dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kleo6

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    6

    Domyślnie Fundament - proszę o radę

    Witam, jesteśmy na etapie rozmów z wykonawcą robót fundamentowych. W projekcie fundament jest lany betonem B-15 na głębokość 80 cm następnie bloczkami m-6 murowana jest reszta fundamentu. Wykonawca proponuje rozwiązanie jak twierdzi "tańsze" - czyli beton do głębokości 40 cm następnie reszta "wyciągana" bloczkami m-6 (wszystko odpowiednio izolowane). Wykonawca twierdzi, że teraz tak wykonuje się fundamenty nawet w domach wielorodzinnych i jest to rozwiązanie skuteczne, bezpieczne i tak samo trwałe.
    Chcielibyśmy to z Państwem skonsultować, gdyż sami mamy do czynienia z tym po raz pierwszy. Jeśli to ma jakieś znaczenie to chcemy wybudować dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym.
    Z góry dziękuję za pomoc

  2. #2

    Domyślnie

    nie do końca rozumiem - chcesz zwiększyć grubość ławy o 40cm? Można ale po co - to dla ławy szerokości 60cm daje jakieś 200pln/mb a bloczek na tej grubości to ok 3 warstwy po 2.5 lboczka na mm czyli jakieś 8 bloczków czyli dwadzieściaparę złotych. NO chyba że chcesz podnieść ławę o 40cm czego ci nie wolno robić. Obowiązuje cię minimalna głębokość posadowienia ze względu na przemarzanie gruntu - generalnie masz to w projekcie i tego się trzymaj.
    B-15 to dość słaby beton (najniższa klasa dopuszczona przez normę) i kiepsko trzymająca parametry. Dopłata do B-20 ew. 25 nie będzie wielka.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kleo6

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam,
    nie chodzi o grubość ławy a o materiał i prace na głębokość/wysokość ławy. Dokładnie chodzi o tę strefę przemarzania. W projekcie jest 80 cm lane betonem b-15. Rozumiem, że można zastosować ten b-25 (jeśli cena jest niewiele większa to też taki zrobimy i zastosujemy ten b-25). Wykonawca proponuje lanie betonu na głębokość 40 cm a reszta czyli 40 cm pozostałe z 80 cm strefy przemarzania ma być już wykonywane bloczkami m-6. + oczywiście to co jest w projekcie założone czyli jeszcze 40 cm ponad poziom gruntu.
    Nie wiem czy jest to teraz zrozumiałe - pewnie używam niefachowego języka ale nie znam się na tym.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał kleo6 Zobacz post
    Nie wiem czy jest to teraz zrozumiałe - pewnie używam niefachowego języka ale nie znam się na tym.
    Nie jest zrozumiałe.

    Mam wrażenie że to Ty nie zrozumialeś majstra.

    Może jakiś szkica tego co masz a co majster pronuje

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kleo6

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post

    Może jakiś szkica tego co masz a co majster pronuje
    Zdjęcie pierwsze pokazuje skan z projektu. Zdjęcie drugie "fundament_1" pokazuje poprawkę tak jak zrozumiałem wykonawcę.....Czyli dół 40cm bez zmian zgodnie z projektem część powyżej już z bloczków. Przynajmniej tak to zrozumiałem......
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	fundament.jpg
Wyświetleń:	102
Rozmiar:	50,3 KB
ID:	93232   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	fundament_1.jpg
Wyświetleń:	101
Rozmiar:	29,4 KB
ID:	93233  

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    tylko ta wysokość fundamentu jest jakaś mała, ja mam w projekcie 1,4m, standardowo się daje ok 1,2.
    Natomiast to ze się leje stopę fundamentową a potem na to daje bloczek to normalne.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał kleo6 Zobacz post
    Zdjęcie pierwsze pokazuje skan z projektu. Zdjęcie drugie "fundament_1" pokazuje poprawkę tak jak zrozumiałem wykonawcę.....Czyli dół 40cm bez zmian zgodnie z projektem część powyżej już z bloczków. Przynajmniej tak to zrozumiałem......
    Jestem w szoku. Masz zaprojektowny dziwoląg a nie fundament a majster chce wykonac zgodnie ze sztuką - jeżeli nie zaminiłeś wersji gratuluje majstra. Jesteś chyba pierwszy z takim problemem na FM zawsze było tu odwrotnie.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    autor "projektu" zdaje się zapatrzył się na mój rysunek nr.2

  9. #9

    Domyślnie

    niezły dziwoląg "zaprojektowano" - ja wstydziłbym sie pod czymś takim podpisać. To co proponuje wykonawca jest jak najbardziej prawidłowe - ława 40cm wysokości to i tak dużo pod domek.
    Co do głębokości posadowienia to wszystko zalezy w której strefie się budujesz - jesli na zachodzie Polski to 0.8 jest normowym minimum - tutaj masz mapę stref i głębokości przemarzania http://brasil.cel.agh.edu.pl/~08tszy...i_gruntow.html
    Natomiast zazwyczaj przyjmuje sie w projektowaniu przynajmniej 10-20cm więcej bo istnieje spore prawdopodobieństwo, że poziom terenu po fundamentowaniu nie zostanie odtworzony przed pierwszą zimą a zimy bywają różne

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony