dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Fundamenty, kilka pytan ogólnych.

    Chciałem zadać kilka pytań odnośnie fundamentów.
    Są to pytania, które mają mi pomóc zrozumieć kolejne etapy budowy.

    Otóż pomagałem kiedyś znajomemu(betoniarz, zbrojarz) w pracach przy fundamencie.

    Kopałem fundament ręcznie na około 1,4 metra w głąb. Szerokość większa niż 0,5m.

    Otóż dokopałem się do gliny i glina była podłożem pierwotnym na które został wylany beton.
    Na dnie wykopu ułożyliśmy zbrojenie.

    Czytam tematy i nie mogę się doczytać, czy glina to dobre podłoże dla fundamentu.
    Jedni piszą że dużo fundamentów jest usadowionych na takim podłożu, z drugiej strony czytam że należy wysypać piasek 20cm i go ubić ?

    Która wersja jest właściwa ? Jeśli 20 cm piasku to wykop powinien być na 1,6 m ? Już nie chodzi mi o granicę przemarzania. Jeśli w moim terenie wynosi ona 1,4m to wykop powinien oscylować w granicach 1,6 m ? Czy dobrze myślę ?

    Drugie pytanie jaki rodzaju podsypki do wypełnienia miejsca miedzy fundamentami wybrać. Czytam i czytam, niektórzy piszą że piasek, warstwa 60-70 cm od linii fundamentu tak ? Ubijany w warstwach po 20-30 cm ? Czy aby na pewno piasek jest odpowiedni ? Czytałem różne posty i ludzie się ze sobą kłócą.

    Ciężko mi wywnioskować jaką podsypkę wybrać.

    Gdy robiłem z przyjacielem to na pewno nie wybieraliśmy ziemi między zalanym fundamentem do głębokości 70cm. Raczej 20-30. Do środka
    poszedł gruz, tynk i na pewno w grę nie wchodziło żadne ubijanie. Czy zatem po latach gdy wylany zostanie beton i zrobiona posadzka, czy można spodziewać się problemów ?

    Czy fundament z zewnątrz powinien być okryty jakąś folią i do jakiej głębokości ?

    Nurtują mnie te pytania..

    Dodatkowo skoro już jestem przy tych pytaniach, zapytam sie porady specjalistów.

    Chodzi o stary dom drewniany. Zostanie on podniesiony i zrobiony zostanie nowy fundament. Czy należy wymienić podłoże, na którym znajduje się obecnie podłoga. Jest to chyba ziemia. Czy lepiej zostawić grunt wewnątrz i go nie ruszać czy także do głębokości 70 cm od linii fundamentu, nawieźć piasku i go
    ubić ? Nie będzie podpiwniczenia.

    Proszę o odpowiedzi, ponieważ te pytania mnie nurtują.

    Pozdrawiam
    Marcin

  2. #2

    Domyślnie

    Glina jest gruntem wysadzinowym.
    W przypadku gruntów słabych wymienia się je na piasek, żwir, pospółkę.
    Jeśli granica przemarzania wynosi 1,4 m to minimum na takiej głębokości musi być spód ławy.
    Piasek jest ok, najlepsza by była pospółka. Co do utwardzania co 20 - 30 cm masz rację. Najlepiej sprawdzić utwardzenie prętem np. fi 12. Nie powinno się go dać wbić. Co do tematu pozostawienia rodzimego gruntu i utwardzenia tylko 30 cm warstwy wierzchniej się nie wypowiem.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony