dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 639 z 686
Pokaż wyniki od 12.761 do 12.780 z 13708
  1. #12761

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Przepraszam za mój wpis.
    Moje podejście do tematu.
    Pzdr.
    Ale co tu pisać ?
    Że szukasz dziury i problemu tam gdzie go nie ma ?
    Wymyślasz dziwne "problemy" których poza tobą nikt nie widzi ?

    Podałem zużycie roczne mojej pompy jaka ta pompa zużyła w całym roku 2021 na ogrzewanie domu jak i na ogrzanie ciepłej wody.
    Nigdzie nie pisałem o jakimś "sezonie grzewczym" , sam sobie to dopowiedziałeś i brniesz w to ...

    U mnie pompa jest opomiarowana , każdy kogo to interesuje może sam sobie zobaczyć i wyliczyć interesujący go okres.
    Mnie interesuje cały rok , bo wtedy widzę jakie było zużycie w roku np. 2020 a jakie w 2019 i mogę wyciągnąć jakieś wnioski.

    U mnie jak i zapewne u wiele nie ma takiego czegoś jak "sezon grzewczy". U mnie jak spadnie temperatura poniżej około 22,5 stopnia to włączam ogrzewanie , nawet jakby to było na wiosnę czy jesień.
    Jak jest zimno to grzeje a nie czekam na jakiś "wymyślony" sezon grzewczy.

    Inna rzecz że tak "denerwuje" cię podanie zużycie rocznego a już nie denerwuje że większość podaje zużycie CO+CWU , inni samo CO a jeszcze inni podają wynik z "licznika" pompy zamiast z podlicznika i jest tutaj wielki burdel z wynikami i bardzo często mało kto zaczyna "wierzyć" w te wyniki
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  2. #12762

    Domyślnie

    @kaszpir007 Dokładnie tak jak napisałeś . Mnie też dawniej ktoś atakował że podaję okres jako rok pracy ,czyli 01.0.1 XXXXr. do 31.12 .XXXXr
    W roku 21r zakończyłem grzanie 30 maja. a w tym może to być 30 kwiecień
    Tak że ja też wolę podawać sezon jako rok pracy styczeń -grudzień. Zwłaszcza że PV też jest rozliczanie ( I-VI ) i ( VII--XII )
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  3. #12763
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Ciekawe wnioski przy pompie buforowej COP-1

    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  4. #12764

    Domyślnie

    Buhahahahaha,,,,,, niezmiennie bawią mnie te YT-owskie mundrości.....dom 100m2 koszt ogrzewania nowego domu z OP gruntową pompą ciepła 1100 zł.....

    No i klasyka, cena kotła na paliwo stałe bez ceny komina i niezbędnego metrażu.
    Echh.......
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  5. #12765

    Domyślnie

    Wszystko zależy od domu. Ja płacę 350zł za ogrzewanie, a inny w 100m2 domku kablami zapłaci te 4000zl. I gdzie te 26lat przewagi w nakładach..?
    Doradzanie przy wyborze ogrzewania to robota dla samobójcy. Błędy wykonawcze i projektowe zamordują każde wyliczenia. W takim słabym domku jak ktoś utknie z kablami to nic tylko sie wieszać.

  6. #12766

    Domyślnie

    Od ponad dwóch lat używam powietrznej popy ciepła. Dziś zaprezentuje pobór prądu za 2021r i podpowiem jak zmniejszyć zużycie prądu. Porównam też koszty do kotła na miał.
    https://www.youtube.com/watch?v=XJ8J...wjxlB5&index=1
    ---Tu była reklama zakupów---

  7. #12767
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    ...
    Doradzanie przy wyborze ogrzewania to robota dla samobójcy. Błędy .......... i projektowe zamordują każde wyliczenia. W takim słabym domku jak ktoś utknie z kablami to nic tylko sie wieszać.
    Napisz cos wiecej o tych błedach projektowych, wyliczenia i jak i projekt sa oparte na obliczeniach ozc. czy da sie zrobic zły projekt na rzetelnych obliczeniach ozc?, pewnie sie da jak sie ktos bardzo postara, ale jak sie prawidłowo liczy ozc i to i prawidłowo policzy projekt. Co do opłacalnosci danego rozwiazania to zaden projektant czy audytor nie jest jasnowidzem i nikt nie przewidzi cen nosników energii w przyszłosci, nawet najdokladniejsze obliczenia ozc i projekt nie pomogą jesli prognozy cen w przyszłosci nie zgodzą sie z przyjetymi do obliczen. Co do błedów wykonawczych to mozna to przewidziec w stopniu duzo wiekszym niz ceny energii, wystarczy przypilnowac, dozorowac znalezc doradcę, oczywiscie wszystkich błedów wykonawczych nie da sie calkowicie wyeliminiwac ale da sie je bardzo ograniczyc.Obliczenia nie uwzgledniają niedokladnosci wykonawcze bo i jak, nie została opracowana norma na poziom błedów wykonawczych totez metodyka obliczen ozc jej nie obejmuje.

  8. #12768

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Buhahahahaha,,,,,, niezmiennie bawią mnie te YT-owskie mundrości.....dom 100m2 koszt ogrzewania nowego domu z OP gruntową pompą ciepła 1100 zł.....

    No i klasyka, cena kotła na paliwo stałe bez ceny komina i niezbędnego metrażu.
    Echh.......
    Wszystko zależy od tego czy ten 1100 to za sezon czy za rok

  9. #12769

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Napisz cos wiecej o tych błedach projektowych, wyliczenia i jak i projekt sa oparte na obliczeniach ozc. czy da sie zrobic zły projekt na rzetelnych obliczeniach ozc?, pewnie sie da jak sie ktos bardzo postara, ale jak sie prawidłowo liczy ozc i to i prawidłowo policzy projekt. Co do opłacalnosci danego rozwiazania to zaden projektant czy audytor nie jest jasnowidzem i nikt nie przewidzi cen nosników energii w przyszłosci, nawet najdokladniejsze obliczenia ozc i projekt nie pomogą jesli prognozy cen w przyszłosci nie zgodzą sie z przyjetymi do obliczen. Co do błedów wykonawczych to mozna to przewidziec w stopniu duzo wiekszym niz ceny energii, wystarczy przypilnowac, dozorowac znalezc doradcę, oczywiscie wszystkich błedów wykonawczych nie da sie calkowicie wyeliminiwac ale da sie je bardzo ograniczyc.Obliczenia nie uwzgledniają niedokladnosci wykonawcze bo i jak, nie została opracowana norma na poziom błedów wykonawczych totez metodyka obliczen ozc jej nie obejmuje.
    Jak tych wniosków słucham to tak :
    -murarz postawił dom
    -przyszło robic tynki i tynkarz mówi --Panie kto to stawiał? ściany krzywe
    -następnie płytkarz ---- Panie ! kto tynkował ? trzeba duuuuużo kleju nakładać itd.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  10. #12770
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Jak tych wniosków słucham to tak :
    -murarz postawił dom
    -przyszło robic tynki i tynkarz mówi --Panie kto to stawiał? ściany krzywe
    -następnie płytkarz ---- Panie ! kto tynkował ? trzeba duuuuużo kleju nakładać itd.
    Zeby krzywo wytynkowac na prostych scianach trzeba sie troche natrudzic, zeby krzywo ułozyc płytki na prostych tynkach tak samo.
    A nie jest tak ze kazdy nastepny w przypadku błedow musi je poprawic po poprzedniku?

  11. #12771

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Zeby krzywo wytynkowac na prostych scianach trzeba sie troche natrudzic, zeby krzywo ułozyc płytki na prostych tynkach tak samo.
    A nie jest tak ze kazdy nastepny w przypadku błedow musi je poprawic po poprzedniku?
    Pewnie że tak jak mówisz. Mi chodziło o to że TY zabezpieczasz się źle zrobioną izolacją przez poprzedników i dla tego audyt wychodzi inny.
    Dobra podpora.
    Powodzenia.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  12. #12772

    Domyślnie

    Nie chce zakładać oddzielnego tematu tylko po to aby zadać jedno pytanie - Czy ktoś wie ile lat Bosch robi pompy ciepła powietrzne?

  13. #12773
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Pewnie że tak jak mówisz. Mi chodziło o to że TY zabezpieczasz się źle zrobioną izolacją przez poprzedników i dla tego audyt wychodzi inny.
    Dobra podpora.
    Powodzenia.
    To Twoje zdanie, zeby nie powiedziec insynuacja, nie zabezpieczam sie bo nie ujmuję niedokladnosci wykonawczych w obliczeniach bo tego ując sie nie da.
    Ciekawe jak sie zabezpieczyc przed złym wykonaniem w przypadku projektu, budynek nie istnieje (jeszcze nie istnieje). Jak sie zabezpieczyc w przypadku budynku bez izolacji. Pytania mozna mnozyc.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 12-01-2022 o 19:36

  14. #12774
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    to ja tylko przypomnę, że topik ten dotyczy zużycia pradu

    nie boscha, nie pomiarów, nie obliczeń ozc


    a co do zużycia prądu

    w listopadzie minęło 7 lat działania mojej pompy

    więc się podzielę wynikami z podlicznika. Podlicznik obejmuje grzanie CWU, CO, chłodzenie w lecie (domontowany moduł), wszelkie pompki i cyrkulacje...
    dom 160m2, sama podłogówka, w domu w ziemie parter 23-24, góra 21-22

    https://1drv.ms/x/s!AiC8LfIRsRcyh-0i...esJ6A?e=qMAiJg
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  15. #12775
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Rzuciłem okiem na 2021 i porównałem z moimi wynikami.

    U mnie widzę istotne różnice między miesiącami zimnymi, a cieplejszymi, a u Ciebie te różnice są niewielkie.
    Przykładowo
    styczeń u mnie 760kWh, a u Ciebie 591
    Ale już na przykład kwiecień: 250 vs 543 u Ciebie.
    No i maj: 125 vs 427. - u mnie większość na CWU.

    Zastanawiam się z czego wynika u Ciebie taka różnica w ciepłych miesiącach. Marzec mieliśmy podobny, a potem już coraz większe różnice. Sumarycznie u mnie za cały rok wyszło 3700, wliczając wszystko jak u Ciebie - plus grzanie do 15-17 stopni garażu.

    Robiłeś OZC? Jestem ciekaw jakie poszczególne składniki mają wpływ na obciążenie cieplne budynku.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  16. #12776
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    701

    Domyślnie

    Cytat Napisał okobar Zobacz post
    to ja tylko przypomnę, że topik ten dotyczy zużycia pradu

    nie boscha, nie pomiarów, nie obliczeń ozc


    a co do zużycia prądu

    w listopadzie minęło 7 lat działania mojej pompy

    więc się podzielę wynikami z podlicznika. Podlicznik obejmuje grzanie CWU, CO, chłodzenie w lecie (domontowany moduł), wszelkie pompki i cyrkulacje...
    dom 160m2, sama podłogówka, w domu w ziemie parter 23-24, góra 21-22

    https://1drv.ms/x/s!AiC8LfIRsRcyh-0i...esJ6A?e=qMAiJg
    Masz zużycie w roku 2020 porównywalne z 2021. U mnie na CO w 2021 był wzrost o dobre 30% w porównaniu z 2020. Miesiące od stycznia do kwietnia włącznie oraz grudzień były znacząco chłodniejsze w 2021 niż w 2020.
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  17. #12777

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Rzuciłem okiem na 2021 i porównałem z moimi wynikami.

    U mnie widzę istotne różnice między miesiącami zimnymi, a cieplejszymi, a u Ciebie te różnice są niewielkie.
    Przykładowo
    styczeń u mnie 760kWh, a u Ciebie 591
    Ale już na przykład kwiecień: 250 vs 543 u Ciebie.
    No i maj: 125 vs 427. - u mnie większość na CWU.

    Zastanawiam się z czego wynika u Ciebie taka różnica w ciepłych miesiącach. Marzec mieliśmy podobny, a potem już coraz większe różnice. Sumarycznie u mnie za cały rok wyszło 3700, wliczając wszystko jak u Ciebie - plus grzanie do 15-17 stopni garażu.

    Robiłeś OZC? Jestem ciekaw jakie poszczególne składniki mają wpływ na obciążenie cieplne budynku.
    Pisał przecież że w lecie chlodzenie.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  18. #12778
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Pisał przecież że w lecie chlodzenie.
    Chłodzenie pasywne, które bierze tyle co nic - tak jak u mnie. W okresie letnim się zgadza. Największe różnice są w okresie wiosennym i jesiennym.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  19. #12779

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Chłodzenie pasywne, które bierze tyle co nic - tak jak u mnie. W okresie letnim się zgadza. Największe różnice są w okresie wiosennym i jesiennym.
    Jeden toleruje temp wewnątrz 21*C jak na zewnątrz jesienią jest +15*C
    Inny musi mieć w domu min.22,8*C ( ja do takich należę ) i nie jest ważne że to 30maj Stąd te różnice.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  20. #12780
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ale utrzymanie 23 stopni gdy na zewnątrz jest -15 potrzebuje zdecydowanie więcej energii niż gdy jest +15. A tutaj różnice są po 100kWh na miesiąc.

Strona 639 z 686

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony