dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 79 z 79
  1. #61

    Domyślnie

    Witam
    Tak dobrze szło i się zatrzymało...

  2. #62

    Domyślnie Samodzielne rozprowadzenie i instalacja DGP - SCHEMAT

    Witam,
    mam prośbę do montarzystów, urzytkowników oraz osoby znjące się na rzeczy. Planuję w domu rozprowadzenie systemu wymuszonego rozprowadzenia ciepła z kominka. Kominek to Tarnavva Unica Grand 20kw
    Prosił bym o zerknięcie na mój schemat podłączenia.
    Instalację będę wykonywał sam stąd moje niepewności.
    Domek 190m2
    Planuję turbinę BANANeco3 600m3 bądź 1000m3. Czy to dobry wybór. Może bez baypasu?
    Przy całym tym mechanicznym rozprowadzeniu obawiam się tylko o szumy z turbiny i przewodów. Znajomy mnie tak nastraszył. Słusznie?

    Pytania:
    1. do jakiej wysokości powinny zchodzić rury spiro wewnątrz kominka, wyczytałem że 20cm poniżej kratek wywiewnych na parterze, czy u mnie to również się sprawdzi
    2. słyszałem że te gotowe obudowy nakładane na kominek nie zabardzo się sprawdzają, ale tylko słyszałem...
    3. jakiej wielkości powinna być komora dekompresyjna (wysokość od sufitu piętra) (proszę zauważyć że obudowa kominka będzie ciągnęła się przez 2 kondygnacje
    4. kominek ma 2 zasilania powietrzem, jedno do paleniska, drugie opływające szybę. Czy potrzebuję ciągnąć z zewnątrz 2 rury pcv? czy wystarczy 1, tylko potem jak rozdzielić ją na 2 doloty?
    5. wewnątrz kominka dajemy rusy spiro?
    6. czy kratka zaciągające powietrze z pomieszczenia do dgp musi się znaleźć w tym miejscu i czy w ogóle musi?
    7. jaki przewód z regulatora powinieniem pociągnąć do turbiny? Czy wystarczy zasilanie 3x1,5?
    ...

    Z góry dziękuję za pomoc i wszelkie sugestie
    Pozdrawiam

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kominek.jpg
Wyświetleń:	1346
Rozmiar:	80,3 KB
ID:	174269

  3. #63

    Domyślnie

    Napracowałeś się przy tym schemacie, to trzeba to wynagrodzić:
    - przy tak pojemnej komorze baypas jest niepotrzebny,
    - przy wymuszonej instalacji szumu nie unikniesz, możesz walczyć z decybelami (termoflexy perforowane),
    - nie łączy się grawitacji i wymuszonej,
    - przejście przewodów przez komorę izolacyjną tylko w izolacji,
    - zasilanie powietrzem z zewnątrz tylko jedną rurą (do spalania). Twoja dwururka powodowałaby lekkie nadciśnienie i przez to miałbyś zwiększoną stratę ciepła,
    - dobór wielkości aparatu, to jest rzecz najważniejsza, na którą wpływ, oprócz kubatury, ma opór instalacji. A to już trzeba policzyć...

  4. #64
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    coppi

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    114

    Domyślnie

    Cytat Napisał romole Zobacz post
    - przejście przewodów przez komorę izolacyjną tylko w izolacji,
    Chciałem o to dopytać. Czyli w komorze dekompresyjnej tylko przewody termoizolowane?? Planuję komorę oddzielić płytą krzemianową, to połączenie spito-termo zrobić w tej płycie (ewentualnie na podłodze komory dekompresyjnej??)

  5. #65
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Onufry525

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-843
    Posty
    7

    Domyślnie System DGP z kominka.

    Witam.

    Biję się z myślami dotyczącymi instalacji kominka z dystrybucją ciepłego powietrza.
    Potrzebuję jednak kilku porad technicznych.
    1. Jaki kominek będzie najlepszy dla ogrzania mieszkania parterowego o pow. 60 m2?
    2. Czy z rusztem żeliwnym, czy wykładany szamotką?
    3. Podobno można zaoszczędzić nawet do 40% dozując powietrze z zewnątrz do komory spalania. Jak to rozwiązać technicznie. Czy można pociągnąć dolot z 2 przegrody kominowej, czy osobno z zewnątrz doprowadzić. I jakim przewodem czy może być PCV czy rura izolowana lub inny wynalazek? Oraz jak regulować dopływ powietrza? Kominek z dystrybucją ciepłego powietrza.
    4. Pomyślałem iż zamiast obudowy zajmującej jednak sporo miejsca zamontuję kominek w ścianie. I tu kolejny problem czy mogę go zabudować całkowicie tak jak na obrazku załączonym poniżej? Myślałem o jakiś schowkach na drzewo i akcesoria na drzwiczki magnetyczne takie jak się montuje w łazienkach do liczników i zaworów.
    http://obrazki.elektroda.pl/8624587300_1361259774.jpg
    5. Wyczytałem też o jakiś nawiewach wspomagających cyrkulację grawitacyjną ciepłego powietrza. Kominek będzie narożny w środkowym pokoju. Drugi pokój jest przez ścianę więc myślę iż tu nie będzie problemu przekuję się przez ścianę i po kłopocie. Trzeci pokój natomiast jest oddalony od pieca o około 10mb i tu już pewnie będzie potrzebne wsparcie. Jaki nawiew zastosować?
    Będę wdzięczny też za jakieś info (rysunki, zdjęcia) jak zaizolować wkład aby nie tracić niepotrzebnie ciepła.

  6. #66
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotr.nowy
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    1.526
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    109

    Domyślnie

    To ja tez podłączę się do tematu z pytaniem. W planach jest DGP grawitacyjna . I mam jedną wątpliwość:
    Czy dystrybutor powinien/musi być izolowany? Jeśli tak to wełna od wewnątrz dystrybutora czy od zewnątrz?
    Jeśli sie mylę to niech mnie ktoś poprawi !
    PIOTREK
    DZIENNIK EM-02
    GALERIA EM-02

  7. #67
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotr.nowy Zobacz post
    To ja tez podłączę się do tematu z pytaniem. W planach jest DGP grawitacyjna . I mam jedną wątpliwość:
    Czy dystrybutor powinien/musi być izolowany? Jeśli tak to wełna od wewnątrz dystrybutora czy od zewnątrz?
    Dystrybutor nie musi być. Za dystrybutor może być obudowa kominkowa.

    Ja bym unikał za wszelką cenę stosowania wełny w budowaniu kominka.
    Pozdrawiam

  8. #68
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    DANIEL SIS

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Pisz
    Kod pocztowy
    12-200
    Posty
    705

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotr.nowy Zobacz post
    To ja tez podłączę się do tematu z pytaniem. W planach jest DGP grawitacyjna . I mam jedną wątpliwość:
    Czy dystrybutor powinien/musi być izolowany? Jeśli tak to wełna od wewnątrz dystrybutora czy od zewnątrz?
    To zależy czy musi czy nie musi być dystrybutor. Zależy jak daleko są wyloty powietrza. Jak duże pomieszczenia, jaki wkład. Dystrybutor stosuje się do stworzenia takiego ciśnienia powietrza i odpowiedniego jego nagrzania, żeby w odpowiednich ilościach i temperaturze docierał do pomieszczeń grawitacyjnie. Bo może lecieć za słabo i będzie zimno albo za mocno i się przegrzeje...
    Czy się izoluje czy nie taki dystrybutor....mozna wykonać dystrybutor z blachy i obudowa będzie izolatorem albo dystrybutor zrobić z płyt krzemianowych czy wermikulitowych...
    Tu była reklama...

  9. #69
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotr.nowy
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    1.526
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    109

    Domyślnie

    Dziękuję Panowie!
    Jeśli sie mylę to niech mnie ktoś poprawi !
    PIOTREK
    DZIENNIK EM-02
    GALERIA EM-02

  10. #70
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Przyłączę się i ja, bo nurtuje mnie chyba prosta sprawa. Do niedawna DGP miało być oparte o turbinę pchającą powietrze do 4 pomieszczeń. W tym celu z obudowy kominkowej idzie rura fi160 na poddasze. Jednak ostatnio koncepcja się zmieniła i dogrzewane DGP mają być tylko 2 pomieszczenia znajdujące się bezpośrednio nad kominkiem. I teraz czy:
    - zostawić to wyprowadzenie fi160 z obudowy i na poziomie +1 zrobić trójnik redukcyjny na 2x fi125 i rozejście do pokoi (http://www.darco.com.pl/oferta-produ...rt,49,yrs.html)
    - zmienić wyprowadzenie na 2x fi125 jedno obok drugiego i iść na +1 obok siebie równolegle i tam do pokoi
    Dywagacje nad kominkiem - Kominek Trocia

  11. #71
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sebm

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    67

    Domyślnie

    Witam, podłączę się
    wylot ciepłego powietrza z kominka mam rurą 125. Czy mogę podłączyć turbinę z fi 150, czy są jakies przeciwskazania? np AN2

    i pytanie drugie, czy mogę użyć do dgp przewodu elastycznego przeznaczonego do wentylcji? mam zabudowany w suficie kawałek jakieś 3m
    Ostatnio edytowane przez sebm ; 27-11-2013 o 17:13

  12. #72
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał Trociu Zobacz post
    - zostawić to wyprowadzenie fi160 z obudowy i na poziomie +1 zrobić trójnik redukcyjny na 2x fi125 i rozejście do pokoi (http://www.darco.com.pl/oferta-produktowa/art,49,yrs.html)
    Poszedłem tą ścieżką. Póki co działa i sprawuje się.
    Dywagacje nad kominkiem - Kominek Trocia

  13. #73
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Myszor_Bud

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam szanownych forumowiczów.

    Nie chciałem zakładać nowego wątku więc podłączam się do dyskusji. Mam kilka pytań dotyczących DGP, które chciałbym wykonać samodzielnie. Mam niestety parę niedogodności:

    -kanały, muszą być prowadzone w podłodze. Przewidywane warstwy to 5cm styropianu + 5cm wylewki.
    -dość niefortunny układ pomieszczeń wymusza na mnie umieszczenie turbiny w pokoju- patrz schemat. Chcę zabudować tą wnękę ścianką z płyt G-K i zaizolować akustycznie płytami z wełny mineralnej. Dostęp do turbiny będzie w postaci drzwiczek przesuwych, lub coś tego typu.

    Rozrysowałem sobie prowadzenie kanałów. Chcę aby kominek ogrzewał salon (pomieszczenie 6- rys. parteru) i pokoje (pomieszczenia 3, 4, 5, 9- rys. piętra). Mam do Was następujące pytania:

    1. Czy rozrysowany schemat instalacji ma w ogóle prawo zadziałać? Czy rozlokowałem kratki w odpowiednich miejscach?
    2. Czy istnieje możliwość odcięcia nawiewu do poszczególnych pomieszczeń? Przykładowo odciąć pomieszczenie 3 i 4 na piętrze?
    3. Czy istnieje możliwość wyłączenia turbiny i całkowitego odcięcia dopływu gorącego powietrza do pomieszczeń na piętrze?
    4. Czy można instalować kanały i kratki nawiewne w ścianach z płyt G-K?
    5. Kratki nawiewne powinienem instalować min. 30cm nad podłogą, czy np. poprowadzić kanały wyżej i ulokować je pod sufitem?

    Na chwilę obecną to wszystkie pytania. Później będę męczył dalej. Wstępnie dobrałem wkład kominkowy o mocy 12kW. Producent kratki.pl model MAJA. O turbinach nie mam pojęcia, nie wiem na jakiej podstawie ją dobrać, najpierw muszę wiedzieć czy DGP u mnie zadziała. Odległości orientacyjne między rozdzielaczem a punktami nawiewnymi to:

    pkt. A- ok. 7,5-8m
    pkt. B- ok. 5m
    pkt. C- ok. 5,5m
    pkt. D- ok. 3,5

    Za wszelkie odpowiedzi, porady i pouczenia z góry dziękuję. Poniżej zamieszczam rozrysowane przeze mnie schematy i rzuty kondygnacji:
    1.jpg- wyszczególnienie elementów instalacji (wstępne oczywiście)
    2.jpg- rzut piętra ze szkicem prowadzenia kanałów
    3.jpg- rzut parteru z lokalizacją kominka
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	184
Rozmiar:	86,8 KB
ID:	287304Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	150
Rozmiar:	88,3 KB
ID:	287305Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	178
Rozmiar:	59,0 KB
ID:	287306
    Ostatnio edytowane przez Myszor_Bud ; 03-11-2014 o 19:56

  14. #74
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Nierealne żeby dobrze wykonać. Kanał ma wysokość 5 cm ale musi być zaizolowany na około wełną. Rękawy do izolacji można sobie w ... wsadzić. Realną izolację daje 2,5 cm wełny. Czyli masz już 10 cm plus wylewka.
    Pisałem już o tym w kilku wątkach na FM.
    Oprócz wentylatora musisz zmieścić tam jeszcze prawie tej samej wielkości filtr z realnym dostepem, bo musisz go czyścić 2-3 razy w miesiącu. Czyli masz już drzwiczki dwa razy większe niż planowałeś.
    I dalej nie masz ogrzewania np. w obydwu łazienkach, a bez sensu jest robić system grzewczy dla całego domu i pominąć w nim łazienki.
    Odpuść sobie kanały i zrób DGP na poddaszu nieużytkowym. Będzie lepiej, prościej, bez zbędnego kombinowania.
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  15. #75
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar SeBudowniczy
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam serdecznie

    Zastanawiam się nad nie wymuszonym DGP. Czy taki projekt ma sens ?
    Rury z kominka w izolacji (fi 100) ciągnę pod sufitem na parterze dopiero w odpowiednich miejscach przebijam się na piętro (z okrągłej na kwadratową i wyrzutnia znowu okrągła aby zamontować anemostat) Wyloty oznaczyłem gwiazdkami.
    Łazienka na parterze miała by wylot przy suficie. Pozostałe docieplane pomieszczenia na piętrze to : sypialnia, korytarz, dwie sypialnie mniejsze i łazienka.

    Jak sądzicie czy jest sens bawić się w DGP bez turbiny ?
    Czy siłą grawitacji ciepło doleci w te miejsca ?
    Czy Konieczna będzie druga rura dolotowa powietrze do kominka która dostarczy powietrze, później rozprowadzane w DGP ?

    Z góry dzieki za odpowiedzi i pozdrawiam
    Seb

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	88
Rozmiar:	102,9 KB
ID:	307438Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pietro.jpg
Wyświetleń:	97
Rozmiar:	99,9 KB
ID:	307439
    Ostatnio edytowane przez SeBudowniczy ; 05-03-2015 o 21:47

  16. #76
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Moniskaja
    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Gorlice
    Kod pocztowy
    38-300
    Posty
    54

    Domyślnie

    Witam serdecznie,
    Temat jakby trochę zamarł jednak mam nadzieję że ktoś tu jednak jeszcze zagląda i rowieje moje wątpliwości. Planujemy z mężem DGP w naszym domku (ok 130 m2). Najlepszym i chyba jedynym sposobem rozprowadzenia ciepłego powietrza na piętrze będzie umieszczenie rozdzielacza na strychu i stamtąd poprowadzenie kanałów do poszczególnych pomieszczeń. Wyloty będą wtedy umieszczone w suficie. Czy takie rozwiązanie da nam oczekiwany efekt? W końcu ciepłe powietrze unosi sie do góry. Czy w takim razie pomieszczenie będzie właściwie dogrzane?
    Z drugiej strony mamy dylemat co zrobić z pomieszczeniami na parterze? Najlepiej było by pokój sąsiadujący z kominkiem dogrzać grawitacyjnie, ale czytałam że nie powinno się łączyć tych dwóch rozwiązań... Kolejny problem to dogrzanie łazienki na dole ;/ Może ktoś ma na to wszystko jakiś pomysł?
    Ostatnio edytowane przez Moniskaja ; 20-08-2015 o 11:09

  17. #77
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał Moniskaja Zobacz post
    Może ktoś ma na to wszystko jakiś pomysł?
    Pytasz tak, jak byś znała nieco temat, a już na wstępie brak precyzji.
    O jaki (dokładnie!) rodzaj DGP ci chodzi? Wymuszony (turbiną), "grawitacyjny" czy "mieszany"
    Z jednej strony piszesz, że wiesz, że ciepłe powietrze unosi się do góry,
    a z drugiej strony chcesz wyloty umieścić pod sufitem.
    Jeśli planujesz DGP z turbiną, to skąd obawa o pomieszczenia na parterze? Niby skąd ta pewność, że najlepiej byłoby pokój sąsiadujący z kominkiem dogrzać grawitacyjnie
    Z tego chaosu wynika dla mnie wniosek, że nie warto trapić się tymi problemami i najlepiej zlecić temat sprawdzonej ekipie
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 22-08-2015 o 21:43

  18. #78
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wadza

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-054
    Posty
    1

    Domyślnie

    witam! mam kominek viking scat 14kw z zewnetrznym doplywem powietrza i z cieglem regulacyjnym wylozony w srodku szamotem.interesuje mnie podlaczenie systemu dgp .mieszkanie na poddaszu w kamienicy 60m2.do ogrzania 3 pokoje.wysokosc pokoi 2.5m.mam kilka pytan:
    jaka moze byc odleglosc turbiny od kominka aby zasysala cieple powietrze i jaka polecacie

  19. #79

    Domyślnie

    Witam, w związku z planowanym remontem domu z lat 50 zamierzam rozprowadzić ciepłe powietrze z kominka systemem dgp. Rury, dmuchawa z baypasem zamierzam poprowadzić poddaszem które na obecną chwilę jest graciarnia. Dodatkowo zamierzam założyć ogrzewanie foliami z podczerwienią pod panelami sterowane czujnikami powietrze/podłoga. Na planie zaznaczyłem czerwonym kolorem nawiew ciepłego powietrza a kolorem niebieskim wywiew wentylację z łazienki i ubikacji. Dom jest murowany i zamierzam go ocieplic 15 cm wełny ( zastanawiam się nad 10 cm). Poddasze docelowo też będzie ocieplone ale to z czasem będzie robione. Powiedzcie czy dobrze myślę i czy coś jest do poprawienia. Co do kominka to jeszcze nie wiem jaki model ani jaka moc i tu też liczę na waszą pomoc w wyborze. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bez wymiarow dom.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	100,4 KB
ID:	430588

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony