dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: CZY BĘDZIECIE WYKONYWAĆ AUTOMATYCZNE NAWADNIANIE OGRODU

Głosujących
41. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • TAK

    26 63,41%
  • NIE

    8 19,51%
  • NIE Z POWODU KOSZTU INSTALACJI

    7 17,07%
Strona 1 z 36
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 751

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie AUTOMATYCZNY SYSTEM NAWADNIANIA - jaką firmę polecacie? Na co zwrócić uwagę?

    CZY BĘDZIECIE MIELI W SWOIM NOWYM OGRODZIE AUTOMATYCZNY SYSTEM NAWADNIAJĄCY

    jakie macie doświadczenia z tym związane

    jaki producent systemu się sprawdził jaki nie

    z czym były problemy przy projektowaniu czy montażu

    ile kosztował wasz system i czy warto było
    pozdrawiam
    Tomasz W.
    [email protected]

  2. #2

    Domyślnie

    Przy projektowaniu grodu zastanawiałem się nad tym, ale wyszło za drogo nie zainstalowałem.

  3. #3

    Domyślnie

    Na pewno zrobimy ... tylko jeszcze nie teraz. Przygotowaliśmy wyjście na H2O i prąd. Pewnie będziemy to robić sami, bo sianka zabraknie na fachowca. Do samodzielnego montażu widziałam Gardenę - ale zaznaczam, że zupełnie jeszcze nie "ćwiczyłam" tego tematu

  4. #4

    Domyślnie

    ja nie bo jak automat za mnie to zrobi to co będę robił

  5. #5

    Domyślnie

    Nie - bo mam wysoki poziom wód gruntowych - i nie potrzebuję nawadniać....

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał nnatasza
    Na pewno zrobimy ... tylko jeszcze nie teraz. Przygotowaliśmy wyjście na H2O i prąd. Pewnie będziemy to robić sami, bo sianka zabraknie na fachowca. Do samodzielnego montażu widziałam Gardenę - ale zaznaczam, że zupełnie jeszcze nie "ćwiczyłam" tego tematu
    "Przygotowaliśmy wyjście na H2O i prąd"...

    ... robiliście to na etapie zakładania przyłączy, czy później?
    Marcin proj. FIESTA MTM

  7. #7

    Domyślnie

    Tak, właśnie robimy, a raczej robi nam firma wraz z całym ogródkiem. Koszt całej instalacji nawadniającej ok. 5000zł - oczywiście system w pełni automatyczny, bo jak to określił mój mąż: "ja go nie chcę pilnować" Do tego z RPWK załatwiliśmy dodatkowy licznik do li tylko podlewania ogrodu, co by za ścieki nie płacić.
    Jak juz zacznę użytkować, to dam znać jak się sprawdza

  8. #8

    Domyślnie system nawadniania w ogrodzie

    czy ktoś z was robił ? Jakiej firmy urządzenia stosowaliście, kto wam robił projekt, kto realizował, jakie były koszty, czy można to zrobić samemu ?
    Zwróciliśmy się do jednej firmy, powiedzieli że jak dam plan działki to zrobią mi kosztorys, a jak go zaakceptuję, to dadzą mi projekt, ale pod warunkiem że im zlecę wykonanie. Nie bardzo mi się to podoba, nazwy firmy nie pamiętam w tej chwili. Jak to wygląda w praktyce, proszę o informacje.

  9. #9

    Domyślnie Re: system nawadniania w ogrodzie

    Cytat Napisał figaro1
    czy ktoś z was robił ? Jakiej firmy urządzenia stosowaliście, kto wam robił projekt, kto realizował, jakie były koszty, czy można to zrobić samemu ?
    Zwróciliśmy się do jednej firmy, powiedzieli że jak dam plan działki to zrobią mi kosztorys, a jak go zaakceptuję, to dadzą mi projekt, ale pod warunkiem że im zlecę wykonanie. Nie bardzo mi się to podoba, nazwy firmy nie pamiętam w tej chwili. Jak to wygląda w praktyce, proszę o informacje.
    ja zrobilem to sam sobie i na dzialce ojca. moj system czeka na pompe. ten drugi pracuje z hydroforem z malym zbiornikiem. koszt instalacji (bez zraszaczy i pompy) to okolo 300PLN (80mb rury 1/2", 5 podwojnych punktow z akonczonych zaworem). Wykorzystalem rury i zlaczki PE ale nie pamietam jakiej firmy (na pewno nie wavina).
    Jesli uklad mialby dzialac automatycznie trzeba dolozyc zegar (kilkadziesiat PLN) lub czujnik wilgotnosci (cena mocno zalezy od klasy czujnika).
    - wyremontowałem 50letni dom -

  10. #10

    Domyślnie

    Wykonać można samemu - przy pewnej dozie zadolności manualnych i duzym samozaparciu (kopanie bez powodowania strat w roslinach i trawniku) natomiast zaprojektowanie to trochę barziej skomplikowana sprawa. Takze dobór urządzeń - przy założeniu ze system ma prawidłowo działać i ma być oszczędny w kwestii zużycia wody - to dość istotna sprawa. Sterowanie zegarem to tylko w najprostszych systemach - jeśli sekcji ma być więcej, trzeba zastosować sterownik specjalizowany - za troche więcej niż kilkadziesiat złotych. Takze dobór opadu (ilości wody na każdy metr podlewanego terenu) należy dobrać precyzyjnie, by uniknąć obszarów "niedolanych" i "przelanych". Raczej proponuje zlecenie wykonania projektu specjalistom - realizacja juz wtedy na spokojnie i bez niespodzianek.
    "Błogosławieni, którzy - nie majac nic do powiedzenia - trzymają jezyk za zębami"

  11. #11

    Domyślnie

    Zgadzam się z Adamem!
    Przede wszystkim trzeba wiedzieć gdzie jakie roslinki będą rosły, gdzie potrzebna jest sekcja ze zraszaczami, gdzie linia kroplująca i oczywiście zegar, by móc spokojnie wyjachać na tydzień z domu, bez obawy, że wyschnie trawa (chociaż w tym roku to chyba takich obaw nie będzie).

  12. #12

    Domyślnie

    Figaro1 - skąd jesteś ? Może bede mógł pomóc.
    "Błogosławieni, którzy - nie majac nic do powiedzenia - trzymają jezyk za zębami"

  13. #13

    Domyślnie kto ma sys. nawadniający?

    Czy robiliście system nawadniający w ogrodzie, jakiej firmy, moze jakieś sugestie zdjęcia z okresu robót?

  14. #14

    Domyślnie

    Mam system nawadniający, ale własnej roboty, większość zaworów mam pod ziemią. Ale nikomu nie polecam tej metody. Ona sprawdza się u mnie, bo dom jest wyżej niż reszta działki. W najniższym miejscu jest opróżnianie układu.
    Przy każdym zaworze też są krany odwadniające. Od przeszło 10 lat działa to, bez większych awarii. Choć kilka poprawek musiałem uczynić, ale to nieuniknione.
    Cały układ zbudowany jest tak, że w każdej chwili można go w prosty sposób rozbudować, ale tak został zaprojektowany. Grunt to dobry pomysł na samym początku.
    Pomimo, że całą zasadę systemów podlewania znałem od lat. A uczyłem się nie od byle kogo tylko od osoby, która opisywała to przed lat w Muratorze. Pomimo przegadanych wielu godzin ciągle miałem niedosyt informacji i bałem się, że coś w moim wykonani pójdzie nie tak. Ale do odważnych świat należy i zaryzykowałem i nie żałuję tego wcale. Przede wszystkim mam więcej wolnego czasu, bo ogród jest naprawdę spory i podlewanie jego zajmowało kilka godzin dziennie i byliśmy w stanie podlać tylko fragment. Obecnie podlewamy codziennie wszystkie krzewy ozdobne liściaste z wyjątkiem iglaków i trawnika i to małymi dawkami, ale codziennie. Skuteczność tego systemu widać patrząc na coroczny rozwój roślin, coroczne obfite kwitnienie itd.
    Idąc dalej w niedalekiej przyszłości planuję nawożenie moich krzewów prowadzić poprzez system automatycznego podlewania.
    Trudno powiedzieć jakiej firmy jest to system, bo są tu elementy kilku firm, ale wszystko dobrze pomyślane da się skojarzyć w jeden wspólny system.
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  15. #15

    Domyślnie

    Zygmor - to teraz czas na prezentację tego głównego pomysłu od którego należy zacząć .... czekamy . I nie daj się prosić
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  16. #16

    Domyślnie

    Nie wiem czy opisując z detalami moją instalację choć pomogę Wam podjąć decyzję o tworzeniu własnej.
    Moja instalacja zaznaczam jest inna niż wszystkie i nie można wzorować się na niej, bo jej specyfika wynika z ukształtowania terenu.
    Oto plan mojej instalacji.

    Specyfiką mojego ogrodu jest spora ilość krzewów ozdobnych, którym trzeba dostarczyć wilgoci. Dlatego cała instalacja przystosowana jest do tej funkcji.
    Każdy krzew w moim ogrodzie jest podlewany osobno. Zastosowałem tu końcówki zamgławiające ustawione w pozycji pionowej, końcówki są w trzech wydajnościach, różnią się też kolorem. Podlewając byliny ustawiam zamgławiacz dużo wyżej, bo ma 30cm. Pod krzewami umieszczam je kilka cm od podłoża.
    Jak widać na rysunku pierwszych 7 zaworów jest umieszczonych na ogrodzie.
    Zawory opróżniające umieściłem zarówno przed zaworem jak i za.
    GZS to zawór opróżniający całą sieć, usytuowany w najniższym miejscu w ogrodzie.
    Obwody 8, 9 i 10 utworzone później mają zawory w piwnicy, tu opróżnianie zimowe jest łatwe.
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  17. #17

    Domyślnie jakiej firmy system nawadniający?

    planuje zrobienie samodzielnie systemu nawadniania - ok 100 tuj (tutaj pewnie jakiś wąż kroplujący) + jakieś zraszacze na ok 400-500 trawnika; woda z wodociągi rura calowa o ciśnieniu ok 5 bar; jakiej firmy wybrać system?

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Masz już ponad 300 postów i nie wiesz, że pytania zadaje się we właściwych działach?
    Że jest coś takiego jak wyszukiwarka i można sobie wyszukać odpowiedz?
    Jak chociażby tu:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...%87-uwag%C4%99 - łączę tematy i przenoszę do działu "Ogrody"
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 14-03-2012 o 13:55

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Podpowiem, że zraszacze, kroplowniki, złączki i sterownik wybrać firmowe (najlepsze firmy to izraelskie i amerykańskie: Rain Bird, Hunter, Toro) a rury i węże z najbliższego marketu.

  20. #20

    Domyślnie nawadnianie - jaki osprzet? jaki producent?

    No wlasnie, czy oprocz Gardeny jest na rynku cos dobrego, sprawdzonego, moze tanszego?
    Marcin Stefaniak
    Blog Budowlany
    Galeria

Strona 1 z 36

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony