dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 53 z 53
  1. #41
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    rkowal79

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Okolice Tucholi
    Posty
    489

    Domyślnie




    Wstawiłem rzuty połaci oraz więźby z projektu.
    Cytat Napisał DACxxxAZ Zobacz post
    Spotykałem już rożnych inwestorów z obsesją " w projekcie mur 24 cm to trzeba dać 48cm",jak proponuje wkręt 120x8 to nie ,ma być 140x10, pytam sie czy przypadkiem nie będzie za słaby .może by zastosować 160x12 bo kornik może go przegryźć .
    Dachołaz, ja nie chcę przewymiarowywać wszystkiego. Przekrój krokwi z 8x18cm na 8x24cm zwiększyłem z powodu:
    - ocieplenia wełną o grubości 35cm, więc dla krokwi 18cm musiałbym robić solidny stelaż o głębokości 20cm wiszący na krokwiach i obciążający je dodatkowo,
    - zwiększenia wytrzymałości i sztywności krokwi co okazało się strzałem w 10-kę bo jak się okazało niedawno - więźba była obciażona na maksa dla 2 strefy sniegowej (Ps. u mnie wg mapy jest granica między 2 a 3 strefą śniegową - patrz mapka).
    Dalszych argumentów nie będę podawał po raz N-ty bo dane obciążeń z projektu już podałem.
    Jeden znajomy cieśla jakiś miesiąc temu (nie znam jego dośwadczenia ale duże nie jest) proponował mi gwoździe krokwiaki bite w ilości 2 szt w krokwie, i łącząc je z murłatą. Łączniki krokwiowe odradzał bo szkoda kasy. I co ja mam myśleć?
    Ostatnio edytowane przez rkowal79 ; 08-02-2012 o 06:06
    Budowniczym, murarzem, kierownikiem, facetem od czarnej roboty jestem ja a razem z żoną jesteśmy inwestorami.

    Nasz dziennik budowy
    komentarze do dziennika budowy - krytyka i komentarze bardzo mile widziane

  2. #42
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DACxxxAZ
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Dzielnica
    centrum
    Posty
    726

    Domyślnie

    konstrukcja podzielona jest na trzy segmenty poniżej 5m szerokości tj,dwa segmenty między murem szczytowym a krokwią 18x16 , i jeden między krokwiami 18x16. Płatwie na murze szczytowym osadzić na stopie betonowej w którą zatopić szpilkę. dla krokwi 16x18 zastosować jętkę 16x18 zaciętą na nakładkę , głębokość zacięcia w krokwi 1/3 głębokość nakładki jętki 1/2. Pozostałe jętki kręcić po cztery spaxy na połączenie 8x12

    W miejscu połączenia tych grubych krokwi z murłatą zastosować kątownik 100x100x8 jednostronnie na murłatę i do boku krokwi. w kątowniku wykonać otwory. do wieńca przez murłatę zamocować za pomocą kotwy hilti , do krokwi za pomocą śruby .
    Zwiększając wymiar elementów
    płatwie z 12x12 na 12x18
    krokwie z 18x8 na 20x8
    krokwie dla wiązara trapezowego 20x16
    murłata z 14x14 na 16x14 ,kotwy w wieńcu co 1m ,murłatę ściąć w klin tak jak pisał Paweł Jatczak, zamek w krokwiach dopasować do murłaty ,głębokość zamka 1/4.
    krokwie kręcić do murłaty na 2 spaxy jeden od krokwi do murłaty,drugi poziomo od murłaty do krokwi , odpowiednie spaxy dla tego połączenia w okolicach 300x10 łeb tależykowy na torksa.
    łączenie krokwi w szczycie wykonać na nakładkę i zamocować 4 spaxy 80x8
    Do mocowania płatwi z krokwiami zastosować spaxy 280x8

    Jeśli miałbym budować ten bunkier to tak bym go podrasował

    Jak planujesz podzielić wełnę ,ile między krokwie a ile pod ?

    Na deski papa nie folia.

  3. #43
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    rkowal79

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Okolice Tucholi
    Posty
    489

    Domyślnie

    Cytat Napisał DACxxxAZ Zobacz post
    . Płatwie na murze szczytowym osadzić na stopie betonowej w którą zatopić szpilkę.
    tak też będzie - będą osadzone na wieńcach obwodowych
    szpilki takie same jak do murłaty?
    Cytat Napisał DACxxxAZ Zobacz post
    Pozostałe jętki kręcić po cztery spaxy na połączenie 8x12
    W projekcie mam połączenie wielopunktowe - każde połączenie to 7 x gwóźdź 4,5x145 oraz 2 razy śruba M16 - co myślisz o tym? można zamiast gwoździ dać sparxy 6mm o długości np 140mm

    Cytat Napisał DACxxxAZ Zobacz post
    W miejscu połączenia tych grubych krokwi z murłatą zastosować kątownik 100x100x8 jednostronnie na murłatę i do boku krokwi. w kątowniku wykonać otwory. do wieńca przez murłatę zamocować za pomocą kotwy hilti , do krokwi za pomocą śruby .
    kotwy hilti przeznaczone do kątownika wwiercić przez murłaty do wieńca?

    Cytat Napisał DACxxxAZ Zobacz post
    Zwiększając wymiar elementów
    krokwie dla wiązara trapezowego 20x16
    czy masz tu na myśli wykorzystanie jej jako wiatrownicę? Czy wiatronicę dodać osobno montowaną pod krowiami (będzie stelarz do ocieplenia) np z kantówek 8x12cm których mam kilkanascie

    Cytat Napisał DACxxxAZ Zobacz post
    łączenie krokwi w szczycie wykonać na nakładkę i zamocować 4 spaxy 80x8
    w tym przypadku nie lepiej robić nacięcia w częsci kalenicowej aby częściowo krokwie zachodziły na zakładkę - chodzi mi oczywiście o krokwie końcowe w szczycie połaci - jakoś to musi wyglądać

    Cytat Napisał DACxxxAZ Zobacz post
    Jak planujesz podzielić wełnę ,ile między krokwie a ile pod ?

    Na deski papa nie folia.
    wełna 20-22cm między krokwie - celu zachowania szczeliny powietrznej (jak ma być deskowanie), a 12cm w układzie poziomym pod krokwie w stelaż stropu. Razem 32-35cm.
    Ostatnio edytowane przez rkowal79 ; 08-02-2012 o 08:35
    Budowniczym, murarzem, kierownikiem, facetem od czarnej roboty jestem ja a razem z żoną jesteśmy inwestorami.

    Nasz dziennik budowy
    komentarze do dziennika budowy - krytyka i komentarze bardzo mile widziane

  4. #44
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    slawek9000

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-002
    Dzielnica
    Łagiewniki Nowe
    Posty
    684

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomo21 Zobacz post
    slawek9000 możesz podrzucic jakieś zdjęcie łącznika, o którym piszesz. "specjalny łącznik mechaniczny krokiew-murłata do dachów rozporowych"
    złącze krokwiowe typu H simpson strong tie (dawniej BMF, BMF miało też inne lepsze złącza ale SST już ich nie produkuje)

  5. #45
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Krizi
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Złotniki Kujawskie
    Kod pocztowy
    88-180
    Posty
    69

    Domyślnie

    Polecam tą stronę osobom balansujących na skraju przesady w tym co robią
    http://www.halfen.pl/t/91_6949.html

    Jest tam łącznik który się nazywa "podstawa pod krokiew" i powinna spełnić oczekiwanie nawet najbardziej wybrednego kombinatora
    http://www.halfen.de/t/25_806.html

  6. #46
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DACxxxAZ
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Dzielnica
    centrum
    Posty
    726

    Domyślnie

    "tak też będzie - będą osadzone na wieńcach obwodowych
    szpilki takie same jak do murłaty?"

    tak

    "W projekcie mam połączenie wielopunktowe - każde połączenie to 7 x gwóźdź 4,5x145 oraz 2 razy śruba M16 - co myślisz o tym? można zamiast gwoździ dać sparxy 6mm o długości np 140mm"

    Jak gwoździe to w takie jętki wale gwoździarką 130stki skrętne ale spaxy częściej , 6tek nie używam

    "kotwy hilti przeznaczone do kątownika wwiercić przez murłaty do wieńca? "

    wiercić przez murłatę i wieniec .zapuścić kotwę chemiczną

    " masz tu na myśli wykorzystanie jej jako wiatrownicę? Czy wiatronicę dodać osobno montowaną pod krowiami (będzie stelarz do ocieplenia) np z kantówek 8x12cm których mam kilkanascie"

    spotkałem się z takim rozwiązaniem między krokwie 15cm wełny, pod krokwie stelaż prostopadle do krokwi 10x5, między stelaż drewniany wełna 10cm,pod stelażem 10cm wełny


    "w tym przypadku nie lepiej robić nacięcia w częsci kalenicowej aby częściowo krokwie zachodziły na zakładkę - chodzi mi oczywiście o krokwie końcowe w szczycie połaci - jakoś to musi wyglądać"

    Tak,zacinać na nakładkę + zamek pod płatew

  7. #47

    Domyślnie

    Dołączę się do ciekawego wątku.
    Podobnie jak rkowal79 buduje "bunkier" a inwestorzy którzy budują sami często mają skłonności do przesady, także wybaczcie nam.
    Ale do wracajmy do tematu.
    Zdecydowałem się na wręby dla wzmocnienia łączenia krokwi z murłatą bo połączenie na 1 gwóźdź krokwiowy to dla mnie za mało.
    Po za tym przy przekroju krokwi 6x20 to gwóźdź musiałby mieć ze 25 cm, a krokiew wąska i mogłaby się rozczepić. Wiem, można na wkręty ale wybrałem opcje może pod górkę ale pewniejszą. Jest to praco i czasochłonne no i dokładności wymaga ale jak dla mnie warto.
    Wygląda to tak:





    Plusy takiego rozwiązania (jak dla mnie)
    -wzmocnienie łączenia
    -można zastosować krótsze gwoździe itp.
    -łatwiej montować krokwie w pojedynkę bo wpada w zamek i jest prawie nie do ruszenia

    Muszę wspomnieć tutaj także o poprawnym zamocowaniu murłat, odpowiednie szpilki i murłata powinna leżeć całym spodem na betonie a nie być zawieszona na szpilkach.

    Pozdrawiam!
    3 poziomy, pow.całkowita 372m2, pow. użytkowa 277m2, kubatura 995 m3, 24 BK, 15cm styro białego, 15+10cm strych, 4 okna dachowe, 22 dwuszybowe, 3 trzyszybowe, pow. OP 250 m2, grzejniki wszędzie...podpięte 10 szt, 3 źródła ciepła-kocioł Hef 24 kw dolnospalający z 1000L buforem z CWU przepływowo(kaloryfery,OP), Termet 24kw(CWU,OP), PC Panas J7(OP), PV 9.90 kWp, solary 7.56m2, WM z GWC Jangaz 800, OC Profi 42
    Zapotrzebowanie 24 000 kWh na rok CO+CWU
    zbudowałem sam...

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Bardzo dobre rozwiązanie choć bardzo rzadko stosowane. Krokwie stoją bez gwoździa. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  9. #49

    Domyślnie

    Miałem "prawie" takie rozwiązanie na myśli.Tzn. zamek trapezowy z zębem prostopadłym pełny a nie tak jak tutaj złożony z dwu prostopadłego i ukośnego .Tak powinny być wykonane zamki w dachach rozporowych.
    Ostatnio edytowane przez docent56 ; 12-02-2012 o 09:53

  10. #50

    Domyślnie

    Masakra chłopie! Twoje krokwie to u nas na północy belki stropowe 8x24- przegięcie bagiety. Ja wycinam teraz dach nierozporowy ,a mam krokwie 7x22 i to wystarczające mięso 22 centów przeszło ewolucję z 8x16 wg projektu. Pewnie razem z inwestorem chcemy spać spokojnie. Nie radzę ci abyś był jak detektyw Monk dlatego daj przekrój 7x20-22 , a jak ci mało wysokości to dołożysz sobie łaty od spodu krokwi na porządne wkręty bo jak wiesz wełny na poddaszu nigdy mało.
    A te połączenie o murłacie 14x14, która była w osi muru ( głębokość wrębu wynosiła 6cm : razem ze spaxem świetnie sobie u ciebie też poradzą) nie kolidowała z krańcem wieńca. Widziałem takie dachy rozporowe o 9. 0 metrów rozpiętości i bez płatwi wszystkie obwisły jak u chińczyków. Masz wątpliwości to daj płatwie i słupy. Ale o tym mój drogi pewnie już za póżno, na etapie stropu pewne korekty można jeszcze podciągnąć. Teraz wszystko zależy od twojego cieśli-osobiście nikt mi jeszcze nie narzucił koncepcji niezgodnej z moją chociaż w jakimś stopniu. Piszę to, bo pewnie nie wycinałbym takich loch ,a na taki domek szkoda przekrojów płatwiowych.
    W całym tym ferworze wypowiedzi koledzy zapomnieli o tym jak ważne jest połączenie krokiew jętka- ja porządnie skręcam srubami i dobijam gwożdziarką.
    zadzwoń to pogadamy jak stare dobre chłopcy 889588679
    gunar

  11. #51
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    rkowal79

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Okolice Tucholi
    Posty
    489

    Domyślnie

    Cytat Napisał gunar122 Zobacz post
    Masakra chłopie! Twoje krokwie to u nas na północy belki stropowe 8x24- przegięcie bagiety. Ja wycinam teraz dach nierozporowy ,a mam krokwie 7x22 i to wystarczające mięso 22 centów przeszło ewolucję z 8x16 wg projektu. Pewnie razem z inwestorem chcemy spać spokojnie. Nie radzę ci abyś był jak detektyw Monk dlatego daj przekrój 7x20-22 , a jak ci mało wysokości to dołożysz sobie łaty od spodu krokwi na porządne wkręty bo jak wiesz wełny na poddaszu nigdy mało.
    Dlaczego akurat tak przeszło ewolucję? przecież 22cm to niewiele mniej niż 24cm a i tak z 16cm powiększyliście o 6cm czyli tak jakby u mnie .
    Myślisz że 7cm szer wystaczy w rozporowym?
    Odnośnie dokładania łat - policzyłeś jakie łaty musiałbyś dać na 33-35cm wełny w ociepleniu połaci i na jakim stelażu je mocować? Po co dawać grubsze łaty i kombinować z podwieszaniem ich, jak można je zawiesić na grubszych krokwiach bez kombinacji alpejskich. Mam 2 pieczenie na 1 ogniu.

    Cytat Napisał gunar122 Zobacz post
    Widziałem takie dachy rozporowe o 9. 0 metrów rozpiętości i bez płatwi wszystkie obwisły jak u chińczyków.
    Nie wiesz dlaczego obwisły? ja niestety też nie wiem. A może drzewo było mokre a dach szybko zrobiony? wtedy ma ze 30-50% nominalnej wytrzymałości.
    Budowniczym, murarzem, kierownikiem, facetem od czarnej roboty jestem ja a razem z żoną jesteśmy inwestorami.

    Nasz dziennik budowy
    komentarze do dziennika budowy - krytyka i komentarze bardzo mile widziane

  12. #52

    Domyślnie

    Sluchaj! Nie spotkałem się jeszcze z VW golfem i założonych kołach do niego od ciągnika 60-tki. Nie zrażaj się, ale tak można zdefiniować twoje przeróbki. Masz krokwie 8x18 to daj jak sie tobie sugeruje 7x20-22. 7x24 już stanowi problem, bo nie możesz wysunąć murłaty niebezpiecznie na zewnątrz muru lub je zacinać po staropolsku. Ja dokładam u ciebie płatew 16x18 i podspodnio grzędy obustronnie, potem dwie płatwie pośrednie 16x24 i słupki 16x16. W takim ustroju starczą nawet 8x18. I nie kombinuj bo już pewnie dachu nie ma , a ty już pewnie nie śpisz po nocach. Wiele jest dachów z błedami, które wychodzą podczas montażu, a tu naprawdę masz prostą więżbę. Szkoda że nie masz kopertowego dachu bo ten jest o wiele mniej postochłonny na forum.
    Zadzwoń pogadamy jak masz ochotę.
    gunar

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał gunar122 Zobacz post
    ... dołożysz sobie łaty od spodu krokwi na porządne wkręty ...
    A co to za rada? Jaki sens robić drożej kiedy jeden przekrój załatwia sprawę? Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony