dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie kotłownia w pałacu

    Witam,
    Jestem w trakcie tworzenia kotłowni. Piec na pellet o mocy 67kw. Jest to XIX wieczny pałacyk o metrażu gdzieś1500m2. W planach inwestor ma kupić jeszcze jeden piec o mocy ok. 80 kw. Poprzednia ekipa uzbroiła rozdzielacz grup pompowych w systemie alu-pex.
    Pytanie do fachowców czy rurki alu-pex nie powinny zostać wymienione na stalowe ?
    Ile litrów powinny mieć łącznie bufory ciepła na tak duży obiekt. Wszedzie ogrzewanie grzejnikowe.
    układ : piec pellet- bufor ciepła - rozdzielacz.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaswiewiur Zobacz post
    Ile litrów powinny mieć łącznie bufory ciepła na tak duży obiekt.
    Bufor to zbędny wydatek do kotła pelletowego (dobry kocioł + głowice termostatyczne na wszystkie grzejniki).
    Regulamin forum

  3. #3

    Domyślnie

    Ja tam się nie znam, ale robiąc taką instalację to dedykowany projekt instalacji jest chyba pierwszą rzeczą, o której się myśli.... To raczej nie jest kotłownia za 30kPLN to raczej sporo więcej.
    Dom piętrowy, grzane 190m2. Podłogówka 100%. Płyta fundamentowa. Ściany silikat 18cm + 25cm styropianu 0,031, strop 30cm PUR. Zapotrzebowanie na ciepło by ASOLT: 31 kWh/m2. PW Daikin Altherma III 8kW, rekuperator Wanas 615 entalpiczny. PV 7,12kWp 25o (południe 4,45kWp, zachód 2,67kWp).
    Sezon od 1 października do 30 września.
    Sezon 2021-2022 - CO 2 570 kWh, CWU 1 041 kWh, SCOP 3,32
    Sezon 2022-2023 - CO 1 974 kWh, CWU 1 113 kWh, SCOP 3,35

  4. #4

    Domyślnie

    Naprawdę należy to zrobić z pomocą eksperta branżowego, aby obliczyć odpowiednie warunki prawidłowego zużycia energii. geometry dash lite

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaswiewiur Zobacz post
    Witam,
    Jestem w trakcie tworzenia kotłowni. Piec na pellet o mocy 67kw. Jest to XIX wieczny pałacyk o metrażu gdzieś1500m2. W planach inwestor ma kupić jeszcze jeden piec o mocy ok. 80 kw. Poprzednia ekipa uzbroiła rozdzielacz grup pompowych w systemie alu-pex.
    Pytanie do fachowców czy rurki alu-pex nie powinny zostać wymienione na stalowe ?
    Ile litrów powinny mieć łącznie bufory ciepła na tak duży obiekt. Wszedzie ogrzewanie grzejnikowe.
    układ : piec pellet- bufor ciepła - rozdzielacz.
    Ciekawe wyzwanie...
    Pałacyk - wypas, czy pałacyk - rudera?
    Pałacyk dla bogatego czy agroturystyka/wiejski dom kultury/ imprezownia od czasu do czasu ?
    Bo to bardzo zmienia załozenia budowy kotłowni.
    Moce kotłów spore a zapotrzebowanie od 5kW do max (czyli ponad 100kW).
    Ile CWU JEDNOCZEŚNIE ?
    Jak często?

    Pomyślałbym o buforze (składanym) rzędu 5-8 ton.
    W buforze wężownica CWU o ODPOWIEDNIEJ wydajności.
    Wtedy kotły palone najczyściej i najoszczędniej tzn. pełną mocą.
    Układ optymalny to kocioł (kotły) - bufor (bufory) oraz...
    Osobno...
    Bufory - pałacyk.
    Palenie od 1 raz na tydzień - latem do raz na dobę (przy zimie stulecia).

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Ciekawe wyzwanie...
    Pałacyk - wypas, czy pałacyk - rudera?
    Pałacyk dla bogatego czy agroturystyka/wiejski dom kultury/ imprezownia od czasu do czasu ?
    Bo to bardzo zmienia załozenia budowy kotłowni.
    Moce kotłów spore a zapotrzebowanie od 5kW do max (czyli ponad 100kW).
    ....
    Adam M.
    A moze byc tak na początek OZC, po co zgadywać, to nie jest typowy budynek. Rozumiem ze oszczednosc, bo po co cokolwiek zlecac z zakresu obliczen cieplnych i projektów instalacji sanitarnych i ocieplen, jak mozna za darmo. Tyle ze te rady to takie zgadywania i przypuszczenia. Oszczednosc powinna miec jakies granice.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    A może by tak trochę pokory?
    Zaczniesz od odkuć, prucia murów w obiekcie najpewniej objętym ochroną, aby zobaczyć z czego i jak go zrobili i jak modernizowali przez lata...
    Albo projekt sobie dokładnie przeanalizujesz.... ten co go NIE MA.
    Czyli - co?

    Wezwać audytora, który z sufitu, z czapy i na bazie swoich licznych doświadczeń wyduma jakiś nikomu tu nie potrzebny dokument, a że obiekt jest... wiekowy, cenny... no, TAKI - to i koszt będzie odpowiedni, oczywiście.

    asolt.
    W takim obiekcie i Ty jesteś skazany na zgadywanie i przybliżenia!
    A zacząć trzeba od rozmowy z panem "Kaziem" co tam w kotłowni latami palił i zapytać - ile spalał w normalną a ile w mroźną zimę.

    Ale...
    Prawda! Tam trzeba kogoś z doświadczeniem i wiedzą.
    Wiem, że i ja i Ty byśmy sobie z tym poradzili.
    Ty byś się starał dokładnie policzyć i dopasować urzadzenia a ja starałbym się je dobrać na tyle "elastyczne", aby zadziałały w każdych warunkach.
    Oba podejścia są dobre.
    Moje GWARANTUJE sukces.
    Twoje go bardzo uprawdopodobnia.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Jak liczysz przenikalność cieplną ściany ceglanej to uwzględniasz parametry z czego ta cegła była wykonana? Z glin ilastych, morenowych, wstęgowych, łupków, mułków czy lessów. Zwykła czy licowa? Pełna, drążona czy szczelinowa? A jak drążona to dzurawka, kratówka czy sitówka? Dom stary... budowniczy mógł mieć "fantazję". To... palcówka, rzymska, arabska, średniowieczna (wykonanie i wymiary) i na jaką spoinę murowana...No i też...niedopałka, wiśniówka, zendrówka czy kopciałka?
    JAK SIĘ TEGO DOWIESZ BEZ ODKUĆ W WIELU MIEJSCACH?!!!

    Z tablic weźmiesz - że przeważnie... tyle...
    A to tylko jeden szczegół.

    Dodam...
    To nie domek do 70m po obwodzie. Tu zmiana na trzecim miejscu po przecinku wspomnianego parametru dziesiatki kilowatów mocy grzewczej oznacza.

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 24-07-2023 o 20:36
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Jak liczysz przenikalność cieplną ściany ceglanej to uwzględniasz parametry z czego ta cegła była wykonana? Z glin ilastych, morenowych, wstęgowych, łupków, mułków czy lessów. Zwykła czy licowa? Pełna, drążona czy szczelinowa? A jak drążona to dzurawka, kratówka czy sitówka? Dom stary... budowniczy mógł mieć "fantazję". To... palcówka, rzymska, arabska, średniowieczna (wykonanie i wymiary) i na jaką spoinę murowana...No i też...niedopałka, wiśniówka, zendrówka czy kopciałka?
    JAK SIĘ TEGO DOWIESZ BEZ ODKUĆ W WIELU MIEJSCACH?!!!

    Z tablic weźmiesz - że przeważnie... tyle...
    A to tylko jeden szczegół.

    Dodam...
    To nie domek do 70m po obwodzie. Tu zmiana na trzecim miejscu po przecinku wspomnianego parametru dziesiatki kilowatów mocy grzewczej oznacza.

    Adam M.
    NIe zaczyna sie od kucia, prucia scian itp. Zaczyna sie od inwentaryzacji technicznej budynku, zadne liczenie nic nie da jezeli nie znamy dokladnych wymiarów budynku, wszystkich jego pomieszczen, wielkosci i ilosci okien i drzwi. To wszystko da sie zmierzyc nie niszcząc ani cm2 sciany.
    Co do cegły to istotnie nie spotkałem sie danymi dotyczącymi wsp. dla róznych glin, ale jest to szukanie dziury w całym. Poza tym zapewne ten budynek bedzie prawdopodobnie ocieplany, chyba ze konserwator zabytków nie pozwoli, autor nic nie wspomina. Watpie aby go interesowało tylko pare szczegółow technicznych instalacji grzewczej bez głebszego rozeznania tematu zmniejszenia energochłonnosci tego pałacu. Demonizujesz znaczenie rodzaju spoin przy scianie otynkowanej, straty przez przenikanie przez sciany to tylko czesc strat. Co do odkucia to nie znamy aktalnego stanu tynków tego budynku, byc martwienie sie o tych klika odkuc jest zbedne bo moze tynki trzeba bedzie poprawic, jezeli przeróbek czy głebszej modernizacji wymaga instalacja grzewcza to ogólny stan budynku moze by nienajlepszy.
    W kazdym razie autor dziwnie umilkł, a nie słyszałem aby dokladna inwentaryccja techniczna spowodowała jakiekolwiek straty, wrecz przeciwnie jest niezbedna do dalszych obliczen i projektów.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    A może by tak trochę pokory?
    ....
    Moje GWARANTUJE sukces.
    Twoje go bardzo uprawdopodobnia.

    Adam M.
    Faktycznie troche pokory by sie zdało, oczywiscie Twojej pokory, nie mam instalacji grzewczej którą zaprojektowałem i wykonałem, a która by nie działąła zgodnie z obliczeniami i załozeniami, a sporo ich juz wykonałem.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Wiem i cenię.
    Wszystkie, kóre ja zaprojektowałem i wykonałem też działają poprawnie.
    NIC nie wiemy o tym budynku.
    Nic nie mozemy sensownie doradzić.
    Najistotniejsze wydaje mi się - jego przeznaczenie, sposób użytkowania.
    Autor wątku umilkł, to prawda, i może nic więcej się nie dowiemy.

    Faktycznie, inwentaryzacja konieczna i oczywista, ale...
    MUSISZ wiedzieć z jakiego gównolitu to zbudowane, jak chcesz dokładnie policzyć - czyli odkucia.
    Nie wiemy czy to remont, adaptacja reanimacja czy tylko zmiana kotła.
    Inwestor, jak każdy inwestor, pewnie chce aby było szybko, dobrze i tanio.
    Obaj wiemy, że się nie da.
    I obaj wiemy, że to ciekawe wyzwanie.

    Pewnie zostanie dokupiony ten kocioł 80kW i dołączony.
    I jakoś to będzie, bo - kupą mości panowie i bij kto w boga wierzy - nie pasuje.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony