dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 80
  1. #61

    Domyślnie

    Ktos zna oficialne statystyki, ile domow w Polsce buduje sie metoda gospodarcza?
    Z mojego otoczenia obserwuje ze wiekszosc domow jest budowana metoda gospodarcza. Z tym, ze metoda gospodarcza wyglada inaczej - tzn inwestor znajduje firmy, ktore wykonuja kolejne etapy budowy - SSO, dach, okna, tynki, ocielplenie+elewacje, wylewki, elektryke, hydraulika etc.
    Z doswadczenia wiem, ze firmy wykonujace budowe od A do Z tez zlecaja roboty podwykonwcom.....

    Skoordynowanie roboty nie zajmuje duzo czasu, wiec po co przeplacac.

    Pozdrawiam
    Pawel

  2. #62

    Domyślnie

    Myślę że jakość domku budowanego metodą gospodarczą gdzie jak napisałeś ,, skoordynowanie roboty nie zajmuje dużo czasu " nie będzie odbiegać od jakości domu budowanego przez dewelopera ( tj, jeśli masz szczęscie do ekip - dewelopera bedzie OK, jeśli nie masz szczęścia bedziesz gorzko żałował - taka ruletka ). Budując dom metodą gospodarczą jeśli chcesz mieć pewność dobrego wykonania, to nie da się tego przeprowadzić poprzez wizytę na budowie raz na 2-3 tygodnie.

  3. #63
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar koka1
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    NWW
    Kod pocztowy
    86-060
    Posty
    173
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Mimo, iż swej odpowiedzi już udzieliłam, wątek podczytuję nadal, bo zarówno sam temat, jak i jego umieszczenie jest dla mnie mocno kontrowersyjne.
    ...-dziesiąt procent użytkowników tego forum, do czasów głębokiego PRL-u, na pewno wrócić by nie chciało.
    Mamy WOLNY KRAJ, w którym jak widać wolność słowa też panuje, więc dlaczego ludziom zabraniać tego, co chcą osiągnąć, zabraniać realizacji marzeń? Tzn. owego gospodarczego systemu budowy?
    Cóż z tego, że może dla niektórych marzenia okażą się złudne w dłuższej perspektywie, ale wydaje mi się, że czasy gospodarki odgórnie planowanej już dawno minęły.
    Zapewne ów Pan Styczeń, sam nie chciałby do niej powrócić, więc pytam, po co ??

    Nadal śmiem twierdzić, że pomysł nie do przyjęcia, bo przecież POLAK POTRAFI
    Nieprawdaż?

  4. #64

    Domyślnie

    Pan Podsekretarz zapomniał o jednej bardzo ważnej kwestii. Za całokształt odpowiada Kierownik Budowy bez względu na to jaką metodą wykonywany jest obiekt.
    Zaś "system gospodarczy" mimo , że jako taki nie istnieje np. dla Nadzoru Budowlanego, PIP itd jest powszechnie stosowany. Wynajmujesz firmę nie chcesz faktury i 8 lub 23% masz w kieszeni wykorzystując również zniżki Wykonawcy na materiały.
    W tym pięknym kraju każdy zna się na medycynie i budownictwie dlatego małe firmy upadają.
    Teraz budując zacznę od dymu z komina

  5. #65

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    cóż szary obywatel się nie zna. Jest idiotą. Więc za niego budować będzie deweloper, rządzić - polityk. Niech się szary obywatel nie wtrąca do spraw ludzi mądrzejszych, bo będzie miał dziadostwo.

    Takie jest mnie więcej przesłanie.

    Małe uzupełnienie tego przesłania"... szary obywatel ma pracować i płacić podatek od tego że pracuje (dochodowy) a potem od tego że wydaje (VAT) a jak wyda na developera to przecież więcej VAT ( a developer z kolei więcej dochodowego) - i jest git.

    Te pomruki/połajanki pana z rządu są żałosne. Jedynym uzasadnieniem dla drukowania takich "mądrości" jest zadanie "wybadania nastrojów społecznych" na takie "reformy".

    pozdr

  6. #66
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Reforma była wprost określona - Państwa nie stać na wspieranie budownictwa indywidualnego.
    Nie będzie dotacji do kredytów na domki (będą, z tego co zrozumiałam, na mieszkania w blokach), bo domki są dla bogatych.
    Nie będzie dotacji na rozwiązania ekologiczne, bo Państwo woli wspierać przedsiębiorstwa niż inicjatywy indywidualne, rozproszone.

  7. #67
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar magdalenazz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    bo Państwo woli wspierać przedsiębiorstwa niż inicjatywy indywidualne
    Tylko czym objawia się to "wsparcie"? Pytam jako przedsiębiorca.
    Ale żeby nie robić offtopów powiem tylko, że nie doczytałam do końca tego wywiadu. Skończyłam na "Budowanie własnymi rękami nie wychodzi zwykle na dobre ani budynkowi, ani inwestorowi. Często standard techniczny takiego budynku jest bardzo niski....". Akurat mój znajomy ma firmę budowlaną. Czasem jak opowiada jakimi metodami budują domy/mieszkania to człowiekowi robi się słabo. To ja wolę sobie sama wszystkiego dopilnować, zadbać o każdy szczegół, doczytać na forum o nowych technologiach i wiedzieć, że zrobiłam wszystko co mogłam żeby było dobrze.
    Być człowiekiem, to czuć, kładąc swoją cegłę, że bierze się udział w budowaniu świata. (Antoine de Saint-Exupéry)

  8. #68
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Dotacje do budowy wielkich farm wiatrowych i tym podobnych rozwiązań - tak to ujął w wywiadzie.

  9. #69
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar olgusieniunieczka
    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Łódź
    Posty
    1.960
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Ja buduję systemem gospodarczym z dwóch powodów. Po pierwsze jest taniej i to dużo taniej. Po drugie jest lepiej. Nawet gdybym spała na pieniądzach nie zdecydowałabym się powierzyć budowy deweloperowi. Po "przygodach" znajomych i kilku tu osób z forum nie uwierzę,że budowa z deweloperem jest bardziej zaawansowana technicznie i zgodna ze standardami. Niestety Polska to kraj złodziei i oszustów...

    A propos dotacji państwa. Niestety państwo dotuje bogatych i banki. Wystarczy spojrzeć chociażby na dotacje kolektorów- trzeba wziąć kredyt (sic!), a państwo dotuje odsetki ! Lobby banków i dużych firm jest silniejsze niż jacyś tam drobni inwestorzy, którzy co najwyżej pomarudzą na fm. Dlatego nie zgadzam się z twierdzeniem, że państwa nie stać na dotowanie budownictwa indywidualnego. Państwa nie powinno być stać na dotowanie gigantów, dotacje dla indywidualnych inwestorów powinny się Państwu opłacać, chociażby dlatego, że budowanie system gospodarczym jest tańsze.

  10. #70
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    olga - jak ktoś już zauważył - państwu nie opłaca się dotować 'tańsze", tylko dotować obrót środków finansowych, bo to generuje zyski z VAT

  11. #71
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar olgusieniunieczka
    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Łódź
    Posty
    1.960
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Ja to generalnie rozumiem, tyle, że moje poczucie sprawiedliwości społecznej już nie. Panstwo to ma chyba wspierać obywatela, a nie na nim zarabiać... ale może ja z innej planety jestem

  12. #72
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie wspierać, tylko organizować. to nie działanośc charytatywna

  13. #73
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Budowanie metodą gospodarczą może być lepiej wtedy i tylko wtedy, gdy inwestor ma:
    * wiedzę (przede wszystkim musi wiedzieć CO chce mieć zbudowane, JAK i DLACZEGO, żeby przekonać do swoich pomysłów wykonawcę, któremu wygodniej jest budować byle jak),
    * czas (żeby robić casting na wykonawców, pilnować ich, egzekwować naprawianie fuszerek, czy wreszcie dokształcać się i na spokojnie podejmować decyzje -- chodzi nie tylko o wolny czas, ale i brak presji na przeprowadzkę),
    * pieniądze (żeby nie wybierać wykonawców tylko i wyłącznie pod kątem najniższej ceny).

    Czy będzie taniej? Jasne, że można urwać sobie sporo z tego, co deweloper wliczyłby w swoją marżę. Ale jakoś mam wątpliwości...
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  14. #74

    Domyślnie

    Jak już ktoś napisał w jednym i drugim wypadku jest kierownik budowy. I to on musi zatwierdzić czy dana praca jest poprawnie wykonana i nie ważne kto ją wykonywał ,tylko jak. A nie równe ściany czy tynki lub każdą inną pracę to i deweloper potrafi spier.... Ale poważne prace konstrukcyjne muszą być odebrane przez kierbuda bo tutaj on odpowiada.

  15. #75
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja się nie obawiam spieprzenia konstrukcji, bo to się rzadko zdarza.
    Kwiatki pojawiają się w detalach - brak izolacji p.wilgociowej, dylatacji, membran dachowych, albo membrany sa podziurawione gwoździami, źle zagęszczona pospółka pod posadzką, brak izolacji pod posadzką, niestarannie wykonana izolacja poddasza itd.

    A jak kierbud jest na liście płac dewelopera to mu podpisze wszystko.

  16. #76

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez Matilde1 ; 26-04-2022 o 10:39

  17. #77

    Domyślnie

    No tu akurat elfir masz rację ,trzeba też postawić się w sytuacji inwestora, kompletnego laika w dziedzinie budownictwa, który niefartownie trafi na takiego kierbuda. Wtedy porażka ,ale mimo wszystko uważam że każdy powinien mieć wybór jaką metodą chce lub musi budować. Jak chce budować dom metodą gospodarczą nie mając o tym pojęcia to jego sprawa ,jego pieniądze, jego dom i on tam będzie mieszkał. A że wilgoć na ścianach ,pęknięcia itp. to również są jego usterki i wara od tego urzędasom.

  18. #78
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał darroo Zobacz post
    Jak już ktoś napisał w jednym i drugim wypadku jest kierownik budowy. I to on musi zatwierdzić czy dana praca jest poprawnie wykonana i nie ważne kto ją wykonywał ,tylko jak.
    Piękna teoria.

    Ale spróbuj później wyegzekwować cokolwiek od takiego kierownika, jeśli podpisze się pod jakąś fuszerką. Albo wyegzekwuj poprawki od firmy, która zrobiła błędy, ale właśnie zbankrutowała.

    Ja z dwojga złego uważam, że dla kogoś, kto się na temacie zna albo ma chęć się poznać (wszak nie święci garnki lepią i ściany murują), lepsza będzie DOBRZE PILNOWANA budowa metodą gospodarczą, najlepiej ze sporym wkładem własnej pracy. Ale dla laika -- lepsze będzie kupienie domu od dewelopera, czy zlecenie kompleksowej usługi jednej firmie. Łatwiej dochodzić później sprawiedliwości w wypadku, gdyby coś zepsuli...
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  19. #79
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar olgusieniunieczka
    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Łódź
    Posty
    1.960
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał darroo Zobacz post
    No tu akurat elfir masz rację ,trzeba też postawić się w sytuacji inwestora, kompletnego laika w dziedzinie budownictwa, który niefartownie trafi na takiego kierbuda. Wtedy porażka ,ale mimo wszystko uważam że każdy powinien mieć wybór jaką metodą chce lub musi budować. Jak chce budować dom metodą gospodarczą nie mając o tym pojęcia to jego sprawa ,jego pieniądze, jego dom i on tam będzie mieszkał. A że wilgoć na ścianach ,pęknięcia itp. to również są jego usterki i wara od tego urzędasom.
    Tylko różnica jest taka, że przy systemie gospodarczym to TY wybierasz Kier Buda i to TY mu płacisz, a on nadzoruje wykonawców. Przy deweloperce to deweloper płaci kierownikowi za pilnowanie siebie samego. Niby nic, a jednak budzi niepokój. Przynajmniej mój.

  20. #80

    Domyślnie

    To temat rzeka ,można dyskutować w nieskończoność. Tak na marginesie, to państwo powinno starać się ułatwić załatwienie wszelkich formalności biurokratycznych związanych z rozpoczęciem budowy a nie kombinować jak by tu wyrwać więcej kasy od ludzi. Jeszcze dwa lata temu mówiono w mediach o takich zmianach ,miało być prościej a wyszło jak zwykle.

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony