dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 5
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 87
  1. #61
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    Cytat Napisał panterka-23
    czym się różni świerk pospolity od kłującego srebrnego i serbskiego? Z jakiego świerku najładniej wygląda żywopłot?
    3 różne gatunki, w obrębie każdego gatunku odmiany... Różnic jest sporo

    A tak na szybko:
    Pospolity i kłujący - z wiekiem tracą dolne gałęzie - czyli od dołu, zamiast gęstego żywopłotu masz goły pień.
    Serbski - utrzymuje gałęzie. Ma wąską koronę (czyli de facto nie zajmuje tyle miejsca)
    Kłujący - ma szaro-niebieską barwę igieł.

  2. #62

    Domyślnie

    Witam, my posadzilismy żywopłot ze świerku zwykłego. Troche myślałam o srebrnym, ale właśnie mnie akurat zniechęciła ta mieszanka kolorów w żywopłocie. Na wyrównany kolor żywopłotu trzeba by posadzic sadzonki chyba szczepione, a te były strasznie drogie. Zasadziliśmy całą działke takim żywopłotem oprócz frontu - działka 32 m x 100m długosci. Tył i tyle boki były dosadzane w tym roku w marcu, bo w zeszłym roku zabrakło już kasy. W każdym razie żywopłot sadzony wcześniej ma około 70cm, posadzony w dwóch rzędach co metr od siebie, sadzonki w rzędach naprzemiennie. Kupowane były w Nadleśnictwie, około 45 gr za sztukę. Przyjęły sie prawie wszystkie. Leśniczy nie liczyl tych sadzonek dokładnie, wiec pozostałe zadoniczkowalismy i były na późniejsze uzupełnienie braków.
    Dodam, ze podobny żywopłot ma mój mąż w swoim rodzinnym domu, strzyżony ręcznie co roku - jest piękny, zdjeć nie pokaże, bo to 400km stąd. Jak sie zagoszczę na forum to moze jadąc do teściów popstrykam i umieszczę. W każdym razie mój mąż ma jakieś "swoje teorie" na strzyzenie tego żywopłotu, prześwietla go jakoś w środku. Żywopłot ma 16 lat - jest gęsty, zielony i wszystkim się podoba, ma z 2m wysokości.

  3. #63

    Domyślnie

    Dodam, ze podobny żywopłot ma mój mąż w swoim rodzinnym domu, strzyżony ręcznie co roku - jest piękny, zdjeć nie pokaże, bo to 400km stąd. Jak sie zagoszczę na forum to moze jadąc do teściów popstrykam i umieszczę. W każdym razie mój mąż ma jakieś "swoje teorie" na strzyzenie tego żywopłotu, prześwietla go jakoś w środku. Żywopłot ma 16 lat - jest gęsty, zielony i wszystkim się podoba, ma z 2m wysokości.[/quote]


    AgnieszkaG czy można zdjęcia tego żywopłotu i zasady pielęgnacji?

  4. #64
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    M10dy

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Posty
    7

    Domyślnie ŻYWOPŁOT ZE ŚWIERKA - polecane gatunki, sadzenie, cięcie, pielęgnacja

    Witam,
    Noszę się z zamiarem założenia żywopłotu ze świerków (pospolitych) na swojej działce. Zanim jednak to zrobię chciałbym upewnić się jak wykonać to prawidłowo.
    Otóż zamierzam zakupić sadzonki świerka w pobliskiej szkółce. Mają one ok. 20-30 cm wysokości. Chcę posadzić je na granicy działki, tak aby za kilka/kilkanaście lat tworzyły piękny żywopłot. Działka aktualnie nie jest użytkowana, chcę po prostu posadzić te świerki, aby sobie spokojnie rosły (oczywiście w miarę możliwości będę je pielęgnował).
    I w tym miejscu mam kilka pytań:
    1. Czy sadzić sadzonki w jednym czy w dwóch rzędach (w trójkąty) i w jakiej odległości od siebie? W szkółce powiedzieli mi, że w jednym rzędzie co 70 cm, ale wydaje mi się to trochę zbyt gęsto. Jak już mówiłem działka będzie użytkowana za kilka/kilkanaście lat i bardziej zależy mi na jakości niż na czasie.
    2. W jakiej odległości od granicy sadzić drzewka (tak, aby za parę lat można było ewentualnie postawić płot)?

  5. #65
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar ludwik_13
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    k. Kołbieli
    Kod pocztowy
    05-340
    Posty
    431
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    116

    Domyślnie

    Świerki nie są najlepszym materiałem na żywopłot. To drzewa, nie najlepiej znoszące formowanie i mające tendencje do "łysienia" na dole. zn. nawet przy przycinaniu wierzchołka pień drzewa oczyszcza się z dolnych gałęzi i zostaje goły. Nie polecam. Za kilkanaście lat będzie to wyglądać tak sobie. Lepiej użyć krzewów.

  6. #66
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ludwik - świerki to bardzo dobre rośliny na żywopłot.

    Świerk pospolity, kłujący lub serbski. Przy czym ten ostatni jest chyba najlepszy, bo najmniej podatny na choroby.

    Ale potrzebują doskonałego nasłonecznienia, więc najlepiej je zakładać na linii pn-pd.

    Jeśli zamierzasz mieć żywopłot strzyżony to sadź co ok 80 cm, może być w "trójkąt" (inaczej zygzak).
    Pierwsze cięcie robi się dopiero po osiągnięciu docelowej wysokości żywopłotu przez drzewka.
    Tnie się od góry i po bokach, przy czym grubość żywopłotu zależy od wysokości.
    Tnąc po bokach trzeba nadać żywopłotowi kształt trapezu w przekroju poprzecznym:


    Jeśli szpaler drzew ma być nie strzyżony to co 1,5-2 m. Przyjmij szerokość drzew na ok 2,5-3 m.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 21-03-2012 o 20:01

  7. #67
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    M10dy

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Posty
    7

    Domyślnie

    A czy do sadzenia powinienem zakupić ziemię do iglaków, żeby się lepiej przyjęły? Dodam, że na gruncie, gdzie zamierzam posadzić drzewka od x lat było pole uprawne.

  8. #68
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    POD ŻADNYM POZOREM. To, co się sprzedaje jako "ziemię pod iglaki" to zwykle kwaśny torf. A iglaki wcale nie potrzebują kwaśnej ziemi (a świerk serbski wręcz przeciwnie, woli lekko zasadową). Poza tym torf jest jałowy (pozbawiony składników odżywczych) i ma "brzydką" tendencję do pękania i rozrywania korzeni jak trochę przeschnie.

    Pytanie - jaką masz teraz glebę na działce?
    Bo jeśli piaszczystą i suchą, to świerk będzie złym pomysłem. Bardziej sosna, ewentualnie świerk kłujący.

  9. #69
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    M10dy

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Posty
    7

    Domyślnie

    Na działce rośnie teraz trawa, która została posiana ok. 2 lata temu do użytku dla znajomego rolnika. Przed posianiem ziemia była mniej więcej taka jak na polu z ziemniakami. Teraz jakby jej walory się trochę poprawiły (to pewnie ze względu na obecność trawy).

  10. #70
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    to nie wydziwiać, posadzić w tym, co jest.

  11. #71
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    M10dy

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Posty
    7

    Domyślnie

    I jeszcze jedno. Czy przed posadzeniem należy namoczyć i podcinać korzenie? Drzewka są ze szkółki leśnej.

  12. #72
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Namoczyć tak - poczytaj sobie w necie o sadzeniu roślin z "gołym korzeniem" lub "kopane"
    Ciąć - nie! Co najwyżej tylko korzenie połamane.
    Podczas sadzenia korzeń musi luźno zwisać w dołku lub być rozłożony na małej górce na dnie dołka - niedopuszczalne jest zawijanie korzeni.

  13. #73
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    M10dy

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Posty
    7

    Domyślnie

    Dzieki wielkie za pomoc. Już wszystko wiem

  14. #74
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Żywopłot ze świerku pospolitego:

  15. #75
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    M10dy

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Posty
    7

    Domyślnie

    W jakiej odległości od siebie są sadzone te świerki (tak na oko)? I z tego co widzę to ten żywopłot jest strzyżony. Czy takie strzyżenie wymaga jakichś specjalnych umiejętności i jak często trzeba je wykonywać.
    Ostatnio edytowane przez M10dy ; 21-03-2012 o 22:39

  16. #76
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    przecież o tym napisałam wyżej, łącznie z rysunkiem!

  17. #77
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    M10dy

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Posty
    7

    Domyślnie

    A jak często należy przycinać taki żywopłot? Czy raz do roku wystarczy?

  18. #78
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Za każdym razem, kiedy wypuści młode przyrosty - czasem 3 razy w roku.
    Nie można dopuścić do tego, by nowy przyrost zdrewniał.

  19. #79
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar martadela
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Ja mam posadzony w ubiegłym roku żywopłot ze świerka pospolitego.
    Ponieważ mój nie będzie strzyżony to rozstaw między drzewkami wynosi 2m i są sadzone w literę W (zygzak):
    x---x---x---x
    --x---x---x---x

    Sadziłam prosto w rodzimy grunt, na ponad 200 posadzonych sztuk nie przyjęło się 14

  20. #80
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar ludwik_13
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    k. Kołbieli
    Kod pocztowy
    05-340
    Posty
    431
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Za każdym razem, kiedy wypuści młode przyrosty - czasem 3 razy w roku.
    Nie można dopuścić do tego, by nowy przyrost zdrewniał.
    I pewnie dlatego wydaje mi się, że to nie jest dobry materiał. Widywałam bowiem zawsze żywopłoty, które od dołu łysiały. Cięcie kilka razy w roku to niezła zabawa. Ja wymiękam. Pewnie sporo też zależy od warunków glebowych i zasobności w wodę, żeby taki żywopłot się udał.

Strona 4 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony