dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Kto może dokonać oględzin ławy fundamentowej?

    Witam.
    Chciałbym się zapytać, kto może dokonać oceny stanu technicznego istniejącej ławy fundamentowej, oczywiście z wystawieniem protokołu wykonania oceny. Chodzi mi o branżę, w której mam szukać taką firmę. Czy to są biura projektowe, lub tym podobne?
    Pozdrawiam.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    SKUT13

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał sabcio Zobacz post
    Witam.
    Chciałbym się zapytać, kto może dokonać oceny stanu technicznego istniejącej ławy fundamentowej, oczywiście z wystawieniem protokołu wykonania oceny. Chodzi mi o branżę, w której mam szukać taką firmę. Czy to są biura projektowe, lub tym podobne?
    Pozdrawiam.
    Ocenę lub opinię techniczną może wykonać projektant konstrukcji z uprawnieniami, ekspertyzę rzeczoznawca budowlany z odpowiednimi uprawniniami

  3. #3

    Domyślnie

    Rozumiem.
    A czy w mojej sytuacji lepiej wykonać ocenę (opinię techniczną), czy jednak ekspertyzę?













    Cytat Napisał SKUT13 Zobacz post
    Ocenę lub opinię techniczną może wykonać projektant konstrukcji z uprawnieniami, ekspertyzę rzeczoznawca budowlany z odpowiednimi uprawniniami

  4. #4

    Domyślnie

    Zależy do czego ci to potrzebne - do większości przypadków opinia techniczna wystarcza - napisz coś więcej

  5. #5

    Domyślnie

    Więc tak; mam po dziadku działkę na Rodzinnych ogródkach działkowych i jest tam altana murowana z porotherna 18,8cm. o pow. 25m. kw.
    Mysłałem o wyniesieniu drugiej kondygnacji. Ale zeby to zrobic, muszę ustalić, czy ława jest wystarczająco mocna, aby utrzymac dodatkowy ciężar. Ktoś musi wziąść na siebie odpowiedzialność za ocenę, bo gdyby zostało to żle ocenione, to zawaliła by się ściany(y).
    Szkoda by było mi całą altanę zniszczyć i w jej miejscu budować drugą, tymbardziej, że metraż je jest maksymalny. jaki może być na takch działkach i nowej nie powiększę.















    Cytat Napisał stiffler Zobacz post
    Zależy do czego ci to potrzebne - do większości przypadków opinia techniczna wystarcza - napisz coś więcej

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemysław_

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Czeladź
    Posty
    249

    Domyślnie

    Witam, o opinie a raczej wykonanie ekspertyzy musisz zwrócić się do rzeczoznawcy budowlanego.
    Kierownik czy projektant nie wyda żadnego zaświadczenia opinia uzyskana od tych osób nie będzie mogła być przedłożona w sądzie.
    Jednak Kierownicy ( osoby posiadające uprawnienia budowlane w zakresie kierowania robotami budowlanymi) oraz projektanci ( uprawnienia do projektowania) w większości posiadają wiedzę do prawidłowej oceny sytuacji. W zależności do czego jest potrzebna ta opinia musisz zwrócić się do odpowiedniej osoby.
    Jeżeli chcesz zażądać poprawek od wykonawcy to słowa kierownika lub projektanta powinny wystarczyć. Pozdrawiam Serdecznie Przemysław

  7. #7

    Domyślnie

    Hm. powiem szczerze, że się pogubiłem.
    Tak jak napisałem, potrzebuję w ręku papier, który potwierdzi mi lub odrzuci możliwośc wzniesienia na starych fundamentach dodatkową kondygnację takiej altany.
















    Cytat Napisał Przemysław_ Zobacz post
    Witam, o opinie a raczej wykonanie ekspertyzy musisz zwrócić się do rzeczoznawcy budowlanego.
    Kierownik czy projektant nie wyda żadnego zaświadczenia opinia uzyskana od tych osób nie będzie mogła być przedłożona w sądzie.
    Jednak Kierownicy ( osoby posiadające uprawnienia budowlane w zakresie kierowania robotami budowlanymi) oraz projektanci ( uprawnienia do projektowania) w większości posiadają wiedzę do prawidłowej oceny sytuacji. W zależności do czego jest potrzebna ta opinia musisz zwrócić się do odpowiedniej osoby.
    Jeżeli chcesz zażądać poprawek od wykonawcy to słowa kierownika lub projektanta powinny wystarczyć. Pozdrawiam Serdecznie Przemysław

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemysław_

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Czeladź
    Posty
    249

    Domyślnie

    Cytat Napisał sabcio Zobacz post
    Hm. powiem szczerze, że się pogubiłem.
    Tak jak napisałem, potrzebuję w ręku papier, który potwierdzi mi lub odrzuci możliwośc wzniesienia na starych fundamentach dodatkową kondygnację takiej altany.
    Proste, zrób parę fotek fundamentów, altany i idź do biura projektowego lub wyślij mailem. Zapytaj się czy podejmą się projektu rozbudowy takiej altany. Jeżeli tak to pewnie przyjmą jakieś współczynniki uwzględniające zużycie itd. Jeżeli tylko wydadzą projekt takiej rozbudowy to znaczy, że przejmują na siebie tą odpowiedzialność. Mogą ewentualnie zażądać dodatkowej ekspertyzy wtedy trzeba powiedzieć, że chcesz zlecić całość. Innym słowem jeżeli do celów projektowych potrzebna będzie ekspertyza to ma się zawierać w projekcie.
    Musisz przygotować się również na pytania z jakich materiałów była budowana altana, kiedy. Czy to było gdzieś odnotowane itd. Udzielisz tych informacji. A projektanci mają wydać projekt rozbudowy czy przebudowy altany.
    Tam powinny znajdować się ewentualne wzmocnienia istniejącej altany.
    Znając życie jeżeli stan altany jest mizerny a materiały słabej jakości to projektanci przyjmą takie współczynniki bezpieczeństwa, że ho ho
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Przemysław_ ; 30-01-2012 o 20:35

  9. #9

    Domyślnie

    Oj, to był chyba żart z Twojej strony. Same fotki nie napewno nie wystarczą. Ekspertyza taka z pewnością będzie polegała na tzw. odkrywce części istniejącej ławy i sprawdzenie jej stanu. Przecież tego nieprześwietlą.














    Cytat Napisał Przemysław_ Zobacz post
    Proste, zrób parę fotek fundamentów, altany i idź do biura projektowego lub wyślij mailem. Zapytaj się czy podejmą się projektu rozbudowy takiej altany. Jeżeli tak to pewnie przyjmą jakieś współczynniki uwzględniające zużycie itd. Jeżeli tylko wydadzą projekt takiej rozbudowy to znaczy, że przejmują na siebie tą odpowiedzialność. Mogą ewentualnie zażądać dodatkowej ekspertyzy wtedy trzeba powiedzieć, że chcesz zlecić całość. Innym słowem jeżeli do celów projektowych potrzebna będzie ekspertyza to ma się zawierać w projekcie.
    Musisz przygotować się również na pytania z jakich materiałów była budowana altana, kiedy. Czy to było gdzieś odnotowane itd. Udzielisz tych informacji. A projektanci mają wydać projekt rozbudowy czy przebudowy altany.
    Tam powinny znajdować się ewentualne wzmocnienia istniejącej altany.
    Znając życie jeżeli stan altany jest mizerny a materiały słabej jakości to projektanci przyjmą takie współczynniki bezpieczeństwa, że ho ho
    Pozdrawiam

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    SKUT13

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    216

    Domyślnie

    W opisanym przypadku wystarczy opinia. Ekspertyza nie jest konieczna, a jest dużo droższa. Jeśli to była samowola, to radzę tego nie ruszać

  11. #11

    Smile

    Tu niema mowy o samowoli, bo to teren ROD i działkowicz ma wolną rękę w budowie i rozbudowie altan. Grunt, zeby niemiały więcej, niż 25m. kw. i 5 m. wysokości.
    Tak w ogóle to nawet projekt nie jest wymagany. Jeśli firma budowlana ma doświadczenie w pracach budowlanych, to mozna ją rozbudowac bez projketu, Na Boga, to ma ledwie 25m, kw.
    To tyle, co pomieszczenie gospodarcze w typowym domu jednorodzinnym.












    Cytat Napisał SKUT13 Zobacz post
    W opisanym przypadku wystarczy opinia. Ekspertyza nie jest konieczna, a jest dużo droższa. Jeśli to była samowola, to radzę tego nie ruszać

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemysław_

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Czeladź
    Posty
    249

    Domyślnie

    Oczywiście, że fotki nie wystarczą to nie ulega dyskusji. Tylko da to ogląd projektantowi na sprawę czy warto to ruszać. Wydaje mi się, że to tylko altanka warto przynajmniej zapytać o koszt takiego projektu. Owszem altanka nie wymaga pozwolenia ale czy nie podlega już pod zgłoszenie?
    Szczerze nie zawsze warto polegać na majstrach.
    Ps. Da się prześwietlać żelbet. Ale to nie ta liga.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Przemysław_ ; 30-01-2012 o 21:10

  13. #13

    Domyślnie

    Witam.
    A jakie dane powinny się znajdować na pieczęci człowieka, który wykona taką opinię techniczną? Oprócz imienia i nazwiska, czy musi być adres zamieszkania? Jaka musi być nazwa uprawnień? np. SEP (przykład). Chodzi o to, w rqazie czego, jak ściany się zawalą, żebym mógł mieć podstawę wniesienia sprawy do sądu. To chyba oczywiste.
    Pozdrawiam.













    Cytat Napisał SKUT13 Zobacz post
    Ocenę lub opinię techniczną może wykonać projektant konstrukcji z uprawnieniami, ekspertyzę rzeczoznawca budowlany z odpowiednimi uprawniniami

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    SKUT13

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał sabcio Zobacz post
    Witam.
    A jakie dane powinny się znajdować na pieczęci człowieka, który wykona taką opinię techniczną? Oprócz imienia i nazwiska, czy musi być adres zamieszkania? Jaka musi być nazwa uprawnień? np. SEP (przykład). Chodzi o to, w rqazie czego, jak ściany się zawalą, żebym mógł mieć podstawę wniesienia sprawy do sądu. To chyba oczywiste.
    Pozdrawiam.
    A co może być na takiej pieczątce(swoją drogą już dawno nic nie podbijam pieczątką w projektach-pieczątkę można zrobić sobie dowolną) nr uprawnień i w jakiej specjalności oraz ew. rodzaj b.o lub ograniczone( w tym wypadku do projektowania w spec. konstrukcyjnej)

  15. #15

    Domyślnie

    Pieczątka nie jest dokumentem, możesz sobie zrobić pieczątkę z różnymi numerkami . Pewnie koszt tych Twoich ekspertyz podwoi wartosć altanki

  16. #16

    Domyślnie

    No to jak, czy jest ktoś, kto wie jakie informacje muszą się znaleśc na protokole wykonania oceny stanu technicznego?












    Cytat Napisał lotnik Zobacz post
    Pieczątka nie jest dokumentem, możesz sobie zrobić pieczątkę z różnymi numerkami . Pewnie koszt tych Twoich ekspertyz podwoi wartosć altanki

  17. #17

    Domyślnie

    Trochę to zakrwawa na kpinę. Osoby, które wykonują takie opinie techniczne należą chyba do tego forum, a mimo to, nie potrafią na tak postawione pytanie odpowiedzieć. Czyżby niebyli pewni swoich umiejętności i bali się napisać te informacje, aby pózniej niemieć kłopotów? Inne wytłumaczenie nie przychodzi mi do głowy. Albo może wszyscy, którzy tutaj buńczucnie piszą, że: "ja robię projekt, ja projektowałem", tylko udają?



















    Cytat Napisał sabcio Zobacz post
    No to jak, czy jest ktoś, kto wie jakie informacje muszą się znaleśc na protokole wykonania oceny stanu technicznego?

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    slawek9000

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-002
    Dzielnica
    Łagiewniki Nowe
    Posty
    684

    Domyślnie

    Cytat Napisał sabcio Zobacz post
    Trochę to zakrwawa na kpinę. Osoby, które wykonują takie opinie techniczne należą chyba do tego forum, a mimo to, nie potrafią na tak postawione pytanie odpowiedzieć. Czyżby niebyli pewni swoich umiejętności i bali się napisać te informacje, aby pózniej niemieć kłopotów? Inne wytłumaczenie nie przychodzi mi do głowy. Albo może wszyscy, którzy tutaj buńczucnie piszą, że: "ja robię projekt, ja projektowałem", tylko udają?
    zadzwoń do pierwszego lepszego biura projektów, dowiesz się więcej niż z tego forum, zwłaszcza że tu jakiś przedpiśca myli pojęcia rzeczoznawcy z listy wojewody z rzeczoznawcą sądowym, a są to zupełnie różne kompetencje. Zresztą pojęcie rzeczoznawcy jest obecnie w PB nieobecne więc jest to bardziej tytuł nobilitujący niż jakiś zakres kompetencji

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony