dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 68 z 68
Pokaż wyniki od 1.341 do 1.352 z 1352
  1. #1341

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    No tak,zapomniałem ale to dlatego,że uważam pompę ciepła przy grzejnikach za bezsens
    i tu kolega się myli.
    Sprawuje się bardzo dobrze z grzejnikami niskotemperaturowymi dobranymi pod pompę.

  2. #1342
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał tank102 Zobacz post
    i tu kolega się myli.
    Sprawuje się bardzo dobrze z grzejnikami niskotemperaturowymi dobranymi pod pompę.
    Ale w dalszym ciągu nie będziesz miał zasilania ok.28-30st.C przez co COP pompy spadnie,a dodatkowo grzejniki niskotemperaturowe wyjdą kosztowo drożej niż podłogówka
    Ale lubi się to co ma a nie ma co się lubi

  3. #1343

    Domyślnie

    Dziękuję panowie za odpowiedzi, jednak wygrzana posadzka nie funkcjonuje w ten sposób, że w nocy się ładuje nie oddając ciepła a od 8mej rano zaczyna grzać tak jakbyśmy sobie tego życzyli W kilku przypadkach gdzie wykańczałem automatykę IB - przy PC i podłogówce zawsze były zainstalowane bufory - (obecnie jedna instalacja jest na etapie wykańczania także z buforem) Oczywiście bezwładność podłogówki jest duża i nie ma tak dużego skoku temperatur jak przy ogrzewaniu z wysokim parametrem tradycyjnych kaloryferów, absolutnie się zgadzam, dlatego temperatury nocna i dzienna są odpowiednio zaprogramowane - osiągnięcie temperatur skutkuje wyłączeniem elektrozaworów tej pętli, nadmiar energii ładowny jest w bufor ciepła, dodatkowo rekuperacja "dopina" całość - być może to jest przykład pełnej automatyki, a każdy przypadek należy traktować inaczej, jednak cudów moim zdaniem nie ma - otwierając pętle na noc, wykorzystując taryfę nocną - na pewno nie obniżymy temp. w nocy. Oczywiście takie postępowanie jest wymuszone ekonomicznie, czy do końca wygodne .. każdy odczuwa to indywidualnie - niektórym w domu wystarcz 18 stopni - innym 25
    Pzdr

  4. #1344
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    generalnie masz rację
    ale jak masz minimalne straty ciepła to to tak działać może
    jeszcze jedno jaki problem trzymać jakąś zaniżoną np 19-20 stop a reszta domu niech się w nocy grzeję.

    u mnie np ostatnio -10 -15 i na 14 pętli zostawiłem 6 i to przy zasilaniu 27-28 przez max 10h doba dom spokojnie trzyma 21 stop minimum
    po 3-4 h widać czuć w najdalej oddalonych pokojach od pętli grzejących [i widać na termometrze ] że się temp podnosi
    pętle zostawiłem tylko pod drewnem odkręcone.
    żałuję że całego domu nie zrobiłem w drewnie
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  5. #1345
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Przy podłogówce wyczuwalne jest przesunięcie odczucia temperatury. Gdy zaczynam grzać o godzinie 22.00 to temperatura powoli zaczyna wzrastać dopiero około 24.00. I tak od godziny 24.00 do 8.00 wzrasta z 21 stopni do 21,5. Od tego czasu temperatura zaczyna się obniżać a przecież pompa nie pracuje już od kilku godzin. Następnie. Jeżeli temperatura na zewnątrz jest zbyt niska by utrzymać te pół stopniowe wahanie temperatury, to PC załącza się również w drogiej taryfie. Absolutnie nie ma mowy o jakimś dyskomforcie, jest wręcz przeciwnie. Kładę się spać w niższej temperaturze a wstaje w wyższej. Dla mnie ideał.

  6. #1346
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tromsø

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Tromsø
    Kod pocztowy
    00-940
    Posty
    226

    Domyślnie

    Jeżeli instalacja ogrzewania podłogowego ma sterowanie indywidualne tzn. siłowniki plus termostaty pokojowe bufor ma sens.
    Oczywiście mówimy o małym buforze.

  7. #1347
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    asolt mnie namawiał na bufor ale ja uważam że podłogówka ma być robiona jak najprościej bez sterowan itd
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  8. #1348
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tromsø

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Tromsø
    Kod pocztowy
    00-940
    Posty
    226

    Domyślnie

    Dlatego piszę tobie przy sterowaniu indywidualnym pomieszczeń przy zastosowaniu siłowników i termostatów warto zamontować bufor.

  9. #1349
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał malux20 Zobacz post
    asolt mnie namawiał na bufor ale ja uważam że podłogówka ma być robiona jak najprościej bez sterowan itd
    Mam pociągnięte kable do sterowników do każdego pomieszczenia. Zostaną już tam na wieki.

  10. #1350

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tromsø Zobacz post
    przy sterowaniu indywidualnym pomieszczeń przy zastosowaniu siłowników i termostatów warto zamontować bufor.
    Wtedy to się nazywa nie bufor tylko sprzęgło hydrauliczne i taką rolę pełni. "Bufor" o rozmiarze np. 300l nie ma sensu, bo nie zmagazynuje zbyt wiele energii. W takim przypadku jak piszesz sprzęgło jest konieczne, ale po to by zapewnić odpowiedni przepływ wody przez pompę nawet gdy wszystkie pętle się zamkną.
    Osobiście nie widzę żadnego sensu indywidualnego sterowania temperaturą w pokojach, kable do sterowania mam jak Liwko - na wieki w ścianach. Niektóre przydały się do innych celów. Dla tych, którzy się jednak zastanawiają nad indywidualnymi sterownikami w poszczególnych pokojach proponuję pociągnięcie kabli na etapie budowy, a później zastanowienie się nad sterownikami i buforem po roku eksploatacji pompy.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  11. #1351
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    estifer

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-922
    Posty
    85

    Domyślnie

    Ja nie żałuję, szczególnie jak latem sobie "zapuszczam" chłodzenie pasywne, które jak policzyłem kosztuje mnie nie więcej niż 80 zł rocznie. W domu przyjemny klimat za grosze. Jedyny mój niepokój wzbudza potencjalna awaria i mniejsza liczba serwisantów niż w przypadku kotłów. Niestety moja jakby nie było renomowanej firmy pompa, uległa awarii krótko tuż po zakończeniu gwarancji. Elektronika jest słabą stroną i serwisant na zasadzie wymiany czujników i płytek doszedł po 3 przyjazdach do sedna problemu. Na szczęście naciągnął mi gwarancję i obeszło się bez wydatków...

  12. #1352
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał estifer Zobacz post
    Ja nie żałuję, szczególnie jak latem sobie "zapuszczam" chłodzenie pasywne, które jak policzyłem kosztuje mnie nie więcej niż 80 zł rocznie. W domu przyjemny klimat za grosze. Jedyny mój niepokój wzbudza potencjalna awaria i mniejsza liczba serwisantów niż w przypadku kotłów. Niestety moja jakby nie było renomowanej firmy pompa, uległa awarii krótko tuż po zakończeniu gwarancji. Elektronika jest słabą stroną i serwisant na zasadzie wymiany czujników i płytek doszedł po 3 przyjazdach do sedna problemu. Na szczęście naciągnął mi gwarancję i obeszło się bez wydatków...
    napisz coś więcej o chłodzeniu

Strona 68 z 68

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony