dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie

    Jak na razie przybyło 17 tys instalacji więc chyba nie jest tak źle.
    Program nie jest idealny ale da się go przejść. Ideałem byłaby wypłata dopłaty bezpośrednio inwestorowi, bez pośrednictwa banku. Mogłaby być nawet w niższej kwocie, np 35%, bez żadnego podatku. Z tego co zauważyłem to często problematyczne są procedury bankowe. Bo bank traktuje taki kredyt tak jak każdy inny. I czasami żąda tony zbędnych dokumentów. A wystarczyłoby proste rozwiązanie w stylu - np lokata na zabezpieczenie kredytu w kwocie 120% wartości kredytu i nic więcej. Tyle że banki chyba nie zarabiają na tym kokosów - zwłaszcza jak się spłaci kredyt po 2-3 miesiącach.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    Bo bank traktuje taki kredyt tak jak każdy inny. I czasami żąda tony zbędnych dokumentów. A wystarczyłoby proste rozwiązanie w stylu - np lokata na zabezpieczenie kredytu w kwocie 120% wartości kredytu i nic więcej.
    Tyle że banki chyba nie zarabiają na tym kokosów - zwłaszcza jak się spłaci kredyt po 2-3 miesiącach.
    Ja mam zabezpieczenie kredytu w postaci lokaty o wartości 110% kredytu razem z odsetkami. Mimo tego i tak musiałem podpisać chyba ryzę papieru, łącznie z wekslem in blanco, bo taka była procedura - i nie było ważne że bank ma na koncie u siebie moje pieniądze. Ta lokata była tylko po to, żeby mi nie sprawdzać zdolności kredytowej.
    I nie jest prawdą, że banki na tym nie zarabiają. Prowizja za udzielenie kredytu w moim przypadku wyniosła ponad 700 zł, ale moja instalacja jest duża. Do tego dochodzą co najmniej 3 miesiące odsetek, bo jak tylko dostanę dotację, to kredyt spłacę. Na mnie bank zarobi ponad 1000 zł. Podejrzewam, że przeciętny inwerstor zostawia w banku około 500zł (przy założeniu, że kredyt spłaca od razu po uzyskaniu dotacji). Myślę, że dla banków są to istotne kwoty na torcie zysków.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał mishka2 Zobacz post
    Ja mam zabezpieczenie kredytu w postaci lokaty o wartości 110% kredytu razem z odsetkami. Mimo tego i tak musiałem podpisać chyba ryzę papieru, łącznie z wekslem in blanco, bo taka była procedura - i nie było ważne że bank ma na koncie u siebie moje pieniądze. Ta lokata była tylko po to, żeby mi nie sprawdzać zdolności kredytowej.
    I nie jest prawdą, że banki na tym nie zarabiają. Prowizja za udzielenie kredytu w moim przypadku wyniosła ponad 700 zł, ale moja instalacja jest duża. Do tego dochodzą co najmniej 3 miesiące odsetek, bo jak tylko dostanę dotację, to kredyt spłacę. Na mnie bank zarobi ponad 1000 zł. Podejrzewam, że przeciętny inwerstor zostawia w banku około 500zł (przy założeniu, że kredyt spłaca od razu po uzyskaniu dotacji). Myślę, że dla banków są to istotne kwoty na torcie zysków.
    dokładnie mam taką sama sytuację tylko mi pozostały 2 raty czyli cały rok powoli spłacałem.
    dlaczego tak zrobiłem ano dlatego ze jak po 2 miesiacach spłacił bym kredyt i zerwał lokate to bym z lokaty dostał 0 a tak 5 % od trzech dych to zawsze cos na prad do kolektorow bedzie
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał pegaziatko Zobacz post
    można dostać dotację bez udziału banku, zerknijcie do wfosigw tam jest dofinansowanie 45% do kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 2300 zł/m2 i kasa idzie bezpośrednio do rączki
    teraz zmienili regulamin bo jeszcze 2 tygodnie temu było dopłata w wysokości 2300 zł do m2 instalacji ale nie więcej niż 45% wartości instalacji trochę tych instalacji poszło w ten sposób
    Dalej nie zmienia to faktu, że od tej dotacji z WFOŚIGW też musisz zapłacić podatek dochodowy, więc zmniejszasz automatycznie opłacalność. Nawet jeśli połączysz to z programem NFOŚIGW (gdzie kredyt musisz brać), to i tak nie dostaniesz 90% dotacji, tylko max. 65-70%. Ale warto skorzystać.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał pegaziatko Zobacz post
    niestety programów nie można łączyć. pocieszające w wfosiu jest to że omijam darmozjadów z banku.
    Witam.
    Okazuje się, że można łączyć, o ile któraś z instytucji dofinansowujących nie ma takiego warunku w swoim regulaminie.
    Jeżeli chodzi o NFOŚ to takiego warunku nie ma, można łączyć do 100% dofinansowania.
    W Pruszczy Gdańskim natomiast twierdzą, że nie odprowadza się podatku i można łączyć dofinansowania.
    pozdrawiam.
    Witold

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał pegaziatko Zobacz post
    niestety programów nie można łączyć. pocieszające w wfosiu jest to że omijam darmozjadów z banku.
    No to nie mamy dofinansowania 90% tylko 45% minus podatek. Czyli bardzo podobnie jak z NFOŚiGW, z pominięciem banku, więc łatwiej bo bez kredytu i taniej o jakieś 5% dotacji, które pożerają koszta bankowe.

    Większość programów gminnych można łączyć z tym z NFOŚIGW. A sprawa podatku jest już indywidualną sprawą każdego programu - jedni obciążają inwestora podatkiem, inni mają już go wkalkulowanego w dotację itp.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    No to nie mamy dofinansowania 90% tylko 45% minus podatek. Czyli bardzo podobnie jak z NFOŚiGW, z pominięciem banku, więc łatwiej bo bez kredytu i taniej o jakieś 5% dotacji, które pożerają koszta bankowe.

    Większość programów gminnych można łączyć z tym z NFOŚIGW. A sprawa podatku jest już indywidualną sprawą każdego programu - jedni obciążają inwestora podatkiem, inni mają już go wkalkulowanego w dotację itp.
    Czy dobrze doczyyałem, iż dopłata z WFOŚIGW dotyczy wyłącznie województwa mazowieckiego ?
    sl

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony