dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 624 z 1021
Pokaż wyniki od 12.461 do 12.480 z 20417
  1. #12461
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Przy moim domu i przy tej pompie to bufor nic nie da, bo on tez sie nagrzeje jak nie będzie odbioru ciepła.
    Bufor to tylko zwiekszenie ilości wody ( zładu ), ważne przy defrostach. Ale jak mamy odpowiedni przepływ i zład, a taki mam, bo na podłogówce nie będzie wcale większy.
    Problemem u mnie jest powierzchnia grzejna samych grzejników jest ich za mało, ale o tym to ja wiedzialem od początku, taki kompromis.
    Wczesniej przed założeniem PC miałem dom nie ocieplony z zewnątrz, oczywiście skosy i góra były ocieplone i to mi chodzilo na tych samych grzejnikach i temperatura jaka mi wystarczala to było 40-45st/c na grzejnikach, w mrozy ciut wiecej.
    Po założeniu pompy dodatkowo go ociepliłem, a nic nie dokładałem grzejników.
    I tera do sedna mam ok. po podłogach 200m/2, ale to jest dom poniemiecki pomieszczenia nie za wysoki 240cm.
    Grzejników mam łącznie 8 szt ( plus lazienka ), sa to grzejniki c22 wysokość 60cm i łącznej długości ok 10m.
    To teraz sobie policz jaka jest ich łączna powierzchnia grzejna, przy podlogówce to prawie żadna.
    żeby to długo pracowalo to musi być odbiór ciepła, a to gwarantuje tylko duża powierzchnia grzejna, lub dom jak sito, który to cieplo odbierze.
    Ale ja wybieram kompromis, pompa fajnie pracuje, komfort w całymdomu mam, bo wszędzie cegła i efekt cieplny zachowany ( u dołu 22.4st/c, u góry w sypialni 21-22st/c, tylko w jednym pokoju u najstarszego syna jak pompa długo nie grzeje pomiędzy 23-30 a 02.00 to sie lekko może wychlodzić bo brak akumulacji, mimo że dobrze ocieplone, ale same płyty gipsowe.
    Tak po krótce osiągnelem to co chcialem, komfort, małym nakładem kosztów i ekonomię w grzaniu.
    Ostatnio edytowane przez michancia ; 29-11-2020 o 14:34
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  2. #12462
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Nie możesz porównywać swojego domu 3-kondygnacyjnego, o łącznej powierzchni grzewczej powyżej 220m/2 i z kubaturą pewnie od mojego wiekszą o 50%,
    do mojego budynku. Do tego masz tak jak mówisz łącznie 14 szt.grzejników, o powierzchni ich nic nie piszesz, ale zakladam, że ich powierzchnia może być prawie dwa razy większa od mojej.
    I z tych powodów zapotrzebowanie na cieplo plus powierzchnia grzewcza twoich grzejników, to to powoduje, że ci ona może pracowac ciągle i nawet bez bufora, bo on w tym wypadku niewiele daje.
    Twoje zapotrzebowanie w tych samych temperaturach jest wieksze od mojego i dlatego tak to wygląda. U ciebie ten T CAP sie sprawdza, a u mnie wystarczyła by 9kW SDC.
    Jakie masz zuzycie energii za listopad to co na PC ( bo to sa dla mnie wiarygodne wskazania, przynajmniej przy tych pompach ), bo ja za cały listopad - 351kW, to będzie swiadczyć który dom ile potrzebuje.
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  3. #12463

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    No to zagrzebales w mrowisku
    A moze ktory silnik w samoxhodzie wytrzyma dluzej ten co przez 15lat zrobi 150tys przebiegu nawet szarpanego czy ten ktory jezdzil autostrada przez 180dni w roku w sposób ciagly 24h/d bo zrobi wtedy jakies 8milionow kilometrow (to ja stawiam ze przynajmnie 4razy wymiana na nowy)
    Szkoda ze ich przedstawiciel na filmiku nie wspomnial ze ich programy doborowe wyswietlaja ostrzezenie ze pompa bedzie pracowala ponad 2200g na rok (i to z cwu)
    No i szkoda ze przedstawiciel panasa nie wie ze pompy na najnizszej modulacji nie zawsze (a moze w wiekszosci?)nie maja najlepszych copów
    Mam inną pompę , ale od kilku dni testuje grzanie "stałe" za pomocą krzywej , bez żadnych termostatów , bez żadnych stref czasowych i wcale pompa przy takiej pracy nie działa cały czas a może i pompa działa ale nie sprężarka.
    Przy grzaniu "stałym" ma się dużo niższa krzywą grzewczą i dużo mniejsze wahania temepratury a i sama praca pompy jest zupełnie inna.
    U mnie po pewnym czasie grzania sprężarka sie wyłącza i działa sama pompa obiegowa i jak spadnie temepratura wody w obiegu poniżej ustalonej to znów sie sprężarka włącza.

    Poprzednio przez kilka lat grzałem czasowo (głównie w II taryfie) i nie ma co porównywać. Przy grzaniu czasowym pompa startuje z dużo dużo wyższą mocą (bo musi nadrobić dużo większą stratę energii) i musi działać na dużo wyższej krzywej niż przy grzaniu stałym.
    Ciężko powiedzieć co jest lepsze dla pompy , ale z pierwszych obserwacji jak dla mnie grzanie stałe (bez termostatu , bez stref czasowych) zapewnia największy komfort i największą stabilność temepratury w ciagu dnia ...

    Wątpie aby jakikolwiek producent pomp ciepła sugerował i polecał grzanie czasowe z termostatem a jak już to grzanie z krzywą + wspomaganie termostatem.
    Raczej grzanie czasowe to taki "Polski" pomysł aby zmniejszyć koszty ogrzewania za wszelką cenę ...

    Na razie testuje i cały czas obniżam krzywą , bo na poprzednich ustawieniach jakie miałem jak grzałem czasowo to bym się ugotował ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 28-11-2020 o 22:34
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  4. #12464
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Mam inną pompę , ale od kilku dni testuje grzanie "stałe" za pomocą krzywej , bez żadnych termostatów , bez żadnych stref czasowych i wcale pompa przy takiej pracy nie działa cały czas a może i pompa działa ale nie sprężarka.
    Przy grzaniu "stałym" ma się dużo niższa krzywą grzewczą i dużo mniejsze wahania temepratury a i sama praca pompy jest zupełnie inna.
    U mnie po pewnym czasie grzania sprężarka sie wyłącza i działa sama pompa obiegowa i jak spadnie temepratura wody w obiegu poniżej ustalonej to znów sie sprężarka włącza.

    Na razie testuje i cały czas obniżam krzywą , bo na poprzednich ustawieniach jakie miałem jak grzałem czasowo to bym się ugotował ...
    Cały czas tak grzeję . Wydaje mi się, ze to dobre podejście.

    Trochę dziwią mnie wspominane tu temperatury z krzywej (chyba, ze wszyscy grzejniki) bo ja mam trochę dziurawy dom a w tym sezonie póki co temperatura zasilania/docelowa to ok 28-31 st.C a i tak bywa czasem za ciepło i jeszcze ją ręcznie zbijam o -1 na noc. Cały czas staram się wyczuć idealną.
    Ale jak pisałem wcześniej do bezobsługowej i komfortowej pracy bez termostatu potrzeba by więcej punktów krzywej. Mam jednak nadzieję, ze tegoroczny sezon zakończę wnioskami i następny będzie bezobsługowy lub prawie bezobsługowy (2-3 kliknięcia na sezon).
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  5. #12465

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Przy moim domu i przy tej pompie to bufor nic nie da, bo on tez sie nagrzeje jak nie będzie odbioru ciepła.
    Bufor to tylko zwiekszenie ilości wody ( zładu ), ważne przy defrostach. Ale jak mamy odpowiedni przepływ i zład, a taki mam, bo na podłogówce nie będzie wcale większy.
    Problemem u mnie jest powierzchnia grzejna samych grzejników jest ich za mało, ale o tym to ja wiedzialem od początku, taki kompromis.
    Wczesniej przed założeniem PC miałem dom nie ocieplony z zewnątrz, oczywiście skosy i góra były ocieplone i to mi chodzilo na tych samych grzejnikach i temperatura jaka mi wystarczala to było 40-45st/c na grzejnikach, w mrozy ciut wiecej.
    Po założeniu pompy dodatkowo go ociepliłem, a nic nie dokładałem grzejników.
    I tera do sedna mam ok. po podłogach 200m/2, ale to jest dom poniemiecki pomieszczenia nie za wysoki 240cm.
    Grzejników mam łącznie 8 szt ( plus lazienka ), sa to grzejniki c22 wysokość 60cm i łącznej długości ok 9m.
    To teraz sobie policz jaka jest ich łączna powierzchnia grzejna, przy podlogówce to prawie żadna.
    żeby to długo pracowalo to musi być odbiór ciepła, a to gwarantuje tylko duża powierzchnia grzejna, lub dom jak sito, który to cieplo odbierze.
    Ale ja wybieram kompromis, pompa fajnie pracuje, komfort w całymdomu mam, bo wszędzie cegła i efekt cieplny zachowany ( u dołu 22.4st/c, u góry w sypialni 21-22st/c, tylko w jednym pokoju u najstarszego syna jak pompa długo nie grzeje pomiędzy 23-30 a 02.00 to sie lekko może wychlodzić bo brak akumulacji, mimo że dobrze ocieplone, ale same płyty gipsowe.
    Tak po krótce osiągnelem to co chcialem, komfort, małym nakładem kosztów i ekonomię w grzaniu.
    jednak się nie udało cię przekonać . Trudno nie zamierzam nikogo namawiać i szanuję decyzję. A mogło być ekstra. Powodzenia.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  6. #12466

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Nie możesz porównywać swojego domu 3-kondygnacyjnego, o łącznej powierzchni grzewczej powyżej 220m/2 i z kubaturą pewnie od mojego wiekszą o 50%,
    do mojego budynku. Do tego masz tak jak mówisz łącznie 14 szt.grzejników, o powierzchni ich nic nie piszesz, ale zakladam, że ich powierzchnia może być prawie dwa razy większa od mojej.
    I z tych powodów zapotrzebowanie na cieplo plus powierzchnia grzewcza twoich grzejników, to to powoduje, że ci ona może pracowac ciągle i nawet bez bufora, bo on w tym wypadku niewiele daje.
    Twoje zapotrzebowanie w tych samych temperaturach jest wieksze od mojego i dlatego tak to wygląda. U ciebie ten T CAP sie sprawdza, a u mnie wystarczyła by 9kW SDC.
    Jakie masz zuzycie energii za listopad to co na PC ( bo to sa dla mnie wiarygodne wskazania, przynajmniej przy tych pompach ), bo ja za cały listopad - 351kW, to będzie swiadczyć który dom ile potrzebuje.
    Fakt tych kWh mam sporo więcej lecz u mnie temp to min. 23---24*C ( 600kWh) kubatura 530m3 Lecz moją zaletą jest to że ja przez cztery sezony grzałem prądem z COP=1 mocą 6kW czas grzania identyczny. temp 40*C To pierwszy miesiąc z PC to temperatura była i ponad 25*C ( testowanie) aby ustawić idealnie. Tak że te kWh pewnie ulegną zmianie. Lecz kWh mają tylko wpływ pośredni PC powinna pracować cały czas A nie wyłączać się. Co do ocieplenia to mur mam czterowarstwowy. Nie ma co- nie chcesz wierzyć trudno. Powodzenia.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 28-11-2020 o 23:30
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  7. #12467

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Mam inną pompę , ale od kilku dni testuje grzanie "stałe" za pomocą krzywej , bez żadnych termostatów , bez żadnych stref czasowych i wcale pompa przy takiej pracy nie działa cały czas a może i pompa działa ale nie sprężarka.
    Przy grzaniu "stałym" ma się dużo niższa krzywą grzewczą i dużo mniejsze wahania temepratury a i sama praca pompy jest zupełnie inna.
    U mnie po pewnym czasie grzania sprężarka sie wyłącza i działa sama pompa obiegowa i jak spadnie temepratura wody w obiegu poniżej ustalonej to znów sie sprężarka włącza.

    Poprzednio przez kilka lat grzałem czasowo (głównie w II taryfie) i nie ma co porównywać. Przy grzaniu czasowym pompa startuje z dużo dużo wyższą mocą (bo musi nadrobić dużo większą stratę energii) i musi działać na dużo wyższej krzywej niż przy grzaniu stałym.
    Ciężko powiedzieć co jest lepsze dla pompy , ale z pierwszych obserwacji jak dla mnie grzanie stałe (bez termostatu , bez stref czasowych) zapewnia największy komfort i największą stabilność temepratury w ciagu dnia ...

    Wątpie aby jakikolwiek producent pomp ciepła sugerował i polecał grzanie czasowe z termostatem a jak już to grzanie z krzywą + wspomaganie termostatem.
    Raczej grzanie czasowe to taki "Polski" pomysł aby zmniejszyć koszty ogrzewania za wszelką cenę ...

    Na razie testuje i cały czas obniżam krzywą , bo na poprzednich ustawieniach jakie miałem jak grzałem czasowo to bym się ugotował ...
    No i racja też mi się to podoba tylko te GODZINY PRACY 24x30x5=(.......) minus to co jak piszesz wylączy się pompa. Ale jak trafisz idealnie w punkt to się nie wyłączy. Na to trzeba czasu nie 1 miesiąc jak ja mam lecz sezon .
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  8. #12468
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Powiedz mi co sie zmieniło w tych twoich dwóch różnych temperaturach ( i jak by je nie nazywać zasilanie czy zadana ), jeśli w ustawieniach nic nie zmienialem ( wczoraj ustawiłem krzywą 38/36 i 15/0 i delta 5st/c ). A w dniu dzisiejszym w dzień przy +4st/c na zasilaniu mam 37st/c przy powrocie 34st/c, a teraz gdy temperatura 0st/c na zasilaniu pięknie 36st/c i powrót 32st/c i tak se pieknie pracuje ( cykl takiej pracy trwa tak z jedna godzinę i termostat ja wyłączy ). Ale też długo nie popracuje, bo zeszła z modulacją do min. ( 1kW ).
    Najpierw to trzeba zrozumieć jak działa temperatura docelowa i temperatura wyjściowa na prostej , a nie porywać się na krzywą
    Więc w tym przypadku ustawiamy ją na stałe , powiedzmy 35 stopni , a temperatura wyjściowa albo ją osiąga , albo nie , np jak startujemy z 20 stopni wody i mamy temperaturę ustawioną 35 stopni ,a temperaturę wyjściową tylko 25.... Zaskoczenie , przecież ustawiliśmy wg Was temperaturę wyjściową ...( oczywiście zaraz jakiś bystrzacha przestawi deltę , ale też może wtedy tej temperatury nie osiągnąć , bo pompka obiegowa tak nisko może nie zejść z obrotami).
    No i po jakimś czasie w końcu temperatura wyjściowa zrównuje się z temperaturą docelową , no i banan na twarzach , bo przecież to jest to o czym mówiliście . A pompa robi psikus , i mimo że się trochę zmodulowała , to dalej puszcza temperaturę wyjściową większą o 1 od docelowej , za jakiś czas o 2 a od docelowej.. Czyli ustawione 35 ,a woda wyjsciowa ma 36 , 37 ...A jak przekroczy o 3 stopnie to się wyłączy...
    Więc nawet przy ustawieniu stałej temperatury docelowej temperatura wyjściowa wcale nie jest taka jak docelowa.
    Teraz dochodzi krzywa , która zmienia temperaturę docelową w zaleznosci od temperatury zewnetrznej ,a także przesunięcie tej krzywej , która także na tą temperaturę docelową wpływa.

    Więc odpowiadam, nie mów mi jakie masz temperatury wejscia/wyjscia , tylko powiedz jaką masz aktualnie ustawioną temperaturę docelową ,którą Ci sterownik ustawił w zależności od krzywej i przesunięcia. W menu z informacjami wartość temperatury docelowej masz w poz.8 pierwsza wartość.


    Cytat Napisał agb Zobacz post
    To jest ten sam temat, bo z krzywej właśnie wynika temperatura docelowa zasilania
    Docelowa czy zasilania
    Równie dobrze mogę napisać ,że temperatura wynika z czestotliwości sprężarki, takim ogólnym stwierdzeniem też będę miał rację
    Ostatnio edytowane przez MiG25 ; 29-11-2020 o 09:56
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  9. #12469

    Domyślnie

    Witam wszystkich.Jestem szczęśliwym posiadaczem pompy ciepła Panasonic HT 12 kw od czerwca 2020r. Dom - stare budownictwo grube ściany, ocieplenie 6 cm styropianu, dolna kondygnacja grzejniki żeliwne , górna kondygnacja aluminiowe, około 180 metrów użytkowych do ogrzania. Mam ustawioną krzywą grzania przy -15 st.temp.51 oraz przy +15 temp 38. Termostat pokojowy ustawiony na 22,5 st. Jestem zadowolony bo pompa przy tych ustawieniach utrzymuje cały czas temperaturę 22 stopnie w pokoju według temperatury na termostacie. Pytanie do kolegów bardziej doświadczonych brzmi: Czy to że pompa chodzi cały czas nie wyłączając się to dobrze czy żle? W dzień pewnie z 1 raz się wyłączy

  10. #12470
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Najpierw to trzeba zrozumieć jak działa temperatura docelowa i temperatura wyjściowa na prostej , a nie porywać się na krzywą
    Więc w tym przypadku ustawiamy ją na stałe , powiedzmy 35 stopni , a temperatura wyjściowa albo ją osiąga , albo nie , np jak startujemy z 20 stopni wody i mamy temperaturę ustawioną 35 stopni ,a temperaturę wyjściową tylko 25.... Zaskoczenie , przecież ustawiliśmy wg Was temperaturę wyjściową ...( oczywiście zaraz jakiś bystrzacha przestawi deltę , ale też może wtedy tej temperatury nie osiągnąć , bo pompka obiegowa tak nisko może nie zejść z obrotami).
    No i po jakimś czasie w końcu temperatura wyjściowa zrównuje się z temperaturą wyjściową , no i banan na twarzach , bo przecież to jest to o czym mówiliście . A pompa robi psikus , i mimo że się trochę zmodulowała , to dalej puszcza temperaturę wyjściową większą o 1 od docelowej , za jakiś czas o 2 a od docelowej.. Czyli ustawione 35 ,a woda wyjsciowa ma 36 , 37 ...A jak przekroczy o 3 stopnie to się wyłączy...
    Więc nawet przy ustawieniu stałej temperatury docelowej temperatura wyjściowa wcale nie jest taka jak docelowa.
    Teraz dochodzi krzywa , która zmienia temperaturę docelową w zaleznosci od temperatury zewnetrznej ,a także przesunięcie tej krzywej , która także na tą temperaturę docelową wpływa.

    Więc odpowiadam, nie mów mi jakie masz temperatury wejscia/wyjscia , tylko powiedz jaką masz aktualnie ustawioną temperaturę docelową ,którą Ci sterownik ustawił w zależności od krzywej i przesunięcia. W menu z informacjami wartość temperatury docelowej masz w poz.8 pierwsza wartość.




    Docelowa czy zasilania
    Równie dobrze mogę napisać ,że temperatura wynika z czestotliwości sprężarki, takim ogólnym stwierdzeniem też będę miał rację
    Rozpisujesz się o tych temperaturach jak byś z dzieckiem gadał, a na koniec stwierdzisz, że pompa może nie trzymać tej docelowej jak ja nazywasz.
    Jak działa pompa, czy działa na krzywej czy prostej, gdzie to odczytać, to ja to doskonałe znam.

    Stwierdziłem tu już dawno, że jak pompa nie ma odpowiedniego odbioru ciepła do swojej min. Mocy, to nie jest w stanie utrzymać tej temperatury zadanej, tylko podnosi jà by się ratować a po czasie siè wyłącz.

  11. #12471
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał mario123123 Zobacz post
    Witam wszystkich.Jestem szczęśliwym posiadaczem pompy ciepła Panasonic HT 12 kw od czerwca 2020r. Dom - stare budownictwo grube ściany, ocieplenie 6 cm styropianu, dolna kondygnacja grzejniki żeliwne , górna kondygnacja aluminiowe, około 180 metrów użytkowych do ogrzania. Mam ustawioną krzywą grzania przy -15 st.temp.51 oraz przy +15 temp 38. Termostat pokojowy ustawiony na 22,5 st. Jestem zadowolony bo pompa przy tych ustawieniach utrzymuje cały czas temperaturę 22 stopnie w pokoju według temperatury na termostacie. Pytanie do kolegów bardziej doświadczonych brzmi: Czy to że pompa chodzi cały czas nie wyłączając się to dobrze czy żle? W dzień pewnie z 1 raz się wyłączy
    Wiesz im rytmiczniej pracuje tym lepiej, jednak zerknij ile jest defrostów. To nie ma chyba cudownego rozwiązania bo nawet jeżeli masz bufor i będziesz chciał zoptymalizować pracę to klima będzie pracowała na max agresywnie i będzie się szroniała i defrostowała co chwila natomiast jeżeli będzie chodziła na małym biegu non-stop to te defrosty nie będą takie częste. Całym problemem jest dobranie mocy właściwej grzania pc do danego domu, jak na razie skłaniam się w kierunku sporego niewymiarowania o około 30% zapotrzebowania na ciepło , czyli średnie zapotrzebowanie 2,3 kW max 4,8 kw przy -20 st z tym że 80% sezonu to zapotrzebowanie jest około 1,5 kw na poddaszu mam włączone 2 konwektory elektryczne jak klima się nie wyrobi to one trochę dogrzewają na razie to się nie zdarza ,ale żeby nie było tak prosto to mam powietrzna pc czyli klimatyzator, układy grzewcze wodne sa mniej sprawne i ti potrzebna jest dodatkowa moc tylko ile ?

  12. #12472

    Domyślnie

    Chodzi mi o to czy podnieść trochę krzywą żeby się jednak wyłączała w nocy czy zostawić niech chodzi sobie cały czas? bo temperaturę zadaną utrzymuje dobrze.

  13. #12473
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Rozpisujesz się o tych temperaturach jak byś z dzieckiem gadał, a na koniec stwierdzisz, że pompa może nie trzymać tej docelowej jak ja nazywasz.
    Jak działa pompa, czy działa na krzywej czy prostej, gdzie to odczytać, to ja to doskonałe znam.

    Stwierdziłem tu już dawno, że jak pompa nie ma odpowiedniego odbioru ciepła do swojej min. Mocy, to nie jest w stanie utrzymać tej temperatury zadanej, tylko podnosi jà by się ratować a po czasie siè wyłącz.
    I stwierdziłeś też ,że to ta sama temperatura , a tylko ja piszę ,że to są różne.
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  14. #12474
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał mario123123 Zobacz post
    Chodzi mi o to czy podnieść trochę krzywą żeby się jednak wyłączała w nocy czy zostawić niech chodzi sobie cały czas? bo temperaturę zadaną utrzymuje dobrze.
    Jak Ci utrzymuje stałą temperaturę w domu i pompa pracuje cały czas ( tylko czy cały czas pracuje sprężarka, bo to dwa różne tematy ), to nic nie zmieniaj. Nie podnoś temperatury zasilania, bo będziesz miał tylko koszty większe, kosztem komfortu. No hyba, że boisz siè, że Ci pompa przekroczy ten magiczny czas pracy w roku 2500h, ale to inny temat.

  15. #12475
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał mario123123 Zobacz post
    Chodzi mi o to czy podnieść trochę krzywą żeby się jednak wyłączała w nocy czy zostawić niech chodzi sobie cały czas? bo temperaturę zadaną utrzymuje dobrze.
    Jak masz akumulacje budynku i zaakceptujecie ciut niższą temperature w nocy, to mozesz obnizyc na noc, zawsze trochē mniej nabije.

  16. #12476

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Jak Ci utrzymuje stałą temperaturę w domu i pompa pracuje cały czas ( tylko czy cały czas pracuje sprężarka, bo to dwa różne tematy ), to nic nie zmieniaj. Nie podnoś temperatury zasilania, bo będziesz miał tylko koszty większe, kosztem komfortu. No hyba, że boisz siè, że Ci pompa przekroczy ten magiczny czas pracy w roku 2500h, ale to inny temat.
    Też mi się wydaje że nie ma sensu podnosić. A te 2500 h co piszesz to jest nie zalecane? bo będzie mało włączeń i wyłączeń , a praca będzie raczej ciągła przez to godzin trochę nabije.

  17. #12477
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Jak masz akumulacje budynku i zaakceptujecie ciut niższą temperature w nocy, to mozesz obnizyc na noc, zawsze trochē mniej nabije.
    a co to ma na celu ? Ile będzie z tego wątpliwego zysku? W nocy masz tani prąd w dzień za darmo? Po co cudować?

  18. #12478
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał mario123123 Zobacz post
    Witam wszystkich.Jestem szczęśliwym posiadaczem pompy ciepła Panasonic HT 12 kw od czerwca 2020r. Dom - stare budownictwo grube ściany, ocieplenie 6 cm styropianu, dolna kondygnacja grzejniki żeliwne , górna kondygnacja aluminiowe, około 180 metrów użytkowych do ogrzania. Mam ustawioną krzywą grzania przy -15 st.temp.51 oraz przy +15 temp 38. Termostat pokojowy ustawiony na 22,5 st. Jestem zadowolony bo pompa przy tych ustawieniach utrzymuje cały czas temperaturę 22 stopnie w pokoju według temperatury na termostacie. Pytanie do kolegów bardziej doświadczonych brzmi: Czy to że pompa chodzi cały czas nie wyłączając się to dobrze czy żle? W dzień pewnie z 1 raz się wyłączy
    Jak już mówimy o pracy sprężarki i o tym, jaką praca jest dla niej lepsza, czy ciägła czy cykliczna i z jaką modulacjà, to tu kolega jest dobrym przykładem.
    Jego pompa pracuję non stop przez cały dzień, co tylko w sezonie grzewczym da ok.4300godz.pracy.
    Te magiczne 25000godz. pracy dla przewidziane dla sprężarki, o których się nieśmiało wypowiadają producenci, to ona przekroczy w niecałe 6 lat i co dalej.

  19. #12479
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Jak już mówimy o pracy sprężarki i o tym, jaką praca jest dla niej lepsza, czy ciägła czy cykliczna i z jaką modulacjà, to tu kolega jest dobrym przykładem.
    Jego pompa pracuję non stop przez cały dzień, co tylko w sezonie grzewczym da ok.4300godz.pracy.
    Te magiczne 25000godz. pracy dla przewidziane dla sprężarki, o których się nieśmiało wypowiadają producenci, to ona przekroczy w niecałe 6 lat i co dalej.
    Nic żywotność minimalna sprężarki to 100 000 h pracy to ok 20 lat uwzględniając sezon grzewczy 7 miesięcy lub 12 lat gdyby pc działała na full przez cały rok

  20. #12480
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Nic żywotność minimalna sprężarki to 100 000 h pracy to ok 20 lat uwzględniając sezon grzewczy 7 miesięcy lub 12 lat gdyby pc działała na full przez cały rok
    Dla jakiego producenta sprēżarek, bo tym nikt za bardzo się nie chwali.
    Ciężko coś znaleść, ale najczęściej przewija się 25000, lub 50000, ale 100000 to optymizm.

Strona 624 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony