dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 305 z 1021
Pokaż wyniki od 6.081 do 6.100 z 20417
  1. #6081

    Domyślnie

    Witam,

    skąd bierzecie dane o zużciu prądu przez pompę? Ja mam zainstalowany osobny licznik do pompy w skrzynce rozdzielczej i dziś pospisywałem wartości i coś mi się nie zgadza. Dane ze sterownika w pompie (Panasonic Aquarea 7Kw) za ten rok pokazuje 980 kwh (mieszkam od września - w czerwcu było wygrzewanie posadzki) na licznku w skrzynce rozdzielczej pokazuje 1600 kwh, a na liczniku ogólnym 2500 kwh (wyszstko mam na prąd). Z tego wynika, że dane ze sterownika są zaniżane.

    Przy okazji czy ilość włączeń sprężarki 1262 jest wartością normalną? Miałem także 31h odszraniania tylko w grudniu, mieszkam na zachodzie dni z ujemnymi temperaturami było kilka, rozumiem, że te 31h to wartość ok?

  2. #6082

    Domyślnie

    Wielokrotnie było pisane, że na dane ze sterownika nie ma co patrzeć. To alternatywna rzeczywistość.

  3. #6083

    Domyślnie

    Kilka dni temu zajrzałem na licznik poboru prądu i mam za okres od włączenia ogrzewania (czyli miesiąc z górką) około 1000kwh zabranych przez pompę a w sterowniku było 600kwh więc nie ma co się sugerować tym co w PC pokazuje.
    Z273a 100m2 + poddasze użytkowe, strop teriva, Pompa PW panasonic 9kW, WM, Płyta fundamentowa 20cm XPS + ogrzewanie w płycie, 20cm szarego w ścianie, projektowane roczne zapotrzebowanie na ciepło 7350kWh, projektowane obciążenie cioeplne 3914W, Rozpoczęcie sezonu grzewczego 24 Listopada więc odliczam.....

  4. #6084

    Domyślnie

    Bardzo proszę o opinię na temat czy instalacja jaką pokazałem na załączniku będzie działała poprawnie.
    Pompę chcę kupić używaną i zamontować ją samodzielnie. Forum przeglądałem ale jest tak wiele informacji i opinii, że ciężko wyciągnąć jednoznaczne wnioski dlatego bardzo proszę o pomoc. Instalacja ma być jak najmniej skomplikowana ale też nie chcę szybko wykończyć pompy. CWU jest poza układem i grzana ma być grzałką. Całą instalację chcę zalać glikolem.

    Odnośnie sprzęgła to myślałem o czymś takim:

    https://www.google.pl/search?q=sprz%...Y23qd-lsEsYyM:


    Proszę o wyrozumiałość dla laika.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	instalacja.jpg
Wyświetleń:	88
Rozmiar:	71,3 KB
ID:	404256  
    Ostatnio edytowane przez mirageg3 ; 02-01-2018 o 15:24

  5. #6085

    Domyślnie

    mirageg3 .
    Przy ogrzewaniu przy pomocy grzejników, nie ma możliwości akumulacji ciepła.
    Raczej b.potrzebny, dla tak mocnej pompy to zbiornik buforowy o dużej pojemności a nie sprzęgło hydrauliczne.
    Pompa obiegowa też raczej zbyteczna.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  6. #6086

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Co do akumulacji to wiem, że przy grzejnikach nie jest to możliwe dlatego zakładam, że wszystko będzie na taryfie G11. O sprzęgle pomyślałem tylko dlatego żeby zapewnić pompie odpowiedni przepływ a co za tym idzie wykorzystać pełną moc pompy, która dla temperatury zewnętrznej -20 jest zbliżona do zapotrzebowania budynku. Pompa jest inwektorowa więc czy bufor faktycznie jest konieczny?

  7. #6087

    Domyślnie

    Twój budynek przy 0 C potrzebuje ok. 4 kW mocy a pompa prawdopodobnie będzie dawać minimum ok.6 kW mocy, więc gdzieś ten nadmiar mocy musi zostać zakumulowany. Gdzie ten budynek się znajduje?
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C, a temperatur z - 20 C, to tylko kilka godzin w sezonie.
    Poczytaj tematy z mojej stopki, może się przydadzą Tobie.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  8. #6088

    Domyślnie

    Dom znajduje się koło Gliwic.
    Faktycznie muszę poczytać jeszcze. Jeśli komuś jeszcze jakiś pomysł kompromisowy (koszt wykonania/sprawność działania) przyjdzie do głowy to proszę o sugestie.

  9. #6089
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirageg3 Zobacz post
    Jeśli komuś jeszcze jakiś pomysł kompromisowy (koszt wykonania/sprawność działania) przyjdzie do głowy to proszę o sugestie.
    Witam

    Może być Ci potrzebny zbiornik przepływowy o pojemności rzędu 50-100 l, wyłącznie dla zwiększenia objętości zładu do ok.130-150l.
    Jakikolwiek, byle dobrze ocieplony i z 2 przyłączami gwintowanymi rzędu 1 cala.
    Nie potrzebujesz dla takiego układu żadnego sprzęgła, ani tym bardziej dodatkowej pompy obiegowej.
    Instalacja grzejnikowa na rozdzlelaczach ma z reguły znacznie niższe opory niż podłogówka.

    Jeśli zamierzasz korzystać z zaworów termostatycznych przy grzejnikach, pamiętaj o bypassie i zamontowaniu zaworu różnicowo-nadmiarowego.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Ostatnio edytowane przez Pratchawiec ; 02-01-2018 o 20:48 Powód: dopisek
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  10. #6090

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    Witam

    Może być Ci potrzebny zbiornik przepływowy o pojemności rzędu 50-100 l, wyłącznie dla zwiększenia objętości zładu do ok.130-150l.
    Jakikolwiek, byle dobrze ocieplony i z 2 przyłączami gwintowanymi rzędu 1 cala.
    Nie potrzebujesz dla takiego układu żadnego sprzęgła, ani tym bardziej dodatkowej pompy obiegowej.
    Instalacja grzejnikowa na rozdzlelaczach ma z reguły znacznie niższe opory niż podłogówka.

    Jeśli zamierzasz korzystać z zaworów termostatycznych przy grzejnikach, pamiętaj o bypassie i zamontowaniu zaworu różnicowo-nadmiarowego.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    A co się będzie działo jak np. głowice zamkną przepływ powiedzmy w połowie grzejników jednocześnie i zmniejszą nagle pojemność "pracującej" instalacji?

  11. #6091
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mate166@gmail.com

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Ostromecko
    Kod pocztowy
    86-070
    Posty
    434

    Domyślnie

    Panowie ktorzy uzywaja t-capa 9 kw. Ile mieliscie wlaczen sprezarki w grudniu ? Przez caly msc grzalem w sumie tylko dol, u gory brak sufitow, temp oscylowala na dole w granicach 15-17 stopni ( zdazylo sie ze sterownik wylaczyl p.o. bo mam go ustawionego na 17 stopni) gora 9-10 stopni. PC dziala tylko w 2T i wlaczen mialem okolo 320. Wydaje mi sie ze to duzo za duzo, ale zmiany chce zrobic dopiero jak zamkne sufity czyli gdzies moze za tydzien.

    Pobor pradu to narazie zaden wyznacznik skoro ocieplenia brak, ale moze sie komus przyda (ok 950 kwh)
    PC PW Panasonic T-cap 9kW, 230V, seria H, + bufor 100l, 2x termostat salus (parter i piętro) + CWU 300L.
    Dom pełna piętrówka 200m2 z garażem i kotłownią - wszystko grzane, 100% podłogówka + 2 drabinki w łazienkach. Okna 3 szyby Abakus BluEnergy Uw~0,8 + ciepły parapet. Siany BK 24cm + docelowo 25cm styro. Piętro ocieplone 40cm wełna nad płytami z KG.

  12. #6092
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirageg3 Zobacz post
    A co się będzie działo jak np. głowice zamkną przepływ powiedzmy w połowie grzejników jednocześnie i zmniejszą nagle pojemność "pracującej" instalacji?
    Nie chodzi o pojemność złądu tylko o przepływ minimalny.

    Jeśli nie zadziała zawór różnicy ciśnień, PC najprawdopodobniej wyłączy się wskazując na błąd przepływu.
    Nie wiemy jakiej pompy chcesz użyć, stąd trudno o bardziej precyzyjne prognozy.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  13. #6093

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    Nie chodzi o pojemność złądu tylko o przepływ minimalny.

    Jeśli nie zadziała zawór różnicy ciśnień, PC najprawdopodobniej wyłączy się wskazując na błąd przepływu.
    Nie wiemy jakiej pompy chcesz użyć, stąd trudno o bardziej precyzyjne prognozy.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Pompa WH-MDF14C6E5, przepływ 40l/min. Jeśli np tylko jeden grzejnik będzie pracował to zbiornik przepływowy chyba nie pomoże, dlatego myślałem o sprzęgle bo tam przepływ będzie cały czas odpowiedni.

  14. #6094

    Domyślnie

    Przepływ minimalny zapewnisz, usuwając ok.30 % termostatów na grzejnikach.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  15. #6095
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Mirageg3

    Nie rozumiesz

    Jak Ci się zamkną nawet wszystkie zawory termostatyczne na grzejnikach, odpowiedni zawór o którym wyżej wspomniałem otworzy się, zachowując przepływ minimalny lub nawet nominalny, w zależności odnastawy.
    Taki zawór montuje się, najczęściej na lub przed rozdzielaczem pomiędzy zasilaniem a powrotem.
    Jak w układzie wzrośnie ciśnienie przed zaworem, w stosunku do tego jakie jest za nim, zawór - przy odpowiedniej nastawie przepuszcza na powrót, w krańcowym przypadku nawet całą wodę.
    Zawór taki kupisz na A...... za kilkadziesiąt do 100 zł.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  16. #6096
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    Mirageg3

    Nie rozumiesz

    Jak Ci się zamkną nawet wszystkie zawory termostatyczne na grzejnikach, odpowiedni zawór o którym wyżej wspomniałem otworzy się, zachowując przepływ minimalny lub nawet nominalny, w zależności odnastawy.
    Taki zawór montuje się, najczęściej na lub przed rozdzielaczem pomiędzy zasilaniem a powrotem.
    Jak w układzie wzrośnie ciśnienie przed zaworem, w stosunku do tego jakie jest za nim, zawór - przy odpowiedniej nastawie przepuszcza na powrót, w krańcowym przypadku nawet całą wodę.
    Zawór taki kupisz na A...... za kilkadziesiąt do 100 zł.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Pratchawiec[/QUOTE]

    Pratchawiec ,
    sprawa pompy wtórnej nie jest taka oczywista-obiegówka z Panasa potrafi robić całkiem sporo hałasu na grzejnikach , szczególnie przy defrostach.
    Z tego właśnie względu zostawił bym przynajmniej przyłącza pod obiegówkę-z drugiej strony jeśli 350 pln kosztuje Wilo elektroniczna o max mocy 22W , to różnica na bypassie będzie ok 250 pln....To nie majątek , brak hałasu rzecz święta...
    pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  17. #6097
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    Czy to normalne, ze przy krzywej grzewczej -15/38 10/26 mam temp wyjscia 33 stopnie przy 4 stopniach na zewnatrz?

    Mam troche zbyt cieplo w domu, czy jedynym sposobem aby to zmienic jest zmniejszenie ilosci godzin grzania?
    Indywidualny, parterowy - 140m2 uzytkowej+garaż 33m2 - całość grzana. Ściana 18cm silikat.
    Ocieplenie: ściany 20cm 0,31, podłoga 20cm 0.36, strop wełna 40cm U=0,35
    Ogrzewanie: Tcap 9kw, Rekuperacja: Airpack 300. OZC~7,3KW
    Mieszkamy!

  18. #6098

    Domyślnie

    Panowie, bardzo dziękuję za wszystkie rady. Pratchawiec, faktycznie nie zajarzyłem jaki zawór miałeś na myśli. Co do głowic to mógłbym zdjąć ze dwie/trzy na małych grzejnikach bez utraty możliwości regulacji.
    Bobrow, jeśli moja instalacja wyglądała by tak jak to teraz pokazałem i faktycznie głośno by pracowała to gdzie powinienem wpiąć pompę wtórną, między pompą ciepłą a zaworem różnicy ciśnień?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	instalacja 2.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	72,6 KB
ID:	404279  

  19. #6099
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirageg3 Zobacz post
    Panowie, bardzo dziękuję za wszystkie rady. Pratchawiec, faktycznie nie zajarzyłem jaki zawór miałeś na myśli. Co do głowic to mógłbym zdjąć ze dwie/trzy na małych grzejnikach bez utraty możliwości regulacji.
    Bobrow, jeśli moja instalacja wyglądała by tak jak to teraz pokazałem i faktycznie głośno by pracowała to gdzie powinienem wpiąć pompę wtórną, między pompą ciepłą a zaworem różnicy ciśnień?
    Hej
    nie podłączasz wtedy zaworu różnicowego , a pompę wtórną podłączasz na wyj ze sprzęgła/bufora w stronę już systemu.
    Trzeba pamiętać o średnicy przyłączy na obiegu PC/sprzęgło - mają być takiejak w DTR.
    Można jeszcze dołożyć bypass na sprzęgło ( tj rura+zawory) - awaryjnie może się przydać.
    Ja mam takie obejście- porobiłem pomiary gdzie COPy praktycznie te same co bez pompy wtórnej , ale na wtórnej :
    -hałas mniejszy
    -zanieczyszczenia z systemu nie są wypłukiwane podczas defrostu
    Pzdr
    Ostatnio edytowane przez bobrow ; 03-01-2018 o 06:28 Powód: Uzupełnienie
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  20. #6100

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Hej
    nie podłączasz wtedy zaworu różnicowego , a pompę wtórną podłączasz na wyj ze sprzęgła/bufora w stronę już systemu.
    Trzeba pamiętać o średnicy przyłączy na obiegu PC/sprzęgło - mają być takiejak w DTR.
    Można jeszcze dołożyć bypass na sprzęgło ( tj rura+zawory) - awaryjnie może się przydać.
    Ja mam takie obejście- porobiłem pomiary gdzie COPy praktycznie te same co bez pompy wtórnej , ale na wtórnej :
    -hałas mniejszy
    -zanieczyszczenia z systemu nie są wypłukiwane podczas defrostu
    Pzdr
    Czyli właściwie dokładnie tak jak to pokazałem na pierwszym rysunku?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	instalacja.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	71,3 KB
ID:	404283  

Strona 305 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony