dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar escone
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    3city
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    173

    Domyślnie Działka rolna z warunkami zabudowy. Pomocy!

    Witam!

    Chcę kupić działkę. Mam jedną na oku, bardzo mi odpowiada tylko mam co do niej dylemat.
    Jak informował mnie właściciel jest to działka rolna 1000m2 z wydanymi warunkami zabudowy do 20% powierzchni budynku jednorodzinnego z poddaszem. Działka jest uzbrojona, woda i prąd są przy działce.

    Czy mógłby się ktoś wypowiedzieć czy jest możliwe aby działka rolna miała warunki zabudowy bez odralniania?
    Jakie są haczyki przy zakupie takiej działki?
    Nie chcę aby sie okazało po zakupie że jednak nie moge na niej budować, bez latania po urzędach i wydaniu X dodatkowych pieniędzy.
    Proszę o pomoc

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Margoth*
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Skąd
    Bogatynia
    Posty
    1.249

    Domyślnie

    Tak, jest to możliwe. Moja działka była rolna, a w Miejscowym Planie Zagospodarowania były określone warunki jej zabudowy. Po kupnie odrolniliśmy jej część.
    Pozdrawiam, Margoth*
    Nasza eLKa

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar escone
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    3city
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    Cytat Napisał Margoth* Zobacz post
    Tak, jest to możliwe. Moja działka była rolna, a w Miejscowym Planie Zagospodarowania były określone warunki jej zabudowy. Po kupnie odrolniliśmy jej część.
    Dziękuję za odp.

    Rozumiem, że odrolniany jest obszar działki, który zajmuje dom...
    A co z resztą działki?

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar motylek0503
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    brodnica
    Kod pocztowy
    85-500
    Posty
    94
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    ja w warunkach zabudowy mam odrolnienie większej części działki a z przodu będe miała wjazd i ogród ale pani w gminie była przychylna na to ile chcę odrolnić

  5. #5

    Domyślnie

    wz wydaje się jeżeli na danym terenie nie ma planu zagospodarowania, działka oznaczona jako "R" może mieć wydane wz,
    zobacz co pisze w tej decyzji, moze masz tam zapisane że działka jest już odrolniona
    jeżeli jest to działka położona w mieście to nie musi być odrolniona, bo jakieś 1,5-2 lata temu zmienił się przepisy i wszystkie działki w mieście są "odrolnione", jeżeli działka poza miastem to chyba do 5ar [cześci działki można za free odrolnić ale nie jestem na 100% tego pewna]
    najlepszym, najszybszym i najpewniejszym sposobem jest po prostu przedzwonić do danej gminy i się dowiedzieć ile takie coś kosztuje i jakie dokumenty należy złożyć

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Margoth*
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Skąd
    Bogatynia
    Posty
    1.249

    Domyślnie

    Tak, dobrze rozumujesz: działka jest odrolniona w części zajmowanej przed dom, taras, podjazd itp.
    Pozdrawiam, Margoth*
    Nasza eLKa

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    MatiKo

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-525
    Posty
    5

    Domyślnie

    Tak jak już ktoś trafnie zauważył dla działki rolnej (jeżeli dla danego obszaru nie ma obowiązującego MPZP) można wydać warunki zabudowy. WZ określają raczej dokładnie co z taką działką można zrobić - powierzchnia zabudowy, powierzchnia czynna biologicznie, odległości od drogi i cieków wodnych, itp. Tak na prawde dla Ciebie, jako osoby która chce pobudować dom to nie ma znaczenia czy działka ma Plan czy WZ. Na podstawie warunków zabudowy przygotowujesz projekt budowlany (oczywiście z załaczeniem warunków przyłączenia do mediów, itd.), otrzymujesz pozwolenie na budowe, geodeta wyznacza punkty, budujesz dom. Po zakonczeniu budowy domu geodeta dokonuje inwentaryzacji, ktorą wraz z innymi dokumentami składa się w Nadzorze Budowlanym z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie. Pozwolenie dostajesz i voila! Jednocześnie mapa inwentaryzacyjna składana jest do Powiatu i dopiero na tym etapie dochodzi do tzw. odrolnienia działki pod cześcią zabudowaną - od tej pory część zabudowana będzie widniała na mapach i w rejestrze gruntów jako B (zabudowana). Wielkość obszaru B wpływa na wysokośc podatku nakładanego przez Gminę.

    Jedna rzecz na którą warto zwrócić uwagę - czy Gmina pracuje nad Planem, bo z momentem uchwalenia Planu (MPZP) tracą ważność warunki zabudowy (WZ) i grunt ma takie przeznaczenie, jakie określa Plan.

  8. #8

    Domyślnie

    Odrolnienie części działki ma ogromny plus - płacisz podatki praktycznie tylko za tą część odrolnioną. Żebyś nie wpadła na pomysł odrolnienia całości. Odrolnij sobie np. 300m2 na dom i wjazd. Na całej reszcie zrobisz sobie ogród ale nie będziesz płaciła wysokich podatków. Ja tak mam, działka 3000m2 a podatki za 300m2 bo reszta to tereny zielone i nieużytki którejś tam klasy. Jakbym miał płacić za 3000m2 to bym z torbami poszedł, podatek za 1m2 działki budowlanej to około 30gr.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony