dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar fredi07
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-154
    Dzielnica
    Żoliborz
    Posty
    833

    Domyślnie Ważne. Temperatura w domu a wilgotność powietrza i drewna.

    Ostatnio miałem kilka przypadków z oszczędnością na ogrzewaniu. Drewno w domu musi mieć klimat i temperatury jak dla ludzi. Przy stałej wilgotności powietrza ok 50% przy 20C będzie miało wilgotność 10-11% ale jak mimo stałej wilgotności powietrza temp obniżymy do np 14C to wilgotność drewna skoczy nawet na 15% . Jarek wrzuć książkowe tabele.
    Tu była reklama [ Regulamin Forum, pkt 2.4.c ]

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał fredi07 Zobacz post
    Ostatnio miałem kilka przypadków z oszczędnością na ogrzewaniu. Drewno w domu musi mieć klimat i temperatury jak dla ludzi. Przy stałej wilgotności powietrza ok 50% przy 20C będzie miało wilgotność 10-11% ale jak mimo stałej wilgotności powietrza temp obniżymy do np 14C to wilgotność drewna skoczy nawet na 15% . Jarek wrzuć książkowe tabele.
    Jutro, odpowiem na temat.
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał fredi07 Zobacz post
    Ostatnio miałem kilka przypadków z oszczędnością na ogrzewaniu. Drewno w domu musi mieć klimat i temperatury jak dla ludzi. Przy stałej wilgotności powietrza ok 50% przy 20C będzie miało wilgotność 10-11% ale jak mimo stałej wilgotności powietrza temp obniżymy do np 14C to wilgotność drewna skoczy nawet na 15% . Jarek wrzuć książkowe tabele.
    O jakim gatunku drewna mówisz?

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar fredi07
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-154
    Dzielnica
    Żoliborz
    Posty
    833

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekparkiet Zobacz post
    O jakim gatunku drewna mówisz?
    Dla ciebie o gruszkach na wierzbie. Sygnalizuję problem związany z porą roku i ogrzewaniem. Są dwie skrajności. Nie mieszkamy to niech zakładają parkiet a temperatura bo ciepełko drogie na 14C. Nie da się tak. Można też ususzyć parkiet na wiór +24-25C i zero oddychania, kompania suszenia prania itp czynności w zamieszkanych domach. Wilgotność drewna jest powiązana nie tylko z wilgotnością powietrza ale i temperaturą.
    Jarekparkiet i ty ludziom parkiety zakładasz? Za ich pieniądze.Gdybym pisał o prawie grawitacji to twoje pytanie brzmiało by :
    - Czy z tego 10 piętra leci pustak z gliny czy z betonu?
    Tu była reklama [ Regulamin Forum, pkt 2.4.c ]

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał fredi07 Zobacz post
    Dla ciebie o gruszkach na wierzbie. Sygnalizuję problem związany z porą roku i ogrzewaniem. Są dwie skrajności. Nie mieszkamy to niech zakładają parkiet a temperatura bo ciepełko drogie na 14C. Nie da się tak. Można też ususzyć parkiet na wiór +24-25C i zero oddychania, kompania suszenia prania itp czynności w zamieszkanych domach. Wilgotność drewna jest powiązana nie tylko z wilgotnością powietrza ale i temperaturą.
    Jarekparkiet i ty ludziom parkiety zakładasz? Za ich pieniądze.Gdybym pisał o prawie grawitacji to twoje pytanie brzmiało by :
    - Czy z tego 10 piętra leci pustak z gliny czy z betonu?
    Po pierwsze nie mówię o gruszkach na wierzbie. Doskonale zdaję sobie sprawę z korelacji pomiędzy temperaturą, a wilgotnością powietrza. Jeżeli już chcesz wiedzieć to książkowo przy temperaturze 20C i stałej wilgotności 50% wilgotność drewna to nie 10-11% jak piszesz, a 9%. Jeżeli wilgotnośc powietrza nadal wynosi 50%, a temperatura wynosi 14% to wilgotnośc drewna nie będzie wynosiła 15%. Taką wilgotność drewna uzyskamy w dużo większej wilgotności w granicach 75%, co jest zimą niemożliwe. Natomiast w Twoim poście nie widziałem, żebyś sygnalizował problemy z parkietem zimą, a moje pytanie o gatunek drewna dla Twojej wiedzy wynika z faktu, że różne gatunki będą miały inne wyniki wilgotności równoważnej dla temperatury 20C i wilgotności 50%. Zimą szybciej przesuszysz parkiet niż go zawilgocisz, ale pewnie o tym wiesz?[ moderowano - reklama ]

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekparkiet Zobacz post
    Taką wilgotność drewna uzyskamy w dużo większej wilgotności w granicach 75%, co jest zimą niemożliwe.
    Ciekawe dlaczego u mnie w sypialni bardzo często przekraczam 65%... co prawda trochę brakuje do 75% ale jakbym chciał, to na jutro mogę tyle mieć
    Dywagacje nad kominkiem - Kominek Trocia

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony