dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 48 z 48
  1. #41

    Domyślnie

    Może być tak, że emisyjność nie zależy od grubości, może..? Ale nie bardzo łapię po co uszczelniać zewnętrzne poszycie? Wszak przeciwwilgociowo i przeciwwietrznie zabezpieczasz warstwą elewacyjną, a szczelne zamknięcie szkieletu może być wręcz zgubne.

  2. #42
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    hehe, kazdy ma swoja metode ja mam taka i nie mam, poki co, reklamacji.

  3. #43
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Szczelne poszycie zabezpiecza część elewacyjną,np.styropian lub wełnę przed przenikaniem wilgoci zawartej w powietrzu do elewacji.Jest to bardzo istotne zwłaszcza przy wełnie elewacyjnej.Jest to jeden z ważniejszych szczegółów mających wpływ na trwałość ściany zewnętrznej.

  4. #44

    Domyślnie

    to jest ciekawa teza... czyli powiadasz: zróbmy szczelne poszycie, wówczas wilgoć pozostanie w warstwie szkieletu, ale dzięki temu uchronimy warstwę elewacyjną przed wilgocią - dobrze zrozumiałem....?

  5. #45
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Pojęcie wilgoć jest względne.Należy operować cyferkami ,aby uzmysłowić problem lub jego brak.Podstawą do tych rozważań jest teza,że zimą przy sprawnej wentylacji ,utrzymanie wilgotności w domu powyżej 60% jest niewykonalne.A trzeba wiedzieć,że przy tej wilgotności ,w temp.20oC,wilgotność drewna osiągnie ok.10%.Potocznie można powiedzieć,ze jest suche jak wiór.Dla przykładu podam,że parkiet na podłodze,osiąga wilgotność w zależności od pory roku od 9-12% .Dlatego ścianę szkieletowca należy tak zaprojektować,aby w obrębie szkieletu temperatura była znacznie wyższa od pkt.rosy,a poszycie było max.szczelne.Chodzi o to aby wilgoć nie przedostawała się do izolacji zewnętrznej ,ponieważ w strefie gdzie panuje pkt.rosy po prostu się wykropli i w dłuższym przedziale czasowym ją zdegraduje wraz z konsekwencjami.W rzeczywistości w domu ,zimą ciężko jest utrzymać 40% wilgotności.
    Działa to doskonale przy zastosowaniu izolacji między słupkami z ekofibru,czy zadziała przy wełnie mineralnej ?Nie wiem nie testowałem

  6. #46

    Domyślnie

    OK, a co z łazienkami, kuchniami tudzież nawilżaczami?

    Poza tym mam kilka wątpliwości - mianowicie jak ta wilgotność (owe 40%) funkcjonuje w głąb przegrody?
    Wreszcie - robiłeś experyment z flaszką z zamrażarki zimą? Pokrywa się wilgocią, czy nie?
    Ostatnio edytowane przez Yorey ; 05-09-2012 o 20:06

  7. #47
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Z flaszką nie robiłem bo mi zimna wódka szkodzi,ale z piwem i owszem.
    Podstawą systemu ocieplenia jest to aby ta rosa z tego piwa mogła powstać tam,gdzie ja chcę a nie ona.Dlatego nie można dopuścić do jej powstania w obrębie szkieletu i obicia,a jak już ma powstać,to jak najdalej od niego w warstwie styropianu,któremu wilgoć,nie zaszkodzi(z wyjątkiem lambdy). Wilgoć ta w cyklu rocznym wysychania i namakania odparuje na przełomie marca i kwietnia,kiedy słońce jest już wysoko a wilgotność powietrza zewnętrznego bardzo niska.
    Poczytaj o izolacji z celulozy.Ma właściwości nieosiągalne dla izolacji z wełny mineralnej ,styropianu,czy poliuretanu.
    Oczywiste,że w warstwie ekofibru wilgotność będzie różna.Czym dalej od ściany wewnętrznej tym wyższa,z racji coraz niższej temperatury.Ale włókna ekofibru potrafią transmitować tą wilgoć z powrotem do strefy o niższej wilgotności.Trzeba też pamiętać o tym ,że ekofiber nawet przy wilgotność powyżej 15% nadal jest doskonałą izolacją,gdzie przy innych materiałach,zmiana wilgotności o 1% powoduje obniżenie lambdy o 30%.

  8. #48
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Co do łazienek i kuchni,to ideałem byłby dom tak zaprojektowany,aby te pomieszczenia nie stykały się ze ścianami zewnętrznymi.Ja zastosowałem folię w płynie .Co do nawilżaczy ,to zimą najbezpieczniej jest nie przekraczać w domu 40-45% wilgotności.Przy sprawnej wentylacji np.0,5 wymiany/h ,musiał byś odparować wiadro wody na dobę ,aby uzyskać wilgotność 45%.

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony