Panowie wygooglujcie sobie jakie opory wprowadzają poszczególne elementy rurociagu dla CO,
łuk 90 st. ostry wprowadza opór tak jakby byłam tam rura 3m !!!
łuk 90 st. łagodny daje nam 2,5 m
natomiast jeden łuk 45st. to 1,5 m
wiec wniosek jest taki że w łuki 45 st robią opór tak jak jeden łuk ostry 90st wiec zaleca się stosować łuk 90st ŁAGODNY !!!!!
kolejna sprawa to podejście do płytki montażowej to nie jest zwykły łyk 90st !! i należy o tym pamiętać do płytki montażowej daje się kolanko 90st podejściowe a różni się do zwykłego wcięciem w kielichu które idealnie wpasowuje się w płytkę montażową a kolejną różnicą jest to że łuk ten podejściowy jest niższy co sprawia że jeśli wpadnie nam do gniazda jakiaś np kredka to sie na tym łuku zatrzyma, a druga zaleta tego łuku podejściowego to taka że robi się płytszą bruzdę w ścianie !!!!!!
Nie jestem instalatorem ale to nie jest skomplikowane wystarczy pogrzebać w necie i można takie informacje wyciągnąć !!!!!
Mam prostą intalacje CO - 2 gniazda (jedno na parterze i jedno na poddaszu) + jedno gniazdo gospodarcze tuż przy wlocie do odkurzacza, długość rurociągu to 10 m z czego 3,5 m leci pod sufitem w piwnicy poziomo a kolejne metry idą w pionie przez stropy w podłodze nic nie dawałem obydwa gniazda są w centralnej części domu z której z wężem o długości 9m dostaje w każde miejsce. W instalacji użyłem 5 kolan 90st łagodnych, 4 łuki 45st. (przy przejściach pomiędzy stropami), 2 trójniki łagodne, 3 łuki podejściowe 90st. Licząc wszystkie opory wychodzi długość rurociągu 43,5 m !!!!!! i w taki sposób z 10 m długości instalacji robi sie ponad 4 razy więcej!!!!!! Przy doborze jednostki odkurzacza należy o tym pamiętać