dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 755 z 1021
Pokaż wyniki od 15.081 do 15.100 z 20417
  1. #15081
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    Ja obserwuje u siebie jeszcze ciekawszą rzecz przy ogrzewaniu zasobnika CWU. Gdy zbiornik nie jest całkowicie wychłodzony to obserwuję inwersję temperatur na zasilaniu i powrocie, tj, temperatura zasilania jest niższa niż powrotu a mimo to temperatura w zbiorniku rośnie. Cop jest czasem na poziomie 0,17 z wzgledu na zrownanie sie temperatur zasilania i powrotu. Generalnie grzanie działa ale mój autoryzowany serwisant Panasonica nie potrafił mi jeszcze wyjaśnić dlaczego pompa tak się zachowuje. Mamy jeszcze umówić się na wizje lokalną.

    Arkusz z pomiarami temperatur dla dwóch przypadków, zimnego zbiornika i ciepłego
    https://drive.google.com/file/d/131v...ew?usp=sharing

    Według mnie pompa powinna zmniejszyć przepływ obiegówki i zwiększyć maksymalnie moc aby zasilanie było cieplejsze od temperatury w zasobniku. Spodziewałem się innych wartości ale może w przypadku pomp ciepłą to jest normalne. Czy u was też tak jest ?
    Zbiornik to termica WW 250 PCE. Niestety czujnik temperatury ma dosyć nisko 1/4 wysokości więc często załącza mi się grzanie.

  2. #15082

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Dom z kartonu,tak to tłumacz.
    Czy ja wiem. Podłoga z 12cm styropianu grafit 0.030, ściany zew. 20 cm grafit 0.031, dach 25cm PUR.

  3. #15083

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jeremies Zobacz post
    Zaobserwowalem ciekawa rzecz - o godz. 13 sprawdziłem ilość wl/wyl. Ok. godz. 16.30 włączyła się pompa i wyłączyła po godz. 21.
    Ogrzewała wodę oraz dwa poziomy budynku, w międzyczasie były minimum dwa (tyle wyłapałem) defrosty. Po jej wyłączeniu, sprawdziłem ilość wl/wyl i przyrost był o 11. Jak ten przyrost można tłumaczyć?
    Do jakiej temperatury można podnieść temperaturę zasilania ; -15/41; 15/25?
    No i 16 uruchomien / dobę.
    Podnieść temperaturę do 15/30 i obserwuj
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  4. #15084
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jeremies Zobacz post
    Czy ja wiem. Podłoga z 12cm styropianu grafit 0.030, ściany zew. 20 cm grafit 0.031, dach 25cm PUR.
    Nie chodzi o izolację
    Ale dobrym sposobem byłoby faktycznie podwyższenie KG.

  5. #15085

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Podnieść temperaturę do 15/30 i obserwuj
    Miałem zakusy, żeby wysoko podnieść ale bałem się "przegiąć", tym bardziej, że -15/41 i tak wydawało mi się mocno do góry jak dla podłogówki. No i zastanawia mnie dlaczego na tym jednym popołudniowym cyklu pracy pompy "złapało" aż jedenaście uruchomień sprężarki. Ale OK, ustawię -15/41 15/30 i zobaczę.

  6. #15086

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel250 Zobacz post
    Ja obserwuje u siebie jeszcze ciekawszą rzecz przy ogrzewaniu zasobnika CWU. Gdy zbiornik nie jest całkowicie wychłodzony to obserwuję inwersję temperatur na zasilaniu i powrocie, tj, temperatura zasilania jest niższa niż powrotu a mimo to temperatura w zbiorniku rośnie. Cop jest czasem na poziomie 0,17 z wzgledu na zrownanie sie temperatur zasilania i powrotu. Generalnie grzanie działa ale mój autoryzowany serwisant Panasonica nie potrafił mi jeszcze wyjaśnić dlaczego pompa tak się zachowuje. Mamy jeszcze umówić się na wizje lokalną.

    Arkusz z pomiarami temperatur dla dwóch przypadków, zimnego zbiornika i ciepłego
    https://drive.google.com/file/d/131v...ew?usp=sharing

    Według mnie pompa powinna zmniejszyć przepływ obiegówki i zwiększyć maksymalnie moc aby zasilanie było cieplejsze od temperatury w zasobniku. Spodziewałem się innych wartości ale może w przypadku pomp ciepłą to jest normalne. Czy u was też tak jest ?
    Zbiornik to termica WW 250 PCE. Niestety czujnik temperatury ma dosyć nisko 1/4 wysokości więc często załącza mi się grzanie.
    .Sprawdz czy napewno masz dobrze podlaczone zasilanie z pompy do gornego wejscia wezownicy w baniaku
    2.wyciag czujnik z dolu rozetnij czy zrob dziure w ociepleniu i eetknij czujnik pod ocirplenie na srodku baniaka tak zeby przylegal do płaszcza
    3.Czy napewno podczas calego grzania cwu masz przeplyw 20l/min? Jaka masz pompe moze dla niej sa to minimalne obroty przy cwu i akurat masz taki duzy przeplyw,bys musial znac nie przeplyw tylko obroty albo w ukrytym menu przestaw zawor na cwu i wykonaj test obiegowki na makasa ile na wezownicy osiagnie maksymalnego przeplywu to cos bedzie mozna wywnioskowac.
    4.jesli ma caly czas te 20l/min to juz cos jest nie tak z obliczaniem mocy produkowanej bo przy delcie 3 masz np.3,2kw a przy delcie 2 masz 3,8kw wiec niemozliwe musi przeplyw wzrastac
    5.Sprawdz tez kalibracje czujników na zasilaniu i powrocie bo cos nie tak jest z tym obliczaniem wyprodukowanej.
    Bo nawet jakby przyjac jakas srednia ze 30st bo na gorze wzrosla o 28 a na dole o 34st to 1,16x30x250=8,7kwh wyprodukowanej energi a tobie pokazuje 5,4 taka ilosc energi by pozwolila tylko na podniesienie temp.o 19st


    U mnie praktycznie cały czas podczas grzania cwu różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem na czujnikach pompy jest 4st realnie ma ok.4,5st i minimalne obroty pompki co w mojej instalacji cwu akurat daje 13l/min dopiero jak osiągnie z 55st na zasilaniu to delta spada na 3st bo spada sprawność węzownicy i potem jak już wzrasta na zasilaniu do 58st to pompa chroniąc się przed przegrzaniem zwieksza obroty i przepływ idzie 20l/min delta wtedy spada na pompie do 2st w realu jest prawie 2,7st
    Ostatnio edytowane przez codix ; 06-04-2021 o 08:10
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  7. #15087
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    .Sprawdz czy napewno masz dobrze podlaczone zasilanie z pompy do gornego wejscia wezownicy w baniaku
    2.wyciag czujnik z dolu rozetnij czy zrob dziure w ociepleniu i eetknij czujnik pod ocirplenie na srodku baniaka tak zeby przylegal do płaszcza
    3.Czy napewno podczas calego grzania cwu masz przeplyw 20l/min? Jaka masz pompe moze dla niej sa to minimalne obroty przy cwu i akurat masz taki duzy przeplyw,bys musial znac nie przeplyw tylko obroty albo w ukrytym menu przestaw zawor na cwu i wykonaj test obiegowki na makasa ile na wezownicy osiagnie maksymalnego przeplywu to cos bedzie mozna wywnioskowac.
    4.jesli ma caly czas te 20l/min to juz cos jest nie tak z obliczaniem mocy produkowanej bo przy delcie 3 masz np.3,2kw a przy delcie 2 masz 3,8kw wiec niemozliwe musi przeplyw wzrastac
    5.Sprawdz tez kalibracje czujników na zasilaniu i powrocie bo cos nie tak jest z tym obliczaniem wyprodukowanej.
    Bo nawet jakby przyjac jakas srednia ze 30st bo na gorze wzrosla o 28 a na dole o 34st to 1,16x30x250=8,7kwh wyprodukowanej energi a tobie pokazuje 5,4 taka ilosc energi by pozwolila tylko na podniesienie temp.o 19st


    U mnie praktycznie cały czas podczas grzania cwu różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem na czujnikach pompy jest 4st realnie ma ok.4,5st i minimalne obroty pompki co w mojej instalacji cwu akurat daje 13l/min dopiero jak osiągnie z 55st na zasilaniu to delta spada na 3st bo spada sprawność węzownicy i potem jak już wzrasta na zasilaniu do 58st to pompa chroniąc się przed przegrzaniem zwieksza obroty i przepływ idzie 20l/min delta wtedy spada na pompie do 2st w realu jest prawie 2,7st
    Dzięki za wskazówki. Posprawdzam to.

  8. #15088

    Domyślnie

    Dziś mogę się wziąć za harmonogram i stąd moje pytanie. Na filmikach na Youtube godzina startu harmonogramu jest ustawiana na godz.0.00. Pada też stwierdzenie, że zawsze trzeba tak ustawić. Z kolei w moim przypadku potrzebuję aby pompa włączyła się mniej więcej jak poniżej:
    4.00-włączenie CO+CWU
    7.00-wyłączenie
    15.00-włączenie CWU
    17.00-wyłączenie
    19.00-włączenie CO
    22.00-wyłączenie
    Czy tak może być to ustawione?

  9. #15089

    Domyślnie

    Tak prawidłowo jest
    Pamiętaj też ze nie dość że go ustawisz to trzeba jeszcze włączyć na wyświetlaczu ma być symbol harmonogramu podkreślony ciemną linią.
    Zacznie działać dopiero gdy wybije najbliższa ustawiona godzina w harmonogramie
    Ostatnio edytowane przez codix ; 07-04-2021 o 16:31
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  10. #15090

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Tak prawidłowo jest
    Czyli nie musi być ustawienie początku dnia na 0.00, bez względu na to czy jest to start czy stop pompy?

  11. #15091

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jeremies Zobacz post
    Czyli nie musi być ustawienie początku dnia na 0.00, bez względu na to czy jest to start czy stop pompy?
    Absolutnie nie musi jak Ci się o 22.00 wyłączy to dopiero sygnał następnego dnia o 4.00 ją właczy.

    Tak samo jak byś pominął np.dwa dni to nie trzeba ustawiać że np.wtorek wyłacz o 22.00 i w środę i czwartek potwierdzać że ma być wyłączona
    jak się wyłączy to dopiero następny ustawiony sygnał w harmonogramie ja włączy.
    I na odwrót tez jak ją harmonogram włączy to bedzie chodzić np.3 dni i dopiero jak w czwarty bedzie gdzieś ustawione wyłącz to ją wyłączy
    Ostatnio edytowane przez codix ; 07-04-2021 o 16:48
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  12. #15092

    Domyślnie

    Proszę o podpowiedz jak macie przygotowana rozdzielne pod T-cap 9/12kw 3f ? Główny kabel 5x4mm2 , dodatkowo do grzałki 2,5mm2 i zabezpieczyć to bezpiecznikami . To raczej uproszczony schemat , a pytam bo mam jutro elektryka , a pompa dopiero za pare miesięcy . Jeżeli da się to zrobić dobrze i przyszłościowo to proszę o jakaś poradę o przekroje ilość sekcji i zabezpieczenia .
    Pozdrawiam .

  13. #15093

    Domyślnie

    Np.Robisz w okolicy pompy skrzynke rozdzielcza do ktorej od rozdzielni glownej doprowadzasz kabel 5x4mm, w skrzyneczce rozdielasz kazda faze na dwa i zabezpieczasz bezpiecznikami 16A czyli dwa potrojne bezpieczniki 3x16A a instalator sobie z tej skrzyneczki juz ciagnie do pompy kablami jakie sobie przywiezie

    Albo w glownej rozdielni dajrsz te bezpieczniki i do pompy ciagniesz dwa przewody 5x2,5mm i zostawiasz z nadmiarem żeby mu starczylo na podpiecie bezposrednio pod jedn.wewn
    Ostatnio edytowane przez codix ; 07-04-2021 o 20:12
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  14. #15094
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Program93 Zobacz post
    Proszę o podpowiedz jak macie przygotowana rozdzielne pod T-cap 9/12kw 3f ? Główny kabel 5x4mm2 , dodatkowo do grzałki 2,5mm2 i zabezpieczyć to bezpiecznikami . To raczej uproszczony schemat , a pytam bo mam jutro elektryka , a pompa dopiero za pare miesięcy . Jeżeli da się to zrobić dobrze i przyszłościowo to proszę o jakaś poradę o przekroje ilość sekcji i zabezpieczenia .
    Pozdrawiam .
    zalecane przekroje kabli dla T-cap 1 fazowego 9kW to 3x6mm2 32A i 3x2,5mm2 16A
    dla 12kW jednofazowej to 3x6mm2 32A i drugie też 3x6mm2 32A
    dla trzyfazowej 9kW 5x2,5mm2 16A i 3x2,5 16A
    dla trzyfazowej 12kW 5x2,5mm2 16A i drugie też 5x2,5mm2 16A
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  15. #15095

    Domyślnie

    Witam
    Stałem się posiadaczem pompy t-cap 9 kW serii H i w związku z tym proszę o radę i sugestie. Obecnie pompa podłączona jest do zbiornika cwu . Instalator uparł się i zabudował 200l bufor. Docelowa instalacja będzie składała się z dwóch poziomów podłogówek po ok. 80m2 każda. Odstęp miedzy rurkami w podłogówce planowany jest co 10cm . Moje pytanie dotyczy instalacji i sterowania nią za buforem . Czy dać 2 pompki obiegowe obsługujące osobno parter i piętro czy jedna pompa tłocząca na całość podłogówek ? Czy po podpięciu pompy/pompek pod płytę główną PC układ bedzie pracował bez problemu wg Krzywej grzewczej ? Czy ewentualnie mogę wyciągnąć z pompy sterownik z czujnikiem temperatury i nim będę mógł sterować pompą wg. temperatury zadanej ? Będę zobowiązany za wyjaśnienie wątpliwości i ewentualne sugestie jak optymalnie taki układ podłączyć .

  16. #15096

    Domyślnie

    Z kasa jak najbardziej się liczę tylko co mogę poradzic jak "mebel" bufor stoi już w kotłowni Nie zależy mi na sterowaniu 2 strefami, tylko najprostszym układzie który mógłbym obecnie zrobić. Czy podłączenie obiegówek/ obiegówki za buforem w wejście Extra Pump nie załatwi sprawy ?

  17. #15097
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Załatwi

  18. #15098

    Domyślnie

    @MiG25 więc nie musze się martwić i wpinać te pompy w extra pump ? Sterowanie będzie funkcjonowało tak jakby podłogówki były wpiete bezpośrednio do pompy ? NIe trzeba podpinac jakiegos dodatkowe sterowania zewnetrznego ? Przegladając forum wielokrotnie czytałem o jakis sterownikach zewnetrznych salus , auraton . Czy one bedą mi potrzebne ?

  19. #15099
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał damik1 Zobacz post
    Przegladając forum wielokrotnie czytałem o jakis sterownikach zewnetrznych salus , auraton . Czy one bedą mi potrzebne ?
    Przy odpowiednich nastawach KG żaden sterownik zewnętrzny nie będzie Ci potrzebny.
    Ja po sezonie wyrzuciłem taki sterownik i służy mi do dzisiaj jak termometr temp.wewnetrznej
    A od 7 lat pompa śmiga jedynie na KG.

  20. #15100

    Domyślnie

    Mam do ogarnięcia dwa obiegi parter i piętro , temp zasilania obiegów może być taka sama (ustawiona z KG) ale włączenia i wyłączenia pompek chciałbym zrealizować wg temp w pomieszczeniach "wzorcowych" osobno parter i piętro.

    Chciałbym też móc sterować pompką z netu - jakie moduły trzeba dokupić do panasa ? Moduły są uniwersalne ? (split - monoblok 7kW)
    Ostatnio edytowane przez adkwapniewski ; 08-04-2021 o 17:49
    Panas 9kW, podłogówka, WM+reku, PV 9,6kW, G12W

Strona 755 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony