dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 100
  1. #41
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar InezDomyKanadyjskie
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Warszawa / Mroków
    Posty
    192

    Domyślnie

    Cytat Napisał peter4x5 Zobacz post
    sarkazm jest nie potrzebny,
    Sarkazm.. Nieodłączny problem forów...
    A już tak ładnie dyskusja się rozwijała..
    Pozdrawiam,
    Agnieszka Lipka

  2. #42
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Sciana zewnętrzna od wewnąrz gk.,następna warstwa to poziome pasy OSB,gk,OSB,gk, 14cm celulozy,OSB uszczelnione na stykach,styropian15cm,tynk

  3. #43
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar InezDomyKanadyjskie
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Warszawa / Mroków
    Posty
    192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Yorey Zobacz post
    wybacz, źle się wyraziłem - użyłem słowa "dywagacje" w znaczeniu: rozważania, nie używałem sarkazmu.
    Ufff...

    Cytat Napisał Yorey Zobacz post
    ....uzyskamy zupełnie przyzwoitą, bo niemal 100% zaporę dla wilgoci przenikającej z wnętrza budynku, nieprawdaż?

    Ponadto pamiętajmy o założeniu pt. 16cm wełny w szkielecie i 15 cm wełny na wierzch, czyli punkt rosy przy samej elewacji. No i maxymalna szczelność - żadnych puszek, żadnych przepustów w ścianach i innych nieszczęść tego typu.

    Wreszcie co do owych owierceń OSB - mając OSB po obu stronach i tak mamy wielką sztywność ściany (mimo, że OSB układane poziomo), więc myślę, że te kilka otworów jej wielkiek krzywdy chyba nie zrobi....?
    Yorey, ale wciąż to pozostają tylko domysły.. i wciąż masz tylko NIEMAL 100% barierę. Wciąż "niemal", a nie 100%. I tak naprawdę nie jest to poparte doświadczeniem, ale tylko własnymi domysłami.

    Jestem ogromnym zwolennikiem dyskusji i wymyślania nowych rozwiązań, ale nie testowałabym ich ani na własnym domu, ani na domach naszych klientów
    Pozdrawiam,
    Agnieszka Lipka

  4. #44

    Domyślnie

    Słusznie, acz widzisz:

    1. technologię zaproponował mi mój Wykonawca, który utrzymuje, że ćwiczy ją od 10 lat i nie spotkał się do tej pory z kłopotami wynikłymi z jej stosowania
    2. wydaje mi się oczywiste, że skoro istnieje szansa, by w/w przegroda była w minimalnym stopniu paroprzepuszczalna, tak analogicznie zewnętrze OSB musi być jeszcze bardziej paroprzepuszczalne - wszak nie jest tak, że jedno OSB będzie w tej materii różnić się od drugiego, nieprawdaż?

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Sciana zewnętrzna od wewnąrz gk.,następna warstwa to poziome pasy OSB,gk,OSB,gk, 14cm celulozy,OSB uszczelnione na stykach,styropian15cm,tynk
    jest dosc skomplikowany system, czyli w sumie 3 osb i 3x gk

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał Yorey Zobacz post
    Słusznie, acz widzisz:

    1. technologię zaproponował mi mój Wykonawca, który utrzymuje, że ćwiczy ją od 10 lat i nie spotkał się do tej pory z kłopotami wynikłymi z jej stosowania
    2. wydaje mi się oczywiste, że skoro istnieje szansa, by w/w przegroda była w minimalnym stopniu paroprzepuszczalna, tak analogicznie zewnętrze OSB musi być jeszcze bardziej paroprzepuszczalne - wszak nie jest tak, że jedno OSB będzie w tej materii różnić się od drugiego, nieprawdaż?
    osb jest uwazana za semi-przepuszczalna, jej przepuszczalnosc nie jest zalezna od miejsca

  7. #47

    Domyślnie

    Czyli "mój" system powinien być bezpieczny...?

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał Yorey Zobacz post
    wybacz, źle się wyraziłem - użyłem słowa "dywagacje" w znaczeniu: rozważania, nie używałem sarkazmu. Serio staram się zrozumieć, ergo zdecydować o najlepszym dla mojego domu rozwiązaniu, które z jednej strony zapewni mi trwałość konstrukcji na najmarniej 70-100 lat, a z drugiej strony przyzwoity komfort użytkowania.

    Ale ad rem - wydaje się, że jedna i druga OSB funkcjonuje jako opóźniacz pary, prawda? Jeżeli zatem do wewnętrznej OSB przymocujemy folię paroizolacyjną, do tego połączenia między płytami uszczelnimy taśmą butylową, a nie dość na tym, bo od wewnątrz będziemy mieli podwójną płytę gipsową, to - poprawcie mnie jeśli się mylę - uzyskamy zupełnie przyzwoitą, bo niemal 100% zaporę dla wilgoci przenikającej z wnętrza budynku, nieprawdaż?

    Do tego w domu będzie wentylacja mechaniczna, więc tej wilgoci chyba zbyt wiele nie będzie.

    Wreszcie jeśli ta wewnętrzna warstwa okaże się za słabą paroizolacją, to tym bardziej przepuszczać parę będzie zewnętrzne OSB, które będzie pozbawione folii i taśmy - więc jeśli jednakże skądeś ta wilgoć się weźmie, to tym łatwiej jej będzie wnętrze ściany opuścić, prawda?

    Ponadto pamiętajmy o założeniu pt. 16cm wełny w szkielecie i 15 cm wełny na wierzch, czyli punkt rosy przy samej elewacji. No i maxymalna szczelność - żadnych puszek, żadnych przepustów w ścianach i innych nieszczęść tego typu.

    Wreszcie co do owych owierceń OSB - mając OSB po obu stronach i tak mamy wielką sztywność ściany (mimo, że OSB układane poziomo), więc myślę, że te kilka otworów jej wielkiek krzywdy chyba nie zrobi....?
    w lecie gdy sciana jest nastawiona na bezposrednie dzialanie slonca powstaje efekt "steamming"
    ktore wytwarza sporo cisnienie w scianie i zapobiego wydaleniu wilgoci na zewnatrz

    co do dziur
    dostaje projekt , ktory zostal policzony statycznie, jesli dokonuje zmian zmieniam warunki wytrzymalosciowe, jesli dom byl liczony na 1 x osb to dodanie drugiej warstwy osb zmienia rozklad obciazen, jesli byl liczony na 2x osb, to dziury zmieniaja rozklad obciazen

  9. #49
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Peter 4x5.Wyobraż sobie ściana obłożona od wewnątrz OSB.Jasne prawda.Ja tą ścianę obłożyłem patrząc na nią z przodu ,od dołu 50-cio cm.pas OSB,pas gk,pas OSB i pod sufitem pas gk.Scianę tworzą równolegle pasy OSB i gk.Całość przykryta jest warstwą gk.

  10. #50
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar InezDomyKanadyjskie
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Warszawa / Mroków
    Posty
    192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Yorey Zobacz post
    1. technologię zaproponował mi mój Wykonawca, który utrzymuje, że ćwiczy ją od 10 lat i nie spotkał się do tej pory z kłopotami wynikłymi z jej stosowania
    Zapytaj go, czy otworzył kiedyś u któregoś ze swoich dawnych klientów ścianę i czy sprawdził po tych 10 latach, jak wygląda drewno w ścianie

    Cytat Napisał Yorey Zobacz post
    2. wydaje mi się oczywiste, że skoro istnieje szansa, by w/w przegroda była w minimalnym stopniu paroprzepuszczalna, tak analogicznie zewnętrze OSB musi być jeszcze bardziej paroprzepuszczalne - wszak nie jest tak, że jedno OSB będzie w tej materii różnić się od drugiego, nieprawdaż?
    Na logikę - jak najbardziej. Pytanie tylko, czy to, że jest bardziej paroprzepuszczalna równa się "wystarczająco dużo" paroprzepuszczalna. Chodzi mi o to, że może być tak, że zanim ta zewnętrzna OSB wypuści wilgoć to i tak będzie już za późno.
    Dlatego peter4x5 mówi o tym, że budynek to system.

    Miłej niedzieli wszystkim
    Pozdrawiam,
    Agnieszka Lipka

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał Yorey Zobacz post
    Czyli "mój" system powinien być bezpieczny...?
    nie ma systemow bezpiecznych
    sa lepsze lub gorsze
    ten kto taki opracuje, zrobi majatek

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Peter 4x5.Wyobraż sobie ściana obłożona od wewnątrz OSB.Jasne prawda.Ja tą ścianę obłożyłem patrząc na nią z przodu ,od dołu 50-cio cm.pas OSB,pas gk,pas OSB i pod sufitem pas gk.Scianę tworzą równolegle pasy OSB i gk.Całość przykryta jest warstwą gk.
    rozumie, pomijalne z punktu widzenie termoizolacji, bardziej jako suport nosny sciany

  13. #53

    Domyślnie

    "miłej niedzieli" - dobre sobie Nie spałem wczoraj przez Was 3/4 nocy!

    Z drugiej strony - może fakt, że mój fachowiec nie otwierał ściany dowodzi słuszności jego tezy? Nie otwierał, bo nie musiał - ściana jest zdrowa! ....?

    Z trzeciej - co do obciążeń - szkielet mam klasyczny 60x160 - jeśli zatem osiągamy wystarczającą wytrzymałość obijając go zewnętrznie OSB, to tym bardziej wytrzymała będzie obustronnie.

    Z czwartej - ów "steamming" rozwiążemy kilkoma otworami w zewnętrznej OSB.

    Wreszcie z "piątej" - potraktujmy ten budynek, jako system:
    1. gruba warstwa dobrej izolacji zewnętrznej, zabezpieczonej elewacją z drewna i kamienia, zapewniającej oddalenie punktu rosy od szkieletu
    2. układ warstw, o których pisałem wyżej
    3. uszczelnienie wszelkiego rodzaju otworów i łączeń
    4. wentylację mechaniczną

    czy to może mieć jakąś słabą stronę?

    Aha, imponderabilium: nie podejrzewajcie mnie, proszę, o sarkazm, złą wolę i inne takie - dla mnie to nie są czcze rozważania - dla mnie to kwestia miejsca bytowania dla rodziny na najbliższe kilkadziesiąt lat

  14. #54
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar InezDomyKanadyjskie
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Warszawa / Mroków
    Posty
    192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Yorey Zobacz post
    Z drugiej strony - może fakt, że mój fachowiec nie otwierał ściany dowodzi słuszności jego tezy? Nie otwierał, bo nie musiał - ściana jest zdrowa! ....?
    Też jestem wykonawcą.. Może odziedziczyłam ciekawość po przodkach, ale otwieram każdą "moją" ścianę, jak tylko mam taką możliwość Im starsza, tym lepsza (jak wino, normalnie.. ) Mimo, że stosuję raczej standardowe sposoby budowy, to i tak wolę sprawdzić, jak to wychodzi w praktyce, bo mam świadomość, że czasem mała zmiana, albo drobny błąd może skrócić żywotność naszego domu..

    Cytat Napisał Yorey Zobacz post
    Wreszcie z "piątej" - potraktujmy ten budynek, jako system:
    1. gruba warstwa dobrej izolacji zewnętrznej, zabezpieczonej elewacją z drewna i kamienia, zapewniającej oddalenie punktu rosy od szkieletu
    2. układ warstw, o których pisałem wyżej
    3. uszczelnienie wszelkiego rodzaju otworów i łączeń
    4. wentylację mechaniczną

    czy to może mieć jakąś słabą stronę?
    Włącz na długo klimatyzację podczas upalnego lata.
    Na zewnątrz wilgotne plus 60 stopni, wewnątrz suche 20 stopni.
    Wiesz, gdzie będzie punkt rosy?

    Nie ma budowli idealnych. Jak powiedział Peter4x5: są lepsze lub gorsze. Idealnych nie ma.
    Pozdrawiam,
    Agnieszka Lipka

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał Yorey Zobacz post
    "miłej niedzieli" - dobre sobie Nie spałem wczoraj przez Was 3/4 nocy!


    Z czwartej - ów "steamming" rozwiążemy kilkoma otworami w zewnętrznej OSB.



    Aha, imponderabilium: nie podejrzewajcie mnie, proszę, o sarkazm, złą wolę i inne takie - dla mnie to nie są czcze rozważania - dla mnie to kwestia miejsca bytowania dla rodziny na najbliższe kilkadziesiąt lat
    "steamming" powstaje w warstwie okladzinowej nastawionej na bezposrednie dzialanie slonca: tynk, siding, kamien lub cegla . dziury w osb ulatwia tylko penetracji wilgoci
    traktuje te posty jako wymiane doswiadczen, a nie jako udowadnianie swoich racji
    proces zachodzacy w konstrukcji sciany jest tak skomplikowany ze trudno znalezc 100% pewne rozwiazanie
    zawsze jest to kompromis
    moim zdaniem im prosciej tym latwiej kontrolowac i przewidywac
    w mojej karierze co kilka lat bylem zmuszony do zaakceptowania fakt ze to co bylo slusze wczoraj , nie jest sluszne dzisiaj
    po 10 - 2o latach bedziesz wiedzial czy Twoja decyzja byla sluszna

  16. #56
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    peter4x5.Czy dostrzegasz błędy w tak wykonanej przegrodzie zewnętrznej a może zagrożenia których ja nie dostrzegam.

  17. #57

    Domyślnie

    "Acceptable solutions" outlining building methods, which comply
    with the code
    and "verification method", which demonstrate compliance by
    calculation, tests and ëengineeringí construction methods, are included in approved
    documents.

    "acceptable solutions" i "verification method" to nie moj cudzyslow, a tekst pochodzi z oficjalnego dokumentu dotyczacego kodu budowlanego
    mniejsze zlo, ta zasada ktora sie kieruje

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    peter4x5.Czy dostrzegasz błędy w tak wykonanej przegrodzie zewnętrznej a może zagrożenia których ja nie dostrzegam.
    Twoje pasy osb nie stanowia ciaglej bariery wiec nie traktuje ja jako semi-retarder, zewnetrzny styropian - 15cm teoretycznie przesunie punkt rosy na zewnatrz od zewnetrznej osb
    moze dodalbym tyvek pomiedzy osb a styropian
    oddzielilbym warstwe izolacyjna styropianu od warstwy nosnej styropiany dla tynku, min 12-15mm

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    peter4x5.Czy dostrzegasz błędy w tak wykonanej przegrodzie zewnętrznej a może zagrożenia których ja nie dostrzegam.
    jak zamierzasz utrzymac celuloze?
    pasy gk i osb, czy bedzie jeszcze jakas folia
    to beda maty celulozowe czy pompowana luzem, z woda czy bez?

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    peter4x5.Czy dostrzegasz błędy w tak wykonanej przegrodzie zewnętrznej a może zagrożenia których ja nie dostrzegam.
    jak zamierzasz utrzymac celuloze?
    pasy gk i osb, czy bedzie jeszcze jakas folia
    to beda maty celulozowe czy pompowana luzem, z woda czy bez?

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony