dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    adamzzz

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    195

    Domyślnie zużycie prądu kotłowni na paliwo stałe

    Witam. Nie wiem czy temat był już gdzieś poruszany ale troszkę mnie zastanawia jakie są pobory prądu nowoczesnej instalacji co z piecem automatycznym na ekogroszek.
    U moich rodziców jest zamontowany piec stalmark szufladowy. mają w instalacji 3 pompki (1x80w + 1x 45W +1x 15W).
    Same pompki to ponad 3 KW na dobę.
    Ma ktoś może załołony podlicznik żeby to dokładnie zmierzyć bo dmuchawa i podajnik też swoje ciągnie a sumarycznie w perspektywie sezonu grzewczego to może wyjść nie mało.
    Tak mi sie wydaje, że nikt tego nie bierze pod uwage decydując sie na taki rodzaj ogrzewania

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    adamzzz

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    195

    Domyślnie

    nikt tego nie liczył?? przecież same pompki to ok 100 KW na miesiac czyli ok 50 zł
    Jak jest u Was?

  3. #3

    Domyślnie

    u mnie CO śmiga dopiero jakieś 2 m-ce. też mam 3 pompy obiegowe. Z pełną świadomością zainwestowałem w pompy energooszczędne - pracujace w A klasie energooszczędności. Kupiłem pompy leszczyńskiego LFP o naziwe EXPERIA. W sumie to Grundfosy, tylko pod inną nazwą . Zużycie prądu podawane przez producenta to od 5W do 22W (pompa 25-40) - mam jedną sztukę. W przypadku pompy 25-60 (mam 2 szt.), zużycie waha sie w przedziale 5W-45W. Moje pompy pracują na pierwszym biegu. Wszystkie mają zużycie rzędu 5W. Reasumując, warto zainwestować, żeby póżniej płacic mniej. Inwestycja szybciutko sie zwróci
    piotr

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał adamzzz Zobacz post
    nikt tego nie liczył?? przecież same pompki to ok 100 KW na miesiac czyli ok 50 zł
    Jak jest u Was?
    kocioł tłokowy + alpha2 na co + grundfos 24/40 na cwu = 1 kWh/dobę
    R-290 pod strzechy

  5. #5

    Domyślnie

    Ja mam założony podlicznik w kotłowni.
    Jeśli chodzi o pompy CO, ja mam 4 Grundfosy 25-45, to muszę przyznać że producenci bardzo dokładnie podają zużycie prądu.
    Dmuchawa pieca, ja mam Klimosza 35kw, przy sile nadmuchu 30% zużywa 20W, najwięcej bierze silnik podajnika 160W, ale to tylko przez 5 sekund potem przerwa 15 sekund i znowu podawanie.
    Piec w podtrzymaniu, raczej sam sterownik, pobiera dokładnie 3W. Teraz przy tych mrozach piec częściej się włącza i tak mniej więcej pracuje przez 15 godzin a stoi 9.
    W tej chwili dobowy pobór prądu mojej całej kotłowni to 2,9 kWh,
    czyli 2,9 x 0,48 zł za kWh = 1,39 zł/dobę.
    Wychodzi 41,76 zł na miesiąc, nie jest tak najgożej.
    Najwięcej biorą pompy, bo pracują non stop
    Ostatnio edytowane przez zyzolek ; 30-01-2012 o 11:53

  6. #6

    Domyślnie

    u mnie natomiast pompy pracuję kiedy piec (na paliwo stałe ) osiąga o 1 St.C więcej niż ustawione jest na piecu.....gdy temp. pieca opada poniżej zadanej temp. piec przechodzi w stan podtrzymania (gdzie nic nie pracuje) popo piec osiągnie zadana temp.rstu sie powoli wychładza....o 3 st.C i włącza się dmuchawa oraz po 25 s podajnik na 6 s ---dmuchawa dmucha aż piec osiagnie zadana temp. napiecu. , wtedy wyłącZa się dmnuchawa (70w) i po chwili załaczają się dwie pompy główna i do ogrzewania podłogowego druga.... jedna na 2 biegu druga na 1 biegu łącznie wg opisów biorą około 65 W
    czas pracy przy około obciązeniu 70 W stnaowi 2/3 czu w trakcie całej doby....(czyli ok. 16h x 70W =1120W ...1,12kW na dobę) co oscyluje w granicach 35-40 kW na miesiąc koszt około 20 zł/m-cznie
    przy tym zużycie paliwa stałego (miał) łacznie za cały rok wyniesie ok. 3,7 t ( w tym także grzanie ciepłej wody latem) koszt 3,7 t x 360 zł/t = 1332 zł....
    jak dla mnie rewelacja....
    pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony