dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 54

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie gazem domu z bali

    Pytanie do osob, ktore maja domy z bala nieocieplonego, jak wiadomo gaz jest bardzo wygodny do ogrzewania domu, wymiary, czystosc, mozliwosc programowania, ale czy w przypadku domu z bala nieocieplanego (powiedzmy gr. 20 cm) nie jest to zbyt droga alternatywa? Obecnie mieszkam w malej kanadyjce ogrzewanej tylko pradem i jednym slowem katastrofa, dlatego rozwazam czy gaz oplaci mi sie bardziej niz np. ekogroszek czy piec uniwersalny (pellet, owies itp).
    Wiadomo, ze gaz wychodzi drozej niz wegiel, ale czy sa ta roznice bardzo odczuwalne? Jestem w stanie zrezygnowac z wygody, jezeli oszczednosc jest duza, a jakie sa wasze odczucia?

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    na jakiej podstawie zakładasz , ze bal 20 cm to zimna ściana? i że grzanie gazem takiego cytat "domu z bala nieocieplanego (powiedzmy gr. 20 cm) nie jest to zbyt droga alternatywa? "
    To , ze masz zimno w kanadyjczyku , to problem raczej w budowie i dociepleniu na moje oko. Domy szkieletowe i domy z litego bala , jesli chodzi o ogrzewanie , sa daleko bardziej łatwiejsze w ogrzaniu , niz murowance.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    Oblec swoja chałupę kamerą termo, póki pogoda po temu i zobaczysz, gdzie Ci wywiewa Twoje pieniądze

  4. #4

    Domyślnie

    Kanadyjczyka wynajmuje, wiec inwestowac nie bede
    Nie twierdze, ze bal to zimna sciana, jednak jakas roznica w akumulacyjnosci jest, zapewne wiec dom szybciej sie wychladza ale i nagrzewa, stad taki przyklad.
    Tak naprawde, to pytanie moze byc skierowane i do domow murowanych, bo generalnie zalezy mi na waszym doswiadczeniu i ocenie jak duza jest roznica w kosztach zuzycia gazu a innego opalu. I nie chodzi mi o tabelki porownawcze ktorych w internecie jest sporo, tylko o wasze realne doswiadczenia.
    Moje doswiadczenie jest takie, ze osoby ktore maja gaz mocno oszczedzaja na temperaturze i przykrecaja ja do 19-20 wlasnie ze wzgledu na koszty, czy rzeczywiscie wychodzi tak drogo? W moim przypadku bylby to domek 120-130 m2.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    no to ja Ci w tym nie pomoge dam inny przyklad Dom 90 m kw z bala 26 cm sosna. Ogrzewany podłogowo - 5,4 kW zamontowanego kabla. Zuzycie prądu w zimie na poziomie 400 zł miesięcznie

  6. #6

    Domyślnie

    No to ja Ci podam moj, kanadyjka ocieplona, ale podejrzewam ze dom stawiany na szybko bez zachowania odpowiednich standardow, dom ma jakies 75m2, wylaczylem poddasze z ogrzewania zeby bylo taniej wiec powierzchnia mniejsza, koszt w poprzednim miesiacu: 650 zl
    temp. na dole 15 stopni, w pokojach ktorych przebywam troche wyzej. Dodatkowo bojler. Mysle, ze gdybym grzal standardowo tak aby w calym domu utrzymac temp. 19-20 stopni to rach. wyszedlby min. 1000 zl za sam prad.
    Znajomy w domu 180m murowanym ocieplonym zuzyl przez caly rok 5-6 ton ekogroszku (latem ogrzewa wode) i jest bardzo zadowolony.
    Dlatego tez zalozylem ten watek, bo znam malo osob grzejacych gazem, czy warto brac pod uwage jezeli nie biore pod uwage tylko wzgledow wygody.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    współczuje. Według mnie ten twój kanadyjczyk nie ma wełny w ścianach. nie ma innego wytłumaczenia.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Obawiam się, że nie dasz rady zbudować domu z nieocieplonego bala, bo nie pozwalają na to przepisy.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  9. #9

    Domyślnie

    KrzysztofLis2 - obawiam się, że przepisy o których mówisz nie są nigdzie respektowane.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pientka Zobacz post
    KrzysztofLis2 - obawiam się, że przepisy o których mówisz nie są nigdzie respektowane.
    Co szkodzi tak naprawdę tylko i wyłącznie inwestorom, nikomu innemu. Pomijam rzecz jasna odpowiedzialność tego, kto poświadczy nieprawdę w dokumencie (np. projektant, w oświadczeniu, że dom jest zaprojektowany zgodnie z przepisami), bo i tak jest znikoma.

    Osobiście uważam, że w dzisiejszych czasach i perspektywach na zmiany ceny energii budowanie domu, którego izolacja tylko ledwo spełnia przepisy budowlane, jest, delikatnie mówiąc, naiwnością.


    Cytat Napisał Agral Zobacz post
    Dam rade dam
    Ale robi sie offtopic, prosilbym o wypowiedzi jak w temacie
    To powiedz proszę, gdzie w Polsce znajdziesz bala o grubości 50 cm i jak Ci się będzie podobało posiadanie tak grubej ściany, bo inaczej nie uzyskasz wymaganych przepisami parametrów termoizolacyjnych ściany.
    Ostatnio edytowane przez KrzysztofLis2 ; 05-04-2012 o 07:14 Powód: połączenie dwóch wypowiedzi w jedną
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  11. #11

    Domyślnie

    Dam rade dam
    Ale robi sie offtopic, prosilbym o wypowiedzi jak w temacie
    Pozdrawiam

  12. #12

    Domyślnie

    KrzysztofLis2 po pierwsze robisz offtopic.
    Po drugie, zacytuj mi przepis mowiacy o zakazie budowania z bala o gr. ponizej 50 cm.
    Po trzecie mowisz z teorii czy jako praktyk? Pojedz na Podhale, wynajmij sobie domek drewniany, ktory jest budowany zazwyczaj z plaza o gr. 18 cm a czasem i mniej, gdzie klimat jest naprawde surowszy, i zobacz jak w nim marzniesz Pamietaj tez, ze uczucie ciepla jest inne dla domu drewnianego i murowanego, przy 18-19 stopniach masz takie uczucie jak przy 21-22 w domu murowanym.
    Kiedys budowano domy drewniane o gr. 10-13 cm i jezeli byly szczelne to nikt tam nie zamarzl i bylo w nich cieplo. Te nowe wymagania sa oderwane od rzeczywistosci, a ja nie mam zamiaru wspierac lobby kanadyjek, producentow welny itp.

    Jeszcze tylko brakuje, zeby panstwo wydalo norme w jakiej grubosci sweterku mam w zime chodzic.
    Ostatnio edytowane przez Agral ; 05-04-2012 o 07:48

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał Agral Zobacz post
    KrzysztofLis2 po pierwsze robisz offtopic.
    Po drugie, zacytuj mi przepis mowiacy o zakazie budowania z bala o gr. ponizej 50 cm.
    Nie ma przepisu odnoszącego się do grubości ścian z bala. Taki przepis byłby kretyński.

    Ale jest przepis określający maksymalną wysokość współczynnika przenikania ciepła przez ścianę budynku, oddzielającą ogrzewane pomieszczenia od świeżego powietrza. Znajdziesz go w rozporządzeniu o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

    Ten współczynnik nie może przekraczać 0,3 W/m2K, a to dla ściany z litego drewna, bez ocieplenia, osiągniesz dopiero przy 50 cm grubości.

    Cytat Napisał Agral Zobacz post
    Po trzecie mowisz z teorii czy jako praktyk? Pojedz na Podhale, wynajmij sobie domek drewniany, ktory jest budowany zazwyczaj z plaza o gr. 18 cm a czasem i mniej, gdzie klimat jest naprawde surowszy, i zobacz jak w nim marzniesz Pamietaj tez, ze uczucie ciepla jest inne dla domu drewnianego i murowanego, przy 18-19 stopniach masz takie uczucie jak przy 21-22 w domu murowanym.
    Kiedys budowano domy drewniane o gr. 10-13 cm i jezeli byly szczelne to nikt tam nie zamarzl i bylo w nich cieplo. Te nowe wymagania sa oderwane od rzeczywistosci, a ja nie mam zamiaru wspierac lobby kanadyjek, producentow welny itp.
    Nawet dom samuraja zrobiony z papieru można ogrzać przy -20*C tak, żeby było w nim ciepło. Tylko jakim kosztem?

    Cytat Napisał Agral Zobacz post
    Jeszcze tylko brakuje, zeby panstwo wydalo norme w jakiej grubosci sweterku mam w zime chodzic.
    To jest jedyne miejsce, w którym się z Tobą zgodzę. Państwo nie powinno ograniczać ludzi, ale z drugiej strony ludzie potem nie powinni płakać, że nie stać ich na ogrzanie 200-metrowego domu zrobionego z nieocieplonego bala, bo podrożał węgiel.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    Nie ma przepisu odnoszącego się do grubości ścian z bala. Taki przepis byłby kretyński.

    Ale jest przepis określający maksymalną wysokość współczynnika przenikania ciepła przez ścianę budynku, oddzielającą ogrzewane pomieszczenia od świeżego powietrza. Znajdziesz go w rozporządzeniu o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

    Ten współczynnik nie może przekraczać 0,3 W/m2K, a to dla ściany z litego drewna, bez ocieplenia, osiągniesz dopiero przy 50 cm grubości.


    Krzysztof , jak możesz , wskaż Instytut , ktory zrobił badania - WIARYGODNE - dotyczace współczynnika przenikania termicznego dla drewna sosnowego o gęstości pierwotnej 0 ,75 do 0,9 , dla modrzewia o gęstości 0,9 oraz dla jodly kaukaskiej o gęstości zbliżonej do sosny. Dla ułatwienia podam, ze tzw badania współczynnika , na ktore sie powołujesz robiono dla uśrednionego drewna pozyskanego z tzw wycinek zdrowotnych. Nie biorąc pod uwagę usęcznienia drewna( ktore podwyższa wartość współczynnika ) i wielu innych parametrów. Nie ma i nie bylo robionych takich badan. Oparto sie na wskazniku tzw izolacyjności, robionym chyba dla zakładów celulozowych. Wiem , ze w tym roku wydano przynajmniej 7 pozwoleń na budowę domu z bala toczonego o średnicy 28 i 30 cm z drewna importowanego.
    Jesli prawo budowlane twierdzi ,ze wymagany jest współczynnik 0,3 dla domu ( także z drewna ) to czemu działano wbrew prawu?

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbyszek57 Zobacz post
    Krzysztof , jak możesz , wskaż Instytut , ktory zrobił badania - WIARYGODNE - dotyczace współczynnika przenikania termicznego dla drewna sosnowego o gęstości pierwotnej 0 ,75 do 0,9 , dla modrzewia o gęstości 0,9 oraz dla jodly kaukaskiej o gęstości zbliżonej do sosny. Dla ułatwienia podam, ze tzw badania współczynnika , na ktore sie powołujesz robiono dla uśrednionego drewna pozyskanego z tzw wycinek zdrowotnych. Nie biorąc pod uwagę usęcznienia drewna( ktore podwyższa wartość współczynnika ) i wielu innych parametrów. Nie ma i nie bylo robionych takich badan. Oparto sie na wskazniku tzw izolacyjności, robionym chyba dla zakładów celulozowych.
    Zbyszku, jak możesz, wskaż Instytut, który zrobił badania - WIARYGODNE - potwierdzające tezę, że ściana z bala ma współczynnik przenikania ciepła niższy, niż 0,3 W/m2K.

    Nie ma i nie było robionych takich badań?

    Cytat Napisał zbyszek57 Zobacz post
    Wiem , ze w tym roku wydano przynajmniej 7 pozwoleń na budowę domu z bala toczonego o średnicy 28 i 30 cm z drewna importowanego. Jesli prawo budowlane twierdzi ,ze wymagany jest współczynnik 0,3 dla domu ( także z drewna ) to czemu działano wbrew prawu?
    Zapytaj tego, który wydał pozwolenie na budowę, czemu to zrobił.

    Cytat Napisał Agral Zobacz post
    Przepis jest, i odsylam do dokladnej jego lektury, bo bilans cieplny oblicza sie dla kazdego domu indywidualnie, wiec mowienie o jakiejkolwiek grubosci bala jest tylko przykladowe przy zachowaniu konkretnych wlasciwosci konstrukcji domu.
    Przepis jest, ale nie odnosi się do bilansu cieplnego, tylko do parametru ściany, który jest identyczny dla każdego domu o takiej samej ścianie. Nie ma tu mowy o żadnym indywidualnym podejściu.

    Cytat Napisał Agral Zobacz post
    Ale dlaczego z gory zakladasz, ze kazdy kto ma dom nieocieplony musi wydawac majatek na ogrzewanie? Robiles jakas ankiete, badania, sam mieszkasz w takim domu? Czy opierasz sie tylko na zaufaniu do polskiego ustawodawcy? Przeszedles calkowicie obojetnie wobec przykladu Zbyszka, ktory napisal:
    Nie musi wydawać majątku na ogrzewanie, może lubi siedzieć w chłodzie? Może lubi sobie robić kotłownię z salonu i "dogrzewać się" przez 16 godzin każdego dnia kominkiem?
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Każdy za czymś lobbuje .Ty wybrałeś lobby energetyczne.Twoja sprawa.Nie wmawiaj jednak forumowiczom,że dom z bala to dom ciepły,czy jak kto woli zgodny z obowiązującym prawem.W kontenerze metalowym też można stworzyć przyjemną temperaturę,tylko jakim kosztem?

  17. #17

    Domyślnie

    Ok, skoro nikt nie potrafi mi pomoc w temacie to sobie pogaworzmy na inne

    A czy ja Tobie wmawiam ze dom z bala to dom cieply? Napisalem jedynie, ze jak chcesz sie tego naprawde dowiedziec to sprawdz na wlasnej skorze. Ja sprawdzilem i zdecydowalem sie na taki dom, i mam prawo do wlasnej oceny. Nikogo nie zachecam by czynil podobnie, trzymajcie sie swoich norm
    Apropo, ciekaw jestem co sie stalo przez kilka lat, ze norme dla domow drewnianych obostrzono prawie o 50%. Zmiana klimatu? Zmiana wlasciwosci drewna?
    I ja to nazywam lobby, propagowanie swojej uslugi/towaru gdzie o sile lobbingu decyduja pieniadze a nie racjonalne argumenty.

    ps. nie kazdy za czyms lobbuje, ja nie potrzebuje lobbowac bo i po co? Nic nie sprzedaje, ani nie oferuje.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Ani klimat specjalnie się nie zmienił,ani drewno.Wydaje mi się ,że człowiek na drodze ewolucji doszedł do wniosku ,że lepiej ogrzać chatę jedną wiązką chrustu a nie dwiema czy trzema.Co do twojego pytania o gaz do ogrzewania domu z bala nieocieplonego,to nikt nie odpisuje.Domyśl się dlaczego.

  19. #19

    Domyślnie

    Rozumiem nydar, ze swoje uwagi czerpiesz z doswiadczenia? Mieszkales w domu drewnianym czy tylko teoretyzujesz?
    Zapraszam do mojego szkieleciaka jako szczytu technologicznego tej ewolucji, spelniajacy wszelkie najnowsze normy, bo przeciez dopuszcony do uzytkowania, ale za testowanie mocy grzewczej Ty placisz

    Co do twojego pytania o gaz do ogrzewania domu z bala nieocieplonego,to nikt nie odpisuje.Domyśl się dlaczego.
    Bo jest malo domow drewnianych nieocieplonych i zazwyczaj sa budowane z dala od cywilizacji?

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Przepraszam ,że tak emocjonalnie podchodzę do tematu ale pomysły z nieocieplonym balem doprowadzają mnie do szewskiej pasji.Nie teoretyzuję.Kończę budowę,jestem na etapie kartongipsów,szpachlowania i malowania.Utrzymuję od początku roku +20oC.Dom przeszedł w lutym wylewanie posadzki na ogrzewaniu podłogowym ,teraz przechodzi gipsowanie i malowanie.Lącznie mnóstwo wody,która musiała odparować.Za te trzy miesiące zużyłem prądu na kwotę ok.700PLN,przy wentylacji mechanicznej na razie bez rekuperatora.Twój szkielecik jest ewidentnie spartolony,współczuję.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony