dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie 1.5m od granicy sciana bez okien (TAK/NIE)

    w http://lex.pl/ustawa/?akt=Dz.U.2002.75.690.html jest ujednolicony tekst rozporzadzenia "w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie."
    W nim jest
    Cytat Napisał Rozporzadzenie
    § 12...budynki na działce budowlanej sytuuje się od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości..:
    1)4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami...w stronę tej granicy,
    2)3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów...w stronę tej granicy.
    ...
    1)w odległości od 1,5 m do 3 m od granicy istnieje budynek ze ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych albo wydano decyzję o pozwoleniu na budowę tak usytuowanego budynku, dopuszcza się sytuowanie ściany budynku bez otworów okiennych lub drzwiowych w takiej samej odległości od tej granicy...,
    Moj sasiad ma duzy, wysoki (2p+ poddasze) dom z oknami 1,5 od plotu (nie wiem czy okna to samowolka czy takie mial warunki zab- obecnie jest plan zag. nie wspominajacy o tym)
    Rozpatruje wybudowanie domu maksymalnie przy plocie sciana bez okien (parter z jego strony to bedzie garaz (wjazd "rownolegly" do granicy dzialki) a nad garazem jakis pokoj z polaciowkami czy lukarnami/nie w jego strone/)
    Wychodzi mi, ze jest to realizowalne ale wynalazlem inny tekst ujednolicony...
    http://www.nndom.pl/dokumentacja/War...sytuowanie.pdf
    a w nim ten podpunkt "jak sasiad tak zrobil to ty tez mozesz" jest skreslony
    Czy ktos wie jakim rozporzadzenien byl wykreslony ten punkt czy to blad linku?
    Pozdrawiam i udanego sylwestra,
    Przemek

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    W międzyczasie była nowela rozporządzenia (w 2009r.) , która wprowadziła nowe zapisy – ten drugi link aktualny.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  3. #3

    Domyślnie

    dzieki za odp
    Czyli pozostaja 3m bez okien albo 4 z oknami bez wzgledu czy po drugiej stronie plotu jest pustynia czy 1,5 od plotu dom sasiada z oknami?

    Pytam tez bo przy granicy z sasiedem bedzie droga dojazdowa do mojej dzialki w 2giej l. zabudowy i jej szerokosc minimalna to 3m o ile wiem jezeli garaz/m postojowe jest rownolegly do drogi lub 7m (5 jak jest miejsce do manewrowania) jezeli jest prostopadly (droge chce 3.5m wydzielic + rozszerzenie tuz przy dzialce wlasciwej i przy polaczeniu z droga przed dzialkami w 1l zabudowy
    Czy przesuniecie garazu wzgledem drogi (bo dom musi byc min 3m od plotu sasiad przy pozostawieniu rownoleglosci wzgledem tej drogi (to czesc dzialki formalnie) ma jakikolwiek wplyw na przepisowa minimalna szerokosc 3m?
    Pozdrawiam,
    Przemek

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    3m dotyczy jezdni – minimalna szerokość „dojścia” to 4,5m, ale z reguły raczej wymagają 5m szerokości "ciagu pieszo-jezdnego" – Rozporządzenie w sprawie WT, § 14.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rozporządzenie
    Rozdział 2
    Dojścia i dojazdy

    § 14. 1. Do działek budowlanych oraz do budynków i urządzeń z nimi związanych naleŜy zapewnić
    dojście i dojazd umoŜliwiający dostęp do drogi publicznej, odpowiednie do przeznaczenia i
    sposobu ich uŜytkowania oraz wymagań dotyczących ochrony przeciwpoŜarowej, określonych w
    przepisach odrębnych. Szerokość jezdni nie moŜe być mniejsza niŜ 3 m.
    2. Dopuszcza się zastosowanie dojścia i dojazdu do działek budowlanych w postaci ciągu pieszojezdnego,
    pod warunkiem Ŝe ma on szerokość nie mniejszą niŜ 5 m, umoŜliwiającą ruch pieszy
    oraz ruch i postój pojazdów.
    3. Do budynku i urządzeń z nim związanych, wymagających dojazdów, funkcję tę mogą spełniać
    dojścia, pod warunkiem Ŝe ich szerokość nie będzie mniejsza niŜ 4,5 m.
    hmmm.... tak po chlopsku wychodzi mi na to, ze:
    jezeli chlop podzieli pole-ojcowizne na 10 dzialek i wydzieli droge by do tych dzialek ludzie mieli dojazd to ma byc minimum 5m
    jezeli chlop podzieli dzialke na 2 tak, ze kazda z nich ma dostep do drogi (bo ta w 2giej l.zabudowy nie ma extra-drogi ale po prostu wlasny waski fragment wzdluz tej pierwszej do samej drogi)
    to wchodzimy w punkt dojazd do budynków i urządzeń - czyli 4,5m


    Przyklad wezmy prawie z zycia
    jest dzialka jedna o wymiarach np 25m (bok od drogi) na 50m (podzial na 2 w "polowie")... dzielic wg powyzszego mozna np
    przod 20,5x25 + tyl skladajacy sie z paska 4.5x25+25x25 - formalnie geodeta wydziela 2 dzialki i do nich pozniej 2 ksiegi wieczyste


    Wariant mieszany
    Geodeta dzieli np
    Dzialka1: 20,5x25
    Dzialka2 (przylegajaca do Dzialki1): 1x25
    Dzialka3: skladajaca sie z paska 3.5x25 i 25x25

    2 Ksiegi wieczyste: Dzialka1+Dzialka2 (KW1) oraz Dzialka3 (KW2)
    W ksiedzie pierwszej (obejmujacej D1+D2) sluzebnosc przejazadu na "Dzialka2" dla wlasciciela "Dzialka3"
    Plot stawiam tak by objac nim D1 i D2 .. sam buduje sie na D3...w papierach jest 4,5 (czy 5 - chodzi o idee)
    Buduje (rozpoczynam budowe) na przodzie "na handel" i dla siebie "na tyle". Sprzedaje dom na przodzie - mam w "garsci" kupca na dom na przodzie - gdyby kiedys robil mi klopoty bo np stawiam auto za blisko jego dzialki albo, ze nie chce domku narzedziowego z obi postawionego przy plocie to przesuwa plot o metr...a jak jest dobry i bezkonfliktowy to ma metr dzialki gratis
    Po co te kombinacje? Jeszcze nie wiem jaki dom (moze 2 lokalowy) bede na przodzie stawial a moze wyjsc ze "ten metr" moze brakowac by utrzymac 3/4m od granicy
    Pozdrawiam,
    Przemek

  6. #6

    Domyślnie

    a nie powinieneś być odsunięty od sąsiada minimum 8 m? chyba że drewniany to 12 m?

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar magdalenazz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    28

    Domyślnie

    Ja mam również pytanie w podobnej kwestii. Obok domu, który chcę kupić była w starych planach droga (dlatego właściciel nie kupił tej części działki), zmieniły się plany zagospodarowania i droga została zlikwidowana. Dom stoi około 5 metrów od granicy działki. Czy można (wiem wiem pozwololenia, warunki) zbudować z tej strony garaż o szerokości 3 metry. Wtedy do granicy działki do drogi zostaną 2 metry.

  8. #8

    Domyślnie

    Obowiązuje 3 metry od granicy działki jeśli nie będzie otworów chyba, że jest to działka wąska(poniżej 16m). Nie rozumiem tylko co oznacza, że droga została zlikwidowana? Ta droga jest na Twojej działce?

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar magdalenazz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    28

    Domyślnie

    W starym planie zagospodarowania przestrzennego była zaplanowana tam droga, dlatego właściciel domu nie mogł kupić tego kawałka działki, zmienił się plan zagospodarowania przestrzennego i w nowym drogi tej już nie ma. Jest 6-cio metrowa "łąka". Planujemy kupić ten kawałek, ale dopiero jak kupimy dom i go wyremontujemy (koszty).

  10. #10

    Domyślnie

    No to do póki nie kupicie działki musicie się wybudować 3 m od niej jeśli nie będzie otworów okiennych. 4 m jeśli będą. Chyba, że Wasza działka ma mniej niż 16 m to wtedy możesz 1,5 m od granicy.

  11. #11

    Domyślnie

    A mam pytanie, mam działkę z planem zagospodarowania, który mówi:
    5.
    5.1 Linie zabudowy i odległości projektowanych obiektów od granic działek zgodnie z obowiązującymi przepisami Prawa Budowlanego i z uwzględnieniem zapisu w pkt. 5.2.
    5.2 Dopuszcza się budowę w granicy działki lub 1,5 m od niej po uzyskaniu zgody właściciela działki.

    Co jest aktem nadrzędnym przy budowaniu domu jednorodzinnego? Czy jeżeli sąsiad się zgodzi (rodzina), mogę wybudować dom 1,5m od granicy lub nawet w granicy?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Rozporzadzenie w sprawie WT..... :

    2. Sytuowanie budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza sie w
    odległosci 1,5 m od granicy lub bezposrednio przy tej granicy, jeżeli wynika to z
    ustalen planu miejscowego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania
    terenu.
    Oczywiscie sciana bez otworów okiennych lub (i) drzwiowych.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sylwetkajablucho

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Lubartów
    Kod pocztowy
    21-100
    Posty
    16

    Domyślnie

    A czy nie powinno się też brać pod uwagę przepisów przeciwpożarowych? Mówią one że odległość między dwoma murowanymi budynkami bez okien ma wynosić minimum 6 m, a z oknami 8m. Czyli jeżeli sąsiad ma dom z oknami 1.5 m od płotu to Ty możesz wybudować dom 4.5m (ściana bez okien) lub 5,5m (ściana z oknem). Jeżeli miałoby to być bliżej to musi być ściana ogniowa (ogniomur).

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Pytanie było, czy może 1,5 od granicy działki – może, bo tak stanowi MPZP.

    Natomiast, jakie są dodatkowe uwarunkowania posadowienia budynku, to zupełnie inna bajka - może się okazać, że odległość od granicy musi być co najmniej 10m, bo w granicy jest „gazociąg ciśnieniowy”
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony