dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 52
  1. #1

    Domyślnie "Filcowanie" tynków cementowo-wapiennych

    Czy ktoś z Was ma zrobione "filcowanie" tynków cementowo-wapiennych?
    Co to za technika, i ile można to nazwać techniką ?
    Czy warto to zrobić?
    Ja cenowo to się kształtuje?
    Proszę o opinie


    Mobby

  2. #2

    Domyślnie

    Cześć! Wczoraj mój wykonawca mnie do tego tyku przekonywał -Termin ten oznacza zacieranie tynku pacą pokrytą filcem.Podobno tak wykonany tynk wyglądem nie ustępuje gładzi gipsowej.Nigdzie takiego tynku nie widziałem więc nie mogę tej opini zweryfikować.Co do cen nie rozmawialiśmy.

  3. #3

    Domyślnie

    Goście robili mi coś takiego - z gładkością porównywalną do gipsowych to można między bajki włożyć, choćby z natury tynków cementowych i grubości piasku. Myślałem że jest to standard przy tynkach

  4. #4

    Domyślnie

    Mnie informował murarz, że robi się to bez piasku, tylko cement i wapno.
    Ale nie wiem czy efekt będzie lepszy

    Mobby

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    chyba wapno i piasek. Filcowanie w tym tynku to standard.

  6. #6

    Domyślnie

    Znowu widzę, że murarz kombinuje.
    Czyli reasumując.
    Tynk cementowo-wapienny wykonuje się z piasku-cementu-wapna w stosownych proporcjach.
    Ostateczne gładzenie tynku następuje z takiej samej zaprawy tylko poprzez dokładniejsze gładzenie powierzchni.
    Natomiast filcowanie, czyli ostateczne gładzenie, które jest standardem wykonuje się...........no właśnie z czego i jak.
    Czy z takiej samej zaprawy co tynk czy cienkiej warstwy cementu i wapna gładzonego dłużej i dokładniej?

    Pitbull Ty to już przerabiałeś?


    Mobby

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    tynk składa sie z: obrzutki, narzutu i gladzi wapiennej.
    na tynk ceme- wap. nakłada sie gładz wapienna (droby piasek i wapno, ew. z niewielką ilością cementu) grubości około 3 mm. Gładź zaciera sie pacą z filcem zwilzajac gladz po to aby równomiernie rozprowadzic. Po przeschnieciu mozna jeszcze przeszlifowac papierem sciernym.

  8. #8

    Domyślnie

    chyba wapno i piasek. Filcowanie w tym tynku to standard.
    Czyli to tak zwane filcowanie jest typowym wykończeniem tynków,
    nie jakąś dodatkową usługą.
    Jednym słowem jest to standard przy tynkowaniu, a nie dodatkową pracą.

    Czy tak?

    mobby

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    oczywiscie ze tak, inaczej bedziesz mial nierowna powierzchnie tynku.

  10. #10

    Domyślnie

    Ale mnie jeszcze chodzi nie o nierówną powierzchnię, ale jakby to ładnie nazwać , chyba "ziarnistość" tynku.
    Chyba znowu mój murarz coś kombinuje

    Oj żeby można zobaczyć to własnym okiem

    Mobby

  11. #11

    Domyślnie

    Mobby, zatrzeć ficówką można samemu - zapraszam do mnie. Jak się murarz zbiesił to sam kładłem szlichtę zacieraną filcówką...
    Z tym że, mnie zależało na lekkiej fakturze i używałem gotowych zapraw tynkarskich (poztynk kreisla była najlepszy - bo miał drobne i równe kruszywo). Aby nieco zrzucić luźnego ziarna piaskowego, można po zacieraniu, jak tynk trochę podeschnie, przejechać go lekko namoczoną gąbką (byle delikatnie)...
    Normalnie zacieranie należy do tynkowania, ja robiłem je sam tylko pozostawionych połaciach starego tynku (stara chałupa), aby ujednolicić fakturę ścian z fragmentami tynkowanymi na nowo.

    Serdeczne pozdrowienia

  12. #12

    Domyślnie

    Chętnie bym pojechał do Ciebie Sławek, ale z Łodzi trochę mi nie po drodze

    Pozdrawiam

    Mobby

  13. #13

    Domyślnie

    Ja właśnie jestem na etapie robienia tynków - moi fachowcy zamiast filcu używają gąpek - efekt jest duzo lepszy niż po filcu a same tynki robą naprawde dobre wrażenie. Raczej nie będę stosował gładzi bo nie wiedze takiej potrzeby - najwyżej przetrę ściany papierem ściernym dla lepszej gładkości. Ale nie wszyscy potafia zrobić naprawde dobre i ładne tynki cementowo - wapienne wg moich obserwacji jakieś 30 % wykonwaców mozna nazwać dobrymi fachowcami w tej dziedzinie.

  14. #14

    Domyślnie

    Przy tynkach cementowo wapiennych szorstkość powierzchni zależy głównie od wielkości ziarna użytego piasku. Gładź prawidłowo powinna być wcierana w jeszcze plastyczną warstwę narzutu, wtedy dobrze się z nią wiąże. A może być robiona z czego kto chce, od inwestora zależy. Może być wapienna, cem-wap, cementowa (biały lub zwykły cement), z piaskim lub bez. Do obrzutki i narzutu lepszy jest grubszy żwirek a do gładzi drobny mułek, prawie jak mąka. Moi tynkarze niestety się nie popisali, wbrew temu jak się chwalili, fachowcy z nich tacy jak z koziej d..py trąba. w efekcie mam 1 m2 zamiast 1700 otynkowany jak trzeba (estetycznie aczkolwiek nie technologicznie). Mogę go pokazywać jako wzór tego co miało być. Reszta to blamaż.

  15. #15

    Domyślnie

    Ciao

    Tak dla informacji, takie tynki mozna rowniez wykonczyc (na swiezo metalowa paca) mieszanka wapna i pylu marmurowego. Jest to tradycyjna metoda w krajach gdzie marmur jest latwo dostepny i jest on najbardziej gladki i mocny. Gladzie gipsowe to tylko brzydka imitacja

  16. #16
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Michał B.

    Zarejestrowany
    Dec 2003
    Posty
    1

    Domyślnie Tynki cementowe z agregatu i jak kontrolować jakość tynku

    Za to mój fachowiec będzie mi robił tynki z agregatu i w ogóle nie poleca robić gładzi, bo "będzie gładził na mokro i będzie tak, jak z gładzią" (?!)

    To jest dla mnie podejrzane, bo cena dośc niska, ok. 15 zł/m2.

    Dodatkowo tak poradźcie proszę w jaki sposób sprawdzać jakość wykonania tynków cementowo-wapiennych. Na dziś chciałbym sprawdzać tak:

    1) równość (murłatą, na 2m tolerancja 1mm)
    2) gładkość (odpowiedni drobny piasek na ostatnim etapie tynkowania)
    3) wykończenie w trudnych miejscach (np. przy oknach, równość, czy nie wychodzą profile)

    Na forum są tez głosy, że ze względu na złe wykonanie pojawiają się plamy/cienie - nie wiem, w jaki sposób temu zapobiec.

    Nie wiem, czy wymagać jeszcze jakiś dodatkowych rzeczy: wykańczania szpachlą filcową lub gąbką, gruntowania może.

    Rozumiem, że tak naprawdę jakość tynków można ocenić dopiero jak wychną, czyli przynajmniej po tygodniu?


    Dzieki,


    Michal

  17. #17

    Domyślnie

    równość (murłatą, na 2m tolerancja 1mm)
    No właśnie.
    Czy u Was tynki spełniają takie parametry
    To chyba nierealne!!!

    Mobby

  18. #18

    Domyślnie tynki

    mój majster robił tynki trzywarstwowe z zacieraniem tzw pytlakiem - efekt jest dobry, nimniej rozważam pociągnięcie gipsem w pomieszczeniach bardziej reprezentacyjnych.
    Natomiast nad równością czywała 2,5 m łata
    A co najciekawsze robił bez żadnych listew i kmatowników - na prętach prowadzączych i generalnie jest lux.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Ja od swojego fachmana słyszałem, że robi się to przez wykonanie tynku z bardzo drobnego (wręcz pylistego piasku) i tym ostatecznie się zaciera "gruby" tynk. Dobre wykonanie jest zbliżone do gładzi. Jak ktoś lubi lekką fakturkę to będzie zadowolony.

  20. #20

    Domyślnie

    Tynki filcowane polegają na zatarciu packą z filcem narzutu wapienno -piaskowego na zwykłym świerzym tynkucementowo- wapiennym.
    Do tego typu wykańczania tynku stosuje się piasek kwarcowy i wapno bez cementu.


    Wygląda bardzo ładnie.

    Jest to dodatkowa obróbka tynku zwykłego. + 3 zł/mkw

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony