dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 122 z 1021
Pokaż wyniki od 2.421 do 2.440 z 20417
  1. #2421
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    PanSiny

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    koło
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    36

    Domyślnie

    Witam,
    Uprzejmie proszę o sprawdzenie czy mam dobrze dobraną pompę.
    Dom parterowy, ściany silka 24 cm +25cm styro, płyta fundamentowa (12cmXPS/20cmpłyta/10cmEPS).
    OZC wyliczone- zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd:8730kWh/rok. Dom zamieszkały w 3 osoby.

    Dostałem ofertę na:
    -Panasonic Aquarea z serii SDC wersja F, zasilanie 230V, 9kW.
    - zasobnik 300l z odpowiednią do pompy ciepła wężownicą.
    Z góry dziękuję za sugestie. Pozdrawiam

  2. #2422
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał PanSiny Zobacz post
    Witam,
    Uprzejmie proszę o sprawdzenie czy mam dobrze dobraną pompę.
    Dom parterowy, ściany silka 24 cm +25cm styro, płyta fundamentowa (12cmXPS/20cmpłyta/10cmEPS).
    OZC wyliczone- zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd:8730kWh/rok. Dom zamieszkały w 3 osoby.

    Dostałem ofertę na:
    -Panasonic Aquarea z serii SDC wersja F, zasilanie 230V, 9kW.
    - zasobnik 300l z odpowiednią do pompy ciepła wężownicą.
    Z góry dziękuję za sugestie. Pozdrawiam
    przyjmujac c.w.u. 4 osoby program doborowy podaje że ta pompa przy -8 pokryje 75% zapotrzebowania
    9kw t cap "starczy" bez grzałek do -13
    12kw t cap 'starczy" bez grzałek do -18
    sugerowałbym 9kw t cap ponieważ poniżej -13 to u mnie w Katowicach ok 120h/rok zwykle w nocy jak nie potrzeba produkować c.w.u.
    równie ważna jak pompa jest instalacja ogrzewania

    p.s. dla 3 osób c.w.u. 9kw t cap "starczy" do -14
    Ostatnio edytowane przez mkm silesia ; 26-04-2016 o 20:13
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  3. #2423
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    PanSiny

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    koło
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    36

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkm silesia Zobacz post
    przyjmujac c.w.u. 4 osoby program doborowy podaje że ta pompa przy -8 pokryje 75% zapotrzebowania
    9kw t cap "starczy" bez grzałek do -13
    12kw t cap 'starczy" bez grzałek do -18
    sugerowałbym 9kw t cap ponieważ poniżej -13 to u mnie w Katowicach ok 120h/rok zwykle w nocy jak nie potrzeba produkować c.w.u.
    równie ważna jak pompa jest instalacja ogrzewania

    p.s. dla 3 osób c.w.u. 9kw t cap "starczy" do -14
    Dom budowany w wielkopolsce koło Konina. Ogrzewanie to oczywiście 100% podłogówka bez drabinek itp.
    Aktualnie jest nas dwoje, oczywiście planujemy powiększyć w przyszłości rodzinę i skorzystać z programu 500+.
    Z tego co pamiętam to instalator mi mówił że T-CAP 9kw to za duża pompa dla moich potrzeb.

  4. #2424

    Domyślnie

    Cytat Napisał PanSiny Zobacz post
    Dom budowany w wielkopolsce koło Konina. Ogrzewanie to oczywiście 100% podłogówka bez drabinek itp.
    Aktualnie jest nas dwoje, oczywiście planujemy powiększyć w przyszłości rodzinę i skorzystać z programu 500+.
    Z tego co pamiętam to instalator mi mówił że T-CAP 9kw to za duża pompa dla moich potrzeb.
    Będę przy kompie osobistym jutro to sprawdzę swoje OZC
    Instalator może mieć racje
    podane QH nd to jak pamiętam zapotrzebowanie na CO roczne czyli ile ok kWh zużyjesz i ile zapłacisz za źródło energii

    Zaś PC dobiera się pod obciążenie cieplne i to chyba jest HL
    coś pewnie przy sezonie 1800h dla Konina wyjdzie Ci z 5kW
    ale to i w OZC jest
    Panasonic tCap 9kW zrobi ci zatem 100% bez grzałek w taniej taryfie jak masz energe g12r -czyli 100% w 12h taniej na dobę

    piszę to Ja - jarząbek spod Konina i jak mi się nie pomyliło QH nd z HL to już MKM silesi w nic nie uwierzę (a mam dziecko 4 tyg to wyspany nie chodzę i mogę się mylić)
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  5. #2425
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Panie Siny - to teraz masz rozterkę
    A tak poważnie - inwestorze, kliencie - jak masz watpliwości co do doboru PC przez instalatora to... po prostu go zapytaj - dlaczego uważa, że t-cap 9 to za duża pompa dla Twojego domu, za mała, itd. itp
    Jak odpowiedź jakiej Ci udzieli jest satysfakcjonujaca i zgadzasz się z jego argumentacją, to ją przyjmij, a jak nie to pytaj dalej i dociekaj, albo go olej i zmień instalatora.
    Ale nie łykaj wszystkiego co Ci instalator powie ot tak.
    Czy powyższa odpowiedź wyjaśniła Ci dobór?
    Jak nie to pytaj, pytaj
    Może ten Twój instalator miał jednak rację

  6. #2426
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    o widzisz - już ci Łukasza wyjaśnił

  7. #2427
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał PanSiny Zobacz post
    Dom budowany w wielkopolsce koło Konina. Ogrzewanie to oczywiście 100% podłogówka bez drabinek itp.
    Aktualnie jest nas dwoje, oczywiście planujemy powiększyć w przyszłości rodzinę i skorzystać z programu 500+.
    Z tego co pamiętam to instalator mi mówił że T-CAP 9kw to za duża pompa dla moich potrzeb.
    jeśli faktycznie podałeś zapotrzebowanie a nie jak ja przyjąłem obciążenie to 9kw 230V może być ok.
    sorki za zamieszanie ale czasami też bywam niewyspany
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  8. #2428
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkm silesia Zobacz post
    przyjmujac c.w.u. 4 osoby program doborowy podaje że ta pompa przy -8 pokryje 75% zapotrzebowania
    9kw t cap "starczy" bez grzałek do -13
    12kw t cap 'starczy" bez grzałek do -18
    sugerowałbym 9kw t cap ponieważ poniżej -13 to u mnie w Katowicach ok 120h/rok zwykle w nocy jak nie potrzeba produkować c.w.u.
    równie ważna jak pompa jest instalacja ogrzewania

    p.s. dla 3 osób c.w.u. 9kw t cap "starczy" do -14
    Tak szastasz danymi bez podanego projektowego obciążenia cieplnego ?
    Nie ładnie,no chyba,że PanSiny w tajemnicy Ci podał
    Piszesz,że obciążenie cieplne dla Tego domu przy -13st.C to 9kW ? BZDURA.
    Ja stawiam na 5-6kW przy -20st.C i co teraz ? Jak to się ma do Twoich wyliczeń i doboru mocy pompy ?

    Cytat Napisał PanSiny Zobacz post
    OZC wyliczone- zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd:8730kWh/rok. Dom zamieszkały w 3 osoby.
    Brakuje jednego i to podstawowego parametru pod który dobiera się moc grzewczą pompy a bez niego nikt Ci nie dobierze optymalnej mocy.
    Poszukaj w swoim OZC parametru pod nazwą projektowe obciążenie cieplne,wyrazone jest ono w kW.
    Wtedy można coś doradzać.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 27-04-2016 o 10:02

  9. #2429
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Tak szastasz danymi bez podanego projektowego obciążenia cieplnego ?
    Nie ładnie,no chyba,że PanSiny w tajemnicy Ci podał
    Ja stawiam na 4kW i co teraz ? Jak to się ma do Twoich wyliczeń i doboru mocy pompy ?
    Arturo72 - nie wiem czy to na poważnie czy też żartujesz, mkm silesia, napisał że się pomylił.

    U mnie instalator zaproponował dla CO i CWU Panasonic SDC 7KW Split 1F + zasobnik cwu Hewalex 250 HP

    dla takich cyferek, i oświadczyć że według jego obliczeń zapotrzebowanie jest na poziomie 8.600 kWh/rok

    Podstawowe wyniki obliczeń budynku:
    Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 134,3 m2
    Projektowa strata ciepła przez przenikanie ΦT: 3593 W
    Projektowa wentylacyjna strata ciepła ΦV: 1259 W
    Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 4852 W

    Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 8122 kWh/rok
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  10. #2430
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Arturo72 - nie wiem czy to na poważnie czy też żartujesz, mkm silesia, napisał że się pomylił.
    Nie doczytałem jego wypowiedzi o pomyłce bo jak zobaczyłem ten pierwszy post od razu odpisałem
    Jeśli tak to spoko,każdy może się mylić

  11. #2431
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 4852 W
    I to jest podstawa do ewentualnego doboru PC
    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 8122 kWh/rok
    Natomiast ten wynik możemy ewentualnie zachować dla siebie.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  12. #2432
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post

    Natomiast ten wynik możemy ewentualnie zachować dla siebie.
    Nie do konca, przeciez chcemy wiedziec jak oszacowac koszty eksploatacji a zapotrzebowanie jest podstawą do obliczeń.

  13. #2433
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie do konca, przeciez chcemy wiedziec jak oszacowac koszty eksploatacji a zapotrzebowanie jest podstawą do obliczeń.
    Czyli dla siebie tylko

  14. #2434

    Domyślnie

    Witam, coraz poważniej myśle o założeniu pompy ciepła Panasonica do nowo budowanego domu. Póki co nie spotkałem kompetentnego instalatora lub osoby, która podpowie doradzi itp. Wszyscy w koło powtarzają ulotkowe informacje, na forum jest znacznie wiecej wiadomosci ale chciałbym porozmawiać z osoba, ktora rozpatrzy mój indywidualny przypadek i nie będzie na siłe wciskała urządzenia jeżeli nie ma to sensu ekonomicznego. Prosiłbym o kontakt najlepiej priv osoby, które pomogą, doradzą i zaproponują racjonalne rozwiazanie.

  15. #2435
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Czyli dla siebie tylko
    Nie, nie tylko dla siebie, zapotrzebowanie na ciepło pomoze w doborze zródła ciepła, a niekoniecznie inwestor musi sie znac na przeliczeniach róznych nosników energii.
    Z drugiej strony projektowe obciązenie cieplne tez moze sobie zachowac tylko dla siebie, samemu dobrac zródło ciepła i zlecic montaz konkretnego modelu bez zasiegania opinii instalatora. Jezeli to potrafi to wszystkie bez wyjatku wyniki ozc zachowa tylko dla siebie.

  16. #2436
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Martas89
    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-342
    Posty
    19

    Domyślnie

    [QUOTE=PaRa;7133014]Arturo72 - nie wiem czy to na poważnie czy też żartujesz, mkm silesia, napisał że się pomylił.

    U mnie instalator zaproponował dla CO i CWU Panasonic SDC 7KW Split 1F + zasobnik cwu Hewalex 250 HP

    dla takich cyferek, i oświadczyć że według jego obliczeń zapotrzebowanie jest na poziomie 8.600 kWh/rok


    Ja jestem jeszcze przed wykonaniem OZC (czekam na ostatnie dokumenty od dewelopera), ale również rozglądałam się za pompą Panasonic. Jestem ciekawa czy wybierałeś instalatora z listy na stronie Panasonic czy szukałeś sam? Też jestem z okolic Warszawy, więc będę wdzięczna za informację odnośnie instalatora/oferty itp.
    U mnie powierzchnia to 100 m + 20 m garaż i kotłownia (parterowy + ewentualnie użytkowe poddasze ok. 60 m); styropian 15 cm

  17. #2437
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    asolt i Arturo pozwolę sobie na krótki komentarz. Otóż moim skromnym zdaniem przy doborze PC wartość zapotrzebowania na ciepło dalej będę twierdził że można zachować dla siebie bo nic ona nie da. Natomiast już przy wyborze źródła ciepła i owszem zarówno jedna jak i druga wartość może być i jest istotna.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  18. #2438
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    asolt i Arturo pozwolę sobie na krótki komentarz. Otóż moim skromnym zdaniem przy doborze PC wartość zapotrzebowania na ciepło dalej będę twierdził że można zachować dla siebie bo nic ona nie da. Natomiast już przy wyborze źródła ciepła i owszem zarówno jedna jak i druga wartość może być i jest istotna.
    Dokładnie tak było, na początku byłem zdecydowany na bufor z grzałkami, ale jak poznałem cenę tego systemu, ponownie przeanalizowałem sytuację. Pomocny był arkusz opłacalności pompy ciepła, a ważną cyfrą w tym arkuszu było roczne zapotrzebowanie na energię do CO i orientacyjne CWU. Wygrała pompa ciepła, tym bardziej opłacalna w przypadku 25% dofinansowania z wfosigw. Jedno jest pewne, na początku każdy inwestor powinien wykonać obliczenia.
    .
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  19. #2439
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    PanSiny

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    koło
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    36

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Tak szastasz danymi bez podanego projektowego obciążenia cieplnego ?
    Nie ładnie,no chyba,że PanSiny w tajemnicy Ci podał
    Piszesz,że obciążenie cieplne dla Tego domu przy -13st.C to 9kW ? BZDURA.
    Ja stawiam na 5-6kW przy -20st.C i co teraz ? Jak to się ma do Twoich wyliczeń i doboru mocy pompy ?


    Brakuje jednego i to podstawowego parametru pod który dobiera się moc grzewczą pompy a bez niego nikt Ci nie dobierze optymalnej mocy.
    Poszukaj w swoim OZC parametru pod nazwą projektowe obciążenie cieplne,wyrazone jest ono w kW.
    Wtedy można coś doradzać.
    Witam,
    Dziękuję za zainteresowanie się moim pytaniem. Nie wiedziałem do końca co jest potrzebne przy doborze .
    Moje dane.
    Podstawowe wyniki obliczeń budynku:
    Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 134,7 m2
    Kubatura ogrzewana budynku VH:357,0 m3
    Projektowa strata ciepła przez przenikanie ΦT: 3574 W
    Projektowa wentylacyjna strata ciepła ΦV:1374 W
    Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 4948 W
    Nadwyżka mocy cieplnej ΦRH: 0 W
    Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 4953 W

  20. #2440
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Dokładnie tak było, na początku byłem zdecydowany na bufor z grzałkami, ale jak poznałem cenę tego systemu, ponownie przeanalizowałem sytuację. Pomocny był arkusz opłacalności pompy ciepła, a ważną cyfrą w tym arkuszu było roczne zapotrzebowanie na energię do CO i orientacyjne CWU. Wygrała pompa ciepła, tym bardziej opłacalna w przypadku 25% dofinansowania z wfosigw. Jedno jest pewne, na początku każdy inwestor powinien wykonać obliczenia.
    .
    Opłacalnosc pompy i bufora jest scisle uzalezniona od lokalizacji budynku. To co jest opłacalne na terenie Tauronu wcale byc nie musi na terenie PGE. Gdy dodamy dotację na pompę ciepła to wybór moze byc tylko jeden. Oczywiscie decydujące jest zapotrzebowanie na ciepło, a przypadku granicy opłacalnosci decyduje koszt 2T w G12w.

Strona 122 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony