dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    baciar

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Tarnobrzeg
    Kod pocztowy
    39-400
    Posty
    8
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie stary, popękany fundament z czerwonej cegły

    Witam. mam problem z fundamentem, zbudowanym z czerwonej cegły metodą tradycyjną w latach 1936 na zaprawie wapiennej. Fundament jest osadzony na gruncie piaszczystym na głębokości około 1,20m.Dom zbudowany jest z bali drewnianych , pokryty jest blachodachówką. Wystąpiły na fundamentach pęknięcia pionowe i poziome. Bezpośrednio przy fundamentach popękała i obniżyła się płyta betonowa, która miała za zadanie nie dopuścić wodę do fundamentów. Dom jest duży ( 100m) wcześniej pokrycie dachowe stanowiła dachówka ceramiczna. Mam pytanie - jakie kroki poczynić w celu zabezpieczenia fundamentów. niektóre pęknięcia wychodzą poza obrys fundamentów. czy w tej sytuacji można zrobiść podbicie fundamentów połączone z wylanym wieńcem na zewnątrz przezbrojonym, okalającym dookoła fundamenty ( klamra). Zdjęcie fundamentu w załączniku.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	100_1068.jpg
Wyświetleń:	984
Rozmiar:	94,0 KB
ID:	94900  

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał baciar Zobacz post
    Witam. mam problem z fundamentem, zbudowanym z czerwonej cegły metodą tradycyjną w latach 1936 na zaprawie wapiennej. Fundament jest osadzony na gruncie piaszczystym na głębokości około 1,20m.Dom zbudowany jest z bali drewnianych , pokryty jest blachodachówką. Wystąpiły na fundamentach pęknięcia pionowe i poziome. Bezpośrednio przy fundamentach popękała i obniżyła się płyta betonowa, która miała za zadanie nie dopuścić wodę do fundamentów. Dom jest duży ( 100m) wcześniej pokrycie dachowe stanowiła dachówka ceramiczna. Mam pytanie - jakie kroki poczynić w celu zabezpieczenia fundamentów. niektóre pęknięcia wychodzą poza obrys fundamentów. czy w tej sytuacji można zrobiść podbicie fundamentów połączone z wylanym wieńcem na zewnątrz przezbrojonym, okalającym dookoła fundamenty ( klamra). Zdjęcie fundamentu w załączniku.
    Czytam całość 3 razy i nie bardzo rozumiem to pogrubienie to już całkiem poza moim rozumowaniem jest.

    Ten wieniec przezrbojony tez jakis odleciany jest.

    Te pękniecia wystapiły teraz czy są od lat ?

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    baciar

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Tarnobrzeg
    Kod pocztowy
    39-400
    Posty
    8
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Wieniec to jeden z pomysłów po to aby jakoś ten fundament zabezpieczyć by w miejscu pęknięć pionowych nie odchodził od pionu.Tak w ogóle to nie wiem od czego mam zacząć z tym fundamentem .Gdyby grunt był stabilny a nie piasek to etapami po 1m rozebrałbym całość i zrobił nową ławę i fundament.Stary fundament nie jest zbrojony nie ma ławy fundamentowej,cegła ciągnie wodę i mróz robi swoje.Naprawdę nie wiem co w tej sytuacji było by najlepszym rozwiązaniem.Na pewno grunt wokół budynku osiada bo widać to gołym okiem. Czytałem o metodzie nawiercania w pobliżu fundam. i wpuszczania substancji żywicznych które rozszerzają swoją objętość zwiększając stabilność gruntu.Chodzi mi po głowie jeszcze podkopanie fundamentu i wylanie pod nimi ławy fundamentowej.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał baciar Zobacz post
    Gdyby grunt był stabilny a nie piasek
    hmmm a stabilny tzn jaki ? Piasek to bardzo dobre podłoże.

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    baciar

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Tarnobrzeg
    Kod pocztowy
    39-400
    Posty
    8
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Tak uważają "fachowcy".Jajmar co sądzisz o tym podkopaniu fundamentów i wylaniu ławy, może wiesz jaka firma profesjonalnie zajmuje się takimi robotami.

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    SUCHY MUR

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Przemyśl
    Kod pocztowy
    37-700
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam
    proponuję odkopanie i wzmocnienie nośności poprzez iniekcję ,hydroizolacja pionowa i pozioma, drenaż i po sprawie.
    Tel.519473818
    pozdrawiam

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    tym co w ziemi bym się nie przejmował

    w końcu cegła jest mocniejsza od piasku

    ten domek jak na drewniany to trochę zaniżona jest odległość drewna od ziemi
    /wedle wysokości "po Bożemu"

    podnieść konstrukcję do góry, wybić cegły do ziemi i
    podmurować bloczkami betonowymi /ze 2/
    lub jak lubisz robić coś 5 x lepsze niż wystarczy odlać wieniec zbrojony stalą....


    aha nie zapomnij o izolacji przeciwwilgociowej...
    Ostatnio edytowane przez beton44 ; 29-01-2012 o 22:37

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    baciar

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Tarnobrzeg
    Kod pocztowy
    39-400
    Posty
    8
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	100_1068.jpg
Wyświetleń:	214
Rozmiar:	94,0 KB
ID:	98346Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	100_1067.jpg
Wyświetleń:	314
Rozmiar:	90,6 KB
ID:	98350 Chodzi o to że ja w tym domu mieszkam. Obawiam się że po podniesieniu fundamentów i podmurowaniu dom może znacznie osiadać i mogą podnosić się wylewki w środku domu. Fundamenty z jednej strony mają wysokość 50cm a z drugiej 20cm - to jest różnica poziomów działki.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    tak na podstawie 2 zdjęć /czyli z sufitu/

    można się nie przejmować

    to tam raczej może zostać tak jak jest,

    dom drewniany
    bez trudności zniesie te lekkie pęknięcia /jest taki "elastyczny trochę"

    przejmować się trzeba będzie jak pęknięcie i odchylenie dojdzie powiedzmy do 10 cm....

  10. #10
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    baciar

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Tarnobrzeg
    Kod pocztowy
    39-400
    Posty
    8
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dziękuje za słowa pocieszenia.Na pewno nie ma izolacji pionowej i muszę ją zrobić, myślę nad drenażem wokół domu pomimo piaszczystego gruntu.

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    slawek9000

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-002
    Dzielnica
    Łagiewniki Nowe
    Posty
    684

    Domyślnie

    masz problem nie z fundamentem, ale z popękanym tynkiem na cokole. Zbij to co jest, porządnie otynkuj dobrą cementową zaprawą, pomaluj farbą do cokołów tikkurili albo połóż jakiś porządny tynk polimerowy np. dryvit, mozaikowych nie polecam.
    izolację poziomą nalezy sprawdzić czy jest prawidłowa między podwalinami a murem, jeśli drewno nie gnije znaczy że nie najgorsza. I nie kombinować z podbijaniem ław, więcej tym można szkody wyrządzić niz pozytku

  12. #12

    Domyślnie

    Ponieważ zmienił Pan pokrycie dachu na dużo lżejsze może nastąpiło pewne odciążenie całej konstrukcji.
    Proponuję na razie uzupełnić ubytki dobrym środkiem wzmacniająco-wypełniającym.
    Na zreperowane spękania można założyć [przykleić ] szklane plomby i obserwować czy spękania będą postępować.
    Tak robiłem w obiektach na szkodach górniczych.Izolację na wiosnę trzeba wykonać.
    Piasek jest gruntem stabilnym i dobrze przepuszczalnym więc wg.mnie żadnej opaski odwadniającej nie polecam;no chyba ,że występuje w tym rejonie wysoki poziom wód gruntowych.
    kierownik budowy, inspektor nadzoru - Śląsk

  13. #13

    Domyślnie

    Proszę wkleić zdjęcia tego domu, lubię oglądać stare przedwojenne drewniane domy.. widać że mam Pan zadbaną elewacje.. czym Pan ją zabezpieczył ?
    Proszę spojrzeć na zdjęcie mojego domu.



    Jedna strona była remontowana po wojnie, druga nie. Ta druga jest w fatalnym stanie.
    Pierwsza ma krzywe ściany. Skoro mówi Pan że fundament się zapada, w środku domu powinny następować pęknięcia tynku, bądz skrzywiane się ścian wę wnętrzu domu ?

    Wydaje mi się ze z czasem tak jak u mnie fundament będzie się obniżał. Lata lecą..
    Co do samodzielnych prac przy fundamentach, proszę pamiętać że dom może się złożyć jak talia z kart..

    Myślę ze pęknięcia są efektem fundamentu który nie jest jest usadowiony poniżej strefy przemarzania.
    U mnie dom stoi właściwie na 5-6 rzędach cegieł. Możliwe że przymrozki powodują podnoszenie i obniżanie się fundamentu.
    Dach przełamał mi się pół i widać ze niektóre ściany chylą się. Dobry fundament to podstawa.

    Zdjęcie fundamentu od strony małej piwnicy

    Ostatnio edytowane przez m4rsh4ll ; 02-02-2012 o 18:23

  14. #14
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    baciar

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Tarnobrzeg
    Kod pocztowy
    39-400
    Posty
    8
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    oto zdjęcia mojego domu z 1936 r. ganek.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	100_1065.jpg
Wyświetleń:	309
Rozmiar:	88,4 KB
ID:	98941   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	100_1063.jpg
Wyświetleń:	205
Rozmiar:	90,1 KB
ID:	98942   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	100_1064.jpg
Wyświetleń:	191
Rozmiar:	90,1 KB
ID:	98943   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	100_1066.jpg
Wyświetleń:	174
Rozmiar:	89,5 KB
ID:	98945   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	100_9792.jpg
Wyświetleń:	167
Rozmiar:	91,2 KB
ID:	98948  


Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony