dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 13
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 255
  1. #1

    Domyślnie Pęknięcia na ścianach działowych - płyta fundamentowa

    Na ścianach działowych z silki 12cm pojawiły się u mnie pęknięcia. Są to pęknięcia, gdyż widoczne są z obu stron ściany. Jest ich 12: 8 pionowych i 4 poziome. Są różnej grubości (jak na zdjęciach) i szerokości 25-130cm. Jedno z nich było już pod koniec 2011 roku, drugie pojawiło się 2 tygodnie temu, a resztę zobaczyłem tydzień temu.





    Przybliżony rzut domu z miejscami pęknięć.



    Obszar niebieski to miejsca nasilonych pęknięć akrylu na styku sufitu podwieszonego z płyt g-k ze ścianami działowymi.

    Zdjęcia trzech przykładowych pęknięć (numeracja na rzucie domu):

    Nr 1 (dolny narożnik ściany działowej i nośnej):


    Nr 2:




    Nr 3:




    Płyta grubości 20cm z betonu B20, zbrojona dołem i górą siatką zgrzewaną. Zbrojenie krawędziowe pod ścianami nośnymi. W płycie zatopione rurki pex/alu/pe-rt ogrzewania podłogowego (ok. 840 mb rurki) zamocowane do dolnego zbrojenia.



    Wszystkie pęknięcia poziome są na ścianach gdzie z drugiej strony ściany są kafle – łazienka, WC, pralnia.

    Działówki są połączone z nośnymi za pomocą kotew stalowych.

    Dom parterowy z poddaszem nieużytkowym. Płyta izolowana od dołu styropianem 30cm: dolna warstwa EPS 200 10cm i górna EPS 100 20cm. Podbudowa: zagęszczana warstwami pospółka.
    Ściany nośne: gazobeton 24cm, strop: wiązary kratowe, sufit: podwieszone płyty G-K. Dachówka ceramiczna.

    Od strony południowej i zachodniej dom spoczywa na skarpie – jak na zdjęciu. Działka ma spadek ok. 2,4m na 43m długości.



    1m poza obrysem domu i 0,5-1m pod poziomem wybranego gruntu pod podbudowę płyty fundamentowej, jest drenaż opaskowy połączony od 08.2011 r. ze studnią chłonną. Do drenażu wprowadzone są rury spustowe z rynien (podłączenie około 10.2010 r.)

    Wezwałem konstruktora i zarazem kierownika budowy na miejsce celem okazania spękań na działówkach. Stwierdził, że płyta fundamentowa lekko się ugięła pod naporem ścian nośnych (stąd pęknięcia), ale polecił też oddzielenie odpływu wody deszczowej z dachu od systemu drenażu. Dodam, że połączenie to było częścią projektu domu.

    Czy ktoś przy domu posadowionym na płycie fundamentowej miał podobny problem z pęknięciami na działówkach?
    Ostatnio edytowane przez budowlany_laik ; 02-04-2012 o 07:13

  2. #2

    Domyślnie

    Witam!

    Nie mam wprawdzie jeszcze domu posadowionego na płycie fundamentowej, lecz startujemy z budową a jedną z opcji (ze względu na planowane składowisko CCS i potencjalne szkody górnicze) jest płyta fundamentowa. Kilka pytań. EPS 100 20cm to było w projekcie, czy zmiana w czasie budowy? Sciany działowe z silki były w projekcie, czy zmiana w czasie budowy. Jeżeli były w projekcie to czy zostało pod nimi wykonane dodatkowe zbrojenie - takie jak na obrysie płyty? Projektant rzeczywiście wprowadził odprowadzenie wody opadowej do drenażu wokół płyty??? Skarpa była palowana? W płycie fundamentowej jest zatopiony system grzewczy wodny lub powietrzny?
    Przepraszam że nic nie wnoszę do dyskusji, lecz odpowiedzi pomogą mi być może uniknąć kilku błędów.

    Pozdrawiam!

  3. #3
    elka51
    Guest
    elka51

    Domyślnie

    Jako wścibska baba zapytam Pana.

    Ile kosztowało wybudowanie domu a ile zapłacił Pan za wykonanie kiepskiego projektu i ile wydał Pan na Kierownika Budowy?

    Przyczynę widać na zamieszczonym zdjęciu.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Elciu, Słonko Ty Moje - już jesteś tyle na forum że powinnaś się zorientować gdzie zamieszczamy pytania o stawki za robotę. Podpowiem: http://forum.muratordom.pl/forumdisp...rawo-i-finanse
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  5. #5

    Domyślnie

    B-tomek:
    - EPS 100 20 cm było w projekcie
    - silka - zmiana w trakcie budowy zaklepana przez KB
    - pod działówkami brak zbrojenia - nie przewidywał tego projekt
    - wprowadzenie wody deszczowej do drenażu - zalecenie projektanta i KB
    - palowanie? wzmocnienie? Jeszcze nie, ale niebawem będzie. Skarpa nie obsuwa się.
    - ogrzewanie podłogowe wodne
    Ostatnio edytowane przez budowlany_laik ; 27-03-2012 o 22:31

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał elka51 Zobacz post
    Przyczynę widać na zamieszczonym zdjęciu.
    O! W którym miejscu widać przyczynę? Możesz zdradzić?

  7. #7
    elka51
    Guest
    elka51

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    O! W którym miejscu widać przyczynę? Możesz zdradzić?
    "Zdradzenie przyczyny" to nic innego jak treść ekspertyzy budowlanej - a tego typu dokumentów nie rozdają nigdzie na świecie za darmo.

    Jedyne co mogę powiedzieć to że ma związek z wyborem kiepskiego projektanta i bezmyślnego kierownika budowy na dodatek w jednej osobie (na własne życzenie pozbawił się Pan nadzoru autorskiego) - stad wścibskie pytanie o cenę usługi Pana który spieprzył zarówno projekt jak i budynek.


    ps. jak chce Pan wykonać palowanie pod wybudowanym budynkiem?

  8. #8

    Domyślnie

    Trudno zdalnie ocenic co jest bezposrednia przyczyna, ale pomysl odprowadzenia deszczowki do drenazu jest zaiste jak strzal w kolano.
    Pzdr

  9. #9

    Domyślnie

    przy takiej pochylosci terenu nie wymagane jest palowanie terenu - chyba ze wykaza to badania gruntu.

  10. #10

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź!

    i

    Powodzenia!

  11. #11
    elka51
    Guest
    elka51

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz80 Zobacz post
    przy takiej pochylosci terenu nie wymagane jest palowanie terenu - chyba ze wykaza to badania gruntu.
    Badanie gruntu? Czy tego przypadkiem nie robi się przed etapem wznoszenia budynku a tak naprawdę przed procesem projektowania - dane z badania gruntu są podstawą do projektowania posadowienia tj. fundamentów ??

    Co można polecić ?

    1. Zlecenie ekspertyzy budowlanej osobie z uprawnieniami i "nieco" większą wiedzą niż zatrudniony jednoosobowy projektant i KB - koszt około 8-12 tys zł.
    2. Znalezienie dobrego prawnika
    3. Pociągnięcie do odpowiedzialności zawodowej jednoosobowego projektanta i KB - w celu uzyskania wypłaty odszkodowania za zniszczony dom z jego obowiązkowego ubezpieczenia zawodowego.

    Ps. Proces zniszczenia dopiero się zaczął.

  12. #12

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez heine84 ; 29-10-2014 o 17:29

  13. #13

    Domyślnie

    elka51, 'palowanie' napisałem ze znakiem zapytania, gdyż pojęcie jest mi obce. Jest w planie zewnętrzne umocnienie skarpy płytami typu Meba.

    Przyznam, że tezy dość śmiałe - czy masz ku temu większe prawo niż zwykły, jak ja, budujący się, forowicz? Myślę o: 1. wykształceniu budowlanym i doświadczeniu zawodowym; 2. wiedzy na temat mojego projektu i warunków na działce.

    Co widać na zdjęciu? Zapewne zwróciłaś uwagę na skarpę. Uważasz, że jest zbyt słaba lub obsuwa się?

    Myślę, że za wcześnie by stosować Twoje rady i wierzę w to głęboko, że nigdy nie będę musiał z nich skorzystać. Mimo to zachęcam do wypowiedzi.

  14. #14

    Domyślnie

    heine84, dom na zbrojonej płycie fundamentowej, ta znów posadowiona na zagęszczonej pospółce.
    Pęknięcia są obustronne, a pod tynkiem jest szpryc.

  15. #15

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez heine84 ; 29-10-2014 o 17:29

  16. #16

    Domyślnie

    Wszystko budowane było zgodnie z projektem - KB (sprawujący faktyczny nadzór nad budową) i projektant to jedna osoba.
    Dachówka w projekcie: cementowa, na dachu: ceramiczna. Ceramiczna jest lżejsza od cementowej o parę kg na 1 m2. Wiązary dachowe zaprojektowane w firmie je produkującej.

  17. #17
    elka51
    Guest
    elka51

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Przyznam, że tezy dość śmiałe - czy masz ku temu większe prawo niż zwykły, jak ja, budujący się, forowicz? Myślę o: 1. wykształceniu budowlanym i doświadczeniu zawodowym; 2. wiedzy na temat mojego projektu i warunków na działce.
    Ad.1 mam wykształcenie, doświadczenie i uprawnienia... i krew mnie zalewa jak widzę takie głupoty wcielone w życie.
    Ad.2 wiedzę posiadłam na podstawie załączonego zdjęcia nieprawidłowo posadowionego domu na twojej działce.

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Co widać na zdjęciu? Zapewne zwróciłaś uwagę na skarpę. Uważasz, że jest zbyt słaba lub obsuwa się?
    Ekspertyza budowlana odpowie na wszystkie pytania: da odpowiedź co się dzieje i będzie się dziać z tym budynkiem... Proszę nie próbować wyciągać informacji merytorycznych które napisałabym w ekspertyzie.


    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Myślę, że za wcześnie by stosować Twoje rady i wierzę w to głęboko, że nigdy nie będę musiał z nich skorzystać. Mimo to zachęcam do wypowiedzi.
    Ponoć wiara czyni cuda - proponuję postawić na środku domu stół, na nim krzyż i 2 gromnice... zaprosić księdza do odprawienia obrządku odpędzenia demonów, które sprawiają że dom pęka.

    Jest źle a będzie jeszcze gorzej - tylko czekać najbliższych wiosennych obfitych opadów deszczu.

    Cytat Napisał heine84 Zobacz post
    Konstruktor powiedział że płyta sie ugięła na nośnych, ale niepowinna sie ugiąć, jeśli wszystko dobrze było zrobione. Może dach jest za ciężki? Taki był w projekcie?
    Jaki "konstruktor" takie "opinie"...
    Jest to najśmieszniejszy żart jaki ostatnio czytałam - zlecać opinie osobie, która sama spieprzyła projekt i ten spieprzony projekt wcielała w życie jako KB.
    Płyta nie ma prawa pracować, uginać się - jeżeli takie rzeczy zaczynają się dziać znaczy że ktoś dał przysłowiowych 4rech liter (odpowiedź jest m.in. na załączonym zdjęciu).
    Ostatnio edytowane przez elka51 ; 28-03-2012 o 16:02

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał elka51 Zobacz post
    Ad.2 wiedzę posiadłam na podstawie załączonego zdjęcia nieprawidłowo posadowionego domu na twojej działce.
    Ekspertyza budowlana odpowie na wszystkie pytania: da odpowiedź co się dzieje i będzie się dziać z tym budynkiem... Proszę nie próbować wyciągać informacji merytorycznych które napisałabym w ekspertyzie.
    W sumie dlaczego? Opinia na forum dla pytajacego i tak nie bedzie wiazaca i nie nada sie do jakiegokolwiek wykorzystania w sadzie itd. Natomiast moze dac inwestorowi jakis tam oglad sytuacji. Wiec jesli wierzysz, ze akurat do Ciebie przyjdzie po opinie zatwierdzona pieczatka z ziemniaka, to podajac tu swoje obserwacje nic nie tracisz. A jesli pojdzie do kogos innego - tez nie tracisz. Jesli nie pojdzie do nikogo - rowniez nie tracisz.

    Natomiast stwierdzenie "wiem, ale nie powiem" nic nie wnosi do dyskusji.

    Moim skromnym zdaniem na podstawie tego zdjecia w takiej rozdzielczosci niewiele sie da powiedziec, zwlaszcza, jesli nie zna sie oryginalnego uksztaltowania terenu. No ale moze sie zdziwie?

    Pozdrawiam

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał elka51 Zobacz post
    Ad.1 mam wykształcenie, doświadczenie i uprawnienia...

    Ekspertyza budowlana odpowie na wszystkie pytania: da odpowiedź co się dzieje i będzie się dziać z tym budynkiem... Proszę nie próbować wyciągać informacji merytorycznych które napisałabym w ekspertyzie.
    Gdybym zamówił na tym etapie 2 ekspertyzy: jedna powiedziałaby, że to normowe osiadanie budynku i wszystko jest OK, druga (np. z UK), że to wada konstrukcyjna i że należy wezwać księdza. Co wtedy miałbym zrobić? Uświadomić sobie, że ktoś mnie naciągnął na kasę?

  20. #20

    Domyślnie

    zibi_eng vel elka51, przestań trollu forumowy spamować, bo znowu Ci konto usuną
    piotr

Strona 1 z 13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony