dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Czy warto wentylację

    Witam,

    dopiero co zainteresowałem się tematem wentylacji mechanicznej. Jestem na etapie oczekiwania na PnB. Czy warto dla domu (jakieś 350m2 powierzchni - w tym 100m2 piwnice, kubatura 1100m3, sciany bk24cm+styr15cm,strop zelbet + welna 20cm,ogrzewanie ekogroszek,lokalizacja biegun zimna) bawic sie w WM? Jesli tak to jak rozwiazac sprawe z piwnicami?

    Obecnie w projekcie mam 10 wentylacji grawitacyjnych

  2. #2

    Domyślnie

    Nikt się nie spieszy z odpowiedzią

    Trochę poczytałem i doszedłem do wniosku, że wentylacja mechaniczna OK ale sama bez odzysku ciepła i rekuperatora bo w końcu i tak będzie ekogroszek

    Jest jeszcze jedna sprawa: połowa piwnicy (wraz z kominkiem z otwartą komorą spalania - mam dla niego komin i wentylację grawitacyjną w planie oraz rurę z zewnątrz) będzie otwarta na resztę domu - jak to się ma do wentylacji mechanicznej?

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał ziutor Zobacz post
    Nikt się nie spieszy z odpowiedzią

    Trochę poczytałem i doszedłem do wniosku, że wentylacja mechaniczna OK ale sama bez odzysku ciepła i rekuperatora bo w końcu i tak będzie ekogroszek

    Jest jeszcze jedna sprawa: połowa piwnicy (wraz z kominkiem z otwartą komorą spalania - mam dla niego komin i wentylację grawitacyjną w planie oraz rurę z zewnątrz) będzie otwarta na resztę domu - jak to się ma do wentylacji mechanicznej?
    Jeżeli chcesz mieć dobrą wentylację w domu to rób WM.
    WM nie można łączyć z wentylacją grawitacyjną.

  4. #4

    Domyślnie

    Czyli dla kominka tylko komin bez wentylacji? A doprowadzanie powietrza też bez doatkowej rury tylko przez WM?

  5. #5

    Domyślnie

    Jak WM to kominek z zamkniętą komora spalania i podłączonym do niego szczelnie dopływem powietrza zewnętrznego.
    Natomiast jak kominek otwarty lub wkład z drzwiczkami ale pobierający powietrze do spalania z domu, to WG.

  6. #6

    Domyślnie

    Ech to jedno drugie wyklucza bo w planach właśnie jest kominek otwarty Nie idzie tego obejść przy WM? Czy jestem zmuszony zrezygnować albo z tego kominka albo WM

  7. #7

    Domyślnie

    Tak jak napisałem jak WM, to nie może być kominek otwarty.
    A dlaczego koniecznie kominek otwarty?

  8. #8

    Domyślnie

    Taki mi sie zawsze podobał, otwarte palenisko przy barku w piwnicy

  9. #9

    Domyślnie

    Kominek ma być w piwnicy?
    Można ewentualnie w piwnicy zrobić tylko WG a reszta domu WM, tylko trzeba oddzielić piwnicę od reszty szczelnymi drzwiami.
    Podobnie jest kiedy dom ma byc ogrzewany piecem na wegiel, drewno. W pomieszczeniu z piecem robimy wentylację grawitacyjną oraz nawiew i wstawiamy szczelne drzwi. Pozostałe pomieszczenia wentyluje WM.

  10. #10

    Domyślnie

    Tak w piwnicy - jest na to duże pomieszczenie. Odnośnie pieca na węgiel to tam będzie grawitacyjna i ta część będzie oddzielona podwójnymi drzwiami od reszty domu ale druga częśc jest planowo otwarta

    Generalnie wygląda to tak jak na załączonym obrazku
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piwni.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	10,0 KB
ID:	102595

    brązowe to schody a czerwone kominek

    Do kotłowni jest jeszcze wejscie z zewnątrz

  11. #11

    Domyślnie

    Tak moim zdaniem to kominek otwarty będzie trochę bez sensu. Bo będzie ogrzewał tylko to jedno pomieszczenie. Natomiast jakby zostosować szczelny wkład z zamkniętą komorą spalania (z doprowadzonym i podpiętym szczelnie do wkładu powietrzem zewnętrznym) to można zrobić DGP i rozprowadzić ciepłe powietrze z kominka do pomieszczeń na parterze.

  12. #12

    Domyślnie

    Do ogrzewania będzie piec Kominek bardziej rola rekreacyjna i rozpalany parę razy do roku (jak pójdzie z niego jakieś ciepło to pójdzie i na resztę domu bo pomiędzy tym salonem w piwnicy a parterem nie ma żadnych drzwi - ta częśc piwnicy jest otwarta na resztę domu)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony