dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 15
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 299
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    grzesika1

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    3

    Domyślnie Ogród Monik - pomoc w zaplanowaniu

    Elfir!
    Jaka szkoda, że mieszkasz daleko i terminy masz na wrzesień.
    A z ciekawości to czy robisz projekty tylko przez internet?

    Bardzo mi się podobają Twoje propozycje. O takim właśnie warzywniku myślałam i wczoraj znalazłam w jakiejś gazecie taki wiklinowy płotek wokół warzywnika.
    mam jeszcze jedną wątpliwość: jak pisałam ogrodzenie ma około 50 metrów warzywnik zajmie jakieś 10-15 metrów, ale nie mam pomysłu co posadzić przy ogrodzeniu w dalszej części.
    Na wolnym miejscu (Od tarasu do ogrodzenia około 15 metrów) pozostałym zasadziłabym drzewka owocowe i krzaczki porzeczek, agrestu itp, ale poradź proszę co można posadzić między drzewkami, żeby zachować jakąś całość ogrodu, a nie tak jak wcześniej wszystkiego po trochu? Czy może same drzewka a miedzy nimi trawę?
    grzesika1

  2. #2

    Domyślnie

    Przepraszam, nie zauważyłam, że mąż się nie wylogował z forum i napisałam z jego konta.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    projekty robię raczej w realu, przez internet tylko, jak ktoś nie chce zapłacić za dojazd (bo daleko mieszka).
    Wrzuć może mapkę geodezyjną, albo coś.
    Bo takie omawianie ogrodu, którego nie widzę, nie ma zdjęć, otoczenia to jak rozmowa ze ślepym o kolorach.

  4. #4

    Domyślnie

    Jutro postaram się wrzucić.

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki za pomoc!!

  6. #6

    Domyślnie

    Spróbuję wkleić rzut moje działki z naniesionymi moimi rysunkami.
    mam nadzieję, że się uda, bo pierwszy raz to robię.



    W tej części z której jest garaż na razie nie zamierzam nic zmieniać, tam w około rosną sosenki. To co zaznaczyłam na rysunku jako zagajnik sosnowy to są sosny i na razie nie będę tam nic zmieniać.

    Taras jest podniesiony, w stosunku do ogrodu o jakieś 50-80 cm i się jeszcze cały czas zastanawiam czy nie zrobić tam jakiś nasadzeń jak na skarpie. Z tarasu i z werandy schodzi się po schodach.

    Elifir spojrzyj proszę czy mam szanse na moje plany i warzywnika i sadziku i zasłonięcia się przy ogrodzeniu?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tak duży warzywnik planujesz?

  8. #8

    Domyślnie

    myślałam o takim 10x10 metra

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    to jest 100 m2 pielenia.

  10. #10

    Domyślnie

    Wiem, zdaję sobie z tego sprawę. Jeżeli ma być mniejszy to raczej niewiele.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ten grill z wędzarnią to miejsce spędzania czasu czy tylko miejsce robocze?

  12. #12

    Domyślnie

    raczej miejsce spędzania czasu, nie tylko robocze

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    bo ten grill byłby prawie w warzywniku.
    Czy przy grillu nie potrzebujesz placyku na stół, krzesła?

  14. #14

    Domyślnie

    Myślałam, że część ze stołem i krzesłami będzie mogla być od strony domu, ale może to niedobry pomysł.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    A od strony domu nie ma czasem sosen?
    Wrzuć zdjęcie domu, ale z jakiejś większej perspektywy, żeby było działkę widać..

  16. #16

    Domyślnie

    ok, jutro zrobię i popołudniu wrzucę.

    Napisz mi proszę czy w tym układzie działki realne są moje "chcenia".
    Może warzywnik zrobić węższy a dłuższy?

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nie wiem, na razie trudno mi to sobie zobrazować. Problem w tym, Że na terenie twojego warzywnika są sosny - a one przecież rzucają cień. Warzywnik potrzebuje pełnego nasłonecznienia.

  18. #18

    Domyślnie zdjęcia

    Oto zdjęcia:

    Widok z przodu, ta brama to jeszcze pozostałość z budowy, ogrodzenie będzie robione w tym roku.




    Widok z przodu na cześć przed tarasem, w tle dom sąsiada, który jest tak blisko granicy jak to tylko możliwe, stoi jakoś śmiesznie ukosem, więc wydaje się, że jest prawie na mojej działce.



    Okno z kuchni, pod nim planuję zrobić ogródek ziołowy


    Tu ta część w głębi działki gdzie myślałam, żeby zrobić warzywnik, ale może to nie najlepsze miejsce?




    Widok z tarasu na wprost i na drogę:



    Mam nadzieję, że coś zdjęcia pomogą.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    W sumie na drogę masz najładniejszy widok

    Może tak:


    Od góry (wydaje mi się że u góry jest północ?):
    w narożniku kilka iglaków, brama starczy 4 m.
    W kierunku domu łany traw i bylin w stylu Pieta Oudolfa - łatwo będzie zregenerować, jak będzie musiał przejechać samochód.
    Potem ładny warzywnik w niemieckim, uporządkowanym stylu. Najlepiej ze ścieżkami z płytek chodnikowych (jak będzie musiał przejechać samochód można je rozebrać). Do warzywnika można zejść schodkami z boku tarasu. Na wprost tarasu miejsce stricte ozdobne, czyli trawnik okolony ozdobnymi rabatami z kwitnących i zimozielonych krzewów, małych drzewek.
    Rabaty z wyższymi krzewami i drzewkami tworzą za linią domu klin osłaniający widok na kominy (kotłownia szklarni?). Pomiędzy domem a tymi krzewami w klinie jest pas 4-5 m rabaty trawiasto- bylinowej, która w razie potrzeby posłuży do przejazdu samochodu.
    Od domu w kierunku planowanego miejsca z altaną prowadzi zawijasem ścieżka która zamienia się przy altanie w mały placyk.
    Całe to miejsce obsadziłabym jakimiś niewymagającymi drzewkami (jarzębina, brzoza, świdośliwa), które będą osłoną przed sąsiednim domem. Wzdłuż granicy od strony sąsiada można posadzić żywopłot nieformowany z dużymi krzewami dostosowanymi do gleby (np. dereń jadalny, leszczyna, kalina)

    Brama tak naprawdę jest wam potrzebna do jednokrotnego użytku - tylko na potrzeby budowy tej altany z tyłu.
    Nie ma więc sensu bawić się w utwardzanie przejazdu.
    Nawet brama jest niepotrzebna. Na tym odcinku można ustawić łatwo demontowalne ogrodzenie.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 01-02-2012 o 20:18

  20. #20

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za rady. Czyli dla kilku drzewek owocowych nie widzisz miejsca?

    Warzywnik zrobiłaś w całkiem innym miejscu, ale wydaje mi się , że dużo lepszym.

    Napisz mi jeszcze coś bliżej o rabacie trawiasto - bylinowej, co można zasadzić.

    Widzisz na zdjęciach jak taras jest podwyższony, czy zrobić takie małe skarpy ( może nie fachowo się wyrażam) i obsadzić je, czy raczej lepiej jakąś taka ograniczającą palisadę z palików drewnianych lub gotowych betonowych. A jeżeli obsadzić, to czy trzeba jakoś wzmacniać tę mini skarpę?

    Bardzo spodobał mi się pomysł z płytami chodnikowymi na ścieżki między rabatami, zwłaszcza, ze teraz tymczasowo taras i werandę mam wyłożone takimi płytami.

Strona 1 z 15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony