dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 68
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 1352
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Ten klimakonwektor też podpinamy pod DZ.

  2. #42
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rosomakx4

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    564

    Domyślnie

    A jak z trwałością PC - tak sobie myśle że co jakieś 10-15 lat trzeba będzie wymienic całe urządzenie a do tanich nie należy
    Jakieś 15-20 tyś to dość sporo w porównaniu do nawet dobrego kotła na eko groszek

  3. #43

    Domyślnie

    heh kolejne bajki...zapoznaj sie z budowa pompy, wowczas bedziesz wiedzial o czym piszesz
    Dom o powierzchni użytkowej 160 m2 plus nieogrzewana piwnica 40 m2. Pompa ciepła 7,7 Viessmann Vitocal 222-G.Uruchomiona 2010r. Wbudowany zbiornik na CWU 170 ltr. 100 % podłogówka. DZ pionowe 2x80 mb. Ściany suporeks 24 cm + styro 20 cm grafitowy swisspor 0,031. Poddasze 30cm wełny. Okna 3-szybowe 6 - komorowe, U szyby 07, okna pewnie koło 1. Wentylacja mechaniczna z reku Vitovent 300 - 300m3/h z automatycznym baypasem. Oczyszczalnia Eko-Bio 2500. Odkurzacz centralny Beam SC 335 Platinium

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał rosomakx4 Zobacz post
    A jak z trwałością PC - tak sobie myśle że co jakieś 10-15 lat trzeba będzie wymienic całe urządzenie a do tanich nie należy
    Jakieś 15-20 tyś to dość sporo w porównaniu do nawet dobrego kotła na eko groszek
    Na forum jest temat o najstarszych działających PC, i jest tam przykład PC ponad 30-to letniej. Była to zapewne jeszcze gorsza konstrukcja bo na sprężarce tłokowej, która ma niby krótszą żywotność
    Jak ci się coś zepsuje to wymienisz element a nie całość.

  5. #45
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rosomakx4

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    564

    Domyślnie

    Liwko ,jeśli ktoś czyta to forum na bieżąco to pewnie wygląda to na łatwizne ,jeśli masz wrócić do czegoś sprzed lat i wyciągnąć z wątków wniosek to zapewniam Cie nie jest to takie łatwe, zwłaszcza że co użytkownik to inna opinia
    Staram się przekonać do PC i szukam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania
    Jest nieźle bo jeszcze miesiąc sądziłem że jest to kompletnie nie ekonomiczna inwestycja ,jedynie wygodna
    Tak więc czytam i pytam by się do PC bardziej przekonać bo na razie stoje za kotłem na eko groszek

  6. #46

    Domyślnie

    jak kupisz ekogroszek to bedziesz za nim stal dalej, prawie codziennie a tak powaznie to zauwaz ze te rozne opinie wychodza z klawiatur ludzi ktorzy nigdy pompy nie mieli...to tak jak z automatyczna skrzynia w aucie, jes wiele przeciw ale jak ktos sprobuje to juz nie chce jezdzic z manualem
    Dom o powierzchni użytkowej 160 m2 plus nieogrzewana piwnica 40 m2. Pompa ciepła 7,7 Viessmann Vitocal 222-G.Uruchomiona 2010r. Wbudowany zbiornik na CWU 170 ltr. 100 % podłogówka. DZ pionowe 2x80 mb. Ściany suporeks 24 cm + styro 20 cm grafitowy swisspor 0,031. Poddasze 30cm wełny. Okna 3-szybowe 6 - komorowe, U szyby 07, okna pewnie koło 1. Wentylacja mechaniczna z reku Vitovent 300 - 300m3/h z automatycznym baypasem. Oczyszczalnia Eko-Bio 2500. Odkurzacz centralny Beam SC 335 Platinium

  7. #47
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rosomakx4

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    564

    Domyślnie

    Widzisz, jestem z tych którzy jeśli nie znają tematu to się nie wypowiadają,za to zadaje pytania, czasem głupie ale cóż, za mędrca w temacie się nie mam Natomiast z tym eko groszkiem i staniem codziennie to przesada, mój dom jest nisko energetyczny i mam nadzieje że 1-2 na tydzień zależnie od aury w kotłowni wystarczy ale to wątek o pompach ciepła więc do rzeczy. Wadą e.gr. jest kurz i popiół i ew CWU latem
    Póki co nie wiem jak połączyć pompe z reku i dlaczego to się gryzie ,pewnie latem można przełączyć obieg glikolu na nagrzewnice i schładzać powietrze
    ale jak jest zimą, nie wiem ,może da się na nagrzewnice puścić obieg ciepłej wody ?
    Jak się ma kwestia solarów przy PC ,podobno nie bardzo mają sens
    Nie wiem jak z wydajnością przy CWU zimą ,połączeniem z kominkiem - czytałem różne opinie a kominek(z płaszczem) chce bo rodzice mają i lubie to ciepełko i klimat
    Nie wiem jak z taryfami za prąd bo w domu będzie płyta indukcyjna i spory telewizor więc przy 2 taryfach może się to okazać drogie wyposażenie

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał hunter7 Zobacz post
    myślisz o zwykłej chłodnicy np. samochodowej?? czy są jakieś specjalne?
    Można kupić specjalną (są firmy które robią na zamówienie zgodnie z wymaganymi temperaturami i wydajnością), można pokombinować. Od zwykłych chłodnic samochodowych lepszy i poręczniejszy byłby zestaw kilku nagrzewnic z klimatyzacji samochodowej. Przy podłączonych 2-3 obok siebie opory na reku się masakrycznie nie zwiększą, a wydajność powinna być ok. Gdyby nie, można dołożyć 2-gą warstwę. Niestety nie mam, więc nie napiszę jak działa.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Mam i spory TV, i projektor, i indukcję. W drugiej taryfie ustawiam oprócz pompy tylko pralkę i zmywarkę. Po odliczeniu PC i policzeniu średniej wychodzi taniej niż w G11.
    Aha, jak kominek to bez płaszcza.

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał rosomakx4 Zobacz post
    póki co nie wiem jak połączyć pompe z reku i dlaczego to się gryzie ,pewnie latem można przełączyć obieg glikolu na nagrzewnice i schładzać powietrze ale jak jest zimą, nie wiem ,może da się na nagrzewnice puścić obieg ciepłej wody ?
    Wszystko można. Latem nie ma problemu - puszczasz glikol przez nagrzewnicę za reku i już. Zimą niestety może być problem, gdy temperatura spada, bo nagrzewnica narażona na mroźne powietrze z zewnątrz może zamarznąć. Trzeba by obieg z nagrzewnicą napełnić gęstszym glikolem, ale to raczej będzie wymagać oddzielnej pętli dz albo wydzielonego obiegu i dodatkowego wymiennika płytowego (straty). Inne wyjście, to zagwarantować ciągły i szybki obieg tego glikolu co jest, ale co w przypadku -20 i awarii...
    też nie wiem, dlaczego pc gryzie się z reku.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Ja bym się zimą nie przejmował. Jeżeli chodzi o przymarzanie to przecież część reku wyłącza na chwilę nawiew by go odmrozić, a jeżeli chodzi o oszczędności z GWC to przy PC nie należy sobie zawracać tym głowy.

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał rosomakx4 Zobacz post
    Widzisz, jestem z tych którzy jeśli nie znają tematu to się nie wypowiadają,za to zadaje pytania, czasem głupie ale cóż, za mędrca w temacie się nie mam Natomiast z tym eko groszkiem i staniem codziennie to przesada, mój dom jest nisko energetyczny i mam nadzieje że 1-2 na tydzień zależnie od aury w kotłowni wystarczy ale to wątek o pompach ciepła więc do rzeczy.
    To moze moj "przypadek" Cie jakos naprowadzi.
    Ekogoroszek u mnie wygral od razu w przedbiegach. Bo koszty grzania rewelacyjnue niskie i zasobnik ladujesz sporadycznie. Wogole roboty to przy tym nie ma. Zrobilem kotlownie, postawilem komin i gitara.
    Kidys zawitalem do sasiada. Do jego kotlowni. Wszedzie wegiel w worach. Budno. Ale w koncu to kotlownia. Potem ogladanie pieca. Pokazal mi co czysci co 2 tygodnie. Zestaw wyciorow i mlotek z przecinakiem do zbijania nagaru. Mial tez maseczke na usta, bo strasznie sie przy tym pyli. Generalnie nie narzekal, ale zona mowila, ze pala 1 sezona i maja juz zaczynac miec dosyc ekogroszku.
    Szybciutko wyleczylem sie z pieca. Zaznaczam, ze bardzo lubie "zabawy ogniem" i nie wyobrazam sobie domku bez kominka, ale smrodek kotlowni z dzialajacym piecem byl mocno zniechecajacy. Nawet przy calej mojej sympatii do "procesu spalania" byl nieciekawy. Jak sobie jeszcze pomyslalem, ze przez najblizsze 30 (albo daj Boze wiecej) lat czeka mnie w kazdym nowym zezonie dzwiganie worow i dostrajanie pieca do zmiennej jakosci opalu.....
    Przemysl to jeszcze, bo to moze byc bardzo wazna decyzja wplywajaca na komfort mieszkania w Twoim nowym domu. Jak dzisiaj pomysle, ze moglem miec piec, to mnie ciarki przechodza.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  13. #53
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rosomakx4

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    564

    Domyślnie

    jeżeli chodzi o oszczędności z GWC to przy PC nie należy sobie zawracać tym głowy.

    Rozumię że zyski są z tego niewielkie ?Zastanawiam się jednak nad GWC rurowym w postaci 20 m zakopanej rury np pod tarasem i czerpni, zawsze to coś ,koszt raczej nie wielki a reszte funkcji spełniała by nagrzewnica/chłodnica przed reku
    Czy zimą nagrzewnica przed reku nie może być podłączona co PC jako odbiorca ciepła- jak grzejnik + ewentualne ciepło z wymiennika ciepła na rurze dymowej z kominka ?
    Póki co to zamysł i z góry przepraszam za głupie pytania

  14. #54
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rosomakx4

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    564

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    To moze moj "przypadek" Cie jakos naprowadzi.
    Ekogoroszek u mnie wygral od razu w przedbiegach. Bo koszty grzania rewelacyjnue niskie i zasobnik ladujesz sporadycznie. Wogole roboty to przy tym nie ma. Zrobilem kotlownie, postawilem komin i gitara.
    Kidys zawitalem do sasiada. Do jego kotlowni. Wszedzie wegiel w worach. Budno. Ale w koncu to kotlownia. Potem ogladanie pieca. Pokazal mi co czysci co 2 tygodnie. Zestaw wyciorow i mlotek z przecinakiem do zbijania nagaru. Mial tez maseczke na usta, bo strasznie sie przy tym pyli. Generalnie nie narzekal, ale zona mowila, ze pala 1 sezona i maja juz zaczynac miec dosyc ekogroszku.
    Szybciutko wyleczylem sie z pieca. Zaznaczam, ze bardzo lubie "zabawy ogniem" i nie wyobrazam sobie domku bez kominka, ale smrodek kotlowni z dzialajacym piecem byl mocno zniechecajacy. Nawet przy calej mojej sympatii do "procesu spalania" byl nieciekawy. Jak sobie jeszcze pomyslalem, ze przez najblizsze 30 (albo daj Boze wiecej) lat czeka mnie w kazdym nowym zezonie dzwiganie worow i dostrajanie pieca do zmiennej jakosci opalu.....
    Przemysl to jeszcze, bo to moze byc bardzo wazna decyzja wplywajaca na komfort mieszkania w Twoim nowym domu. Jak dzisiaj pomysle, ze moglem miec piec, to mnie ciarki przechodza.
    Mój ojciec ma piec na eko groszek i z tym czyszczeniem nie jest tak źle ,składowanie eko groszku ,hmm mam piwnice ale to już faktycznie dyskomfort, najgorszy jest ten popiół, dlatego szukam kompromisu i myślę o PC ,póki co z nikim na ten temat nie rozmawiałem i nie wiem ile taka instalacja- rozsądna- może kosztować ,niestety nic nie wiem na temat pc ,czym się różnią prócz wydajności itd - w parametrach widzę różne COPy co akurat jest proste do pojęcia
    Na forum szukam podpowiedzi

  15. #55
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    do chłodzenia powietrza nawiewanego słuzy chłodnica lamelowa którą produkuje np Juwent. (typ NLW) Dla 500m3/h potrzeba nam chłodnicy o wymiarze 50x50 cm. Dwa lub 3 rzędy. Tylko obudowę trzeba już skonstruować samemu.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał rosomakx4 Zobacz post
    Mój ojciec ma piec na eko groszek i z tym czyszczeniem nie jest tak źle ,składowanie eko groszku ,hmm mam piwnice ale to już faktycznie dyskomfort, najgorszy jest ten popiół, dlatego szukam kompromisu i myślę o PC ,póki co z nikim na ten temat nie rozmawiałem i nie wiem ile taka instalacja- rozsądna- może kosztować ,niestety nic nie wiem na temat pc ,czym się różnią prócz wydajności itd - w parametrach widzę różne COPy co akurat jest proste do pojęcia
    Na forum szukam podpowiedzi
    Nie wiem czy masz gaz ziemny ale zawsze można taki z butli najlepiej podziemnej wtedy tańszy o ile butla na własność.
    Rozważałeś to?

  17. #57
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rosomakx4

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    564

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon Zobacz post
    do chłodzenia powietrza nawiewanego słuzy chłodnica lamelowa którą produkuje np Juwent. (typ NLW) Dla 500m3/h potrzeba nam chłodnicy o wymiarze 50x50 cm. Dwa lub 3 rzędy. Tylko obudowę trzeba już skonstruować samemu.
    Czy zimą można jej użyć zamiennie jako nagrzewnicy ?

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał rosomakx4 Zobacz post
    Czy zimą można jej użyć zamiennie jako nagrzewnicy ?
    puścisz ciepłe będzie grzała ...
    puścisz zimne będzie chłodziła ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał kupiecjudex Zobacz post
    Nie wiem czy masz gaz ziemny ale zawsze można taki z butli najlepiej podziemnej wtedy tańszy o ile butla na własność.
    Rozważałeś to?
    Zdecydowanie nie polecam.

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał rosomakx4 Zobacz post
    Rozumię że zyski są z tego niewielkie ?Zastanawiam się jednak nad GWC rurowym w postaci 20 m zakopanej rury np pod tarasem i czerpni, zawsze to coś ,koszt raczej nie wielki a reszte funkcji spełniała by nagrzewnica/chłodnica przed reku
    Czy zimą nagrzewnica przed reku nie może być podłączona co PC jako odbiorca ciepła- jak grzejnik + ewentualne ciepło z wymiennika ciepła na rurze dymowej z kominka ?
    Póki co to zamysł i z góry przepraszam za głupie pytania
    Tak jak napisałem. Zimą ogrzewanie PC jest tak tanie, że sam reku bez GWC spokojnie wystarczy. Gwc zimą to marne grosze, za to latem wykorzystując DZ pompy ciepła elegancko je będziesz regenerował i miał olbrzymią moc tego GWC. Zamiast chłodnicy przy reku chyba lepszy będzie klimakonwektor. Tak czy siak, mając DZ dla PC, to GWC już masz.

Strona 3 z 68

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony