dotyczą obecnej umiarkowanej aury.
    No to podobnie jak ja. Też mam podłogówke na dole. A ile tego wsadu dajesz? ja mam takei odcinki 30 cm (troche krótkie, mogłyby być 0,5m) - z 4 szt, do pełna.
    Założyłem czujnik na wyjście z płaszcza i mam przeciętnie 60 stopni (zależy - od 55 do 75). Szyber zamknięty na 100 %, wlot otwarty na 100 % (czasami skręcam, jak za bardzo w salonie nagrzeje). Powierzchni mam po podłodze zdaje sie 210 m z garażem, który też ogrzewam. Do tego cwu z zaworem priorytetowym.
    Co do wygaszania to 1,5h .... wydaje mi się że później: jak wszystko jest nagrzane, to następuje to wolniej. Dziś zrobie test, zapalę w kominku koło 19 jak wrócę z pracy, około 23 dołożę do pełna i pójdę spać. Komp mi zarejestruje temperaturę, rano ją odczytam (jak nie zapomnę) i napiszę jak to było. Wydaje mi się ,ze mimo wszystko troche dużo tego drewna idzie - co prawda mam drewno z wiosny 2006, ale mimo wszystko.

  16. #76
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bednarek_j

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Posty
    5

    Domyślnie

    ::::::::::::::::
    :::::::::::::::::::::::::
    JB

  17. #77

    Domyślnie

    Wgaszenie mam tu na myśli spadek temp. na płaszczu poniżej 55 st. (poniżej wyłącza się pompa CO).
    Na pełno to może nie wkładam ostatni raz, ale tak na 75%, jakieś 3 polana o dł. ok 30-40cm + brykiet torfowy.

    Możesz mi coś powiedzieć o tym zaworze priorytetowym??
    Mi by się przydała taka automatyka, która by odcinała cały obwód (2 pompy) CO i puszczała strumień tylko na zasobnik a po osiągnięciu powiedzmy 85 st na płaszczu puszczała wodę również na całe CO.

    Możesz mi powiedzieć w jaki sposób twój PC rejestruje temperatury??
    Księgowość, JDG, Księgi Rachunkowe, Bilnas, Sp. zo.o - Zapraszam

  18. #78

    Domyślnie

    Cytat Napisał Senser
    Wgaszenie mam tu na myśli spadek temp. na płaszczu poniżej 55 st. (poniżej wyłącza się pompa CO).
    No jasne, to już mnie nie dziwi. jak zmierzę to powiem jak jest u mnie
    Cytat Napisał Senser
    Na pełno to może nie wkładam ostatni raz, ale tak na 75%, jakieś 3 polana o dł. ok 30-40cm + brykiet torfowy.
    No ja troche przesadziłem, staram sie wkładać tak, aby poprzedni wkład nie do końca był spalony (często żeliwne elementy - barierka oddzielająca palenisko od szyby - mam rozgrzane do czerwonosci), wkładam właśnie tak 2 - 3 polana. Ten brykiet to co za cudo? jakie ma własności?
    Cytat Napisał Senser

    Możesz mi coś powiedzieć o tym zaworze priorytetowym??
    Mi by się przydała taka automatyka, która by odcinała cały obwód (2 pompy) CO i puszczała strumień tylko na zasobnik a po osiągnięciu powiedzmy 85 st na płaszczu puszczała wodę również na całe CO.
    Proste rozwiązanie. Ja mam tak:
    1 obwód otwarty kominka z pompą
    2. obwód otwarty pieca co z pompą
    te dwie pozycje połączone poprzez wymiennik płytowy z właściwą instalacją CO z pompą (dodatkowo osobny pion z pompą i zaworem mieszającym do podłogówki na całym parterze i korytarzu z łazienką na górze.)
    zaraz na wyjściu z wymiennika jest ów zawór: podłaczony do czujnika temperatury CWU. Działa to tak,ze jak CWU osiągnie temp zadaną, to ten czujnik (oczywiście układ wykonawczy, do którego czujnik jest podłączony) przełączy zawór aby skierował całą wodę na obwód CO. Jak tem p CWU opadnie poniżej zadanej, to cały strumień z wymiennika skierowany zostanie na płaszcz zasobnika. całość obsługiwana jest przez jedną pompę - na powrocie całej instalacji, zamontowanej na wejściu wymiennika. Pompa ta obsługuje zarówno grzejniki COo jak i płaszcz. Mam zasobnik Gamet płaszczowy 140 l i do temp 50 stopni podgrzewam kominkiem przez około 45 min (przy założeniu że mam zupełnie zimną wodę. Przy braniu prysznicu po wyjsci z kabiny i ubraniu się już woda jest nagrzana - cały strumień idzie na CO. Przy kąpieli - starczy wody na jedną wanne dużą - ale zanim delikwent się wykąpie, system nagrzeje następną. Kiedyś nagrzewałem do 80 stopni ale to raczej niebezpieczne - poparzenia. Co jakiś czas nagrzewam do powyżej 70 - zabijam legionelle.
    Cytat Napisał Senser
    Możesz mi powiedzieć w jaki sposób twój PC rejestruje temperatury??
    wykorzystuję czujniki dallas DS 18S20. Mają obsługę 1-wire. na kompie jest linux i bezpośrednio łaczę się z czujnikami rozsianymi po domu, podłączonych do magistrali 1-Wire. Obecnie pracuję nad softem do wizualizacji zebranych wyników.

  19. #79

    Domyślnie

    A mie wczorajszego wieczora zrodziło sie techniczne pytanko. Przyznam że konstrukcji kotła na ekogroszek nie znam i nie znam szczegółowo jego parametrów pracy ale wiem że generalnie powiniem pracować na wyższych temp zasilania niż kocioł gazowy. U mnie przy gazówce kondensie zasilanie tego roku nigdy nie przekroczyło 50st a zazwyczaj jest to zakres 35-45.
    I tu rodzi się pytanie czy w takich temp jak mamy teraz ( a w szczególności w okresach przejściowych kiedy zapotrzebowanie budynku na ciepło jest zdecydowanie mniejsze niz w "prawdziwej zimie" ) kocioł na ekogroszek pracuje równie poprawnie, wydajnie i z podobną sprawnością jak w sezonie ?
    Porównuję to z gazem gdzie przy małym zaporzebowaniu na ciepło palnik zapala sie wówczas gdy zdecyduje o tym sterownik, kocioł nie musi się wygrzewac by osiągnąć normalną sprawność mało tego jeśli zasila podłogówkę to może ja zasilać znacznie zimniejszą wodą ( u mnie zazwyczaj 35-45 st). Nie sądzę by takie parametry były osiagalne przy ekogroszku.
    Czy podłogówka generalnie nie jest ograniczeniem dla kotła na ekogroszek ? Z trego co czytałem zasilanie na podłogówkę liczy sie ok 35 st.

  20. #80

    Domyślnie

    Cytat Napisał SławekD
    Czy podłogówka generalnie nie jest ograniczeniem dla kotła na ekogroszek ? Z trego co czytałem zasilanie na podłogówkę liczy sie ok 35 st.
    Nie jest. Wszystko załatwić może mieszacz trójdrogowy, który zmiesza wodę gorącą z zasilania z chłodniejszą z powrotu i osiąga w ten sposób zadaną niższą temperaturę....
    Księgowość, JDG, Księgi Rachunkowe, Bilnas, Sp. zo.o - Zapraszam

Strona 4 z 274

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony