dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar Harry C.
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Posty
    4

    Domyślnie Obliczanie zysków energetycznych od nasłonecznienia

    Witam serdecznie
    Próbuje obliczyć ile zyskam z nasłonecznienia ale niestety wzór który znalazłem nie uwzględnia usytuowani względem stron świata. Może macie jakiś lepszy wzór. Ja mam coś takiego:

    Qsol = Σi Ci · Ai · Ii · g · kα · Z
    gdzie:
    C - udział pola powierzchni płaszczyzny szklonej do całkowitego pola powierzchni okna (wartość średnia 0,7)
    A - pole powierzchni okna lub drzwi balkonowych w świetle otworu w przegrodzie,
    I - wartość energii promieniowania słonecznego na płaszczyznę pionową, w której usytuowane jest okno, wg danych najbliższej stacji meteorologicznej,
    g - współczynnik przpuszczalności energii promieniowania słonecznego przez oszklenie,
    kα - współczynnik korekcyjny wartości Ii, ze względu na nachylenie płaszczyzny połaci dachowej do poziomu,
    Z - współczynnik zacienienia budynku ze względu na jego usytuowanie oraz przesłony na elewacji budynku,


    Z góry dzięki

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał Harry C. Zobacz post
    Witam serdecznie
    Próbuje obliczyć ile zyskam z nasłonecznienia ale niestety wzór który znalazłem nie uwzględnia usytuowani względem stron świata. Może macie jakiś lepszy wzór.
    Poczytaj sobie tu:

    http://www.ibp.com.pl/Portals/IBP/do..._pasywnych.pdf

    Powinno pomóc

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał Harry C. Zobacz post
    Próbuje obliczyć ile zyskam z nasłonecznienia ale niestety wzór który znalazłem nie uwzględnia usytuowani względem stron świata. Może macie jakiś lepszy wzór. Ja mam coś takiego:
    Przecież właśnie uwzględnia
    Cytat Napisał Harry C. Zobacz post
    I - wartość energii promieniowania słonecznego na płaszczyznę pionową, w której usytuowane jest okno, wg danych najbliższej stacji meteorologicznej,
    W danych ze stacji masz energię promieniowania na płaszczyzny skierowane w różne strony (N, NE, E, ..., kąty 0, 30, 60 i 90), wyrażoną w W/m2 i to właśnie to powinieneś tu podstawić (choć chyba się jednostki nie zgodzą?).
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2 Zobacz post
    Przecież właśnie uwzględnia

    W danych ze stacji masz energię promieniowania na płaszczyzny skierowane w różne strony (N, NE, E, ..., kąty 0, 30, 60 i 90), wyrażoną w W/m2 i to właśnie to powinieneś tu podstawić (choć chyba się jednostki nie zgodzą?).
    żeby wyliczyć sezonowy uzysk energii słonecznej przez budynek trzeba by " kilo soli zjeść..."
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Nie, wystarczy scałkować numerycznie w Excelu i tyle.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gaw

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Ostrów wlkp
    Posty
    54

    Domyślnie

    Wszystko znajdziesz w normie PN-EN ISO 13790 lub w metodologi obliczeń swiadectw charakterystki energetycznej Rozporzadzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008. polecam normę, powodzenia

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    No to jak wątek się odświeżył - teza: z danych odnośnie nasłonecznienia wychodzi, że od strony stricte południowej bardziej opłaca się dać zwykłe okna dwuszybowe czy też jednokomorowe. Mają większe straty, ale także większy współczynnik g, co da taki sam bilans. A jednak koszt inwestycyjny różny znacznie. Ktoś też to liczył i ma może jakieś przemyślenia lub wie o innych argumentach? A może jednak ktoś zajmie stanowisko odnośnie pomysłu: rolety z termoizolacji refleksyjnej typu onduterm, wewnątrz, zewnątrz lub tu i tu? Bo w ogóle pomysł jest taki, aby opuszczając wewnętrzną opuszczała się także zewnętrzna.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Moja sugestia: dać okna dwuszybowe i zamykać je na noc grubymi okiennicami.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    piękny pomysł, ale pozwala jedynie zaoszczędzić energię. Pieniążków niestety nie.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tubek

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    91

    Domyślnie

    Cytat Napisał andriuss Zobacz post
    teza: z danych odnośnie nasłonecznienia wychodzi, że od strony stricte południowej bardziej opłaca się dać zwykłe okna dwuszybowe czy też jednokomorowe. Mają większe straty, ale także większy współczynnik g, co da taki sam bilans. A jednak koszt inwestycyjny różny znacznie.
    Wydaje mi się, że korzystniej jest izolować się od zewnątrz i samemu grzać z uwagi na krótszy dzień od nocy oraz stosunkowo małą liczbę dni ze słońcem w sezonie grzewczym.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony