dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1019 z 1021
Pokaż wyniki od 20.361 do 20.380 z 20417
  1. #20361
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Bo interesuje mnie ile zapłacę albo ile faktycznie mocy trzeba doprowadzić do maszyny aby uzyskać odpowiednią moc a że cos fi jest mniejszy od 1 wygląda na to ze jeżel maszyna generuje 1 kw mocy to musi pobierać więcej niż 1 - możliwe więc że na nieznajomości tego aspektu panas też buduje swoje zawyżone COP. Użytkownik prawie zawsze porówna moc pobraną z sieci z moca uzyskaną z maszyny i okaże się że nijak się to nie zgadza z deklarowanymi. A jako że ów cosinus zależy również od typu instalacji zasilającej to możemy na pukiel skoczyć producentom. Pozostaje mierzyć lub wierzyć . Jednak można też po prostu używać urządzenia i cieszyc się że działa i jest ciepło. Dopóki to nie przekracza drastycznie wytrzymałości portfela.
    To albo robisz to dobrze (tym bardziej , żę licznik energii nie jest jakimś dużym kosztem , nie są kalibrowane , ale pokazują to ok) , albo robisz to tak jak Panasonic ( czyli robisz przybliżenia , że napięcie ma stałą wartość , że cosfi to 1 , itd). Tylko w tym drugim przypadku to szkoda rozpisywać się o tym na forum.Równie dobrze możesz wziąć rachunek/zużycie za poprzedni rok i założyć ,że obecny będzie taki sam. Tak samo się pomylisz....
    Ostatnio edytowane przez MiG25 ; 15-02-2024 o 07:35
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  2. #20362
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    nuballo

    Zarejestrowany
    Jul 2022
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Posty
    108

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dominikcbr Zobacz post
    Panowie w jaki sposób polecacie w serii K All in One podłaczyć cyrkulację CWU ? ma ktoś jakiś schemat jak to zrobić najlepiej ?
    Ja mam tak zrobione w allinone jak pisał Mig25. Powrót cyrkulacji wpięty w krócieć zimnej wody, który wymusza cyrkulacje i do tego sterowanie na pilot bo mega szybko wychładza to zbiornik. Jak chcesz zdjęcie to daj znac.
    Dom 145m2. Szacowane OZC 6.9 kW.
    PANASONIC J 7 kW ALLINONE COMPACT.
    100% Ogrzewanie podłogowe.

  3. #20363
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Lisciasty
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zadupie Leszna
    Posty
    156

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Że co ? To ja Ci miałem wszystko pisać , dawać linki , wykładać na tacy , a Ty wprost piszesz ,że Cie to nie obchodzi ( bo mój przykład to anegdota) , bo ja mam "pod opieką trzy pompy" to znaczy ,że wiem lepiej... I kto tu próbuje być zajebisty
    Zacząłem od normalnych pytań i nie dałeś kompletnie nic od siebie poza wzmianką, że jakaś tam pompa schodzi do danej mocy,
    dopiero po drążeniu tematu wyszło że ponoć potrafisz no ale nadal nie wiadomo jak.
    Nie wiem czego oczekujesz, próśb, wyrazów uwielbienia? Jak nie chcesz się dzielić wiedzą to nie pisz, no chyba że musisz się podlansować :>
    Parterówka 300m2 (230m2 podłogówka, 70m2 garaż i kotłownia bez ogrzewania).
    Ściany porotherm + 20cm taniego styro, sufit z GK 30cm wełny (wciąż dziurawej),
    pod podłogą 12cm styro z rozbiórki chłodni, okna dwuszybowe. WM z Airpack 400, pompa Ecopol 10kW.

  4. #20364
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelszo Zobacz post
    Cyrkulacja CWU to jest komfort i oszczędność wody, ale i zużycie energii x2. Dla mnie pomimo cen szamba nie opłaca się, a mogę tylko pompkę wsadzić.
    Przeca to ino pompka która wymusza obieg wody w instalacji CWU przygotowanej pod to.
    Zależy, jak cyrkulacji używasz. "Na żądanie" oszczędza znaczne ilości energii, bo zamiast wlewać do szamba wodę o co najmniej kilkanaście stopni cieplejszą niż wpływająca do zasobnika "zawracasz" ją do niego.

    Gdy nie ma króćca w środku zbiornika, to pasuje to nawet do cyrkulacji na żądanie z wyłączeniem pompki gdy ciepła woda zbliża się do króćca powrotu do zasobnika (w wersji prostszej i tańszej w realizacji) lub gdy pojawia się na początku "powrotu" do zasobnika (czyli gdy już przy każdym punkcie poboru jest ciepła - rura powrotu do zasobnika przecież może być zimna) w wersji trudniejszej.

    Jest jeszcze jedna opcja. "Amerykańska" jak ktoś poniewczasie doszedł do wniosku, że chciałby cyrkulację, ale rury nie położył.



    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132816

    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132577

  5. #20365

    Domyślnie

    Cytat Napisał nuballo Zobacz post
    Ja mam tak zrobione w allinone jak pisał Mig25. Powrót cyrkulacji wpięty w krócieć zimnej wody, który wymusza cyrkulacje i do tego sterowanie na pilot bo mega szybko wychładza to zbiornik. Jak chcesz zdjęcie to daj znac.
    Rozumiem, ale możesz podesłać zdjęcie

  6. #20366
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lisciasty Zobacz post
    Zacząłem od normalnych pytań i nie dałeś kompletnie nic od siebie poza wzmianką, że jakaś tam pompa schodzi do danej mocy,
    dopiero po drążeniu tematu wyszło że ponoć potrafisz no ale nadal nie wiadomo jak.
    Nie wiem czego oczekujesz, próśb, wyrazów uwielbienia? Jak nie chcesz się dzielić wiedzą to nie pisz, no chyba że musisz się podlansować :>


    Że niby to jest to normalne pytanie ?
    Cytat Napisał Lisciasty Zobacz post
    A co mi po zdjęciach skoro te które mam na żywo nie wykazują niższej pracy?
    Ja mam wrażenie ,że to Ty nie chcesz wiedzy przyjmować , tylko zafiksowałeś się , że skoro Ty tego nie widziałeś , to tego nie ma....
    Czy nie chcę się dzielić... Przeczytaj moje wszystkie posty , one są tylko i wyłącznie o Panasonicu..
    Nawet o tym pisałem parę razy jak to zrobić. To też przecież nie jest jakaś wiedza tajemna.
    Jeszcze nie dawno miałeś opis z forum "Pytaj i Szukaj" , to może trzeba to po prostu znaleźć ?
    Ostatnio edytowane przez MiG25 ; 15-02-2024 o 08:54
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  7. #20367
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    nuballo

    Zarejestrowany
    Jul 2022
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Posty
    108

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dominikcbr Zobacz post
    Rozumiem, ale możesz podesłać zdjęcie
    https://files.fm/u/s5azgyvx8h

    Ze ściany wraca cyrkulacja dalej pompa i do zimnej pionowo do góry wchodzi w zbiornik. Może ogarniesz
    Dom 145m2. Szacowane OZC 6.9 kW.
    PANASONIC J 7 kW ALLINONE COMPACT.
    100% Ogrzewanie podłogowe.

  8. #20368

    Domyślnie

    Mig25. To ja zadam Ci pytanie, na które nie odpowiedziałeś. Jak nastawiłeś krzywą komensacji od 18 st C temperatury zewnętrznej?
    PS. Też nie widziałem na wykresach niższej produkcji niż okolice 5kW dla T-Cap 9kW gen. H. Czytam to forum prawie od początku i nie widziałem abyś opisywał jak swojego 12kW T-Cap zmodulowałeś niżej. Podziel się proszę tym sposobem.

  9. #20369
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pan_poziomica

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    90-354
    Posty
    53

    Domyślnie

    Witam
    czy ktoś może polecić jakieś materiały niezbędne do porównania i dobrania odpowiedniej pompy do domu? zastanawiam się miedzy 9kW HP gen. H 3fa a 9kW Tcap.
    Propozycje instalatorów są bardzo różne, niektórzy proponują od 7kW HP do 12kW Tcap. Wydaje mi się że chcą sprzedać akurat to co mają w magazynie.

  10. #20370

    Domyślnie

    Parametry tych nowych modeli, to swoją drogą.
    Nowe T-Cap na R32 mają problem z niską modulacją w temp. poniżej +4*C, co zwiększa taktowanie.
    Starsze T-Cap na R410a niżej modulowały w okolicy 0*C.

    Wpierw trzeba znać zapotrzebowanie i model budynku.
    Jakie jest OZC budynku?
    Jaki rodzaj ogrzewania?

    Można wykonać profesjonalne OZC,
    lub policzyć przybliżone OZC w tym kalkulatorze: https://cieplo.app/start

    Wyniki są bardziej dokładne dla budynków o prostej bryle, na bazie prostokąta lub kwadratu.
    Wyniki są zależne od znajomości swojego budynku i dokładności wypełnienia danych.
    Kalkulator ma swoje założenia obliczeniowe.

    Gdy znajdę to wstawię linki do katalogu z nowymi modelami Panasonica.
    Starsze modele miały tabele mocy podane w ogólnym katalogu pomp ciepła, na dalszych stronach.



    edit.. znalazłem
    tabele mocy grzewczej od strony 49 (Katalog 2022-2023)

    https://d259aeuisb4qap.cloudfront.ne...20-%202023.pdf

    - trzeba w plikach do pobrania wejść na dział profesjonalny.
    - katalogi w dziale dla użytkownika końcowego są obcięte z danych technicznych.


    edit...2
    Stary T-Cap H na R410a miał stałą moc grzewczą do -15*C:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	T-Cap H.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	100,1 KB
ID:	468402

    Nowy T-Cap J na R32 ma podbitą moc od +2*C do -7*C, widoczne przy niskiej temp. wody zasilającej, a niewidoczne przy wyższych temp. wody:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	T-Cap J.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	104,8 KB
ID:	468403

    - nasuwa się wniosek, że T-Cap został stworzony z myślą o współpracy z grzejnikami i to średniotemperaturowymi. Wyższa temp. wody powinna niwelować ograniczenie modulacji mocy.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 10-03-2024 o 12:38
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  11. #20371
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pan_poziomica

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    90-354
    Posty
    53

    Domyślnie

    Bardzo ci dziękuję kolego Marco36.
    Moje zapotrzebowanie na ciepło to 9kW. Mam dom 230m2 plus 30m2 garaż. Dom piętrowy, na izolowanej płycie fundamentowej, 20cm styropianu grafitowego i 30cm wełny nad piętrem. Prosta bryła , kwadratowy kloc,bez żadnych wykuszy. całość ogrzewanie podłogowe.
    Początkowo przedstawiciel/instalator zaproponował 9kW HP dwu wentylatorową ADC09HE8, inny znowu proponuje tcap AXC9HE8, jeszcze inny 7kW lub 9kW jednofazową generacji J. Teraz znowu wchodzą generacje K ale nie ma trojfazowej.
    na stronie producenta ten HP ADC09HE8 widać , że prawie dorównuje tcapowi. Albo się mylę, niestety nie wszystko rozumiem z tych tabel. Będę wdzięczny za pomoc

  12. #20372

    Domyślnie

    Z tego co widzę, to preferujesz jednostki 3-fazowe.
    Gdy OZC budynku wynosi 9 kW, to Panasonic J 7 kW będzie słaba (duży udział grzałki w mrozy).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Panas_podloga.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	94,4 KB
ID:	468414

    Na początek rozszyfrowanie kodów:
    KIT-AXC9HE8 - to "lodówka" all in one, T-Cap typu H, Split na czynniku R410a, (E8.) - to 3-fazowa.
    KIT-ADC09HE8 - to "lodówka" all in one, starszy typ H, Split na czynniku R410a, (E8.) - to 3-fazowa.

    T-Cap ma stałą moc grzewczą do -20*C. Więc w twoim przypadku do -20*C ogrzeje dom bez pomocy grzałki.
    ADC - też się nada do domu 9 kW, z tym, że od -17*C będzie sobie pomagał grzałką.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Panasonic_9_kW.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	91,1 KB
ID:	468411


    Łódź to jeszcze III strefa klimatyczna, chociaż blisko II strefy.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	strefy klimatyczne PL.jpg
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	77,4 KB
ID:	468412

    Jeśli cena jest zbliżona, to dla siebie brałbym tego Splita ADC.
    Ma nieznacznie mniejszy pobór prądu, a mrozów na poziomie -20*C jest niewiele.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	9 kW 3-fazy.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	100,4 KB
ID:	468413

    - po głębszej analizie tabelki, wydaje się, że pobór prądu i COP będą takie same w HP i T-Cap 9 kW. Główna różnica, że przy maksymalnym obciążeniu - pobór prądu przez kompresor HP nie przekracza 4 kW, a kompresor T-Cap potrafi pobierać więcej jak 5 kW.

    Natomiast jeśli chcesz ograniczyć taktowanie pompy i nie chcesz grzebać w elektronice pompy - to do podłogówki unikałbym nowego T-Cap na czynniku R32 z oznaczeniem MXC. Zresztą te nowe, to są Monobloki, a widzę, że preferujesz Splita.


    W zasadzie należałoby zadać jeszcze 2 pytania:
    - jak gruby masz beton na poziomie podłogówki?
    - czy planujesz grzać w tanich taryfach G12 itp.?

    Do grzania ciągłego PC 12 kW będzie przerostem formy.
    Ale gdybyś miał 10-12 cm betonu, to można pokusić się o grzanie w tanich taryfach. Wtedy taka 12 kW miałaby zapas mocy na podgonienie grzania w oknach czasowych.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 11-03-2024 o 12:25
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  13. #20373

    Domyślnie

    A propos Panasonica serii K, to 5kW jest już 'większym' typoszeregiem, https://youtu.be/WIiCJivC00A?t=4206
    Próbowałem podpytywać użytkowników na FB czy YT i twierdzą że potrafi się zmodulować do ~250W. Czy to prawda... nie wiem.

    Podoba mi się ta jednostka na papierze - niskie parametry hałasu, dobre SCOP, liczę że przewymiarowanie i kupienie 7kW do zapotrzebowania 5kW w budynku o dużej bezwładności cieplnej (silka, strop żelbetowy, 100% podłogówka 150m2) pozwoli na małą ilość defrostów, szybkie grzanie CWU, akceptowalny poziom taktowania i niski hałas.

    Ktoś skomentował, że Panasonic w serii K mocno ryzykuje czujnikiem temperatury zewnętrznej na lamelach, bo jego zamrożenie może prowadzić do "modyfikacji krzywej i blokady defrostu" - czy ktoś z Was spotkał się z takim problemem?
    Ostatnio edytowane przez kamusial ; 11-03-2024 o 19:27

  14. #20374

    Domyślnie

    Nie mogę się odnieść bezpośrednio, bo sam mam Daikina.

    Pytanie czy faktycznie ten czujnik jest na samych lamelach?

    Bo w Daikinie też czujnik zewnętrzny jest na "lamelach", ale nie bezpośrednio.
    Czujnik jest w gumowej rurce skierowanej wylotem w dół, więc woda czujnika nie zaleje.
    Wężyk ma długość 12-15 cm i odstaje od lameli, tym samym nie leży wprost na lamelach.
    Może Panasonic poszedł podobną drogą?!?
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  15. #20375
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelszo

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Osolin
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    136

    Domyślnie

    raczej nie , zdjęcie nie wpada, ale jest podobniie
    Dom 130-150m2, Pompa ciepła Panasonic Aquarea T-CAP 9kW 3 fazy 2 wiatraki+kaloryfery.
    PV 6kW ZeverSolar

  16. #20376

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Nie mogę się odnieść bezpośrednio, bo sam mam Daikina.

    Pytanie czy faktycznie ten czujnik jest na samych lamelach?

    Bo w Daikinie też czujnik zewnętrzny jest na "lamelach", ale nie bezpośrednio.
    Czujnik jest w gumowej rurce skierowanej wylotem w dół, więc woda czujnika nie zaleje.
    Wężyk ma długość 12-15 cm i odstaje od lameli, tym samym nie leży wprost na lamelach.
    Może Panasonic poszedł podobną drogą?!?
    Pogrzebawszy na YT wygląda że jednak jest inaczej:
    Daikin:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	daikin 1 czujnik temp.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	16,0 KB
ID:	468421
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	daikin 2 czujnik temp.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	10,8 KB
ID:	468422

    Hitachi nówka:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	hitachi czujnik nowy.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	19,9 KB
ID:	468423

    Hitachi zmieniona:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	hitachi czujnik uzywany.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	18,1 KB
ID:	468424

    Panasonic:
    https://youtu.be/WIiCJivC00A?t=1057
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	czujnik_temp_ser_k.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	21,8 KB
ID:	468425

  17. #20377

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamusial Zobacz post
    Przeoczyłem te 5 sekund na filmiku.

    Wydaje się, że nie powinno tu być problemu z oblodzeniem.
    Czujnik jest odseparowany od lameli w plastykowej obudowie.
    Powietrze przepływa tylko w jednym kierunku od zewnątrz do lameli.
    Szron/lód nie narasta przed lamelami - to i czujnik nie powinien zaróść.
    Czujnik jest w górnej części, to i ciepło z defrostów powinno go ogrzewać.


    Istnieje jedno ryzyko.
    PC zaleca się zadaszyć lub montować pod zadaszeniem.
    By śnieg nie kumulował się na PC, zsuwający się z góry śnieg mógłby ewentualnie przysypać czujnik i nie ma gwarancji, że defrosty by go rozmroziły. Na tej plastykowej obudowie.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 13-03-2024 o 08:44
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  18. #20378
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pan_poziomica

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    90-354
    Posty
    53

    Domyślnie

    Marco36, jeszcze raz wielkie dzięki za wsparcie i porady. Sporo mi się rozjaśniło.
    mam 6cm wylewki betonowej, dom z silikatu czyli akumulacja ciepła jakaś tam będzie. raczej nie zamierzam grzać w 2 taryfie.
    pozdrawiam

  19. #20379
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Marcin813

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    25

    Domyślnie

    Potrzebuje porady - jak mam wysterować temperaturę w instalacji, gdzie jest pompa ciepła, podłogówka, dwie strefy z pompami obiegowymi? Hydraulik zaproponował coś takiego https://instalhurt.sklep.pl/p/166/29...egulatory.html
    co miałoby włączać pompę obiegową w sytuacji, gdy temperatura spadnie.
    Mnie się to jakoś nie spina, ale może się nie znam. Z opisu producenta, jest to sterownik kontrolujący zawór termostatyczny a nie pompę obiegową.
    Jak powinna wyglądać prawidłowa implementacja takiego rozwiązania?

  20. #20380

    Domyślnie

    Bardzo ubogi opis.
    Z tego co jest, rozumiem że ten sterownik to jest element większego układu.
    Sam z siebie nie zasili pompki obiegowej, co najwyżej może podać sygnał na stycznik.
    A ze stycznika pójdzie dopiero zasilanie do pompki 230V.

    W tym miejscu brakuje informacji jaki jest ten sygnał, by dobrać odpowiedni stycznik/przekaźnik.

    Chyba, że ten sterownik poda sygnał na płytę główną pompy ciepła i to pompa ciepła uruchomi pompkę obiegową.

    Typowo podlinkowany sterownik, jest przewidziany do połączenia
    z listwą L-9R https://instalhurt.sklep.pl/LISTWA-D...P-DO-INTERNETU
    - droga zabawka. I ta listwa ma dopiero zasilanie jedną pompką obiegową.

    Ewentualnie potrzebny jest inny sterownik.
    Taki który może przekazać zasilanie 230V na pompkę obiegową.
    Powinien mieć podaną informację jakie obciążenie w Amperach można do niego podpiąć.

    Coś w stylu - termostat pokojowy
    - do sterowania 230V (obciążenie 10A / 16A)
    https://allegro.pl/listing?string=st...y%20pompy%20co
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 14-03-2024 o 17:05
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

Strona 1019 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony