dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 627 z 1021
Pokaż wyniki od 12.521 do 12.540 z 20417
  1. #12521
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Jeżeli moc PC ma 1kW a COP = 3 lub 3,5 to pobiera z sieci 1kW / 3= 300W Coś pokręciłeś.
    Jeszcze raz ; chyba że tobie chodzi o pobór kWh? że pompa tyle pobiera z sieci 1kW. Nie wiem na ile T cap moduluje na min. Skoro na 3 lub 3,5kW to gdzie miałeś głowę taką pompę brać? Moim zdaniem masz spaprany montaż na bank.
    Jeśli pompa produkuje ( czy jak by to nie nazywać ) ciepło, którego moc wynosi 4kW z COP 4, to znaczy, że na te 4kW składa się 1kW pobrany z sieci energetycznej, 3kW z ciepła powietrza.
    Podając minimalną moc 1kW na zasilaniu to oczywiście mówiłem o jej chwilowym zużyciu energii jaka ona zuzywa na wyprodukowanie tej energii.

    Nic nie mam spitolone, tak jak mówiłem efekt końcowy w postaci ciepła w domu, komfortu i kosztów użytkowania osiagnełem.
    W nowym domu to bym to robił inaczej, ale bufora i tak bym nie założył. Podłogówka, odpowiednio dobrane pętle i pompa o odpowiedniej mocy, ale to w nowym domu.
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  2. #12522

    Domyślnie

    Witam . Wcześniej było bardzo dużo o tym jak to PC oszukują z zużyciem prądu . Muszę pochwalić Sdc 9kw 3 fazy. Po spisaniu licznika miesiąc temu i dzisiaj odliczajac zużycie bytowe które jest takie same na przestrzeni lat stwierdzam, że nie ma czego się czepiać. Może jakaś malutka różnica jest bo nie mam podlicznika, ale naprawdę niewielka
    PC SDC 9Kw 3 fazy. Okolo 60 m2 podłogowki na parterze + 4 grzejniki typ 22 oraz poddasze 3 grzejniki typ 33+ 10 m2 podłogowki w łazience.Dwie PO Alpha 2.Dom 136 m2 użytkowej. 174m2 grzewczej. Ściany 15cm styropian. Poddasze 25 cm wełny mineralnej. Okna 2 szybowe.

  3. #12523

    Domyślnie

    Jak możesz coś stwierdzać nie mając pomiarów potwierdzających to?

  4. #12524
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Ten watek z legalizacją tego licznika to miał być tutaj.
    Ale jeszcze raz powtórzę, oddaj swój licznik do legalizacji, a wtedy będziesz sie wypowiadał.
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  5. #12525

    Domyślnie

    Witajcie,

    mam taką sytuację i zastanawiam się czy przez przypadek cała instalacja z termostatami pokojowymi nie została źle pomyślana, urządzenie to Aquarea 9 kW seria J jednofazowa.
    Był wyliczany OZC przez jednego ze sprzedających z którym finalnie nie doszedłem do porozumienia, wdłg tamtych wyliczeń idealna byłaby pompa ok 8kW( bez rekuperacji), ja wstępnie poszedłem w T-capa 9kW 3 fazy, następnie gdy się kapnąłem że to trochę za dużo miałem szansę wymienić ją na urządzenie o którym wspomniałem na wstępie.
    Co do domu to adaptowałem projekt Bruno 2 PS ze zmianami, min podniesienie ściany kolankowej i powiększenie pow użytkowej do 138 m2, wydłużenie garażu o metr, powiększenie łazienki na dole i dodanie dużego podcienia nad drzwiami frontowymi.
    Materiał to Porotherm na kleju/piance, ocieplenie styropian szary 20cm λ 33, poddasze wełna 30 cm 20+10cm, λ odpowiednio 35 i 33, wełna pomiędzy strychem i piętrem 40 cm λ 35, podłoga wylewka miksokret 6/7cm cm i parter styropian w pom użytkowych 15 cm, okna Oknoplast Winergetic Premium 3x duże balkonowe, jedno jeszcze większe do jadalni, 1x HST-4.2m x 2.5m, wszystko na ciepłym montażu, drzwi wejściowe Wikęd Termo Prestige Alu, od kotłowni Wikęd Termo Prestige -stal- oba na ciepłym montażu, garaż brama Hormann LPU 42 z termo ramką, z obawy przed znacznym przewymiarowaniem pompy pozostaliśmy przy wentylacji grawitacyjnej.
    To tak gwoli informacji bo problem który mnie dręczy być może nie ma nic wspólnego z dobraniem pompy, mianowicie termostatów pokojowych i współpracy całego systemu. W domu jeszcze nie mieszkamy ,choć praktycznie jest gotowy to tak na spokojnie wykańczamy sobie jeszcze kilka małych rzeczy, mam też PV o mocy 6.3 kW. Wracając do tych termostatów i pompy, zaczynając od pompy pracuje ona sobie spokojnie od końca września czy początku października i wstępnie z racji posiadania sporych zasobów energii ustawiłem ja na stałą grzewczą i grzanie pomieszczeń bez CWU, pobierała wtedy jakąś "śmieszną" ilości energii od 4 do maks 9-10kW na dzien. Oczywiście uwarunkowaną temp na zew, po czasie podłączyłem CWU i wtedy w szczycie przy ustawieniu grzania na 45 stopni (zbiornik FISH S15 200l), pompa na stałej grzewczej pobierała od 12 do 20kW.
    No i właśnie znowu po jakimś czasie zainstalowałem termostaty Auraton AURA3021R z listwą sterującą AURATON AURA-8D-PRO-RTH(niektórzy powiedzą wreszcie się chłop wysłowił ), od tego czasu zużycie energii znacznie wzrosło.
    Zamierzeniem było ustawienie temp w trzech pokojach u góry na praktycznie taką samą temp 21dzień i 20 noc, łazienki u góry na 24 dzień i 23 noc, oraz kuchni z salonem na odpowiednio 22 i 21 i pokoju na dole/siłowni na 20 i 19,w reszcie pomieszczeń termostatów nie ustawiłem jeszcze i się zastanawiam. Niestety przy stałej grzewczej ustawionej na 27 stopni nie udawało mi się osiągnąć zamierzonej temp w łazience u góry więc sukcesywnie co dzień lub dwa podnosiłem temp grzania podłogówki aż doszedłem do 35 stopni gdzie wreszcie osiągałem to co zamierzałem. no ale wtedy pompa miała konsumpcję energii na poziomie ok 40kW( w szczycie niecałe 45 kW), co mnie trochę przeraziło.
    Po czasie zacząłem temp grzania obniżać dochodząc do 31 stopni , gdzie jeszcze udawało się osiągać żądaną temp, jednocześni zmniejszając zużycie energii do ok 30 kW przy obecnych temp. Dwa dni temu dalej zmniejszyłem temp grzania do 29 stopni i zużycie energii jeszcze spadło ale ciężko osiągnąć temp ok 24 stopni w łazience.
    No i wreszcie pytaniem jest czy przy podłączeniu sterownika Auraton wraz z termostatami do rozdzielaczy(mam dwa gór/dół), przez przypadek nie wpłynąłem na wadliwe działanie całego systemu i zwiększenie zużycia prądu. A dalej czy może warto zmienić ustawienia pompy na krzywa grzewcza, lub ewentualnie zrezygnować ze stosowania tego rodzaju termostatów lub zmienić połączenie, może ktoś miałby jakieś uwagi i wskazówki ?
    Ostatnio edytowane przez slawek73 ; 01-12-2020 o 19:56

  6. #12526
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Pytanko mam. Obejrzałem film na klimatyzacjakatowice z Panem Glodnym z Panasa. Konkretnie ten ze sterowaniem.

    Cześć ludzi tutaj ma zwykły termostat pokojowy, który rozumiem jak działa. Temperatura jest osiągana, idzie zwarcie, pompa się wyłączy/włączy.
    Natomiast wspomniał na filmie, że po przeniesieniu sterownika z hydroboxa do pomieszczenia też to robi za termostat ale taki uczący się. Miał tu ktoś obie wersje i może potwierdzić, że to w jakiś wyczuwalnym stopniu jest lepsze?

    Jak się wtedy steruje? Też podbijając od krzywej grzewczej +-5 czy może po prostu się ustawia zadaną temperaturę a sterownik sam sobie modyfikuje krzywą żeby uzyskać zamierzony efekt? Ciekawi mnie jak to działa bo mogę albo pociągnąć kabel pod sterownik albo zrobić sobie na stykach pompy przekaźnik do sterowania (coś ala emulacja termostatu pokojowego sterowanego z domu inteligentnego). Pompy jeszcze nie ma, rozważam wszystkie opcje.

    O tyle mnie to dziwi, że część instalatorów oferuje razem z panasem termostat pokojowy firmy 3ciej. Po co?

  7. #12527
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Nie ma tam żadnego uczenia się , to ściema ( przynajmniej w wersji H) . Jak ustawisz krzywą grzewczą tak pompa będzie grzała , a załącza się i wyłącza zadaną temperaturą ( jak spadnie o jeden stopien od zadaniej to się włącza , jak będzie powyżej jeden stopień od zadanej to się wyłącza). Zarówno przy wewnętrznym termostacie jak i przy termistorze. Przy zewnętrznym termostacie włączanie i wyłączanie odbywa się przez właśnie ten zewnętrzny termostat .
    A najlepsze ,że nie ma możliwości korygowania prostej/krzywej grzewczej podczas włączonej pompy na sterowniku .

    Najlepsze efekty zawsze uzyskuje się temperaturą wody i wyregulowaniem przepływów.
    Ostatnio edytowane przez MiG25 ; 01-12-2020 o 20:12
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  8. #12528

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    Pytanko mam. Obejrzałem film na klimatyzacjakatowice z Panem Glodnym z Panasa. Konkretnie ten ze sterowaniem.

    Cześć ludzi tutaj ma zwykły termostat pokojowy, który rozumiem jak działa. Temperatura jest osiągana, idzie zwarcie, pompa się wyłączy/włączy.
    Natomiast wspomniał na filmie, że po przeniesieniu sterownika z hydroboxa do pomieszczenia też to robi za termostat ale taki uczący się. Miał tu ktoś obie wersje i może potwierdzić, że to w jakiś wyczuwalnym stopniu jest lepsze?

    Jak się wtedy steruje? Też podbijając od krzywej grzewczej +-5 czy może po prostu się ustawia zadaną temperaturę a sterownik sam sobie modyfikuje krzywą żeby uzyskać zamierzony efekt? Ciekawi mnie jak to działa bo mogę albo pociągnąć kabel pod sterownik albo zrobić sobie na stykach pompy przekaźnik do sterowania (coś ala emulacja termostatu pokojowego sterowanego z domu inteligentnego). Pompy jeszcze nie ma, rozważam wszystkie opcje.

    O tyle mnie to dziwi, że część instalatorów oferuje razem z panasem termostat pokojowy firmy 3ciej. Po co?
    Co Ci przedstawiciele jeszcze nie wymysla
    Dlatego kazdy daje termostat zewnetrznej firmy bo ten w pompie to porażka.
    Pierwsze slysze zeby sie uczył
    Niczego nie zmienia jeat to zwykly termoatat ktory tylko zalacza albo wylacza pompe i to wszystko tylko posiadajacy ogromną histeryze i nie wyłacz obiegówki
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  9. #12529
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Co Ci przedstawiciele jeszcze nie wymysla
    Dlatego kazdy daje termostat zewnetrznej firmy bo ten w pompie to porażka.
    Pierwsze slysze zeby sie uczył
    Niczego nie zmienia jeat to zwykly termoatat ktory tylko zalacza albo wylacza pompe i to wszystko tylko posiadajacy ogromną histeryze i nie wyłacz obiegówki
    Ta histereza to +/- 0,5 stopnia , do tego ustawienie temperatury co 1 stopień , wiec jest specyficzna, większa od zewnętrznych termostatów (zwłaszcza tych wypasionych) , ale nie aż taka ogromna
    A tą objegówkę wyłącza , jak krzywa jest odpowiednio podniesiona , tu rozróżnienie temperatur się kłania ( docelowej od aktualnej wody , a niektórzy mają z tym problem).
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  10. #12530

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Ta histereza to +/- 0,5 stopnia , do tego ustawienie temperatury co 1 stopień , wiec jest specyficzna, większa od zewnętrznych termostatów (zwłaszcza tych wypasionych) , ale nie aż taka ogromna
    A tą objegówkę wyłącza , jak krzywa jest odpowiednio podniesiona , tu rozróżnienie temperatur się kłania ( docelowej od aktualnej wody , a niektórzy mają z tym problem).
    No z termostatem to termostat za 200zl potrafi miec ustawienie temperatury co 0,1st histeryzy co 0,1st i korekty temp.co 0,1st plus ustawiennie dwóch temperatur i okreslenie o ktorej godzinie w który dzien jaka z tych dwóch ma być.
    Mógłbyś mi na priv opisac zależnosc wlaczenia i wylaczenia obiegówki przez ten z pompy?
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  11. #12531

    Domyślnie

    Pompa uruchomiona 8.08.2020 ale do 1.09 grzała tylko cwu. Od 1.09 dział normalnie co i cwu

  12. #12532

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Bardzo dobry wynik panasonik dopuszcza do czterech startów na godzinę pracy.
    W jakim okresie czasu te 1100h zrobiłeś?
    Pompa uruchomiona 8.08.2020 ale do 1.09 grzała tylko cwu. Od 1.09 dział normalnie co i cwu

  13. #12533
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Ta histereza to +/- 0,5 stopnia , do tego ustawienie temperatury co 1 stopień , wiec jest specyficzna, większa od zewnętrznych termostatów (zwłaszcza tych wypasionych) , ale nie aż taka ogromna
    A tą objegówkę wyłącza , jak krzywa jest odpowiednio podniesiona , tu rozróżnienie temperatur się kłania ( docelowej od aktualnej wody , a niektórzy mają z tym problem).

    Za każdym razem gdy termostat da sygnał do wyłączenie to obiegówka stanie. Jedyna możliwość gdzie obiegówka będzie chodzić to moment gdy temperatura z termostatu nie zostanie jeszcze osiągnięta a zbyt nisko ustawiona krzywa zatrzyma sprężarkę.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  14. #12534

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Za każdym razem gdy termostat da sygnał do wyłączenie to obiegówka stanie. Jedyna możliwość gdzie obiegówka będzie chodzić to moment gdy temperatura z termostatu nie zostanie jeszcze osiągnięta a zbyt nisko ustawiona krzywa zatrzyma sprężarkę.
    Mówisz o oryginalnym termostacie z np.seri H to chyba go w rękach nie miałeś
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  15. #12535
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Za każdym razem gdy termostat da sygnał do wyłączenie to obiegówka stanie. Jedyna możliwość gdzie obiegówka będzie chodzić to moment gdy temperatura z termostatu nie zostanie jeszcze osiągnięta a zbyt nisko ustawiona krzywa zatrzyma sprężarkę.
    Nie jedyna , bo odwrotnie też może być , że termostat załączy , a nisko ustawiona krzywa spowoduje ,że temperatura docelowa będzie niższa niż temperatura wody , i pompka obiegowa ruszy ,a sprężarka nie.

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Mówisz o oryginalnym termostacie z np.seri H to chyba go w rękach nie miałeś
    Nie , @plusfoto pisze o termostacie zewnętrznym.
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  16. #12536
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Mówisz o oryginalnym termostacie z np.seri H to chyba go w rękach nie miałeś
    Myślę że przez ostatnie 5 lat nieraz go macałem. Przerabiałem ten temat już na wszystkie strony zarówno z termostatem wew. jak i zewnętrznym i w moim wypadku wyłącznie przy podłogówce ta opcja jest całkowicie bez sensu. Najlepiej się sprawdza krzywa lub prosta i kaganiec czasowy. Być może przy grzejnikach miała by ona jakieś zastosowanie w moim przypadku ale na ten temat nie mogę się wypowiadać bowiem takowych nie posiadam.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  17. #12537

    Domyślnie

    Ja troszeczkę temat właśnie przerabiałem z Instruktorem z Panasonica z Kato/Sosn i z moim instalatorem no i jest trochę rzeczy które trzeba zmienić. Po pierwsze poważny błąd to przejść ze stałej na krzywą, dalej ustawić niską histerezę, zmienić deltę.
    Przede wszystkim ustawić wszystkie termostaty na maksymalnie wysoką jednakową temperaturę, tak żeby pompa mogła sobie cały czas pracować. Po czasie dopiero zmniejszyć temp w wybranych pomieszczeniach jest tego trochę , wiele rzeczy zanotowałem.
    Jakby ktoś był zainteresowany to mogę podzielić się wskazówkami i odczuciami po kilku tygodniach, zobaczymy co z tego wyjdzie.

  18. #12538

    Domyślnie

    Cytat Napisał slawek73 Zobacz post
    Ja troszeczkę temat właśnie przerabiałem z Instruktorem z Panasonica z Kato/Sosn i z moim instalatorem no i jest trochę rzeczy które trzeba zmienić. Po pierwsze poważny błąd to przejść ze stałej na krzywą, dalej ustawić niską histerezę, zmienić deltę.
    Przede wszystkim ustawić wszystkie termostaty na maksymalnie wysoką jednakową temperaturę, tak żeby pompa mogła sobie cały czas pracować. Po czasie dopiero zmniejszyć temp w wybranych pomieszczeniach jest tego trochę , wiele rzeczy zanotowałem.
    Jakby ktoś był zainteresowany to mogę podzielić się wskazówkami i odczuciami po kilku tygodniach, zobaczymy co z tego wyjdzie.
    Napisz cos o tej delcie.

  19. #12539
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    To co juz tu nie raz wspominałem, moja pompa zaczyna pracować praca ciągłą ( ale i tak się wyłącza bo w końcu dobija do zadanej na termostacie pokojowym ), dopiero przy średniej dobowej poniżej 0st/c, a powodem jest że jest ona za mocna na wiekszośc sezonu, gdzie temperatury dobowe sa wyższe niż te które wspomniałem.
    W tej chwili wczoraj +2st/c, noc do -4st/c i dziś w dzień +1st/c, obecnie -1.5st/c. Na te chwilę pompa pięknie pracuje temperaturę docolową utrzymuje 36st/c ( i tak pokazuje Adres 8 -36 ) i deltę też ( choć tu podnosi o 1, bo mam ustawiona deltę 5st/c ), czyli mam na zasilaniu 36 i powrocie 32. Pracuje z najniższą modulacją pobór - 1kW, produkcja 3,4 kW. Taka praca powoduje, że w domu mam 22st/c i taka temperatura sie utrzymuje od wczoraj.
    Ta praca ciagła powoduje, że komfort cieplny jest zdecydowanie lepszy, niż z przerwami. Rozkład temperatur jest idealny: łazienka 24, dół 22 ( calość otwarta kuchnia salon, korytarz ), góra sypialnia 21, pokoje 21, W kazdym pomieszczeniu jest tak jak ma być. Nie mam żadnej regulacji na grzejnikach i nigdy jej nie miałem. Ta instalacja grzejnkiowa była tak dobrana, że rozkład temperatur w pomieszczeniach na kopciuch był taki sam i teraz też tak jest.
    Zużycie energii za całą dobę ( od 16.00 do 16.00 ) wg. pompy 27kWh, wg. licznika ZE 36kWh ( w tym bytowe ok. 10kWh ).
    A pytania dlaczego tak mocna pompa, to odpowiadam, bo ma grzać w mrozy przy -20st/c, bo nie mam innego źródła ciepła.
    A niewielki dyskomfort w postaci pracy jej przy cieplejszych dniach, gdzie ona pracuje cyklicznie, nie jest odczuwalne w całym domu, tylko co najwyżej w jednym pokoju u góry, który nie ma akumulacji i jak pompa nie pracuje, odczucie jest większego dyskomfortu, ale tam jest syn gościem.
    A zalety tego układu ( przewymiarowania ), to bardzo szybkie grzanie baniaka CWU, a w mrozy to jest istotne ( jak grzeje cwu nie grzeje co ), okresy przejściowe powodują oszczędności w postaci mniejszych defrostów, bo mniej sie szroni, a częściej się sama odszrania gdy nie pracuje ( wiekszość jej pracy to dzień ).
    To tyle w temacie i nie chcę powiedzieć, że czekam na prawdziwa zimę.
    Ostatnio edytowane przez michancia ; 02-12-2020 o 16:35
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  20. #12540
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ziomas1

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Łód"
    Kod pocztowy
    98-300
    Posty
    72

    Domyślnie

    Witam
    A teraz trochę z innej beczki. Grzanie C.W.U. W opcjach są dwa sposoby grzania CWU. Moje pytanie czy ktoś kojarzy czym one się różnią??

Strona 627 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony