dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 623 z 1021
Pokaż wyniki od 12.441 do 12.460 z 20417
  1. #12441
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Zobacz w menu z informacjami , punkt 8 , pierwsza wartość. i zobacz jak się zmienia temperatura docelowa wraz z przesunięciem krzywej.

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Jak z krzywej wychodzi zasilanie np. 30C to podniesienie o 1 spowoduje, podniesienie temperatury zasilania do 31C.
    To nie jest zasilanie.... To jest Target temperature , po polsku temperatura docelowa , a jak pompa do niej dąży temperaturą zasilania , to już jest inny temat ( może od razu walić zasilanie 2 stopnie wyżej od docelowej , może stopniowo dochodzić....)
    Ostatnio edytowane przez MiG25 ; 28-11-2020 o 17:26
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  2. #12442
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Musi się odmrozić na wodzie ponieważ mam grzejniki a na nich temp. zas.40*C więc powrót mam35*C przy delcie 5
    Ja mam też grzejniki i duży zlad wody powyże 120l, temperatury na zasilaniu 37, na powrocie 34. Ale to zależy kiedy ona ten defrost przeprowadzi, czy na początku cyklu grzania, czy na końcu. Jak na końcu cyklu to w obiegu ma dużo ciepłej wody, a jak na początku to jej wody nie starcza ( powrót poniżej 27st/c i przechodzi do drugiego cyklu )
    W moim przypadku raz jej sie uda samym zładem, a raz przy samym zładzie prawie całą odszroni i zostanie jej na dole mały pasek i wtedy mieli przy użyciu sprężarki i to bardzo długo, gdzie juz dawno sie odszronila.
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  3. #12443
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Jak z krzywej wychodzi zasilanie np. 30C to podniesienie o 1 spowoduje, podniesienie temperatury zasilania do 31C.
    To zależy czy jest odbior ciepła, bo przy grzejnikach, to ustawienie krzywej i delty ni jak się ma do rzeczywistości
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  4. #12444
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    To jeszcze raz powtórzę , ustawia się temperaturę docelową , a nie temperaturę wyjściową ( zasilania...)
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  5. #12445
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    To jeszcze raz ci powtórzę, mam ustawioną temperaturę zasilania czy jak wolisz docelową na 36st/c z deltą 5st/c. A pompa grzeje z temperaturą zasilania 37st/c i powrotu 34st/c. Tak grzeje do ok. 0st/c na dworze, a poniżej tej temperatury zapotrzebowanie budynku wzrasta a tym samym i odbiór ciepla i pompa zaczyna trzymac zadaną na zasilaniu 36 st/C i deltę 5st/c
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  6. #12446

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    To zależy czy jest odbior ciepła, bo przy grzejnikach, to ustawienie krzywej i delty ni jak się ma do rzeczywistości
    A to dlaczego?. Po miesiącu testów u mnie nie ma opcji aby PC się wyłączyła z powodu braku odbioru. Zresztą pisałem o tym .Tak że zależy jak kto co ma . wczoraj jak ją puściłem to pracowala 22godz z jednym startem ( wczoraj ) no i oczywiście dziś jak się wylączyła o 14. Tak że mi może PC pracować aż do wiosny i to na różnych krzywych i się nie wyłączy ani razu. To też z jednej strony jest super bo mogę zadać krzywą na cały sezon ( niska krzywa) i pracowała by do wiosny. Z drugiej strony wygenerowała by mnóstwo godzin pracy 30x24=720 godz. na miesiąc i tu moja obawa. Więc trzeba ją ograniczać czasowo z wyższą krzywą.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 28-11-2020 o 18:35
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  7. #12447
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    To jeszcze raz ci powtórzę, mam ustawioną temperaturę zasilania czy jak wolisz docelową na 36st/c z deltą 5st/c. A pompa grzeje z temperaturą zasilania 37st/c i powrotu 34st/c. Tak grzeje do ok. 0st/c na dworze, a poniżej tej temperatury zapotrzebowanie budynku wzrasta a tym samym i odbiór ciepla i pompa zaczyna trzymac zadaną na zasilaniu 36 st/C i deltę 5st/c
    No i sam widzisz ,że to dwie różne temperatury.
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  8. #12448
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    A to dlaczego?. Po miesiącu testów u mnie nie ma opcji aby PC się wyłączyła z powodu braku odbioru. Zresztą pisałem o tym .Tak że zależy jak kto co ma . wczoraj jak ją puściłem to pracowala 22godz z jednym startem ( wczoraj ) no i oczywiście dziś jak się wylączyła o 14. Tak że mi może PC pracować aż do wiosny i to na różnych krzywych i się nie wyłączy ani razu. To też z jednej strony jest super bo mogę zadać krzywą na cały sezon ( niska krzywa) i pracowała by do wiosny. Z drugiej strony paprała by mnóstwo godzin 30x24=720 godz. na miesiąc i tu moja obawa. Więc trzeba ją ograniczać czasowo.
    Tak tylko jakie masz zapotrzebowanie budynku na ciepło. Jak masz duży odbiór tego ciepła, bo budynek go potrzebuje, to tak bedzie.
    U mnie, tak jak w tej chwili, na dworze mam 0st/c, energia cieplna w budynku została zmagazynowana ( ściany z cegły 40cm do tego dobrze zaizolowany )
    Pompa pracuje wg. termostatu z histerezą 0.4st/c, temperatura zadana 22.4st/c.To jak pompa osiągneła tę zadaną o 17.00 i sie wylączyła, to ponowne załączenie było o 18.45, tyle czasu pompa nie pracuje, bo budynek to ciepło trzyma.
    Ale tym samym jak juz sie rozgrzeje to tego ciepła nie odbiera.
    Przy tej pompie T CAP i przy moim budynku, to dopiero pompa może ciągle pracować prawdopodobnie przy ujemnych temperaturach.
    Ale tego nie sprawdziłem,bo i tak do -7st/c jaklie były w tamtym roku, to ona pracowała w cyklach, przy największej temperaturze zasilania 38st/c
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  9. #12449
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    No i sam widzisz ,że to dwie różne temperatury.
    Powiedz mi co sie zmieniło w tych twoich dwóch różnych temperaturach ( i jak by je nie nazywać zasilanie czy zadana ), jeśli w ustawieniach nic nie zmienialem ( wczoraj ustawiłem krzywą 38/36 i 15/0 i delta 5st/c ). A w dniu dzisiejszym w dzień przy +4st/c na zasilaniu mam 37st/c przy powrocie 34st/c, a teraz gdy temperatura 0st/c na zasilaniu pięknie 36st/c i powrót 32st/c i tak se pieknie pracuje ( cykl takiej pracy trwa tak z jedna godzinę i termostat ja wyłączy ). Ale też długo nie popracuje, bo zeszła z modulacją do min. ( 1kW ).
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  10. #12450

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Tak tylko jakie masz zapotrzebowanie budynku na ciepło. Jak masz duży odbiór tego ciepła, bo budynek go potrzebuje, to tak bedzie.
    U mnie, tak jak w tej chwili, na dworze mam 0st/c, energia cieplna w budynku została zmagazynowana ( ściany z cegły 40cm do tego dobrze zaizolowany )
    Pompa pracuje wg. termostatu z histerezą 0.4st/c, temperatura zadana 22.4st/c.To jak pompa osiągneła tę zadaną o 17.00 i sie wylączyła, to ponowne załączenie było o 18.45, tyle czasu pompa nie pracuje, bo budynek to ciepło trzyma.
    Ale tym samym jak juz sie rozgrzeje to tego ciepła nie odbiera.
    Przy tej pompie T CAP i przy moim budynku, to dopiero pompa może ciągle pracować prawdopodobnie przy ujemnych temperaturach.
    Ale tego nie sprawdziłem,bo i tak do -7st/c jaklie były w tamtym roku, to ona pracowała w cyklach, przy największej temperaturze zasilania 38st/c
    Skoro masz ponowne zalączenie o18,45 a wył było o 17.00 To u mnie jest podobnie średnio strata ( utrata ciepła na poziomie 0.2*C na 1-- 2godz.) Jak bym grzal na termostacie to tak by sie wyłączała .Jeden szkopuł mam taki że nie mam termostatu dodatkowego tylko ten na PC a on jest w sterowni. Tam temp szybciej spada niż w pomieszczeniach mieszkalnych i pompa mi się załączała za wcześnie niż byla potrzeba . Natomiast gdy się załączyła to znów szybciej osiągała zadaną i znów stop. Dalo by się to ogarnąć na harmonogramie lecz prościej było mi grzać według temp. wody i krzywej. Ja mam PC dopiero miesiąc tak że rożnego rodzaju ustawienia muszę dopiero dopasować do domu. Mi przy 0*C na zew. wystarczy i 37*C--38*C lecz zależy mi na czasie jak dam 40*C to szybciej dogrzeje dom a i PC krócej chodzi.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  11. #12451

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Powiedz mi co sie zmieniło w tych twoich dwóch różnych temperaturach ( i jak by je nie nazywać zasilanie czy zadana ), jeśli w ustawieniach nic nie zmienialem ( wczoraj ustawiłem krzywą 38/36 i 15/0 i delta 5st/c ). A w dniu dzisiejszym w dzień przy +4st/c na zasilaniu mam 37st/c przy powrocie 34st/c, a teraz gdy temperatura 0st/c na zasilaniu pięknie 36st/c i powrót 32st/c i tak se pieknie pracuje ( cykl takiej pracy trwa tak z jedna godzinę i termostat ja wyłączy ). Ale też długo nie popracuje, bo zeszła z modulacją do min. ( 1kW ).
    Jaka pompka obiegowa? bufor masz?
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  12. #12452

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    To nie jest zasilanie.... To jest Target temperature , po polsku temperatura docelowa , a jak pompa do niej dąży temperaturą zasilania , to już jest inny temat ( może od razu walić zasilanie 2 stopnie wyżej od docelowej , może stopniowo dochodzić....)
    To jest ten sam temat, bo z krzywej właśnie wynika temperatura docelowa zasilania

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    To zależy czy jest odbior ciepła, bo przy grzejnikach, to ustawienie krzywej i delty ni jak się ma do rzeczywistości
    Nic nie zaleźy. Podnosi/lub obniża temperaturę docelową.

  13. #12453
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Jaka pompka obiegowa? bufor masz?
    Pompa obiegowa tylko ta w pompie, buforu nie mam ( duzy zład wody ). Jak to montowałem to wiedzialem co chcę, a układ z instalatorem miałem taki, że jak zajdzie potrzeba to dołozymy bufor.
    Na te chwilę pompa odpalona w 05.09.2019 i to pięknie pracuje. Na tę chwilę mam zał/wył 3899 i 2835godz pracy. Co do godz pracy to pięknie sie mieści, a ilośc załączeń, to sie okaże w praniu.
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  14. #12454
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ziomas1

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Łód"
    Kod pocztowy
    98-300
    Posty
    72

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Tak tylko jakie masz zapotrzebowanie budynku na ciepło. Jak masz duży odbiór tego ciepła, bo budynek go potrzebuje, to tak bedzie.
    U mnie, tak jak w tej chwili, na dworze mam 0st/c, energia cieplna w budynku została zmagazynowana ( ściany z cegły 40cm do tego dobrze zaizolowany )
    Pompa pracuje wg. termostatu z histerezą 0.4st/c, temperatura zadana 22.4st/c.To jak pompa osiągneła tę zadaną o 17.00 i sie wylączyła, to ponowne załączenie było o 18.45, tyle czasu pompa nie pracuje, bo budynek to ciepło trzyma.
    Ale tym samym jak juz sie rozgrzeje to tego ciepła nie odbiera.
    Przy tej pompie T CAP i przy moim budynku, to dopiero pompa może ciągle pracować prawdopodobnie przy ujemnych temperaturach.
    Ale tego nie sprawdziłem,bo i tak do -7st/c jaklie były w tamtym roku, to ona pracowała w cyklach, przy największej temperaturze zasilania 38st/c
    To teraz wywołam wilka z lasu. A w zasadzie tych, którzy mają coś do powiedzenia. Naogladalem się ostatnio wielu wywiadów z przedstawicielem panasa trochę poczytałem i wychodzi na to że sterowanie termostatem pokojowym jest komfortowe ale nie ekonomiczne i niezbyt dobre dla samej pompy. Pompa gdy się włącza pracuje z dużo większą mocą niż by się modulowala i pracowała cały czas ale ciągle - dla samej pompy lepiej gdy pracuje ciągle na mniejszej częstotliwości niż szarpaniami. Jeżeli zaś chodzi o godziny to tak jak z samochodem i różnica między tym co ma mały przebieg i jeździ po mieście a tym co ma duży ale jeździł po autostradzie. Podobno żywotność pompy to 60-100 tys godzin chodzi tu o układ sprezarkowy. Są już jakieś nowe sterowniki pokojowe które się uczą i w konsekwencji steruje pompa tak aby się nie wylaczala a osiagala zadana temperaturę tyle że są drogie. To tyle co wyczytałem i naogladalem. Ciekawy jestem Waszego zdania.

  15. #12455
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał ziomas1 Zobacz post
    To teraz wywołam wilka z lasu. A w zasadzie tych, którzy mają coś do powiedzenia. Naogladalem się ostatnio wielu wywiadów z przedstawicielem panasa trochę poczytałem i wychodzi na to że sterowanie termostatem pokojowym jest komfortowe ale nie ekonomiczne i niezbyt dobre dla samej pompy. Pompa gdy się włącza pracuje z dużo większą mocą niż by się modulowala i pracowała cały czas ale ciągle - dla samej pompy lepiej gdy pracuje ciągle na mniejszej częstotliwości niż szarpaniami. Jeżeli zaś chodzi o godziny to tak jak z samochodem i różnica między tym co ma mały przebieg i jeździ po mieście a tym co ma duży ale jeździł po autostradzie. Podobno żywotność pompy to 60-100 tys godzin chodzi tu o układ sprezarkowy. Są już jakieś nowe sterowniki pokojowe które się uczą i w konsekwencji steruje pompa tak aby się nie wylaczala a osiagala zadana temperaturę tyle że są drogie. To tyle co wyczytałem i naogladalem. Ciekawy jestem Waszego zdania.
    Nie wywołasz wilka, bo ten temat tu na forum to był setki razy wałkowany.
    A praca jak pompa pracuje, to zależy od wielu czynników ( podłogówka czy grzejniki, zapotrzebowania budynku na ciepło i na koniec jaka moc i rodzaj pompy ) i na koniec ci wyjdzie, że to co ty byś chciał osiągnąć nie zawsze idzie w parze z tym jak ta pompa pracuje.
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  16. #12456

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Pompa obiegowa tylko ta w pompie, buforu nie mam ( duzy zład wody ). Jak to montowałem to wiedzialem co chcę, a układ z instalatorem miałem taki, że jak zajdzie potrzeba to dołozymy bufor.
    Na te chwilę pompa odpalona w 05.09.2019 i to pięknie pracuje. Na tę chwilę mam zał/wył 3899 i 2835godz pracy. Co do godz pracy to pięknie sie mieści, a ilośc załączeń, to sie okaże w praniu.
    Jestem młodym posiadaczem PC u mnie zlad wody to ponad 150L i wcale nie uważam że jest duży. A że jest git to już pisalem.Powiedz mi jak byś ustawil PC na sterowaniu według wody to będziesz mial tak jak ja? bo wcześniej pisałeś że ma się to nijak na grzejnikach . Przekonany jestem że jak jest wszystko dobrze dobrane to powinieneś mieć jak u mnie .PC powinna tak zmodulować mocą aby się nie wyłączyla . Nie chodzi mi o termostat, choć w szczegolnych warunkach i bardzo dobrze dobranym zasilaniem to i na termostacie idzie tak wysterować zasilanie aby temp. w domu była constans. Ale tu musi być zapewniony odbior z PC. Powtórzę ustaw według wody na 24h pracy i jak ci się ani razu nie wyłączy PC to wtedy będziesz wiedzial czy zlad jest odpowiedni jak i odbiór ciepła,PC powinna tak modulować aby cały czas pracować .Przy tej opcji harmonogram wyłączony. Ciekaw jestem.
    PS. godz.pracy powinno być więcej niż zal wył
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 28-11-2020 o 20:13
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  17. #12457

    Domyślnie

    Cytat Napisał ziomas1 Zobacz post
    To teraz wywołam wilka z lasu. A w zasadzie tych, którzy mają coś do powiedzenia. Naogladalem się ostatnio wielu wywiadów z przedstawicielem panasa trochę poczytałem i wychodzi na to że sterowanie termostatem pokojowym jest komfortowe ale nie ekonomiczne i niezbyt dobre dla samej pompy. Pompa gdy się włącza pracuje z dużo większą mocą niż by się modulowala i pracowała cały czas ale ciągle - dla samej pompy lepiej gdy pracuje ciągle na mniejszej częstotliwości niż szarpaniami. Jeżeli zaś chodzi o godziny to tak jak z samochodem i różnica między tym co ma mały przebieg i jeździ po mieście a tym co ma duży ale jeździł po autostradzie. Podobno żywotność pompy to 60-100 tys godzin chodzi tu o układ sprezarkowy. Są już jakieś nowe sterowniki pokojowe które się uczą i w konsekwencji steruje pompa tak aby się nie wylaczala a osiagala zadana temperaturę tyle że są drogie. To tyle co wyczytałem i naogladalem. Ciekawy jestem Waszego zdania.
    No to zagrzebales w mrowisku
    A moze ktory silnik w samoxhodzie wytrzyma dluzej ten co przez 15lat zrobi 150tys przebiegu nawet szarpanego czy ten ktory jezdzil autostrada przez 180dni w roku w sposób ciagly 24h/d bo zrobi wtedy jakies 8milionow kilometrow (to ja stawiam ze przynajmnie 4razy wymiana na nowy)
    Szkoda ze ich przedstawiciel na filmiku nie wspomnial ze ich programy doborowe wyswietlaja ostrzezenie ze pompa bedzie pracowala ponad 2200g na rok (i to z cwu)
    No i szkoda ze przedstawiciel panasa nie wie ze pompy na najnizszej modulacji nie zawsze (a moze w wiekszosci?)nie maja najlepszych copów
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  18. #12458

    Domyślnie

    Cytat Napisał ziomas1 Zobacz post
    To teraz wywołam wilka z lasu. A w zasadzie tych, którzy mają coś do powiedzenia. Naogladalem się ostatnio wielu wywiadów z przedstawicielem panasa trochę poczytałem i wychodzi na to że sterowanie termostatem pokojowym jest komfortowe ale nie ekonomiczne i niezbyt dobre dla samej pompy. Pompa gdy się włącza pracuje z dużo większą mocą niż by się modulowala i pracowała cały czas ale ciągle - dla samej pompy lepiej gdy pracuje ciągle na mniejszej częstotliwości niż szarpaniami. Jeżeli zaś chodzi o godziny to tak jak z samochodem i różnica między tym co ma mały przebieg i jeździ po mieście a tym co ma duży ale jeździł po autostradzie. Podobno żywotność pompy to 60-100 tys godzin chodzi tu o układ sprezarkowy. Są już jakieś nowe sterowniki pokojowe które się uczą i w konsekwencji steruje pompa tak aby się nie wylaczala a osiagala zadana temperaturę tyle że są drogie. To tyle co wyczytałem i naogladalem. Ciekawy jestem Waszego zdania.
    Tak jak pisalem ja mogę wlączyć PC 1 listopada i wylączyć ja 1 maja i w menu będzie ZAŁ i WYŁ - 2 a czas pracy będzie 30x6x24h= Tak będzie modulować że się nie wylaczy.. Oczywiście według wody i na krzywej.
    PS. na pewno jej tak nie włączę będę się starał aby zmieścić się w 2000h/pracy.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 28-11-2020 o 20:25
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  19. #12459
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Jestem młodym posiadaczem PC u mnie zlad wody to ponad 150L i wcale nie uważam że jest duży. A że jest git to już pisalem.Powiedz mi jak byś ustawil PC na sterowaniu według wody to będziesz mial tak jak ja? bo wcześniej pisałeś że ma się to nijak na grzejnikach . Przekonany jestem że jak jest wszystko dobrze dobrane to powinieneś mieć jak u mnie .PC powinna tak zmodulować mocą aby się nie wyłączyla . Nie chodzi mi o termostat, choć w szczegolnych warunkach i bardzo dobrze dobranym zasilaniem to i na termostacie idzie tak wysterować zasilanie aby temp. w domu była constans. Ale tu musi być zapewniony odbior z PC. Powtórzę ustaw według wody na 24h pracy i jak ci się ani razu nie wyłączy PC to wtedy będziesz wiedzial czy zlad jest odpowiedni jak i odbiór ciepła,PC powinna tak modulować aby cały czas pracować .Przy tej opcji harmonogram wyłączony. Ciekaw jestem.
    PS. godz.pracy powinno być więcej niż zal wył
    Nie będzie pracowała, juz to przerabiałem nie raz, jak jest ciepło na dworze tak powiedzmy powyżej 5st/c na dworze to jak bym ją puścil z mniejszą temperatura na zasilaniu powiedzmy 36st/c to się będzie modulować ( taktować ), brak odbioru ciepła ( za mała powierzchnia grzejna - same grzejniki, łazienka podłogówka, ale to pomijalne ).
    Jak ustawię na zasilaniu wyzszą np. 40st/c to chwila moment w domu będzie gorąco a i tak sie zmoduluje i wyłączy i zacznie taktować.
    Dopiero jak tyemperatury na zewnatrz zchodza poniżej zera, a najlepiej średnia dobowa z -2st/c to jest szansa, że mogła by pracowac ciągle.
    Na ten dom, z tym ociepleniem i przy samych grzejnikach to ona jest na 80% sezonu za mocna. Jak by schodziła z modulacja na zasilaniu tak do powiedzmy 0.6kW to by była super pompa, która by sie nadawała do 90% budynków od energooszczednych do druszlaków, ale niestety tak nie jest.
    Brałem ją bo nie mam innego źródła grzania i ona musi grzać jak będą mrozy, tylko nie wie kiedy.

    A tak na marginesie jaka ty masz powierzchnię grzejną domu i ile w tym masz podłogówki ?, bo tu jest pies pogrzebany. Gdybym miał z 30m/2 podlogówki to ona by sie całkiem inaczej zachowywała.
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  20. #12460

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Nie będzie pracowała, juz to przerabiałem nie raz, jak jest ciepło na dworze tak powiedzmy powyżej 5st/c na dworze to jak bym ją puścil z mniejszą temperatura na zasilaniu powiedzmy 36st/c to się będzie modulować ( taktować ), brak odbioru ciepła ( za mała powierzchnia grzejna - same grzejniki, łazienka podłogówka, ale to pomijalne ).
    Jak ustawię na zasilaniu wyzszą np. 40st/c to chwila moment w domu będzie gorąco a i tak sie zmoduluje i wyłączy i zacznie taktować.
    Dopiero jak tyemperatury na zewnatrz zchodza poniżej zera, a najlepiej średnia dobowa z -2st/c to jest szansa, że mogła by pracowac ciągle.
    Na ten dom, z tym ociepleniem i przy samych grzejnikach to ona jest na 80% sezonu za mocna. Jak by schodziła z modulacja na zasilaniu tak do powiedzmy 0.6kW to by była super pompa, która by sie nadawała do 90% budynków od energooszczednych do druszlaków, ale niestety tak nie jest.
    Brałem ją bo nie mam innego źródła grzania i ona musi grzać jak będą mrozy, tylko nie wie kiedy.

    A tak na marginesie jaka ty masz powierzchnię grzejną domu i ile w tym masz podłogówki ?, bo tu jest pies pogrzebany. Gdybym miał z 30m/2 podlogówki to ona by sie całkiem inaczej zachowywała.
    220m2 100% grzejniki na sztuki rożnej mocy 14szt. (+) (-) 1

    No widzisz jestem młody posiadacz PC lecz w temacie od kilku lat. Zadaję pytania na które znam odpowiedź lecz chcę się podwójnie upewnić w swojej racji lecz wszystkie uwagi przyjmuję poważnie. Możesz wierzyć lub nie,ale ja jestem pewien że chodziło by ci to super lecz przekonać cię chyba mi się nie uda, lecz spróbuję.
    Zauważyłeś że o rozne rzeczy cie pytam. Tak? Ale wszystko pomału . Moje straty są takie jak twoje . PAMIĘTASZ? Pisałem --02*C na 1---do 2h
    Ja wybacz lecz twojego instalatora bym pogonił. Tobie jest potrzebny maly bufor taki jak ja mam panasa 50L- nierdzewny ( to akurat szczegół) + pompka obiegowa wilo 6-1 i dwa obiegi wodne . PIERWOTNY - (PC - bufor ) oraz WTÓRNY- ( bufor-CO) Cały PIC polega na pompie Wilo bo PC + bufor ma mieć nominalny przeplyw i wtedy będzie idealnie modulować i pracować. Układ bez bufora to do podlogówki choć są i wyjątki Do sedna bufor wpięty równolegle ( jak pisałem ) 2 niezależne obiegi. Ja próbowałem przez Wilo na różnych wydajnościach doprowadzic do wylączenia PC i nic nie dało rady. ( zaleta ) Deltę mam jak w podłogówce 5 . ZACZYNAMY
    PC jak uklad zimny i startuje z harmonogramu -napitala pompa obiegowa w PC oraz wilo na wtórnym która jak będzie dobrana to będzie gonić wodę prawidłowo ( u mnie ani max ani min przeplyw wody na wilo nie wylaczy PC ) Jedziemy dalej PC przyśpiesza bo woda (temp.w buforze rośnie ) więc przyśpiesz jeszcze bardziej niż na starcie. Osiąga zadaną i zaczyna modulować wilo napitala dalej. Jak na wilo dasz minimalny przepływ to powrót jest zimniejszy bo woda wolniej przepływa jak Wilo dasz na max - to powrot cieplejszy lecz przez bufor pompa zmoduluje mocą. Fakt jest taki że moc grzejnikow też musi być odpowiednia. A co do tego u ciebie mam wątpliwości.
    ILE MASZ GRZEJNIKÓW? odnośnie domu to wydaje mi się że mam cieplejszy ale tego ne biorę pod uwagę. Trochę namieszałem ale wytłumaczyć to przez pisanie to trzeba by się naprawdę postarać, Lecz pytanie do pytania i rozwiązanie się pojawi.
    Masz za mały zład --To podstawa .BUFOR jest potrzebny--Pewnie nie uwierzysz. Jeszcze powiedz ile grzejników.
    Jeszcze jedna zaleta ochraniasz pompę obiegową w PC która pracuje z buform bez zbytnich obciążeń ,a napitala wilo w CO która kosztuje sporo mniej.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 28-11-2020 o 21:32
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

Strona 623 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony