dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 52 z 190
Pokaż wyniki od 1.021 do 1.040 z 3794
  1. #1021

    Domyślnie

    Dokładnie znam ból, praktycznie każda poprawka wiąże się z rozbiórką całości, niemniej jednak jestem ambitnym człowiekiem
    mam już przygotowane rysunki i szkice , dobranie proporcji i wielkości to już inna bajka.
    Pożyjemy zobaczymy

    resq

  2. #1022

    Domyślnie

    Ciepełko i ruch niewielki

    Tak jak obiecałem przedstawiam to co mam w tej chwili w kotle.
    Założenia są takie jak nilsan narysował na swoim schemacie. Ja zrobiłem to bez ingerencji w kocioł.

    Ja mam długą komorę więc mogłem tutaj trochę włożyć.
    Najpierw wykonałem na dole palnik o wys. 12 cm (tutaj trzeba by pokombinować nad jakimiś wymiennymi kształtkami pozwalającymi bez murowania obniżać wysokość. Palnik budowałem pod wiszącym wymiennikiem zostawiając powyżej szczelinę ok. 1,5 cm. Powyżej na 2 klockach murowane były cegły do góry wymiennika.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	front.jpg
Wyświetleń:	234
Rozmiar:	3,9 KB
ID:	104056

    Na przekroju kociołek wygląda tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	co2.jpg
Wyświetleń:	510
Rozmiar:	13,3 KB
ID:	104057

    Cegły nie są na całej powierzchni smarowane zaprawą a jedynie na krawędzi. Dzięki temu powstała szczelina, którą powietrze wtórne podane przez otwór w zasypie trafia za palnik.
    Powiem tylko tyle, że tak dokładnie mi się jeszcze nie paliło.
    Wiem, że na dworze ciepło, ale na swoją budę w tych temp. spalam 15 kg w 10-12 godzin.

    W komorze dopalającej mam baaardzo długie płomienie. Mają ok. 0,5 m ! Nie wiem czy to akurat dobrze, ale dopalają się wszystkie dymy.

    Regulacja jest bardzo prosta- można to robić "na słuch".

    Przez to, że komora się zmniejszyła- nie wiesza mi się też tak jak poprzednio opał.
    Ostatnio edytowane przez jacbelfer ; 01-03-2012 o 21:27
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  3. #1023

    Domyślnie

    jacbelfer

    Rozumiem, że wobec dokonanych przez ciebie zmian w konstrukcji kotła i ich korzystnego wpływu na przebieg procesu spalania, twoja szanowna małżonka zmieniła zdanie na temat temperatury twojej części ciała, oglądanej z reguły tylko w lustrze. Gratulacje.

    nilsan

    PS
    Wysokość gardzieli palnika możesz regulować układając dodatkowe paski z płytek na półce z szamotu przed klinem.
    Skrajności nikomu nie służą. Kompromis mile widziany.
    A każda przyjemność musi kosztować.
    Chcesz mieć coś zrobione dobrze, to musisz za to zapłacić.
    Chcesz mieć coś zrobione jako tako, to zapłacisz mniej.
    Chcesz mieć coś zrobione za darmo, to zrób to sobie sam.

    Promuję spalanie na ciągu naturalnym w wątku o "Ekonomicznym spalaniu paliw stałych"

  4. #1024

    Domyślnie

    jacbelfer

    Tak bym to widział:



    nilsan
    Skrajności nikomu nie służą. Kompromis mile widziany.
    A każda przyjemność musi kosztować.
    Chcesz mieć coś zrobione dobrze, to musisz za to zapłacić.
    Chcesz mieć coś zrobione jako tako, to zapłacisz mniej.
    Chcesz mieć coś zrobione za darmo, to zrób to sobie sam.

    Promuję spalanie na ciągu naturalnym w wątku o "Ekonomicznym spalaniu paliw stałych"

  5. #1025

    Domyślnie

    @jacbelfer
    Jaki masz wymiar szczeliny za pierwszym wymiennikiem po włożeniu szamotu?
    Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym.
    Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani innym następującym po tym terminie.
    Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.

  6. #1026

    Domyślnie

    Mam tam 2,5 cm.
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  7. #1027

    Domyślnie

    nilsan- skończy się zima- wszystko wróci do normy ...

    Z tym klinem to chyba nie to. Mi potrzeba obniżyć górną krawędź bo to bardziej ogranicza wysokość palącej się warstwy. Mniej się pali, węgiel się nie spieka i jest lepiej.
    Na próbę zrobię to blachą i zostawię tylko 5 cm. Zobaczymy czy zaciągnie i potem będzie palił. Na razie jestem hapy
    Palę dołem -DS w kotle o następującym przekroju ZOBACZ.
    Domek: Stary, ceglany. Mury 50 cm nieocieplone. Dach nieocieplony. Powierzchnia ok. 170 m2. Woj. pomorskie.
    Zobacz ile powinieneś spalać- KALKULATOR

  8. #1028

    Domyślnie

    jacbelfer

    Nie ma to jak słonko. Samo zadek wygrzeje.
    No i kolejny szczęśliwy klient. Miodzio.

    nilsan
    Skrajności nikomu nie służą. Kompromis mile widziany.
    A każda przyjemność musi kosztować.
    Chcesz mieć coś zrobione dobrze, to musisz za to zapłacić.
    Chcesz mieć coś zrobione jako tako, to zapłacisz mniej.
    Chcesz mieć coś zrobione za darmo, to zrób to sobie sam.

    Promuję spalanie na ciągu naturalnym w wątku o "Ekonomicznym spalaniu paliw stałych"

  9. #1029

    Domyślnie

    Powinieneś zadać swoje pytanie raczej tu:

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...cie-ekogroszku

    nilsan
    Skrajności nikomu nie służą. Kompromis mile widziany.
    A każda przyjemność musi kosztować.
    Chcesz mieć coś zrobione dobrze, to musisz za to zapłacić.
    Chcesz mieć coś zrobione jako tako, to zapłacisz mniej.
    Chcesz mieć coś zrobione za darmo, to zrób to sobie sam.

    Promuję spalanie na ciągu naturalnym w wątku o "Ekonomicznym spalaniu paliw stałych"

  10. #1030

    Domyślnie

    podczas 2fazy palenia węgla (o ile się nie myle tzn. odgazowanie wegla) ma lekkie kopcenie (rzadki białawy dymek szybko znikający)
    później przy 3fazie niema żadnego dymu. dodam że nad KPW dałem deflektor (blacha 3mm odsunięta około 5cm od tylnej ścianki mojego GS kotła (działa jak palnik) i tak 10cm nad zasypem)
    bo wcześniej miałem zdecydowanie gorzej i zdarzały się wybuchy z gromadzonego gazu nad zasypem.
    czy to jest prawidłowy proces podczas tej fazy czy musze coś zmienić (podawanie PG i PW) ???

  11. #1031
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikar1

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Zelków-Kolonia
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    74

    Domyślnie

    Witam.
    Co jest przyczyną osadzania się sadzy w wymienniku?

  12. #1032

    Domyślnie

    ZUG

    Delikatne dymienie w fazie odgazowania węgla jest oznaką prawidłowego doboru współczynnika nadmiaru powietrza. W fazie zgazowania koksu powstałego po zakończeniu fazy odgazowania węgla, brak dymienia wskazuje również na to samo. Kolejną informację na temat prawidłowości przebiegu procesu spalania, możesz uzyskać na podstawie średniego wskaźnika zużycia węgla na 1h pracy kotła. Wskaźnik ten zależy od dobowego obciążenia cieplnego budynku, czyli od ilości energii odebranej z kotła przez budynek. Im cieplej na zewnątrz tym bardziej ów wskaźnik powinien maleć.

    nilsan
    Skrajności nikomu nie służą. Kompromis mile widziany.
    A każda przyjemność musi kosztować.
    Chcesz mieć coś zrobione dobrze, to musisz za to zapłacić.
    Chcesz mieć coś zrobione jako tako, to zapłacisz mniej.
    Chcesz mieć coś zrobione za darmo, to zrób to sobie sam.

    Promuję spalanie na ciągu naturalnym w wątku o "Ekonomicznym spalaniu paliw stałych"

  13. #1033

    Domyślnie

    mikar

    Przyczyn może być kilka i to występujących równocześnie.
    Poniżej najważniejsze z nich.
    Zbyt niska temperatura wody wylotowej z kotła.
    Zbyt duży ciąg kominowy.
    Zbyt niski lub zbyt duży współczynnik nadmiaru powietrza.
    Zbyt duża ilość PW w stosunku do PP.
    Niedostosowanie strumienia PW+PP do wartości opałowej paliwa.
    Schodzenie żaru z góry na ruszt przy spalaniu metodą GS, wywołujące nadprodukcję gazu palnego w stosunku do bieżącego zapotrzebowania na ciepło ze strony instalacji odbioru ciepła.
    Brak deflektora spalin.

    nilsan
    Skrajności nikomu nie służą. Kompromis mile widziany.
    A każda przyjemność musi kosztować.
    Chcesz mieć coś zrobione dobrze, to musisz za to zapłacić.
    Chcesz mieć coś zrobione jako tako, to zapłacisz mniej.
    Chcesz mieć coś zrobione za darmo, to zrób to sobie sam.

    Promuję spalanie na ciągu naturalnym w wątku o "Ekonomicznym spalaniu paliw stałych"

  14. #1034

    Domyślnie

    Cytat Napisał nilsan Zobacz post
    ZUG

    Delikatne dymienie w fazie odgazowania węgla jest oznaką prawidłowego doboru współczynnika nadmiaru powietrza. W fazie zgazowania koksu powstałego po zakończeniu fazy odgazowania węgla, brak dymienia wskazuje również na to samo. Kolejną informację na temat prawidłowości przebiegu procesu spalania, możesz uzyskać na podstawie średniego wskaźnika zużycia węgla na 1h pracy kotła. Wskaźnik ten zależy od dobowego obciążenia cieplnego budynku, czyli od ilości energii odebranej z kotła przez budynek. Im cieplej na zewnątrz tym bardziej ów wskaźnik powinien maleć.

    nilsan
    to już mnie uspokoiłeś z tego wynika że uzyskałem prawidłowy proces spalania.
    i zawsze podczas gdy płomienie pokazują się nad zasypem przy otwartej klapce PP
    RCK uchyla się na 5mm jak uzyska temp. zadaną unister zamyka PP i w tedy powoli zamyka się RCK.
    jesli chodzi o ten wskaźnik faktycznie spalanie spadło o około 1kg/1h
    teraz pale na kotle 47stC gdzie w dzień +6 noc -3 w domu za dnia ponad 23stC w nocy 22,4stC
    Ostatnio edytowane przez ZUG ; 04-03-2012 o 11:49

  15. #1035

    Domyślnie

    ZUG

    Jeżeli oprócz tego masz:
    - suchy komin,
    - jasny, pylasty nalot na ściankach wymiennika kotła bez śladów smoły i sadzy,
    - brak oznak kondensacji w kotle i kominie,
    to jesteś blisko optymalnych warunków spalania dla twojego układu kocioł+komin+instalacja odbioru ciepła.

    nilsan
    Skrajności nikomu nie służą. Kompromis mile widziany.
    A każda przyjemność musi kosztować.
    Chcesz mieć coś zrobione dobrze, to musisz za to zapłacić.
    Chcesz mieć coś zrobione jako tako, to zapłacisz mniej.
    Chcesz mieć coś zrobione za darmo, to zrób to sobie sam.

    Promuję spalanie na ciągu naturalnym w wątku o "Ekonomicznym spalaniu paliw stałych"

  16. #1036

    Domyślnie

    Cytat Napisał nilsan Zobacz post
    ZUG

    Jeżeli oprócz tego masz:
    - suchy komin,
    - jasny, pylasty nalot na ściankach wymiennika kotła bez śladów smoły i sadzy,
    - brak oznak kondensacji w kotle i kominie,
    to jesteś blisko optymalnych warunków spalania dla twojego układu kocioł+komin+instalacja odbioru ciepła.

    nilsan
    po wypaleniu zasypu na ściankach mam białawy nalot i na wymienniku a jak zmiotką zamiote to pod nim
    jest sadza suchutka o kolorze brązowawym i bezwonnym.
    narazie takie coś zauważyłem.

  17. #1037

    Domyślnie

    ZUG

    No to osiągnąłeś optymalne parametry spalania.
    Czyli moje nauki nie poszły w las.

    nilsan
    Skrajności nikomu nie służą. Kompromis mile widziany.
    A każda przyjemność musi kosztować.
    Chcesz mieć coś zrobione dobrze, to musisz za to zapłacić.
    Chcesz mieć coś zrobione jako tako, to zapłacisz mniej.
    Chcesz mieć coś zrobione za darmo, to zrób to sobie sam.

    Promuję spalanie na ciągu naturalnym w wątku o "Ekonomicznym spalaniu paliw stałych"

  18. #1038

    Domyślnie

    Cytat Napisał nilsan Zobacz post
    ZUG

    No to osiągnąłeś optymalne parametry spalania.
    Czyli moje nauki nie poszły w las.

    nilsan
    dokładnie ,a co się nalatałem i kasy wydałem to głowa mała.
    także pamiętam jak opisywałeś mój problem i twoja diagnoza była trafna (za duzy ciąg kominowy)
    montaż RCK załatwił problem i z opisów innch uzytkowników zainstalowałem deflektor co dało taki efekt.
    także cały zasyp kiedyś przy dwuch godzinach się zajmował a teraz 5godz potrzebuje.

    także wielkie dzięki

  19. #1039

    Domyślnie

    ZUG

    Myślę, że również nie bez znaczenia było wykonanie przez ciebie regulacji instalacji odbioru ciepła i ustawienie prawidłowej wielkości przepływu wody przez kocioł.

    nilsan

    PS
    Przy spalaniu węgla o wartości opałowej 26-28MJ/kg na poziomie 1kg/h, twój średni rozbiór mocy oscyluje wokół 6kW przy obecnych średniodobowych temperaturach zewnętrznych.
    Ostatnio edytowane przez nilsan ; 04-03-2012 o 13:30
    Skrajności nikomu nie służą. Kompromis mile widziany.
    A każda przyjemność musi kosztować.
    Chcesz mieć coś zrobione dobrze, to musisz za to zapłacić.
    Chcesz mieć coś zrobione jako tako, to zapłacisz mniej.
    Chcesz mieć coś zrobione za darmo, to zrób to sobie sam.

    Promuję spalanie na ciągu naturalnym w wątku o "Ekonomicznym spalaniu paliw stałych"

  20. #1040

    Domyślnie Alternatywa dla Laddomatu

    Ponieważ sezon grzewczy dobiega powoli końca nadchodzi czas na modernizacje kotłowni.
    Poniżej prezentuję schemat sprawdzonego prostego układu ładowania bufora, który eliminuje wszystkie mankamenty wynalazku zwanego Laddomatem.


    Opis działania
    Podczas rozruchu kotła przy zimnym buforze rozpoczyna się proces jego ładowania na drodze grawitacyjnej poprzez zawór zwrotny klapowy ZZK. Po osiągnięciu temperatury zadanej np. 60*C na czujniku CTW (termostat przylgowy z nastawą temperatury zadanej lub inne alternatywne rozwiązanie), uruchamiana jest pompa obiegu kotłowego. Różnica ciśnień na zaworze ZZK wywołana pracą pompy, powoduje jego zamknięcie i rozpoczyna się proces wymuszonego ładowania bufora pompą kotłową.
    Ponieważ temperatura mierzona na powrocie do kotła za pomocą sondy głowicy termostatycznej z kapilarą zaworu ZT jest w tej sytuacji niższa od temperatury zadanej 40*C, to zawór ZT jest w pełni otwarty. Część gorącej wody z przewodu zasilania jest zawracana poprzez zawór ZT w kierunku do przewodu powrotnego w obiegu z pompą, w której następuje jej zmieszanie z chłodną wodą powracającą z bufora.
    W miarę zbliżania się temperatury na powrocie do kotła do temperatury zadanej na głowicy termostatycznej zaworu ZT, zawór zacznie się przymykać, a po jej przekroczeniu nastąpi jego całkowite zamknięcie. W ten sposób jest realizowana funkcja ochrony powrotu kotła.
    Za pomocą zaworu regulacyjnego ZR regulujemy punkt pracy pompy kotłowej ze stałą charakterystyką, dostosowując za jego pomocą wielkość przepływu wody przez kocioł do jego mocy.
    Pompa jest zamontowana w układzie zasyfonowania, który zapobiega rozładowywaniu się bufora poprzez kocioł, pomimo braku za nią zaworu zwrotnego. Podobną funkcję pełni zawór ZZK. Dzięki takiemu montażowi pompy zostało wyeliminowane zjawisko zastoinowania pompy. Przez pompę przepływa wahadłowo niewielki strumień wody w obu kierunkach, powodujący obracanie się wirnika i oczyszczanie łożysk.

    nilsan
    Ostatnio edytowane przez nilsan ; 04-03-2012 o 15:24
    Skrajności nikomu nie służą. Kompromis mile widziany.
    A każda przyjemność musi kosztować.
    Chcesz mieć coś zrobione dobrze, to musisz za to zapłacić.
    Chcesz mieć coś zrobione jako tako, to zapłacisz mniej.
    Chcesz mieć coś zrobione za darmo, to zrób to sobie sam.

    Promuję spalanie na ciągu naturalnym w wątku o "Ekonomicznym spalaniu paliw stałych"

Strona 52 z 190

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony