dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 815 z 1021
Pokaż wyniki od 16.281 do 16.300 z 20417
  1. #16281

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Czy ty człowieku w ogóle rozróżniasz Deltę od ---min Przepływu jaki PC powinna mieć?????? aby prawidłowo pracować !!!!!!!! i ten właśnie przepływ jest w instrukcji.
    OJ CHŁOPIE-proponuję te właśnie posty poczytać i dopiero wyciągać wnioski.
    A Ty rozróżniasz?
    Podziękowałem Ci za wyjaśnienie co to jest delta... "Przy tych nastawach PC ma trzymać 8*C niższą temp. od tej która wynika z krzywej."
    Swoją drogą mógłbyś w końcu wrzucić tą DTR-kę, o którą Cię prosiłem odnośnie przepływu...
    Nie doszukuj się drugiego dna.
    SDC0709J3E5 / UD07JE5. Szkielet drewniany prefabrykowany, parterowy. 130m2. Podłogówka po całości, bez bufora. CWU 200l.

  2. #16282

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Skoro to jest przepłw minimalny ( wcześniej święty ) , to dlaczego go każesz ograniczać.... (Tam gdzie pisałeś ,żeby go nie przestawić tylko ustawić ) Swoją drogą t tą manipulację to gdzieś wyuczoną masz , czy taki z ciebie "odwracacz kota ogonem " od urodzenia ?
    Aby zakończyć bezsensowną dyskusję wiem że co niektórych boli i nie mogą zrozumieć że PC może pracować NON STOP bez wyłączeń na samej modulacji- do końca świata i o jeden dzień więcej- To tak na marginesie. A teraz po raz ostatni do rzeczy.
    -po 1) - mnie pazury nie swędzą i słucham instalatora ---skoro instalator ustawił PC na przepływ constans to tak ma być a wygląda to następująco
    każda PC ma w instrukcji zapisany min przepływ dla danego modelu jak i grubość ( fi ) rur wymagany. Z informacji wiemy że dla T -cap 9kW jest to 25,4L/min a dla 12kW bodajże 34L/min tak samo z rurami są one 1" lub inaczej miedź fi 28
    Przy pierwszym uruchomieniu instalator ustawia 25,4L po czym uruchamia PC na zimnym układzie bez grzania --tylko samą pompkę w JW. i sprawdza czy ten przepływ jest---- ( inaczej czy instalacja ( CO ) da radę ów przepływ przepuścić PC to sobie zapisuje i to jest dla niej ŚWIĘTE czyli tyle musi mieć aby prawidłowo pracowała i nie wyświetlała błędów ---- problem z przepływem -----
    Mnie pazury nie swędzą więc tam gdzie nie trzeba nie zaglądam
    Skoro PC ma zapewniony min przepływ jak i instalacja jest -OK -----To dopiero teraz TY jako użytkownik możesz się bawić w -----krzywe, delty .harmonogramy ,termostaty. podbicia i obniżenia krzywej---- CHULAJ DUSZA.
    PC ma CONSTANS 25,4L/min i ty ustawiając parametry pracy PC ustawiasz temp. jak i deltę --PC na podstawie tych danych odczytuje dane i na ich podstawie
    zmniejsza lub zwiększa przepływ od ustawienia CONSTANS. np ma stały ( ustawiony ) 25,4L i na zimnym układzie PC wie że przy starcie będzie podawać np.16L w miarę rozgrzewania będzie zwiększać na 20 , 25,4L 30 lub 34L dalej jak dojdzie do delty np. 5 --to ( jak u mnie ) 40*C/ 35*C i tak trzyma zwiększając lub zmniejszając najpierw moc ( modulacja ) później z przepływem
    Tak samo wiem że układy CO mieszane nie będą pracować bez bufora. Jednym wyjątkiem jest układ zasilania OP z powrotu grzejników ale pod warunkiem że PC ma Constans przepływ.
    Przy PC i sprzęgle ( maly buforek 50L ) PC zawsze ma zapewniony min przepływ . Bo to są dwa układy-- PC - bufor = obieg pierwotny i bufor -instalacja CO = obieg wtórny. + dodatkowa pompka którą można dodać gazu ( zwiększyć lub zmniejszyć przepływ na obiegu wtórnym )
    Wystarczy.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 23-11-2021 o 16:32
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  3. #16283

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Skoro to jest przepłw minimalny ( wcześniej święty ) , to dlaczego go każesz ograniczać.... (Tam gdzie pisałeś ,żeby go nie przestawić tylko ustawić ) Swoją drogą t tą manipulację to gdzieś wyuczoną masz , czy taki z ciebie "odwracacz kota ogonem " od urodzenia ?
    Ja nic nie ustawiam----przepływ 25,4L ustawił instalator--- resztę sobie PC sama zwiększa lub zmniejsza. PAZURÓW tam nie wkładam
    PANIAŁ?
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  4. #16284

    Domyślnie

    Dobra, sam wkleję, bo się nie doczekam.
    https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/828c3168318a6bf3
    A teraz zadam Ci -voymar- dwa pytania.
    1. Czy dla delty 8 nastawiamy taki sam przepływ?
    2. Jeżeli nie to jaki?
    Nie odpowiadaj jeśli nie wiesz. Uszanuję to.
    Przecież jesteśmy tu po to aby się czegoś nauczyć...
    Ostatnio edytowane przez bocian_koh ; 23-11-2021 o 17:12
    SDC0709J3E5 / UD07JE5. Szkielet drewniany prefabrykowany, parterowy. 130m2. Podłogówka po całości, bez bufora. CWU 200l.

  5. #16285
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał bocian_koh Zobacz post
    Dobra, sam wkleję, bo się nie doczekam.
    https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/828c3168318a6bf3
    A teraz zadam Ci -voymar- dwa pytania.
    1. Czy dla delty 8 nastawiamy taki sam przepływ?
    Masz to wyjaśnione kilka stron wcześniej
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8095363

    dt to różnica temperatur między zasilaniem a powrotem - czyli ile * woda zostła schłodzona. Mnożysz ilość wody jaka przepłynęła i ciepło właściwe wody/glikolu i masz ilość energii, jaka zostła oddana. Jak podzielisz przez czas - to masz moc (jak używasz nie m3 tylko m/h to od razu dostajesz moc.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 23-11-2021 o 17:25

  6. #16286

    Domyślnie

    Cytat Napisał bocian_koh Zobacz post
    Dobra, sam wkleję, bo się nie doczekam.
    https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/828c3168318a6bf3
    A teraz zadam Ci -voymar- dwa pytania.
    1. Czy dla delty 8 nastawiamy taki sam przepływ?
    2. Jeżeli nie to jaki?
    Nie odpowiadaj jeśli nie wiesz. Uszanuję to.
    Przecież jesteśmy tu po to aby się czegoś nauczyć...
    przeczytaj post #16282 oraz post #16283- bo widzę że dalej nie pojmujesz
    Jak przeczytasz to zapewne nie będziesz takich głupich pytań zadawał
    Najważniejsze to właściwe rozumowanie treści Powodzenia.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 23-11-2021 o 17:37
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  7. #16287

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Masz to wyjaśnione kilka stron wcześniej
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8095363

    dt to różnica temperatur między zasilaniem a powrotem - czyli ile * woda zostła schłodzona. Mnożysz ilość wody jaka przepłynęła i ciepło właściwe wody/glikolu i masz ilość energii, jaka zostła oddana. Jak podzielisz przez czas - to masz moc (jak używasz nie m3 tylko m/h to od razu dostajesz moc.
    Kaizen, ja to rozumiem. Mig25 nam to wyjaśnił. Przeliczałem to na wszystkie sposoby podstawiając dane wyeksportowane z Service Cloud.

    Próbuję porozmawiać z osobą techniczną, ponieważ On twierdzi inaczej, tylko nie chce powiedzieć jak.

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Złe rozumowanie ,no ale ja wiedzy nie mam. No to będzie jak zawsze. ----Taktowanie i ogrom załączeń PC w stosunku do przepracowanych godzin.
    Mimo wszystko powodzenia życzę. Choć ty nie masz T-cap tylko inną PC --- to w inne się nie zagłębiam . Ale skoro to PC Panasa to zasada jest jest jedna dla wszystkich PC. Na pewno nie ta, Cyt. dla pompy 9kW i delcie 8 przepływ należy ustawić 16,1l/min...To błędne rozumowanie.
    Nie mówię, że się myli. Nie zamierzam Go także do niczego przekonywać.
    Uważam też, że gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele.
    Chciałbym jedynie aby zaczął przedstawiać jakieś sensowne argumenty.
    Pozdrawiam Wszystkich i życzę wszystkim udanej dyskusji...
    SDC0709J3E5 / UD07JE5. Szkielet drewniany prefabrykowany, parterowy. 130m2. Podłogówka po całości, bez bufora. CWU 200l.

  8. #16288
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Aby zakończyć bezsensowną dyskusję wiem że co niektórych boli i nie mogą zrozumieć że PC może pracować NON STOP bez wyłączeń na samej modulacji- do końca świata i o jeden dzień więcej- To tak na marginesie. A teraz po raz ostatni do rzeczy.
    -po 1) - mnie pazury nie swędzą i słucham instalatora ---skoro instalator ustawił PC na przepływ constans to tak ma być a wygląda to następująco
    każda PC ma w instrukcji zapisany min przepływ dla danego modelu jak i grubość ( fi ) rur wymagany. Z informacji wiemy że dla T -cap 9kW jest to 25,4L/min a dla 12kW bodajże 34L/min tak samo z rurami są one 1" lub inaczej miedź fi 28
    Przy pierwszym uruchomieniu instalator ustawia 25,4L po czym uruchamia PC na zimnym układzie bez grzania --tylko samą pompkę w JW. i sprawdza czy ten przepływ jest---- ( inaczej czy instalacja ( CO ) da radę ów przepływ przepuścić PC to sobie zapisuje i to jest dla niej ŚWIĘTE czyli tyle musi mieć aby prawidłowo pracowała i nie wyświetlała błędów ---- problem z przepływem -----
    Mnie pazury nie swędzą więc tam gdzie nie trzeba nie zaglądam
    Skoro PC ma zapewniony min przepływ jak i instalacja jest -OK -----To dopiero teraz TY jako użytkownik możesz się bawić w -----krzywe, delty .harmonogramy ,termostaty. podbicia i obniżenia krzywej---- CHULAJ DUSZA.
    PC ma CONSTANS 25,4L/min i ty ustawiając parametry pracy PC ustawiasz temp. jak i deltę --PC na podstawie tych danych odczytuje dane i na ich podstawie
    zmniejsza lub zwiększa przepływ od ustawienia CONSTANS. np ma stały ( ustawiony ) 25,4L i na zimnym układzie PC wie że przy starcie będzie podawać np.16L w miarę rozgrzewania będzie zwiększać na 20 , 25,4L 30 lub 34L dalej jak dojdzie do delty np. 5 --to ( jak u mnie ) 40*C/ 35*C i tak trzyma zwiększając lub zmniejszając najpierw moc ( modulacja ) później z przepływem
    Tak samo wiem że układy CO mieszane nie będą pracować bez bufora. Jednym wyjątkiem jest układ zasilania OP z powrotu grzejników ale pod warunkiem że PC ma Constans przepływ.
    Przy PC i sprzęgle ( maly buforek 50L ) PC zawsze ma zapewniony min przepływ . Bo to są dwa układy-- PC - bufor = obieg pierwotny i bufor -instalacja CO = obieg wtórny. + dodatkowa pompka którą można dodać gazu ( zwiększyć lub zmniejszyć przepływ na obiegu wtórnym )
    Wystarczy.
    Spróbuję pisać jak dla idiotów , bo tak właśnie ty piszesz ,:
    W instrukcji jest MINIMALNY przepływ.
    W opcji instalatora , tam co Ci instalator ustawił ,a t każesz innym to ustawiać samemu jest MAX wartość. A to oznacza , że pompa będzie ustawiać mniejszy bądź równy przepływ od tej wartości.
    Jak to do Ciebie nie trafi to trzeba się zapytać dziecka ,jak ukończyło czwartą klasę podstawówki to rozgryzie.

    A instalator ograniczył ci przepływ tylko dlatego , bo masz kaloryfery ( a tam szybki przepływ nie jest wskazany) , i zrobił to dlatego ,żeby znaleźć kompromis , a nie dla tego ,że taka jest procedura . Instalator ma sprawdzić przepływ minimalny i sprawdzić ,czy jest większy od tego w instrukcji , a nie go ustawiać i ograniczać.
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  9. #16289

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Spróbuję pisać jak dla idiotów , bo tak właśnie ty piszesz ,:
    W instrukcji jest MINIMALNY przepływ.
    W opcji instalatora , tam co Ci instalator ustawił ,a t każesz innym to ustawiać samemu jest MAX wartość. A to oznacza , że pompa będzie ustawiać mniejszy bądź równy przepływ od tej wartości.
    Jak to do Ciebie nie trafi to trzeba się zapytać dziecka ,jak ukończyło czwartą klasę podstawówki to rozgryzie.

    A instalator ograniczył ci przepływ tylko dlatego , bo masz kaloryfery ( a tam szybki przepływ nie jest wskazany) , i zrobił to dlatego ,żeby znaleźć kompromis , a nie dla tego ,że taka jest procedura . Instalator ma sprawdzić przepływ minimalny i sprawdzić ,czy jest większy od tego w instrukcji , a nie go ustawiać i ograniczać.
    Mam dwa układy więc na grzejniki ustawiam Ja za pomocą WILO ( bufor --grzejniki)
    Ja nic ci nie karzę rob jak chcesz. Tylko zrozum jedno --PC nie taktuje mi, mojemu kuzynowi jak i znajomemu bo jeden właśnie instalator montował nam PC . I tak ja mam płytowe kuzyn 50 letnią CO z małymi modyfikacjami i znajomy również płytowe. Nigdzie PC nie taktują. Dlaczego????? bo zostały poprawnie zainstalowane. Każdy z nas Pazury trzyma z dala od ustawień w których nie trzeba nic grzebać.
    A tobie jak i innym niedowiarkom i mądralom chodzi jak chodzi 30min pracy i stop
    I tak to zostawmy.
    Wiec tylko jedno że jest paru gości co PC im pracuje tak jak została do tego stworzona . Nas w jednej miejscowości jest trzech. Czy to przypadek???? że u nas działa?
    Ja uważam że nie . To wiedza instalatora to sprawiła, ( instalacje 50 letnia i 2 dwudziestoletnie.)
    PS ja nic rozgryzać nie muszę. Wy tylko na forum szukacie afer jak coś nie jest tak jak wy macie to jest BE Bo wam PC montował Janusz co wcześniej węglowe montował .Dlaczego on??? Bo był o 1000zeta tańszy.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 23-11-2021 o 19:01
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  10. #16290

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    przeczytaj post #16282 oraz post #16283- bo widzę że dalej nie pojmujesz
    Jak przeczytasz to zapewne nie będziesz takich głupich pytań zadawał
    Najważniejsze to właściwe rozumowanie treści Powodzenia.
    Czyli nie wiesz, szanuję to. Zdałeś się na wiedzę instalatora. Mi nie było dane trafić na takiego, którego mogłem darzyć zaufaniem. Dodam tylko, że nie ma głupich pytań, ale za to są głupie odpowiedzi.
    Pozdrawiam.
    SDC0709J3E5 / UD07JE5. Szkielet drewniany prefabrykowany, parterowy. 130m2. Podłogówka po całości, bez bufora. CWU 200l.

  11. #16291

    Domyślnie

    Cytat Napisał bocian_koh Zobacz post
    Czyli nie wiesz, szanuję to. Zdałeś się na wiedzę instalatora. Mi nie było dane trafić na takiego, którego mogłem darzyć zaufaniem. Dodam tylko, że nie ma głupich pytań, ale za to są głupie odpowiedzi.
    Pozdrawiam.
    I wice wersa. Zrobiliście tu aferę bo trafil się taki gość co mu PC nie taktuje i on jest niespela ..... bo dał 1k więcej za montaż a dziś ma wyśmienitą pracę urządzenia.Ja pracowałem 4 lata na zwykłej grzałce już o tym pisałem więc doświadczenie miałem i wiedziałem że PC też będzie pracować SUPER.
    Co ja mam ci tłumaczyć?????? Sterownik wewnętrzy PC ? Jak go jakiś skośny japończyk zaprogramował???? A po cholerę mi to wiedzieć
    Podałem podstawowe zasady ale one do was nie trafiają. W ogóle na nich się nie skupiliście bo trzeba gonić gościa.
    Kończę .Bo to strata czasu przynajmniej z wami dyskutować. Po prostu nie reagujmy na siebie tak jak było wcześniej lepiej to będzie dla obu stron.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  12. #16292
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    boru

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Brzezia Łąka / Wrocław
    Posty
    561

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Piec ( ekogroszek ) to mało sterowne urządzenie więc jakie parametry podawałeś wtedy?
    W zależności od temperatury na dworze (okresowo) zmieniałem temperaturę docelową na piecu w granicach 58stopni jesien/wiosna do 80st ostra zima - co przekładało się na temp. wody w instalacji oczywiście po uprzednim podmieszaniu w zaworze 4-way..
    OP na parterze: na trzech obiegach ograniczałem ręcznie przepływ na przepływomierzach (w zasadzie doszedłem do takich ustawień, że tylko na wiosnę trzeba było mocniej skręcić bo było gorąco a cały pozostały okres jechało na jednym ustawieniu) Dodadtkowo cała isntalacja OP na powrocie miała zawór RTL z ograniczeniem temp.
    OP w lazience ne piętrze - podłączona do powrotu grzejników z piętra - ograniczona RTLem na końcu pętli OP
    wsyzstkie grzejniki były ustawione termostatami i większość z nich miała harmonogram zmiany temperatury w zależ. od czasu i dnia.
    Po instalacji pompy ciepła w zasadzie wszystko zostało tak samo.
    Parę postów wyżej napisałeś Cyt Jeżeli tak zrobię to będzie za gorąco - nie puszczę przecież 40 stopni na podłogówkę .. a w zimie te 40 stopni i tak będzie za mało na grzejniki.
    Tak jak piszesz, mogę spróbować tak zrobić ale co dalej? odkręcę te szklanki na podłogówce i co dalej mam ustawiać, żęby podłoga nie parzyła a grzejniki ogrzewały? Co sprawdzać?

    -czy w twojej instalacji ( CO ) są dwa piony? ( 2 zasilania -osobno dla OP i grzejników? )
    - Jak idzie zasilanie -bo robili też tak ze z grzejników powrotem szło na OP. Jak jest u ciebie?
    Bo nie ukrywam że jedno z drugim się kłóci ( stare ogrzewanie a obecne na PC )
    są trzy piony 1. OP parter z trzema pętlami 2. wszytkie grzejniki na parterze 3. cała góra grzejników i OP górnej łazienki wpięta w powrót tyhch górnych grzejników.


    Aha.. jeszcze jedno bo chyba gdzieś to pominęliśmy w dyskusji: Ja mam teraz za pompą bufor 50l i dopiero z bufora idzie wszystko na te 3 piony. Więc jakiekolwiek przepływy tu chyba nie mają znaczenia (pod warunkiem, że instalacja PC została poprawnie wykonana)
    Ostatnio edytowane przez boru ; 23-11-2021 o 20:08
    WH-ADC0309J3E5 / WH-UD09JE5-1

  13. #16293

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    I wice wersa. Zrobiliście tu aferę bo trafil się taki gość co mu PC nie taktuje i on jest niespela ..... bo dał 1k więcej za montaż a dziś ma wyśmienitą pracę urządzenia.Ja pracowałem 4 lata na zwykłej grzałce już o tym pisałem więc doświadczenie miałem i wiedziałem że PC też będzie pracować SUPER.
    Co ja mam ci tłumaczyć?????? Sterownik wewnętrzy PC ? Jak go jakiś skośny japończyk zaprogramował???? A po cholerę mi to wiedzieć
    Podałem podstawowe zasady ale one do was nie trafiają. W ogóle na nich się nie skupiliście bo trzeba gonić gościa.
    Kończę .Bo to strata czasu przynajmniej z wami dyskutować. Po prostu nie reagujmy na siebie tak jak było wcześniej lepiej to będzie dla obu stron.
    Kiedy cokolwiek napisałem coś o Twoim nietaktowaniu? Nic nie musisz tłumaczyć. Nie pytałem także o żaden sterownik wewnętrzny. Podstawowe zasady w/g Ciebie to zdać się na instalatora. Na czym tu się skupiać? Na obcinaniu pazurów, gites i paniał? Ja Ciebie nie gonię, zrozum to wreszcie. Jeżeli nie chcesz dyskutować, to po co tu jesteś?
    Swoją drogą to widzę, że strasznie Cię męczy temat taktowania. Nie bardzo rozumiem, skoro ten problem u Ciebie nie występuję.
    To może wrzuć zdjęcie z ilości przepracowanych godzin i ilości załączeń sprężarki. Wtedy raz na zawsze udowodnisz wszystkim, że masz wszystko super zainstalowane.
    Sam jestem ciekaw, jak można nie mieć defrostów i stopu sprężarki po zakończeniu grzania CWU. Z tego co było wcześniej podawane, Twoja PC moduluje się do minimalnej mocy 4kW. Co chwilę powtarzasz, że jak odpalisz ją jesienią i wyłączysz wiosną to będziesz miał 1 start sprężarki. OK. Wieżę Ci. Tylko dom 200m2, który posiada tak duże zapotrzebowanie jest po prostu zwany durszlakiem i sam to potwierdzasz. Więc nie obrażaj się tak i nabierz trochę dystansu do siebie. Świat kręci się dalej.
    A i jeszcze jedno skąd wiesz, że dałeś 1k więcej za montaż? Uwierz mi, że na tym nie oszczędzałem. Dałem się nawet naciągnąć na moduł do WiFi za 500zł do wersji J. Zaufałem osobie, która budowała mi dom. Instalatorem był tzw. Pro instalator Panasonic.
    SDC0709J3E5 / UD07JE5. Szkielet drewniany prefabrykowany, parterowy. 130m2. Podłogówka po całości, bez bufora. CWU 200l.

  14. #16294

    Domyślnie

    Cytat Napisał boru Zobacz post
    W zależności od temperatury na dworze (okresowo) zmieniałem temperaturę docelową na piecu w granicach 58stopni jesien/wiosna do 80st ostra zima - co przekładało się na temp. wody w instalacji oczywiście po uprzednim podmieszaniu w zaworze 4-way..
    OP na parterze: na trzech obiegach ograniczałem ręcznie przepływ na przepływomierzach (w zasadzie doszedłem do takich ustawień, że tylko na wiosnę trzeba było mocniej skręcić bo było gorąco a cały pozostały okres jechało na jednym ustawieniu) Dodadtkowo cała isntalacja OP na powrocie miała zawór RTL z ograniczeniem temp.
    OP w lazience ne piętrze - podłączona do powrotu grzejników z piętra - ograniczona RTLem na końcu pętli OP
    wsyzstkie grzejniki były ustawione termostatami i większość z nich miała harmonogram zmiany temperatury w zależ. od czasu i dnia.
    Po instalacji pompy ciepła w zasadzie wszystko zostało tak samo.
    są trzy piony 1. OP parter z trzema pętlami 2. wszytkie grzejniki na parterze 3. cała góra grzejników i OP górnej łazienki wpięta w powrót tyhch górnych grzejników.


    Aha.. jeszcze jedno bo chyba gdzieś to pominęliśmy w dyskusji: Ja mam teraz za pompą bufor 50l i dopiero z bufora idzie wszystko na te 3 piony. Więc jakiekolwiek przepływy tu chyba nie mają znaczenia (pod warunkiem, że instalacja PC została poprawnie wykonana)
    No mają i nie mają . Jak układ jest zimny to nie mają po rozgrzaniu układu i uzyskaniu temp. z zadanej krzywej np.40 może już mieć znaczenie .
    Bo jak będzie słaby odbiór z bufora to układ PC-- buror moze się przegrzewać.
    Aha jeszcze jedno jak on jest wpięty --szereg czy ( równolegle -dwa obiegi pierwotny i wtórny? ) Na dziś tyle bo muszę opuścić forum ,brak czasu. Podyskutujemy jutro.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  15. #16295
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    boru

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Brzezia Łąka / Wrocław
    Posty
    561

    Domyślnie

    jest obieg pierwotny PC-buffor i wtórny buffor-CO. W drugim obiegu jest też pompka Wilo.
    Pisząc, że przepływy nie mają tu większego znaczenia chodizło mi o przepływy w obiegu pierwotnym.
    Oczywiście jeżeli w obiegu wtórnym grzejniki się pozamykają i podłogówka jest zdławiona to nie odbierze ciepła jeżeli jest go zbyt dużo. Ale właśnie chodzi o to, żeby tak ustawić PC aby tego ciepła nie produkowała za dużo kiedy grzejniki się zamykają czyli jeżeli na dworze robi się cieplej.

    poniżej ostatnie 24h.
    Ostatnio edytowane przez boru ; 23-11-2021 o 21:06
    WH-ADC0309J3E5 / WH-UD09JE5-1

  16. #16296

    Domyślnie

    Cytat Napisał boru Zobacz post
    jest obieg pierwotny PC-buffor i wtórny buffor-CO. W drugim obiegu jest też pompka Wilo.
    Pisząc, że przepływy nie mają tu większego znaczenia chodizło mi o przepływy w obiegu pierwotnym.
    Oczywiście jeżeli w obiegu wtórnym grzejniki się pozamykają i podłogówka jest zdławiona to nie odbierze ciepła jeżeli jest go zbyt dużo. Ale właśnie chodzi o to, żeby tak ustawić PC aby tego ciepła nie produkowała za dużo kiedy grzejniki się zamykają czyli jeżeli na dworze robi się cieplej.

    poniżej ostatnie 24h.
    W ramach wyjaśnienia i uporządkowania
    Jak jechałeś na eko grochu to dla pieca węglowego nie miało to znaczenia jak tam podawałeś parametry przy PC robi się problem z odbiorem-to Fakt
    Dalej- po kiego licha w domu potrzebne ci są termostaty? termostaty to daje się w bloku aby ci zamykały grzejniki - bo za słono się płaci spółdzielni.
    Tobie wystarczą same zaworki termostatyczne ustawione na ( N ) lub tak kryzowane aby na tym co są najbliżej źródła zasilania były np na 3 a te co są dalej na 5 kolejny na 7 itd. mozna też wszystkie ustawić na ( N ) i skręcać ich tym czerwonym korkiem. Po co płacić za głowice?
    Przy mieszanym ( CO ) jest właśnie problem z zasilaniem bo --grzejnik chce więcej a OP mniej. Piszesz tak

    Cyt. Ale właśnie chodzi o to, żeby tak ustawić PC aby tego ciepła nie produkowała za dużo kiedy grzejniki się zamykają czyli jeżeli na dworze robi się cieplej.

    W tym przypadku zalatwi sprawę harmonogram lub odpowiednia krzywa. Ale są nieprawidłowości co do zasilania ( inne temp. -grzejniki i OP )
    I to zawsze będzie się gryzło przy PC.
    W twoim przypadku Ja widzę tylko jedno rozwiązanie --skoro masz trzy układy zasilania 1-- PO , 2 -- grzejniki i 3 --grzej+OP -to na każdy z tych układów powinna być osobna pompka.
    Jak dobrze to zrozumiałem to od zasilania czyli z obiegu wtórnego ( bufora ) wychodzą ci 3 zasilania ? czy wychodzi jedno następnie masz pompkę WILO i za tą Wilo dopiero rozdzielacz na 3 zasilania?????
    bo jeżeli tak jest --to jedna Wilo pcha na 3 układy wodę -a to jest źle .Jest źle przy twoim układzie . Rozumiesz o co chodzi?
    Jak byś miał za buforem 3szt. Wilo i 3 osobne zasilania to wtedy::::: na pionie od (OP) zaraz za buforem dajesz Wilo następnie zawór termostatyczny . Na drugim układzie druga Wilo . Zaraz Zaraz ---tobie by dwie Wilo wystarczyły. ( bo masz OP + grzejniki+ grzejniki i na powrocie z grzejników zasilanie na 3 układ ( CO ) -podłogówka. Czyli dwie pompki Wilo )
    Jeżeli by tak to zrobić to PC pracowała by nawet z prostą lub jak wolisz z krzywą dla grzejników np 45*C lecz za buforem na OP jest zawór termostatyczny który puszcza wodę na OP 30*C a grzrejniki mają45*C
    Bardzo namieszane to (CO ) masz. Przy ogrzewaniu mieszanym robi sie trochę inaczej-nie powiem jest to kosztowne ale działa perfekcyjnie..
    Robisz dwie instalacje ( na dziś nikt tak nie robi ) ale się robiło. Jak? a no tak----- robiłeś cały dom grzejniki + dodatkowo cały dom ( OP ) i tak jak był okres przejściowy hulały grzejniki--- bo szybko się nagrzewa popracuje 2 lub 3 godz i w domu ciepło. Jak przyszły mrozy i sroga zima --odpalałeś OP ustawiałeś harmonogram i po sprawie.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 24-11-2021 o 14:09
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  17. #16297
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    boru

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Brzezia Łąka / Wrocław
    Posty
    561

    Domyślnie

    mam za buforem jedną pompkę i dopiero za pompką jest to rozdzielone na trzy obiegi. Póki co nie będę tam wstawiał pompek, bo to strasznie dużo roboty by było pomijając już koszt pompek.
    Głowice i harmonogram na grzejniki ma sens ponieważ w dzień w pokojach praktycznie nikt nie przebywa więc po co tam grzać? Głowice ustawione są na kilka stopni mniej niż w godzinach kiedy pokoje są użytkowane lub na weekend przez całe dni. Salon, kuchnia i łazienka są w tygodniu używane też w dzień. Również na noc głowice obniżają temperaturę w domu. Grzanie non stop na taką samą temperaturę w całym domu wg mnie jest nie ekonomiczne. Chyba, że czegoś nie rozumiem - czego?
    Przepływ.....Dalej do mnie nie dociera to, że trzeba wymusić większy przepływ czy więcej energii trzeba odebrać z pompy. Wychodzę z założenia, że aktualnie moja instalacja odbiera tyle ciepła ile potrzebuje przy zachowaniu optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Dając dodatkowe pompki czy w inny sposób zwiększając przepływ zwiększam tym samym moc układu czyli więcej ciepła jest dostarczane do CO. OP więcej ciepła nie przyjmie bo są założone RTLe. Grzejniki więcej ciepła nie przyjmą bo jak zwiększy się temperatura w pomieszczeniu to głowica zamknie grzejnik. A jakbym odkręcił RTLe czy wywalił głowice to po co mam mieć w domu cieplej niż mam (a mam optymalnie)
    Gdzie jest błąd?
    Ostatnio edytowane przez boru ; 24-11-2021 o 22:37
    WH-ADC0309J3E5 / WH-UD09JE5-1

  18. #16298
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    boru

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Brzezia Łąka / Wrocław
    Posty
    561

    Domyślnie

    Dzisiaj miałem serwis robiony przez instalatorów, podczas którego trochę podrążyłem temat taktowania. Otrzymałem informację, że Panasonic dopuszcza taktowanie pompy na poziomie 40 załączeń dziennie (!) i nie widzi nic w tym złego.
    Oprócz tego instalator zalecił zmniejszenie delty do 5stopni - wg niego powinno być lepiej niż 8. Powinna mniej taktować.

    Jeszcze raz poproszę o wyjaśnienie co to jest ta deltaT. Jest to różnica między temperaturą w którym miejscu?
    Gdzie są dokładnie czujniki które tą deltę określają?
    Ostatnio edytowane przez boru ; 24-11-2021 o 23:14
    WH-ADC0309J3E5 / WH-UD09JE5-1

  19. #16299
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Między temperaturą wody wyjściowej a wejściowej. Czyli o ile temperaturę wody "podniesie" pompa ciepła. Stąd ze wzoru , że jeśli ma być niższa delta , a moc pompy ma się nie zmienić , to musi być większy przepływ.
    A czujniki są tam , gdzie nazwa na to wskazuje, wejściowy jest na wymienniku , a wyjściowy zaraz za grzałką.
    Ostatnio edytowane przez MiG25 ; 25-11-2021 o 06:03
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  20. #16300

    Domyślnie

    Kiedyś ktoś tu dyskutował na temat podobieństw poszczególnych modeli. Dla przykładu podam przypadek: SDC0709J3E5 / UD07JE5. To jest akurat moja pompa - 7kW. Czyli zwiększając jej przepływ do uzyskania mocy 9kW będzie to tak zwane "dopuszczalne podkręcenie". Wymiennik płytowy jednostki wewnętrznej w końcu jest projektowany do odebrania 9kW - SDC0709J3E5?
    SDC0709J3E5 / UD07JE5. Szkielet drewniany prefabrykowany, parterowy. 130m2. Podłogówka po całości, bez bufora. CWU 200l.

Strona 815 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony