dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 868 z 1021
Pokaż wyniki od 17.341 do 17.360 z 20419
  1. #17341
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    595

    Domyślnie

    Cytat Napisał vwrafi Zobacz post
    Dom nowy, dopiero budowany, więc nie będzie dofinansowania.
    Jeżeli Ep domu będzie niższe niż 63kWh wtedy możesz starać się o dofinansowanie
    https://enerad.pl/aktualnosci/moje-cieplo/

  2. #17342

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Jeżeli Ep domu będzie niższe niż 63kWh wtedy możesz starać się o dofinansowanie
    https://enerad.pl/aktualnosci/moje-cieplo/
    A da się jakoś to zmienić? W projekcie mam 69kWh i taki projekt został zaakceptowany przez nadzór budowlany. Jak sobie zrobię rekuperację, to wiadomo, że Ep będzie niższe, tylko jak się to przekłada na dokumenty? Można to później gdzieś zmienić?

  3. #17343
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    595

    Domyślnie

    Musiałbyś zrobić nową charakterystykę energetyczną z uwzględnieniem rekuperacji

  4. #17344
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.500
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Musiałbyś zrobić nową charakterystykę energetyczną z uwzględnieniem rekuperacji
    Spróbowac mozna ale czy wyjdzie te 63 kWh/m2 nie wiadomo. Wiadomo za to ze charakterytyka dołaczona do projektu jest nie tyle niedokladna co oszukana. Jak moze byc 69 kWh/m2 bez rekuperacji wie tylko architekt oszust który sie pod nią podpisał. Chyba ze te nową charakterystykę wykona ten sam architekt to wtedy moze zahaczyc o dom pasywny.

  5. #17345

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Spróbowac mozna ale czy wyjdzie te 63 kWh/m2 nie wiadomo. Wiadomo za to ze charakterytyka dołaczona do projektu jest nie tyle niedokladna co oszukana. Jak moze byc 69 kWh/m2 bez rekuperacji wie tylko architekt oszust który sie pod nią podpisał. Chyba ze te nową charakterystykę wykona ten sam architekt to wtedy moze zahaczyc o dom pasywny.
    Jak doliczyć PV to wtedy się powinno lekko spiąć EP?
    Czy limit bedzie do 100 tys zarobków rocznych jak w przypadku "Czyste powietrze"?
    Ostatnio edytowane przez Ajstos ; 19-03-2022 o 09:08
    Parterówka 162m2, 100% podłogówka, Izolacja podłoga 20cm 0,038, ściany BK 24+20cm 0,033, strop 40cm wełna 0,039 między belkami stropowymi i legarami, ścianki kolankowe zostały do ocieplenia od wewnątrz, PC Stiebel Eltron 7 CS Premium + HSBC 200, PV 7,7kWp

  6. #17346
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.500
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ajstos Zobacz post
    Jak doliczyć PV to wtedy się powinno lekko spiąć EP?
    Czy limit bedzie do 100 tys zarobków rocznych jak w przypadku "Czyste powietrze"?
    Tak PV pomoże, ale pomóc tez moze klima jako pompa PP, oczywiscie jezeli bedziesz miał klimatyzację.
    Jezeli chodzi o limity zarobków tego nie wiem.

  7. #17347

    Domyślnie

    Panele już mam, w projekcie ich nie było.

    Ogólnie w projekcie jest na fundamenty XPS 18cm, na podłogę 20 cm i na elewację też 20cm grafit, więc może te 69kWh być prawdziwe.

  8. #17348

    Domyślnie

    Miałem już zamawiać pompę ciepła typu split, ale gdzieś tam mi mignęła pompa typu monoblok. Zawsze myślałem, że one są gorsze, ale jak zacząłem czytać parametry, to wychodzi, że są jednak lepsze od split ( np. COP 5.08 zamiast 5.00 ) oraz są tańsze i nie trzeba robić jakiś przeglądów serwisowych, gdyż są hermetycznie zamknięte. Wszędzie piszą, że może je nawet hydrauilk zamontować.

    Teraz moje pytanie. Czy pompę Panasonic, typu monoblok na R32, może rzeczywiście zamontować każdy? Wszędzie piszą, że niby tak, ale nie chcę później wylądować na forum z pretensjami, że nikt mi nie powiedział że trzeba wytworzyć próżnię, napełnić ją gazem R32 - no bo każdy przecież wie że pompy przychodzą bez gazu i trzeba ją napełnić

    Kupuję sobie sam pompę ciepła monoblok, stawiam na kostce przed elewacją, przyjeżdża hydraulik i mi to podłącza? Nie trzeba nic więcej?

  9. #17349
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Czy rury od PC do konwektora w trybie chłodzenia ( rury są w bruzdach w peszlach i zapianowane a potem zatynkowane) powinny być w otulinie kauczukowej aby się wilgoć nie wykraplała w środku ściany? Bo chyba w ścianie nie ma za wiele pary wodnej więc chyba to nie jest potrzebne?

  10. #17350

    Domyślnie

    Cytat Napisał vwrafi Zobacz post
    Kupuję sobie sam pompę ciepła monoblok, stawiam na kostce przed elewacją, przyjeżdża hydraulik i mi to podłącza? Nie trzeba nic więcej?
    Prawie dokładnie tak - kupiłem zamontowałem a sprzedający miał nadjechać i uruchomić oraz podbić gwarancję o ile stwierdzi że pompa zamontowana jest zgodnie z DTR. Jednak pan nie ma jeszcze czasu więc uruchomić musiałem sam bo szkoda każdego dnia. Mam jeszcze sporo pytań o ustawienia n p krzywej grzewczej na te temperatury czy też pracy z buforem 1000 l - no i CWU nie podłączone jeszcze ale pompa już robi robotę i mogę się jej powoli uczyć. Do forum mam pytanie o te krzywą na aktualne temperatury na Dolnym|Śląsku - JAK TOTO USTAWIĆ żeby wykorzystać jak najlepiej pompę i taryfę G13 ?

  11. #17351

    Domyślnie

    Chris Zielonka
    Dobrze jest mieć kumatego serwisanta blisko domu
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  12. #17352

    Domyślnie

    Nawet bardzo dobrze niestety właśnie ten mój ma do mnie 50 km i wcale mu nie po drodze. Póki co sam ogarniam bo w sumie samo podłączenie to pikuś. Natomiast wykorzystać sprzęt maksymalnie to już trzeba trochę pokombinować z ustawieniami. Mam ją podpiętą pomiędzy bufor a grzejniki i w tych temperaturach wygląda że bufor się mocno przydaje bo jak została na samo CO to wyłączała się co dwie godziny choć grzeję max 38 C. Grzejników jest pewnie za mało bo ledwo 6 płytowych blaszaków. W zimie może będzie lepiej. Pompe podpiąłem tak że zachowane sa spadki w kierunku domu i liczę że grawitacja będzie zabezpieczeniem przed zamarznięciem w wypadku braku prądu w zimie. Jednak oczywiście planuję jeszcze jakies proste zabezpieczenie - najpewniej zrobię wymuszenie obiegu z pompką 12 v i akumulatorem. Nie potrafię znaleźć nikogo kto by miał wiedze o tym czy takie grawitacyjne zabezpieczenie wystarczy i stąd plan awaryjny taki. Pompa działa dopiero tydzień więc jeszcze pewnie nieraz podpytam tu na forum o ustawienia. Na razie chciałbym ogarnąć krzywą grzania, stąd moje pytanie - jaką procedurę zastosować aby ja umiejętnie dobrać. Jak to się w praktyce robi. Drugie pytanie mam o zawór strefowy - mam go na razie bez założonego silnika ale w takiej pozycji że jest przepływ tam gdzie trzeba - głowica jednak jest w odwrotnej pozycji - czy jak ją podłączę bez zaworu to ona się steruje tylko od A do B czy też potrzebuje zaworu aby znaleźć właściwą swoją pozycję. Acha moja pompa to zwykła nie TCap monoblok Aquarea 7kw generacja J .

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pompa schemat.jpg
Wyświetleń:	64
Rozmiar:	49,4 KB
ID:	458868
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 24-03-2022 o 12:18

  13. #17353
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  14. #17354

    Domyślnie

    Zaważyłem, że dodano opcję:

    Ktoś już testował? Co ona powoduje?
    SDC0709J3E5 / UD07JE5. Szkielet drewniany prefabrykowany, parterowy. 130m2. Podłogówka po całości, bez bufora. CWU 200l.

  15. #17355
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar scherkan
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Bialystok
    Kod pocztowy
    15-352
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam,

    Mam propozycję zamontowania pompy T-Cap 9kV - oczywiście z buforem 80l. Mam tutaj do Was pytanie, bo wątek o buforze wydał się dość ciekawy ...
    Trochę danych o domu:
    • wg OCZ pompa powinna być w okolicach 9kV
    • całość podłogówka - około 220 m2 - tutaj zaczynają się schody, bo mam w sumie 5 pompek w 5 oddzielnych obiegach - niezależnych
    • każdy obieg ma oddzielny termostat (pokój, łazienka, etc), obieg łazienka + pralnia jest najmniejszy
    • lista obiegów
      1. całość partert
      2. 2 pokoje od południa
      3. łazienka i pralnia
      4. 2 pokoje od północy
      5. obieg per CWU


    Mam też ofertę od instalatora nibe - ten instalator chce wrzucić bufor 300-500 litrów (nad wartością jeszcze się zastanawia).

    Tutaj mam pytania, bo jakoś nie mogę znaleźć optymalnego rozwiązania:
    • W jaki sposób można zachować dotychczasowe obiegi migrując instalację do pompy ciepła ? Bufor ?
    • Jeśli bufor jest jedynym rozwiązaniem, jakiej powinien być wielkości, żeby straty były najmniejsze ?
    • Czy akceptowalne jest rozwiązanie: migracja jednego obiegu na stałe do pompy ciepła (by nie taktowała, np pralnia + łazienka, a może nawet dwa obiegi ?), a reszta przez bufor ?
    • Jakieś inne ciekawe pomysły ???


    Do tej pory jestem zadowolony z tego rozwiązania - obieg włącza się gdy jest zimniej w danej części domu (+ mamy cieplej w łazience i pralni), dlatego nie chciałbym modyfikować sprawdzonego rozwiązania - chyba że jest to konieczne.

  16. #17356

    Domyślnie

    Cytat Napisał scherkan Zobacz post
    Mam propozycję zamontowania pompy T-Cap 9kV - oczywiście z buforem 80l;[*]wg OCZ pompa powinna być w okolicach 9kV[*]całość podłogówka - około 220 m2 - tutaj zaczynają się schody, bo mam w sumie 5 pompek w 5 oddzielnych obiegach - niezależnych[*]każdy obieg ma oddzielny termostat (pokój, łazienka, etc), obieg łazienka + pralnia jest najmniejszy
    Przy podłogówce poprawnie zrobionej ;
    - bufor jest zbędny,
    - podaj obliczenia OZC budynku,
    - PC 9 kW/TCap - ma pompę obiegową inverterową b; mocną ;
    .......- obsługuje bez problemu 300 m2 podłogówki,
    - przy podłogówce stosuje się tzw; rozdzielacze;
    https://www.google.com/search?q=rozd...hrome&ie=UTF-8
    - te pompy obiegowe jak są sterowane???
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  17. #17357
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar scherkan
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Bialystok
    Kod pocztowy
    15-352
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Przy podłogówce poprawnie zrobionej ;
    - bufor jest zbędny,
    - podaj obliczenia OZC budynku,
    - PC 9 kW/TCap - ma pompę obiegową inverterową b; mocną ;
    .......- obsługuje bez problemu 300 m2 podłogówki,
    - przy podłogówce stosuje się tzw; rozdzielacze;
    https://www.google.com/search?q=rozd...hrome&ie=UTF-8
    - te pompy obiegowe jak są sterowane???
    A więc tak,
    OZC:
    • 9,8kW to niezbędna moc grzewcza (C.O. + CWU),
    • Ogrzewanie budynku - 9,3kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza


    Rozdzielacze mam 4 (jeden na parter, 3 na poddaszu), każdy rozdzielacz jest podpięty do oddzielnej pompki (Hel-Wita AQUA U35/25 180m), pompki są załączane przez regulatory pokojowe (Euroster 2006). Zasilanie z pieca na ekogroszek idzie na zawór czterodrożny, a z niego na rozdzielacze.

    Obecny układ sprawdza się, bo chociażby w marcu w pokojach od strony południowej podłogówka praktycznie się nie włączała(słońce), gdy w pokojach od strony północnej pracowała każdego dnia. Nie wyobrażam sobie jednakowej temperatury w całym domu (łazienka, pokoje) - wiem, że łazienka ma gęstszą podłogówkę, ale wydaje mi się, że nie daje to aż takiego efektu (co 15 cm vs co 10cm - łazienki i wiatrołap).

    Dzięki za sugestie i rady.

    Wrzucam poglądowe zdjęcia rozdzielni na poddaszu:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	plan.jpg
Wyświetleń:	80
Rozmiar:	19,5 KB
ID:	458909
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	poddasze_rozdzielnia.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	20,8 KB
ID:	458910
    Ostatnio edytowane przez scherkan ; 29-03-2022 o 20:31 Powód: dodanie zdjęć

  18. #17358
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Tak PV pomoże, ale pomóc tez moze klima jako pompa PP, oczywiscie jezeli bedziesz miał klimatyzację.
    Jezeli chodzi o limity zarobków tego nie wiem.
    Tej ustawy jeszcze nie ma i też się zastanawiam jak te warunki spełnić. W tej chwili syn podpisał umowę na Panasonica 7kW all in one.
    Dom nowy, właśnie wykonałem tymi rękoma całą hydraulikę ( 1250m rurek w podłogówce ), posadzki zalane.
    Dom 170m po podłogach z garażem. Wg. projektu ( WT 2021 ) Ep 69.49kWh/m2. Czyli każdy dom ma takie samo Ep,
    Jak zejść poniżej tego co chce Rząd?, Jak już będzie na ścianach 20cm grafitu, w dach powyżej 30cm wełny, a w posadzkach jest 16cm EPS.
    Wiem, rekuperacja.
    Ale załóżmy, że nie będzie rekuperacji, dom ma wysokość ponad 8.5m, kominy wentylacyjne w szczycie, wiec grawitacja pięknie działa.
    Na jakiej podstawie będzie można udowodnić te założone EP poniżej tych 63kWh/m2 ? i jak do tego dojść?
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  19. #17359
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zbyszekwojtal

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Trębaczew
    Kod pocztowy
    98-355
    Posty
    67

    Domyślnie

    X
    Ostatnio edytowane przez zbyszekwojtal ; 31-03-2022 o 14:11

  20. #17360
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbyszekwojtal Zobacz post
    X
    Zadałeś pytanie jak to ogarnąć, co chcesz ogarnąć?
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

Strona 868 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony