dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: CZY KUPISZ LUB KUPIŁBYŚ POMPĘ CIEPŁA DO SWOJEGO DOMU

Głosujących
363. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • TAK

    124 34,16%
  • NIE

    141 38,84%
  • TAK ALE NIE MAM TYLE KASY

    98 27,00%
Strona 3 z 44
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 877
  1. #41
    Oferujący pompy ciepła
    Guest
    Oferujący pompy ciepła

    Domyślnie Parę słów od oferującego pompy ciepła

    Witam forumowiczów,

    Śledzę dysusję, która się nawiązała i przeglądając niektóre wypowiedzi pomyślałem sobie, że muszę napisać kilka zdań komentarza ze strony nie potencjalnego kupującego, ale sprzedającego i montującego pompy ciepła.
    Otóż, moim skromnym zdaniem w ogóle nie powinno się brać pod uwagę opinii "nie, bo nie". Każdy produkt, jego osiągi, użyteczność najpierw trzeba sprawdzić aby można wyrazić osąd. Dlatego zdania typu "to co piszą w folderach nie sprawdza się, to się nigdy nie zwróci, itd ...." wiele osób zniechęcają już przed samym zainteresowaniem się tematem. Oczywiście po części jest to wynik tego, że w Polsce jest jeszcze zbyt mało zainstalowanych pomp ciepła (choć coraz więcej). Oczywiście nie każdy musi kupić pompę ciepła, tak samo nie każdy musi kupić Alfę Romeo, inny może wybrać Toyotę, Fiata, czy Poloneza. Tak samo w systemach grzewczych. Jednakże nie można powiedzieć, że to jest be... Gdyby te urządzenia nie sprawdzały się to rynek wręcz przemysłowy tych urządzeń nie przetrwał by już blisko 25 lat (mówię tu o takich krajach jak Szwecja, Austria, Niemcy, Szwajcaria itd.). Dobry produkt broni się sam, więc opinię, że pompa ciepła się nie sprawdza, że jest droga w eksploatacji należy włożyć między bajki. Należy po prostu sobie uświadomić, ze jest to instalacja, którą trzeba zrobić z głową, że w żadnym innym przypadku tak ważna nie jest prawidłowa konfiguracja źródła ciepła i odbiornika ciepła (podłogówka, grzejniki). Instalację pompy ciepła łatwo jest zepsuć, a później trudno już cokolwiek zmienić jeśli kolektor gruntowy zakopany i podłogówka zalana jastrychem.
    Niestety nieudane instalacje się zdarzają. Wynika to poczęści z faktu, że za instalacje pomp zaczynają się brać ludzie niekompetentni ("bo co to za filozofia zainstalować pompę ciepła), a ponadto dochodzi do sytuacji, ze montuje się niewłaściwie dobrane ukłądy "byle coś sprzedać". Efekt taki, że jedna, czy druga niewłaściwa instalacja robi złą opinię całemu rynkowi, a nie konkretnej pompie ciepła. Bo użytkownik nie powie znajomemu: "Heniek to jest do d.... ta pompa marki..." tylko powie "Heniek słuchaj nie kupuj pompy ciepła, to jest do bani".
    Kończąc powiem tak: firma, która posiada w ofercie pompy ciepła, które się sprawdzają bez problemu przedstawi obecnie referencje od swoich użytkowników i umożliwi potencjalnemu kupującemu "odwiedziny" u posiadaczy pompy ciepła. Tylko te doświadzczenia są w stanie ostatecznie przekonać "niedowiarków", że z pompą ciepła sezon grzewczy kosztuje przysłowiowe "grosze". Najważniejsze, że coraz więcej takich instalacji istnieje. Nadzieja także w tym, że nasze wszechmocne lobby "paliwowe" w końcu nie będzie tak silne. Cała nadzieja w tym, że wymogi środowiskowe Unii spowodują, że dla przeciętnego Kowalskiego w końcu zostaną stworzone zachęty w finansowaniu tych przedsięwzięć. Wreszccie coś dobrego z tej Unii by nam przyszło :wink:

    Pozdrawiam serdecznie forumowiczów

  2. #42
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    dobrzykowice

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    2.955

    Domyślnie

    mam pompe od zeszłego roku i jestem zadowolony. Na moim "osiedlu" (8 domków) PC jest w czterech i raczej żaden z nas nie zamieniłby sie na cos innego....

  3. #43
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Nie podzielam pogladów kol. "Oferujący pompy ciepła ". Wynikałoby z nich że, aby przekonać się do pompy ciepła trzeba ją najpierw zakupić. Cała sztuka jest właśnie w tym aby bez kupowania ocenić czy dane urządzenie jest nam przydatne i opłaca się je kupić czy też nie. Nie jestem przeciwnikiem tego typu rozwiązań, ale uważam że ceny są zbyt wysokie w stosunku do oszczędności. Myślę że jeśli miałbym kupić pompę ciepła to obecnie bym się wstrzymał z jej zakupem . Zaczynają już wchodzić gazowe pompy ciepła oraz ogniwa paliwowe.
    Pozdrawiam

  4. #44
    Oferujący pompy ciepła
    Guest
    Oferujący pompy ciepła

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor
    Nie podzielam pogladów kol. "Oferujący pompy ciepła ". Wynikałoby z nich że, aby przekonać się do pompy ciepła trzeba ją najpierw zakupić.
    Wręcz odwrotnie. Chodziło mi o to, że na szczęście juz tak nie musi być. Jest już w Polsce tyle instalacji pomp ciepła, że szanująca siebie i inwestora firma na pewno jest w stanie pokazać instalacje, które pracują już przynajmniej jeden sezon grzewczy. W związku z tym przed zakupem inwestor ma możliwość porozmawiania z "Tymi", którzy już maja pompy ciepła - można sprawdzić koszty sezonu grzewczego, jakość wykonanych prac, opinię inwestora.
    Pozdrawiam

  5. #45
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Cytat Napisał Oferujący pompy ciepła
    Oczywiście nie każdy musi kupić pompę ciepła, tak samo nie każdy musi kupić Alfę Romeo, inny może wybrać Toyotę, Fiata, czy Poloneza. Tak samo w systemach grzewczych.
    To jest właśnie argument sprzedawcy pomp. Niestety tylko cena jest podobna. Pompa ciepła nie ma żadnej przewagi technicznej nad innymi urządzeniami grzewczymi.
    Cytat Napisał Oferujący pompy ciepła
    Z pompą ciepła sezon grzewczy kosztuje przysłowiowe "grosze".
    Jeszcze trochę i się dowiemy, że pompa ciepla zarabia za nas pieniądze. Ale kto wie ile oprowadzaniu wycieczek po kotłowni można zarabić.
    Cytat Napisał Oferujący pompy ciepła
    Cała nadzieja w tym, że wymogi środowiskowe Unii spowodują, że dla przeciętnego Kowalskiego w końcu zostaną stworzone zachęty w finansowaniu tych przedsięwzięć. Wreszccie coś dobrego z tej Unii by nam przyszło
    Ja mam nadzieję, że nie, bo to przyniesie dobro tylko sprzedawcom pomp ciepła. Niech się pompy bronią same. Czy inne urządzenia grzewcze są dotowane?

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jezier
    Cytat Napisał Oferujący pompy ciepła
    Oczywiście nie każdy musi kupić pompę ciepła, tak samo nie każdy musi kupić Alfę Romeo, inny może wybrać Toyotę, Fiata, czy Poloneza. Tak samo w systemach grzewczych.
    To jest właśnie argument sprzedawcy pomp. Niestety tylko cena jest podobna. Pompa ciepła nie ma żadnej przewagi technicznej nad innymi urządzeniami grzewczymi.
    A ciekawe jakie Ty masz argumenty???? oczwiscie POPARTE wlasnymi doswiadczeniami a nie tylko bajkami wyczytanymi tutaj na forum albo w dowolnym innym miejscu. Ja tez moge sobie napisac ze mam domek letniskowy na Ksiezycu i tam zyje mi sie super - tyle tylko ze TEORIA niby wypowiadana przez ludzi, ktorzy maja mgliste albo wrecz ZEROWE pojecie o tym co mowia nie ma NIC wspolnego z praktyka.





    Cytat Napisał Jezier
    Cytat Napisał Oferujący pompy ciepła
    Cała nadzieja w tym, że wymogi środowiskowe Unii spowodują, że dla przeciętnego Kowalskiego w końcu zostaną stworzone zachęty w finansowaniu tych przedsięwzięć. Wreszccie coś dobrego z tej Unii by nam przyszło
    Ja mam nadzieję, że nie, bo to przyniesie dobro tylko sprzedawcom pomp ciepła. Niech się pompy bronią same. Czy inne urządzenia grzewcze są dotowane?
    OOOOOOO i wlasnie doszlismy do SEDNA!! to przyznaj sie czym TY handlujesz i co chcesz albo co WCISKASZ swoim klientom i jak to ich sprytnie OMAMIASZ tania eksploatacja TWOJEGO towaru??

    Reasumujac mozna stwierdzic tylko jedno - cala ta dyskusja nie ma sensu, gdyz bierze w niej udzial moze ze 2 osoby, ktore pompy ciepla maja u siebie i sa sprawdzone przez co MOGA sie wypowiedziec - a reszta to typowe "lanie wody" z zerowa argumentacja.

  7. #47

    Domyślnie

    neptunek
    1. to niech sprzedawca pomp przedstwi zestawienie kosztow instalacji pompy (kompletna kotlownia i wymiennik) i kosztow rocznych jej eksploatacji i energii dla domu 150 m2, z zapotrzebowaniem szczytowym na moc 50 W/m2 zakladamy 4200 stopniodni. I bez porownan do gazu wegla czy czegos tam - to kazdy sam potrafi. Za to z produkcja CWU zalozmy 200 l w ciagu pierwszych 10 minut.
    2. jesli pompy sa atrakcyjne ekonomicznie (podkreslam ekonomicznie)
    to po co dotacje?
    3. nie oceniaj wiedzy i doswiadczenia innych na podstawie wlasnego osadu bo popelniasz blad ktory innym wytykasz

  8. #48

    Domyślnie

    Zgadzam się z przedmówcą. Forum służy wymianie doświadczeń, z naciskiem na DOŚWIADCZENIA a nie wymianie wiadomości wyczytanych z ulotek, folderów, czy innych informacji wyszukanych z bardziej, lub mniej wiarygodnych źródeł, bo te każdy może zdobyć i przeczytać sam. Chodzi o to, żeby osoby, które naprawdę mają jakieś doświadczenie w korzystaniu z tego źródła energii, podzieliły się nim z innymi. Mnie bardzo interesują zarówno argumenty za, jak i przeciw. A zdanie typu "Nie ma sensu wywalać na pompę min. 40 tys zl." można porównać do takiego "Nie warto wydawać na samochód min. 200 tys. zl." To, że jeden tyle kosztuje, nie znaczy, że tyle kosztują wszystkie, w związku z tym tylko idiota kupi samochód. A kto powiedział, że PC kosztują min. 40 tys.? Ktoś, kto nie ma o tym zielonego pojęcia! Albo słyszał gdzieś taką cenę (różni sprzedawcy pomp różnych producentów mają rózne ceny) i wysnuł na tej podstawie wniosek, że pompa ciepła kosztuje min. 40 tys. Ja mam zakup za sobą i wiem, że z instalacją jej cena jest o połowę niższa od powyższej kwoty. Ale nie chcę nikogo przekonywać, bo nie po to jest Forum, każdy ma swoje zdanie na ten temat. Dla mnie, oprócz ekologii i niskich kosztów eksploatacji liczy się również bezobsługowość. Osobiście nie miałabym ochoty zrywać się nocą, żeby dołożyć do kominka, żebym nie przymarzła do kołdry nad ranem. Ważne jest też, żebym mogła spokojnie wyjechać sobie zimą na narty bez spuszczania wody z rur, żeby mi w nich nie zamarzła (jak mi ogień w kominku wygaśnie!!!), bez roznoszenia kwiatów po znajomych (żeby mi również nie zamarzły) itp. Luksus pompy ciepła polega na tym, że instaluję, ustawiam automatykę, zegary dobowe i tygodniowe i ZAPOMINAM że mam ogrzewanie. A kominki i patrzenie w ogień bardzo lubię, też mam kominek, ale radość z jego posiadania jest taka, ze zapalam w nim ogień kiedy mam ochotę, a nie MUSZĘ w nim palić.

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał neuron
    neptunek
    1. to niech sprzedawca pomp przedstwi zestawienie kosztow instalacji pompy (kompletna kotlownia i wymiennik) i kosztow rocznych jej eksploatacji i energii dla domu 150 m2, z zapotrzebowaniem szczytowym na moc 50 W/m2 zakladamy 4200 stopniodni. I bez porownan do gazu wegla czy czegos tam - to kazdy sam potrafi. Za to z produkcja CWU zalozmy 200 l w ciagu pierwszych 10 minut.
    Ciekawe gdzie spotkales takie zestawienia dla innych kotlow np na wegiel, gaz, olej itp itd. podawane przez producentow.

    A swoja droga prosze bardzo (a nie jestem producentem ani sprzedawca):
    a) kompletna instalacja -> 27000 zl
    b) roczny koszt (moc szczytowa 70 W/m2) -> 1600 zl (okolo) bo nie chce mi sie tego przeliczac co do grosza - nalezy zaznaczyc iz temperatura w domku to w dzien 21 st C, w nocy 18 st C



    Cytat Napisał neuron
    2. jesli pompy sa atrakcyjne ekonomicznie (podkreslam ekonomicznie) to po co dotacje?
    A po co dotacje UE dla Polski??




    Cytat Napisał neuron
    3. nie oceniaj wiedzy i doswiadczenia innych na podstawie wlasnego osadu bo popelniasz blad ktory innym wytykasz
    HA HA HA - doskonale - wypowiedzi innych oceniam na podstawie tego co ci inni napisali, a nie sadze by pisali co nnego niz maja w glowach.

  10. #50

    Domyślnie

    Ps. Pisząc o przedmówcy, miałam na myśli neptunka. Neuron mnie ubiegł w pisaniu...

  11. #51
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Zgadzam się z Neuronem
    Jako uzupełnienie odpowiedzi na pytanie Neurona.
    Niech poda te wszystkie koszty prądu za okres jednego roku. Natomiast koszty eksploatacyjne (całości instalacji c.o.) za okres 15...20lat. Do obliczeń zapotrzebowania na ciepło niech przyjmie instalacje mieszaną połowa mocy grzejniki 70/55 a połowa podłogówka. Zapotrzebowanie roczne na c.w.u. 200 m3. Powierzchnia domu 160m2.
    Po podaniu takich informacji będzie mozna coś oceniać.
    Pozdrawiam

  12. #52

    Domyślnie

    Szanowny Inwestorze - byćmoże nie jesteś tego świadom - przy PC raczej nie stosuje się kaloryferów, a podłogówkę (niskotemperaturowe ogrzewanie), więc nie widzę sensu przeliczać cokolwiek związanego z PC na mieszane źródło ogrzewania (kaloryfery + podłogówka). Kaloryfery po prostu się nie sprawdzają przy PC.

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor
    Zgadzam się z Neuronem
    Jako uzupełnienie odpowiedzi na pytanie Neurona.
    Niech poda te wszystkie koszty prądu za okres jednego roku. Natomiast koszty eksploatacyjne (całości instalacji c.o.) za okres 15...20lat. Do obliczeń zapotrzebowania na ciepło niech przyjmie instalacje mieszaną połowa mocy grzejniki 70/55 a połowa podłogówka. Zapotrzebowanie roczne na c.w.u. 200 m3. Powierzchnia domu 160m2.
    Po podaniu takich informacji będzie mozna coś oceniać.
    Pozdrawiam
    Niestety - przkro stwierdzic, ale nie od dzis wiadomo ze PC + podlogowka to ma sens, albo PC + przewymiarowane i to sporo grzejniki.

    Okres 20 lat - ciekawe rozumowanie - to zadam inne pytanie - niech mi producent np Volvo XC90 poda jego koszty eksploatacji za okres 20 lat, zanim wyloze 2500000 zl na ten samochodzik!!

    Chyba jednak z kazda wypowiedzia utwierdzam sie w przekonaniu ze wiekszosc z WAS grzeje domy weglem, albo innym koksem, utrzymuje w dzien max 16 st, CWU grzeje w bojlerze i si w dresach i z 3 skarpetkami na stopach. Zycze milego i WYGODNEGO mieszkania.

  14. #54
    Oferujący pompy ciepła
    Guest
    Oferujący pompy ciepła

    Domyślnie

    Witam,
    Trochę neptunek już mnie wyręczył w odpowiedzi. W całej tej dyskusji dziwi mnie tylko zawziętość wypowiedzi osób preferującyh inne niż pompy ciepła źródła grzewcze. Co najmniej jakbym postulował, że pompy ciepła powinny zająć 7o% rynku systemów grzewczych :wink:
    W odpowiedzi:
    Jezier napisał
    Jeszcze trochę i się dowiemy, że pompa ciepla zarabia za nas pieniądze. Ale kto wie ile oprowadzaniu wycieczek po kotłowni można zarabić.
    Nie ma co się tak pieklić. Zarabiać za nas to nigdy nie będzie, ale na pewno pozwala zaoszczędzić w każdym miesiącu sezonu grzewczego.
    Co do wycieczek: Nikt moich klientów nie zmusza, czy podpłaca żeby mówili to czy tamto. Zresztą niektórzy z nich mają zamontowane podliczniki energii pod pompę ciepła, więc ich dane są bardzo precyzyjne.

    Jezier napisał:
    Ja mam nadzieję, że nie, bo to przyniesie dobro tylko sprzedawcom pomp ciepła. Niech się pompy bronią same. Czy inne urządzenia grzewcze są dotowane?
    Z programów ekologicznych Unii to chyba inne systemy nie są notowane. W końcu wspierają ekologiczne rozwiązania. Poza tym co tu dużo mówić. Mogę powiedzieć, że są kraje w Unii, w których pompy ciepła instalowane są nawet w 20% - 30% nowo budowanych domów jednorodzinnych. Wątpię żeby ludzie kupowali pompy tylko dlatego, że Unia coś dopłaca, a eksploatacja była by nic tańsza niż rozwiązań na bazie oleju i gazu.

    neuron napisał:
    to niech sprzedawca pomp przedstwi zestawienie kosztow instalacji pompy (kompletna kotlownia i wymiennik) i kosztow rocznych jej eksploatacji i energii dla domu 150 m2, z zapotrzebowaniem szczytowym na moc 50 W/m2 zakladamy 4200 stopniodni. I bez porownan do gazu wegla czy czegos tam - to kazdy sam potrafi. Za to z produkcja CWU zalozmy 200 l w ciagu pierwszych 10 minut.
    Nie muszę przedstawiać żadnych zestawień. Konkretne liczby mogą podać moi klienci na bazie ich doświadczeń w sezonach grzewczych. Poza tym przecież wiesz, że sezon sezonowi nie jest równy. Zależy wszytsko od zimy i od tego jaką temperaturę wewnętrzną utrzymujesz wewnątrz budynku. Ale proszę bardzo: na 150 m2 powierzchni grzewczej nie zapłacisz za cały sezon grzewczy (ok. 7 miesięcy) więcej jak 1000 zł - i to nie są bajki. Są inwestorzy, którzy niezależnie publikowalio informacje o swoich doświadczeniach.

    neuron napisał:
    jesli pompy sa atrakcyjne ekonomicznie (podkreslam ekonomicznie)
    to po co dotacje?
    Aby zdyskontować różnicę w cenie inwestycji i zachęcić ludzi do kupowania pomp ciepła. Wracając do kosztów inwestycyjnych:
    tutaj nie można tylko kalkulować pompy, kolektora i kotłowni. Najważniejsze aby w fazie projektu inwestor wykluczył takie rzeczy jak: budowa zbędnego komina (tzn. wystarczy jeden, a nie dwa, lub z 4, a nie np. 8 przewodami kominowymi). Proszę zaytać budowlańca na ile wycenia koszt robocizny i materiałów dla wybodowania komina?! Dalej nie potzreba wkładów kominowych, dalej pomieszczenia na składowanie paliwa, jeśli to olej nie potrzeba murowć wanny na zbiorniki, stosować materiałów o odpowiednim stopniu ogniotrwałości, spełniać wymogów wentylacji itd. Dodając to wszystko do ceny kotła olejowego, gazowego itd. (oczywiście zgodnie z wymogami) wychodzi rzeczywista różnica w kosztach inwestycyjnych.

    Co mogę dodać na koniec: rzeczywiście pompy ciepła bronią się same, a bronią ich zadowoleni klienci. Szkoda, że do dyskusji włącza się mała liczba użytkowników pomp ciepła (co nie znaczy, że ich nie ma - wydaje mi się, że forum Muratora stanowią głównie Ci, którzy budują, a nie Ci którzy już się wybudowali).

    Pozdrawiam i zachęcam użytkowników pomp ciepła do wzięcia udziału w dyskusji.

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał Oferujący pompy ciepła
    Witam,
    Trochę neptunek już mnie wyręczył w odpowiedzi.
    Prosze bardzo - niechcacy oczywiscie


    Cytat Napisał Oferujący pompy ciepła
    Poza tym przecież wiesz, że sezon sezonowi nie jest równy. Zależy wszytsko od zimy i od tego jaką temperaturę wewnętrzną utrzymujesz wewnątrz budynku. Ale proszę bardzo: na 150 m2 powierzchni grzewczej nie zapłacisz za cały sezon grzewczy (ok. 7 miesięcy) więcej jak 1000 zł - i to nie są bajki. Są inwestorzy, którzy niezależnie publikowalio informacje o swoich doświadczeniach.
    Dokladnie tak jest - ja swoj koszt powyzej podalem z CWU a jej idzie troche duzo no i utrzymuje CIEPLO w domu a nie tak jak w CHLODNI

    Cytat Napisał Oferujący pompy ciepła
    Co mogę dodać na koniec: rzeczywiście pompy ciepła bronią się same, a bronią ich zadowoleni klienci. Szkoda, że do dyskusji włącza się mała liczba użytkowników pomp ciepła (co nie znaczy, że ich nie ma - wydaje mi się, że forum Muratora stanowią głównie Ci, którzy budują, a nie Ci którzy już się wybudowali).
    Wg mnie jest tak malo uzytkownikow bo im sie nie chce walczyc w zacofaniem i ciemnota - po co przekonywac kogos ze cos innego jest lepsze jak tamten jest uparty i wie swoje. Juz wspominalem o tym takze, bo gdyby sie wlaczyli wlasciciele PC i powiedzili swoje to inna bylaby dyskusja. Zawsze inna jest dyskusja oparta na faktach a nie na "wymyslach".

  16. #56
    Oferujący pompy ciepła
    Guest
    Oferujący pompy ciepła

    Domyślnie

    Neptunek napisał:
    Juz wspominalem o tym takze, bo gdyby sie wlaczyli wlasciciele PC i powiedzili swoje to inna bylaby dyskusja
    Mam co do tego pewien być może szalony pomysł, ale pożyjemy, zobaczymy (chodzi mi o włączenie sie do dyskusji użytkowników). Tylko, ze pewnie oskarżono by mnie o podpłacanie. Czarownice też palili na stosie.... :)

    Pozdrawiam

  17. #57

    Domyślnie

    Cokolwiek zrobisz co udowodni przewage PC nad wszystkimi innymi zrodlami ciepla bedziesz uwazany za czarownice

    Jak to sie mowi - czas pokaze. Ja pamietam jak jeszcze 4 lata temu REKUPERATOR to bylo ZLO najwieksze na ziemi, a teraz?? coraz wiecej domow je posiadaja. To sie nazywa rozwoj techniczny .... tak wiec pozyjemy .... a wszystkim wlascicielom PC zycze cieplego, taniego i czystego (bez smierdzacych olejow, gazow, brudzacych wegli, koksow itp itd) sezonu grzewczego.

  18. #58

    Domyślnie

    neptunek
    piszac 70W/m2 -> 1600zl miales na mysli
    70W x 200 m2 -> 14 kW
    14kW x 2100h (tak z grubsza) -> 30000 kWh
    OK
    stad przeszedles na 1600 PLN
    30000kWh / 4.0 -> 7500 kWh
    7500 kWh x 0.22 PLN -> 1650 PLN -> zaokraglijmy do 1600 PLN
    OK
    Dokonajmy porownania
    kociol gazowy kondensacyjny z cwu i kominem 15000 PLN
    koszt uzyskania 1kWh zalozmy 0,12 PLN (na niekorzysc gazu)
    30000 kWh x 0,12 PLN -> 3600 PLN
    obliczmy roznice w kosztach inwestycji
    27000 - 15000 = 12000 PLN
    obliczmy roznice w kosztach rocznych za energie
    3600 - 1600 = 2000 PLN
    stad
    12000 / 2000 -> 6 lat
    OK
    Dwa pytania i jest po sprawie:
    1. Czy producenci gwarantuja srednioroczny wskaznik 4.0 (400%),
    czy podaja obok tej cyfry warunki pomiaru z ktorych wynika ze pompa
    pracuje przy pelnym obciazeniu ?
    2. Jak efektywnie placic za energie elektryczna 22 gr za 1 kWh
    grzejac w dzien 21*C i noca 18*C ?

    Pozdrawiam

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał neuron
    neptunek
    piszac 70W/m2 -> 1600zl miales na mysli
    70W x 200 m2 -> 14 kW
    14kW x 2100h (tak z grubsza) -> 30000 kWh
    OK
    stad przeszedles na 1600 PLN
    30000kWh / 4.0 -> 7500 kWh
    7500 kWh x 0.22 PLN -> 1650 PLN -> zaokraglijmy do 1600 PLN
    OK
    70 x 150 (bo o tym byla mowa) -> 10kW
    10 kW x 2100 h -> 21000 kWh / 3 (to realna sprawnosc) - 7000 kWh x 0,23 - > 1600 zl.


    Cytat Napisał neuron
    Dokonajmy porownania
    kociol gazowy kondensacyjny z cwu i kominem 15000 PLN
    koszt uzyskania 1kWh zalozmy 0,12 PLN (na niekorzysc gazu)
    30000 kWh x 0,12 PLN -> 3600 PLN
    obliczmy roznice w kosztach inwestycji
    27000 - 15000 = 12000 PLN
    obliczmy roznice w kosztach rocznych za energie
    3600 - 1600 = 2000 PLN
    stad
    12000 / 2000 -> 6 lat
    OK
    Tylko jeden maly ale znaczacy problemik - jaka utrzymujesz na tym kotle temperature w domu?? bo moj znajomy twierdzi ze jego sezon grzewczy kosztuje 600 zl za gaz, ale w dzien ma 19 a w nocy 13 st C!!!!



    Cytat Napisał neuron
    Dwa pytania i jest po sprawie:
    1. Czy producenci gwarantuja srednioroczny wskaznik 4.0 (400%),
    czy podaja obok tej cyfry warunki pomiaru z ktorych wynika ze pompa
    pracuje przy pelnym obciazeniu ?
    Rozczaruje cie - sprawdz moje obliczenia - nie 400% ale 300% to raz, a dwa, nie pelne obciazenie pompy ale jakies 70%, przy obciazeniu na poziomie 90% woda w buforze osiaga 110 st C!! wiec powstaje problem


    Cytat Napisał neuron
    2. Jak efektywnie placic za energie elektryczna 22 gr za 1 kWh
    grzejac w dzien 21*C i noca 18*C ?
    A to juz jak to sie mowi tajemnica zlotego srodka, pamietac nalezy o podlogowce i warstwie betonu nad nia, a takze o zbiorniku buforowym.

  20. #60
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Honorata

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    1.407
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Myslałam o pompie, ale wyleczył mnie z tego koszt inwestycji, dla mojego małego domku 135m2 i zwartej bryle-ok. 50 tyś złotych! Poprostu na etapie inwestycyjnm mnie nie stać, a stopa zwrotu po ok. 20 latach to zbyt długa perspektywa. Będą mieć DGP i elektryczne akumulacyjne, wentylacje mechaniczna moze z reku, może kolektor słoneczny podgrzewający wode (ale najpierw policze czy mi sie oplaci), przy dobrze ocieplonym małym domku wydaje mi sie to najrozsadzniejsze.
    GG 6977024
    Mieszkamy u siebie w Dobrej od grudnia 2005 -jest suuuper, ale nie mam netu!http://tickers.baby-gaga.com/t/squsq...y+child+is.png

Strona 3 z 44

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony