dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 72 z 1021
Pokaż wyniki od 1.421 do 1.440 z 20417
  1. #1421
    Banned
    DomPrzyKalinowej

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Pomorskie i reszta kraju też :-)
    Posty
    127

    Domyślnie

    to nie chodzi o to żeby się kłócić ale jak ktoś mówi ze ma przepływ ok, a nie wie jaki powinien byc i upiera sie ze to inni się nie znają to jak rozmawiać.
    od dawna twierdzę ze podpinanie domów na obiegowce z pompy to przestępstwo. czasem sam to robię ale tylko jak zmierzę przeplyw i jest ok. ale to są sporadyczne wypadki. żeby się wykłucać trzeba mieć jakąś kolwiek wiedzę i to nie zdobytą na krzesełku w kotłowni przed pompą ciepła grając w karty i licząc starty sprężarki.

    a 5l/min to jest kapanie w porównaniu z tym jaki przeplyw powinien byc w 9kW

  2. #1422
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał flisiu Zobacz post
    zadam moze glupie pytanie. czemu nie mozna za PC szeregowo wpiac dodatkowej pompy obiegowej aby wspomagala ta w PC, ale bez bufora?
    flisiu
    koledzy instalatorzy są tak zajęci sobą , że proponuję Ci wpisz sobie u Pana Google zagadnienie np łączenie pomp wodnych w układach CO
    Chyba szybciej się czegoś dowiesz...
    hej

  3. #1423
    Banned
    DomPrzyKalinowej

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Pomorskie i reszta kraju też :-)
    Posty
    127

    Domyślnie

    a co do domów pasywnych to jak powinna byc rozlozona podloga znajduje sie w tabelach kan-therm ktore wczesniej wkleiłem. wyjdzie pewnie co 35cm. i prawidlowa ilosc rury bedzie zalezec od konkretnych pomieszczen bo jak robisz dom 500 m2 to itak zrobisz projekt podlogowki.

  4. #1424
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    toomm

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Iwkowa
    Kod pocztowy
    32-861
    Posty
    142

    Domyślnie

    Cytat Napisał flisiu Zobacz post
    zadam moze glupie pytanie. czemu nie mozna za PC szeregowo wpiac dodatkowej pompy obiegowej aby wspomagala ta w PC, ale bez bufora?
    Koledzy fachowcy to bardzo interesujące pytanie !!! ja też proszę o odpowiedź . Gdyby tak zapodał na powrocie jakąś AA++ . ja sie nie znam więc jak coś karcenie przyjmuję na klatę.
    Ostatnio edytowane przez toomm ; 09-01-2016 o 18:04

  5. #1425

    Domyślnie

    bobrow
    Ten wykres wyświetla mi się niewyrażny:
    7 bieg
    35l/min.
    78kPa
    Pobierana 120W
    Zgadza się?

  6. #1426
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Cytat Napisał DomPrzyKalinowej Zobacz post
    .....
    od dawna twierdzę ze podpinanie domów na obiegowce z pompy to przestępstwo......
    Skomentują inni.

  7. #1427
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    bobrow
    Ten wykres wyświetla mi się niewyrażny:
    7 bieg
    35l/min.
    78kPa
    Pobierana 120W
    Zgadza się?
    u mnie na 7 był przepływ fizyczny 32l/min i z wykresu wychodziło 120W

  8. #1428
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar schizo85
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-213
    Posty
    424

    Domyślnie

    Cytat Napisał toomm Zobacz post
    Koledzy fachowcy to bardzo interesujące pytanie !!! ja też proszę o odpowiedź . Gdyby tak zapodał na powrocie jakąś AA++ . ja sie nie znam więc jak coś karcenie przyjmuję na klatę.
    Widzę że musi odpowiadać nie instalator. Przy połączeniu szeregowym sumują się nie przepływy ale ciśnienia jakie może pokonać zespół pomp. Przepływ wzrośnie niezauważalnie, znaczy się będzie to przepływ najszybszej pompy. Żeby sumować przepływy trzeba łączyć pompy równolegle, wtedy będzie to suma przepływów, ale nie pokona większych oporów instalacji.
    Z241 104,77 m2 parterowy, OZC: 3.8kW, 53kWh/m2/rok dla -20/22. WM Onyx Dream, PC PW Panasonic 7kW, 100% podłogówka.
    Dziennik budowy z komentarzami

    2015/16 - 2058kWh CO+CWU+Chłodzenie - 631zł; CO - 1386kWh/424zł
    2016/17 - 2726kWh CO+CWU+Chłodzenie - 800zł; CO - 1927kWh/573zł

  9. #1429
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    toomm

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Iwkowa
    Kod pocztowy
    32-861
    Posty
    142

    Domyślnie

    Cytat Napisał schizo85 Zobacz post
    Widzę że musi odpowiadać nie instalator. Przy połączeniu szeregowym sumują się nie przepływy ale ciśnienia jakie może pokonać zespół pomp. Przepływ wzrośnie niezauważalnie, znaczy się będzie to przepływ najszybszej pompy. Żeby sumować przepływy trzeba łączyć pompy równolegle, wtedy będzie to suma przepływów, ale nie pokona większych oporów instalacji.
    , ale ciśnienie danej instalacji jest proporcjonalne do oporów danej instalacji , gdy 1 pompa na 7 biegu nie wyrabia z l/min choć niby może ale opór instalacji jej przeszkadza to dodanie takiej samej pompy zmniejszy opór (dla 1 pompy) bo podwoi się siła pomp (ciśnienie wytwarzane przez zsumowane pompy) i może przywróci przepływ znamionowy z danego biegu .. Dobrze rozumuje czy dalej kicha ?
    Ostatnio edytowane przez toomm ; 09-01-2016 o 19:30

  10. #1430
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał toomm Zobacz post
    Koledzy fachowcy to bardzo interesujące pytanie !!! ja też proszę o odpowiedź . Gdyby tak zapodał na powrocie jakąś AA++ . ja sie nie znam więc jak coś karcenie przyjmuję na klatę.
    Kiedyś było to możliwe obecnie pompy "elektroniczne" będą wzajemnie się zakłócać
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  11. #1431
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał toomm Zobacz post
    , ale ciśnienie danej instalacji jest proporcjonalne do oporów danej instalacji , gdy 1 pompa na 7 biegu nie wyrabia z l/min choć niby może ale opór instalacji jej przeszkadza to dodanie takiej samej pompy zmniejszy opór (dla 1 pompy) bo podwoi się siła pomp (ciśnienie wytwarzane przez zsumowane pompy) i może przywróci przepływ znamionowy z danego biegu .. Dobrze rozumuje czy dalej kicha ?
    Dobrze ale jeszcze TRZEBA pamiętać że opór rośnie wraz ze wzrostem prędkości czynnika czyli znów kłaniają się przekroje WEWNĘTRZNE RUR I ARMATURY (np kolanka pex!)
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  12. #1432
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    asaselllo

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warta
    Kod pocztowy
    98-290
    Posty
    298

    Domyślnie

    Znam dwie instalacje z wpiętą drugą pompą. Nie ma żadnych negatywnych skutków. U znajomego wmontowano dodatkową pompę 40 watt i wzrósł mu przepływ z 1230l/h na 1510.l/h U drugiej osoby 25 watt dało + 175 do 1340

  13. #1433
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał DomPrzyKalinowej Zobacz post

    Co do doświadczenia to średnio 1-2 Panasy na miesiąc zakładam, a innych pomp od ch.....
    I nie ucz mnie o tym jak wygląda czujnik przepływu bo innego typu mam na mgazynie jakieś 15 sztuk.

    Proszę nie podważać mojego doświadczenia, oraz posiadanej wiedzy. NA pewno nie będę przyjmował takich uwag od osób które mają kurde. krzesełko w swojej kotłowni, siedzą przy pompie, liczą starty i patrzą w licznik. I takie mają hobby. To jest moja praca już ładnych Parę lat i swoje widziałem i trochę wiem.
    Pokuszę się o komentarz, bo troszkę mnie rozbawiłeś Otóż Pan Zdzisio i Pan Miecio, którzy robili moją kotłownię na ekogroszek instalowali takie kotłownie zapewne kiedy nas jeszcze na świecie nie było i pewnie zrobili ich setki, co nie przeszkadzało im wpakować mi kotła 25kW i protezy instalacji! To, że ktoś czegoś robi dużo i długo wcale nie znaczy, że robi dobrze. A dla mnie pakowanie bufora dla zasady, bez pomiarów i obliczeń jest tym samym co pakowanie kotła 25kW do domu 150-200m2. Jedno i drugie to szeroko stosowana przez instalatorów praktyka. Ale czy dobra praktyka?

    PS. Sokoro od kilku lat montujesz przynajmniej po 2 Panasy miesięcznie i innych pomp od ch... to już pewnie nazbierała Ci się jakaś liczba zadowolonych klientów. Może któryś by się wypowiedział na Twoja obronę, bo jak na razie to tylko biją z każdej strony
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  14. #1434
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    toomm

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Iwkowa
    Kod pocztowy
    32-861
    Posty
    142

    Domyślnie

    na to chyba powinien być jakiś wzór do obliczenia.... jeśli mamy do pokonania opór (instalacji) 8 metrów słupa wody , a pompa w PC wyrobi tylko do 6 metrów słupa wody to po dodaniu takiej samej na powrocie (czyli "siła" zsumowanych pomp) jest 12 m/słup wod. ,

    1 pompa zamiast 1,5 m3/h da 1,1 lub 1,2 m3/h po dodaniu spokojnie powinno dać 1,5

    To jedno , a drugie

    jak zatrzymać popę nr 2, na ten czas jak nr 1 zostanie przestawiona na cwu, ?

  15. #1435
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Argumenty przeciw
    - cena 1500zł (ułamek kosztów c.o.)
    - dwie pompy obiegowe (zwykle pobierają tyle samo energii bo opory do pokonania podzielone są na obie,czasami suma pobranej enegii przy zastosowaniu na obiegu wtórny pompy w klasie A mniejsza niż "kręcenie" firmówki P na max)
    Argumenty za
    - pompy obiegowe pracują na średnim zakresie wydajności - jak zalecają wszyscy producenci pomp obieg.
    - mniejsze zużycie mech. b. drogiej firmowej pompy P - nie można zastosować zamiennika (modele F - we wcześniejszych można)
    - pc w procesie odszranianai może zwiększyć wydajność (przepływ) pompy obiegoiwej - jak to ma w firmowym programie
    - zład wody do odszraniania i "zimnego startu" podłogówki (zbyt niskie skraplanie jest szkodliwe dla spr.)
    -i najważniejsze w większości instalacji pompa obiegowa jest "za mała" aby obsłużyć dwa piętra podłogówki

    Polecam także wpisy na temat kolegi który ma opomiarkowaną inst. z buforem.

    I w nowych modelach H jest przewidziany czujnik temp. bufora - przypadek?

    P.S. ten bufor to tak naprawdę ok 100l. sprzęgło w dodatku nie jest grzany "wyżej" niż ustawiona krzywa dla instalacji - więc "bufor" nie do końca bardziej sprzęgło
    Ostatnio edytowane przez mkm silesia ; 09-01-2016 o 20:30 Powód: ps
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  16. #1436

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    u mnie na 7 był przepływ fizyczny 32l/min i z wykresu wychodziło 120W
    Czyli dobrze odczytałem. Nareszcie wiem o jakiej wydajności mowa. Jeśli to ma być ta słabsza obiegówka (78kPa przy 2,1m3/h), to jakie osiągi miała ta poprzednia? Podobno to UPS 25/80.
    Mam dane Grundfos UPS 25/80N (65kPa przy 2,1m3/h), ale ona ma 110/155/165W na poszczególnych biegach. A ta poprzednio montowana miała podobno wyższą moc (map78 podawał 130/180/190W).
    Znasz oznaczenie tej Twojej z elektroniczną regulacją?

  17. #1437
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał toomm Zobacz post
    na to chyba powinien być jakiś wzór do obliczenia.... jeśli mamy do pokonania opór (instalacji) 8 metrów słupa wody , a pompa w PC wyrobi tylko do 6 metrów słupa wody to po dodaniu takiej samej na powrocie (czyli "siła" zsumowanych pomp) jest 12 m/słup wod. ,

    1 pompa zamiast 1,5 m3/h da 1,1 lub 1,2 m3/h po dodaniu spokojnie powinno dać 1,5

    To jedno , a drugie

    jak zatrzymać popę nr 2, na ten czas jak nr 1 zostanie przestawiona na cwu, ?
    Nie wiadomo jeszcze czy druga pompa nie będzie zakłócać pompy w modelach F - są dwa sygnały zwrotne z pompy obieg. do płyty napięciowy i impulsowy.
    Nie mam jeszcze tak wykonanej instalacji z modelem F
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  18. #1438
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    toomm

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Iwkowa
    Kod pocztowy
    32-861
    Posty
    142

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkm silesia Zobacz post
    Nie wiadomo jeszcze czy druga pompa nie będzie zakłócać pompy w modelach F - są dwa sygnały zwrotne z pompy obieg. do płyty napięciowy i impulsowy.
    Nie mam jeszcze tak wykonanej instalacji z modelem F
    Kurde może to jest rozwiązanie ,, może ktoś już tak ma i wrzuci foto jak zrobione , ja bufora nie chce , wiem że będą na nim straty temperaturowe (oC wlot i wylot ) ale też chce mieć odpowiednie przepływy (parter i piętro podłogówka) i być tu mądry...

  19. #1439
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    toomm

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Iwkowa
    Kod pocztowy
    32-861
    Posty
    142

    Domyślnie

    Cytat Napisał asaselllo Zobacz post
    Znam dwie instalacje z wpiętą drugą pompą. Nie ma żadnych negatywnych skutków. U znajomego wmontowano dodatkową pompę 40 watt i wzrósł mu przepływ z 1230l/h na 1510.l/h U drugiej osoby 25 watt dało + 175 do 1340
    Co za pompy , jakie instalacje, jak wpięte , ?

  20. #1440
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał toomm Zobacz post
    Kurde może to jest rozwiązanie ,, może ktoś już tak ma i wrzuci foto jak zrobione , ja bufora nie chce , wiem że będą na nim straty temperaturowe (oC wlot i wylot ) ale też chce mieć odpowiednie przepływy (parter i piętro podłogówka) i być tu mądry...
    Spróbuj opomiaruj zaobserwuj i opisz
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

Strona 72 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony